Skocz do zawartości

Ciamciaj

169 wyświetleń

O marketingu afiliacyjnym mówi się dość głośno już od dłuższego czasu. Nie jest on jednak wynalazkiem naszych czasów. Pierwsze działania, które przypominały dzisiejszy marketing afiliacyjny pojawiły się już w 1989 roku, kiedy to niewielka kwiaciarnia wprowadziła pewnego rodzaju program partnerski. Dzięki niemu sprzedaż firmy wzrosła o miliony, a chwilę po tym wiele innych firm zdecydowało się na podobny krok.

W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze zalety programów partnerskich, czym jest marketing afiliacyjny, a także kiedy jako przedsiębiorca powinieneś zdecydować się na stworzenie własnego programu partnerskiego.

Co to marketing afiliacyjny i jak działa?

W skrócie marketing afiliacyjny to pewien rodzaj modelu biznesowego, w którym reklamodawca wynagradzany jest za sprzedaż, którą wygenerował dla reklamodawcy.

Istnieje mnóstwo sieci afiliacyjnych, w których bez problemu znajdziesz programy partnerskie z przeróżnych kategorii: sklepy z elektroniką, promocje bankowe, produkty finansowe, portale randkowe, strony promocyjne i znacznie więcej. Gwarantujemy, że rejestrując się w jednym z popularniejszych tego typów portali w Polsce, bez problemu znajdziesz program, który możesz reklamować.

Co do samego działania, jest ono bardzo proste. Osoba X prowadzi swoją stronę internetową, na której chciałaby umieścić baner reklamowy. W tym celu rejestruje się w sieci afiliacyjnej i szuka programu partnerskiego, który mógłby reklamować.

Firma Y natomiast, posiada produkt lub usługę, którą chce zareklamować. Umieszcza w sieci partnerskiej link do swojego produktu, dzięki czemu osoba X może go skopiować i go promować.

Sieć afiliacyjna jest pośrednikiem pomiędzy osobą X a firmą Y i pobiera ona drobną prowizję od każdej sprzedaży. Więcej na ten temat, możesz przeczytać tutaj.

Kto jest kim w marketingu afiliacyjnym?

Omówiliśmy już, co to jest marketing afiliacyjny i jak działa, ale nie omówiliśmy kto kim w tym modelu jest i jaką ma rolę. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym rolom, aby wyjaśnić ich specyfikę.

 • Sieć afiliacyjna - jest to portal internetowy, na którym zbierają się wydawcy i reklamodawcy w celach współpracy. Reklamodawcy mogą w sieciach afiliacyjnych stworzyć swój link, dzięki któremu wydawcy mogą zarabiać.
 • Partner, wydawca - jest to osoba, która posiada blog, stronę internetową lub inne miejsce, w którym może promować programy partnerskie. W zamian za udostępnienie powierzchni reklamowej i sprzedać otrzymuje zapłatę od reklamodawcy.
 • Reklamodawca - najczęściej firma posiadająca produkt, który chce reklamować. To ona udostępnia produkty i usługi, które wydawcy mogą reklamować i to ona ustala wysokość prowizji i model rozliczeń.
 • Klient - z punktu widzenia biznesowego jest to najważniejsza osoba w marketingu afiliacyjnym. Potencjalnych klientów rozpoznasz po ich zainteresowaniach. To klient dokonuje zakupu poprzez stronę reklamodawcy i to on pozwala wszystkim zarobić.

Czy marketing afiliacyjny rzeczywiście działa?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy marketing partnerski działa. Jako mechanizm i w teorii działa świetnie, ale to, czy zawsze spełni oczekiwania wydawcy i reklamodawcy, zależy od wielu czynników.

W przypadku osób, posiadających bloga lub kanał na YouTubie i reklamujących coś, co może się przydać lub zainteresować użytkowników, tego typu działania marketingowe sprawdzą się bardzo dobrze. Natomiast w przypadku osób, które reklamują wyłącznie produkty nastawiając się na szybki i prosty zysk, długofalowo może on nie działać jak trzeba.

Niektórzy traktują go jak główne źródło dochodu, inni zaś jako dodatkowy przychód pasywny. W Polsce bez problemu znajdziesz osoby, które na marketingu afiliacyjnym dorobiły się ogromnych pieniędzy i dziś mogą żyć spokojnie i dostatnio. Są to jednak ludzie, którzy znają się na marketingu internetowym lub posiadają powierzchnie reklamowe, z których chętnie korzystają użytkownicy.

czym-jest-marketing-afiliacyjny.png

Kiedy warto inwestować w marketing afiliacyjny

Jeżeli jesteś właścicielem firmy i posiadasz coś, co chcesz reklamować i nie wydawać przy tym grubych pieniędzy, dołączenie do marketingu afiliacyjnego może być naprawdę dobrym pomysłem.

Jako właściciel produktu nie ponosisz praktycznie żadnych kosztów, oprócz produkcji produktu i prowizji jaką musisz zapłacić sieci i wydawcy. Spora część firm decydujących się na program partnerski więcej zyskuje niż traci. Przy odpowiednio dobranej stawce i bonusach zachęcających dla partnerów, może się on okazać genialnym sposobem na zarobek.

Marketing afiliacyjny - korzyści

Sens marketingu afiliacyjnego opiera się o model płatności za efekt. Oznacza to, że przy odpowiednio dobranych stawkach, zarówno reklamodawca, wydawca jak i sieć afiliacyjna zarabia. Jest trójstronna współpraca, na której każdy zyskuje.

Reklamodawcy posiadając swój link afiliacyjny mogą dotrzeć do większej grupy odbiorców, a co za tym idzie zwiększyć sprzedaż. Gdy reklamodawcy w odpowiedni sposób promuje produkty, marka może zwiększyć rozpoznawalność i świadomość na rynku bez ponoszenia znacznych kosztów reklamowych. Płaci jedynie wtedy, gdy dochodzi do realnej sprzedaży, a więc nie musi wydawać pieniędzy w błoto.

Partner nie musi posiadać swojego produkt lub usługi, którą chciałby reklamować. Wystarczy, że posiada miejsce w Internecie, w którym może umieścić linki reklamowe i może zacząć zarabiać. Najlepsi partnerzy mogą negocjować warunki współpracy i stawki, co pozwala jeszcze bardziej zmaksymalizować zysk.

Sieć afiliacyjna jako pośrednik znajduje się w najbardziej korzystnej sytuacji. Udostępnia jedynie miejsce, w którym reklamodawcy i partnerzy mogą się spotkać i rozpocząć współpracę. Właściciel portalu partnerskiego otrzymuje znacznie niższe prowizje niż te, które za sprzedaż otrzymuje wydawca.

Najważniejsze pojęcia dotyczące marketingu afiliacyjnego

Na końcu przedstawimy Ci najważniejsze pojęcia, które powinieneś znać, jeżeli chcesz wejść w świat reklamodawców, wydawców i działań w marketingu internetowym.

 • Konwersja - Zdarzenie generowane przez klienta za które reklamodawca wypłaca prowizję lub stosunek sprzedaży do kliknięć w linki afiliacyjne.
 • Lead - Sprzedaż lub akcja wygenerowana przez klienta, za którą wydawca otrzymuje zapłatę.
 • Link afiliacyjny - Link, który otrzymuje wydawca w celu promocji danego programu partnerskiego. Dzięki niemu wiadomo któremu wydawcy przypisać sprzedaż.
 • Link zwrotny - Wszystkie linki, które kierują ruch do strony internetowej reklamodawcy
 • Program partnerski - Porozumienie pomiędzy reklamodawcą a wydawcą na podstawie którego wypłacana jest prowizja.
 • Reklama banerowa - Kreacja graficzna często używana do reklamowania danego produktu.
 • Menadżer afiliacyjny - Osoba, której zadaniem jest kontakt pomiędzy reklamodawcami i wydawcami.
 • CPS Cost Per Sale - Metoda wynagradzania partnerów, w której otrzymuje się prowizję za sprzedaż produktów i usług.
 • CPL Cost Per Lead - Metoda wynagradzania partnerów, w której otrzymuje się prowizję za wypełnienie formularza lub wykonanie pewnej akcji.

1 komentarz


Rekomendowane komentarze

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .