Skocz do zawartości

BITRUBEL - Rosja chce stworzyć konkurencję dla bitcoina(?)


Harry

Rekomendowane odpowiedzi

Przypadkowo natknąłem się na ciekawy artykuł, w którym stwierdzono że "Rosja chce stworzyć mocną konkurencję dla popularnego na świecie bitcoina".

Nowa kryptowaluta ma nazywać się "bitrubel", a żeby sie nie powtarzac po prostu wycytuję najlepsze smaczki

 

Rosyjski dostawca usług finansowych QIWI przymierza się do opracowania i wdrożenia bitrubla, który byłby kopią bitcoina. Zamierza wykorzystać tę cyfrowalutę jako platformę transmisyjną dla systemu natychmiastowych przelewów i płatności internetowych wykonywanych w zwykłych rublach, ale za to dużo szybszych transakcji - wykonanych w ciągu kilku minut. Jednak w samej Rosji zdania w tej kwestii są dość mocno podzielone.

Podstawowa korzyść z bitrubla wiązałaby się z szybkością transferu. Dzięki systemowi buforów i odpowiednich zabezpieczeń oraz szybkości transakcji dokonanej cyfrowalutą można będzie natychmiast uregulować wszystkie rozliczenia pomiędzy podmiotami. Otwarcie i konkurencyjność usług płatniczych, opartych na tokenie cyfrowalutowym, zdobyłaby masowych użytkowników. Jednak przeciętny klient nie zauważyłby cyfrowaluty w systemie - z obu stron wpłacałby i wypłacałby zwykłego rubla.

Przyszłość bitrubla

Jeżeli projekt QIWI przejdzie w Rosji przez skomplikowane meandry prawne oraz znajdzie kooperantów i uczestników tego systemu, to wówczas przeorganizuje lub rozbuduje rynek płatności internetowych na tamtym rynku. Efekt wdrożenia bitrubla będzie widoczny w podstawowym zakresie, w obszarze e-commerce, natomiast dla zwykłego Rosjanina może być zupełnie niezauważalny. Byłby on postrzegalny tylko dla procesorów płatniczych i ich partnerów.

 

 
Wewnętrzny spór

Ministerstwo Finansów Rosji przyjęło zamiar wprowadzenia bitrubla z ogromnym oburzeniem i uważa ten pomysł wręcz za przestępstwo kryminalne. Jest to prawdopodobnie opinia zgodna z istniejącym układem sił monopolistycznych na rynku finansów w Rosji. Z kolei szefowa Banku Centralnego Rosji Elvira Nabiullina wyraziła zainteresowanie bitrublem pod warunkiem, że powstałby on legalnie.

Elvira Nabiullina widzi potrzebę rozwoju rynku poprzez większą konkurencję i dlatego uregulowany prawnie bitrubel byłby kolejną ścieżką rozwoju w perspektywie banku narodowego Rosji. Oznajmiła także, że Bank Centralny nie zamierza zakazać kryptotechnologii i obecnie bada tę kwestię.

 

 
Stan zawieszenia

Dysputa w Rosji o bitrublu odzwierciedla zawoalowany spór pomiędzy zwolennikami gospodarki oligopolistycznej, powiązanej z własnością państwową, a zwolennikami większej konkurencji i decentralizacji. Z racji, że cyfrowaluty to nie tylko gospodarka, ale również jedna z dziedzin wysokich technologii, w tej dyskusji padają nie tylko głosy politycznie poprawne, lecz również racjonalne opinie, oparte o wiedzę techniczną.

Dopóki Rosja prawnie nie ureguluje kwestii cyfrowalut, bitrubel nie będzie stosowany przez tamtejszych pośredników płatności, a więc nie będzie powszechnie używany,

 

 

Teraz pytanie do was, jak się podoba idea bitrubla? Osobiście uważam iż jest to zajebisty pomysł i zdecydowany postęp. Śmiem twierdzić, że gdyby bitrubel został oficjalnie ogłoszony to w niedalekiej przyszłości reszta świata również podążyłaby tą lub bardzo podobną drogą. Na pewno będę śledził temat ponieważ uważam, że jest godny tego i bardzo ciekawy.

 

Zaciekawiony tematem sprawdziłem też czy jest dostępna domena bitruble.com - ZAREJESTROWANA od 2014 roku  <_< 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .