Skocz do zawartości
19Szumi10

Poradnik Jak wygrywać w internecie, czyli zbiór wiedzy nt. konkursów

Rekomendowane odpowiedzi

konkursyoco2f.png

Postanowiłem napisać dla użytkowników forum takie małe kompendium wiedzy na temat konkursów internetowych i wygrywania nagród w internecie, postaram się Wam nieco przybliżyć ten temat :).

Słowo wstępu

Większość konkursów internetowych, ale także i tych stacjonarnych to akcje mające na celu: zapoznanie uczestnika z dana firmą, ocieplenie wizerunku firmy, zainteresowanie uczestnika jej produktami i usługami, pozyskanie listy potencjalnych klientów itp. - taki sprytny marketing. Zdarzają się oczywiście również konkursy, które nie mają żadnego związku z reklamą firmy, bo np. organizuje je jakaś instytucja państwowa.

Co można wygrać?
Praktycznie każdy rodzaj nagród - książki, sprzęt RTV i AGD, samochody, firmowe gadżety, pieniądze, produkty spożywcze i wiele wiele więcej - nie sposób wymienić tego wszystkiego :P.

Ja sam biorę udział w wielu konkursach, w moim wpisie na blogu możecie zobaczyć co mi udało się wygrać - Podsumowanie roku

Przedmioty jakie udało się wygrać mi i innym użytkownikom tego forum możecie znaleźć w Galerii - Wygrane w konkursach

Rodzaje konkursów

Pod względem sposobu wyboru zwycięzców, mamy 3 rodzaje konkursów:

Zwycięzcy są wybierani przez Jury - moje ulubione, najczęściej są to konkursy na kreatywność, wymagające od nas wyobraźni, twórczego myślenia i chęci do działania oczywiście. Musimy wykonać jakąś czynność np. nagrać film, wymyślić wierszyk, stworzyć hasło reklamowe, zaśpiewać piosenkę, strzelić fotkę z produktem firmy itp., a następnie swoją "pracę konkursową" wrzucamy do aplikacji, na stronę czy w inny sposób dajemy do oceny Jury. Zdarzają się takie konkursy, w których żeby zostać ocenionym przez Jury trzeba zająć dane miejsce lub mieć określoną liczbę punktów.

Zwycięzcy są wybierani poprzez losowanie - chyba wiadomo o co chodzi, zgłaszamy swój udział do konkursu i trzymamy kciuki żeby zostać wylosowanym. Nie ma tutaj raczej żadnej filozofii :).

Zwycięzcy są wybierani na podstawie ilości głosów/kliknięć/like itp. - tych konkursów osobiście strasznie nie lubię, jest to bardzo nieuczciwa forma konkursów biorąc pod uwagę sposoby w jakie można pozyskać głosy (o czym później). Tutaj zazwyczaj nie liczy się jakość pracy, ale ilość głosów chociaż bywają takie konkursy jak wspomniane wyżej, gdzie, aby Twoja praca została wzięta pod uwagę musisz np. uzbierać min. 50 głosów.
Są też takie konkursy (najczęściej organizowane na Facebook'u) gdzie wygrywa post pod, którym nie będzie żadnego like. Jest wtedy określony czas trwania konkursu i zazwyczaj wygrywa osoba, która dodaje masowo posty najbliżej czasu końca konkursu :D.

Zasady i Regulaminy - dlaczego warto je czytać i na co zwracać uwagę?

Na początek przykład:

Załóżmy, że forum organizuje konkurs na Facebook'u, w którym wygrywa osoba, która uzbiera najwięcej like'ów pod swoim postem. Podobają Ci się nagrody i chcesz wziąć udział w tym konkursie, nie przeczytałeś zasad i ominąłeś też regulamin. Kombinujesz, wymyślasz, głowisz się i wpadasz na ciekawy pomysł. Starannie go realizujesz i zgłaszasz swoją pracę konkursową. Na swój projekt poświęciłeś/aś swój cenny czas, niekiedy nawet sporo. Mietek też zgłosił do konkursu swoją pracę, jednak Mietek nie skupił się na pracy tylko na pozyskiwaniu like'ów, bo przeczytał regulamin. Następuje koniec konkursu. Praca konkursowa Mietka "dupy nie urywa" i wiesz, że Twoja jest zdecydowanie lepsza. Mietek uzyskał 500 like'ów. Ty zaledwie kilka od osób, którym podobała się Twoja praca, czy też znajomych, którzy zobaczyli Twój post, ale to nieistotne. Mietek wygrywa konkurs, a Ty zostajesz z niczym. Twój cenny czas, całe Twoje starania poszły na marne. I do kogo teraz będziesz mieć pretensje? Zapewne do organizatora, bo to oszustwo, skandal, hańba i takie tam... :D, ale to tylko i wyłącznie Twoja wina bo nie przeczytałeś regulaminu, nie zerknąłeś na zasady!

Niektórzy z Was pewnie myślą, że ta historyjka nie ma sensu, bo kto normalny nie czyta zasad ani regulaminu, ale uwierzcie mi, że jest sporo takich osób.

Zasady to zazwyczaj omówienie czynności jakie musisz wykonać, aby mieć szansę na wygraną w konkursie.
Regulamin to dokument prawny zawierający wszystkie informacje na temat konkursu. Ten dokument zalecam obowiązkowo przeczytać przed przystąpieniem do konkursu.

Na co zwracać szczególną uwagę w regulaminie?

1. Czas trwania konkursu/Czas przyjmowania zgłoszeń/Czas trwania sprzedaży promocyjnej - Żebyśmy wiedzieli ile mamy czasu na wykonanie zadania i przypadkiem nie zgłosili się za wcześnie lub za późno, Czas trwania sprzedaży mówi nam o tym w jakim okresie trwa sprzedaż promocyjna, ale może się on różnić od czasu przyjmowania zgłoszeń więc warto na to spojrzeć i porównać, bo może się okazać, że kupimy promocyjny produkt, ale będzie już za późno na jego zgłoszenie, bądź też w drugą stronę będziemy chcieli się zgłosić do konkursu, bo według regulaminu nadal trwa, ale sprzedaż promocyjna została zakończona (zdarzają się takie przypadki)
2. Warunki uczestnictwa - jeden z ważniejszych podpunktów, jeśli nie najważniejszy.
Jeśli nie ukończyłeś 18 roku życia, warto zwrócić uwagę na to czy w konkursie mogą brać udział osoby nieletnie, chociaż generalnie nawet jak jesteś pełnoletni to i tak warto przeczytać, bo być może organizator ma specjalne upodobania. Jeśli już jest wzmianka o tym, że udział mogą brać osoby niepełnoletnie to zazwyczaj odbywa się to za pisemną zgodą rodzica lub prawnego opiekuna, najczęściej taką zgodę trzeba przesłać, tylko jeśli wygramy jakąś nagrodę, nie spotkałem się jeszcze z tym, aby ktoś musiał wysyłać zgodę nie wygrywając żadnej nagrody. W tym podpunkcie powinny być również opisane dokładnie czynności jakie musisz wykonać, aby zgłosić się do konkursu i walczyć o nagrody. Warto również zwrócić uwagę na to ile zgłoszeń możemy przesłać.
3. Nagrody - w każdym regulaminie powinna być o nich wzmianka (zazwyczaj jest to osobny punkt regulaminu). Tutaj muszą być podane wszystkie nagrody jakie można wygrać wraz z ich wartością. Powinna się też znaleźć informacja o tym, czy organizator odprowadzi za nas podatek od wygranej (w przypadku nagród o dużej wartości, bodajże od 760zł, bądź 2280zł, są jakieś progi w przepisach, teraz nie pamiętam dokładnie, ale dociekliwi mogą sprawdzić i mi napisać to zaktualizuję ten punkt o tą informację).
Powinna być też wzmianka o sposobie przyznawania i wydawania tychże nagród (niekoniecznie w tym samym podpunkcie), warto zwrócić uwagę na to ile czasu mają organizatorzy na wysyłkę nagród oraz w jaki sposób będą się z nami kontaktować jeśli wygramy (i również w jakim czasie), a także jaki mamy czas na przesłanie wymaganych przez organizatora danych.. Jeśli konkurs się zakończył, ale nie podano listy wszystkich zwycięzców to można mieć jeszcze nadzieję na to, że organizatorzy nie będą w stanie się skontaktować z jednym ze zwycięzców i wtedy w zależności od regulaminu nagroda albo przechodzi do dyspozycji organizatora albo też zostaje wylosowany/wybrany inny szczęśliwiec.

Generalnie warto zapoznać się z treścią całego regulaminu, wtedy mamy pewność, że nic nie przeoczyliśmy :ok:.

No dobra, a co jeśli konkurs nie ma regulaminu?
Wtedy to najpewniej jakiś przekręt, tym bardziej jeśli organizuje go mało znana firma/marka/osoba. Znane marki zazwyczaj zatrudniają agencje reklamowe do obsługi konkursów, które również piszą im regulaminy.


Zbiór przydatnych linków

Gdzie szukać konkursów?
Generalnie nie jestem zwolennikiem podawania wszystkiego na tacy, ale zrobię wyjątek i podam Wam kilka ciekawych stron (parszywe leniwce :|?
 
Dział Konkursy z nagrodami na naszym forum - sam dodaje tam wiele sprawdzonych konkursów, warto brać w nich udział!

https://konkursowi.pl/

http://www.e-konkursy.info/

http://aktualnekonkursy.pl/

http://sledzimykonkursy.pl/

http://atrakcyjnekonkursy.pl/

Inne przydatne linki
W wielu konkursach problemem jest zdobycie odpowiedniej liczby komentarzy, like'ów na Facebooku pod naszym dziełem, w takim wypadkach przychodzą nam z pomocą serwisy, które umożliwiają nabijanie like itp. -Darmowe facebook like pod zdjęciem, komentarzem, postem
 To by było na tyle, ale radzę tu co jakiś czas zaglądać, bo może się pojawić aktualizacja jak tylko sobie coś przypomnę wartego dodania to tu dodam.
 

Nie wyrażam zgody na kopiowanie treści zawartej w poradniku!

  • Super 14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota! Zdecydowanie się przyda  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie dałeś wszyskich swoich źródeł, szczwany szumi... ale i tak się komuś przyda  :troll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio na swoim blogu cytowałam odpowiedź Pani z supportu z ankiet, w kórych można było wygrać nagrody na moje pytanie o podatek od ankiet i nagród. Oto ten cytat: "Zgodnie z przepisami, zwolniona z PIT jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 760 zł. Jednym słowem nie ma konieczności odprowadzania podatku z tego tytułu."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ja sam tez czasem grywam w konkursach internetowych i czasem, tez udaje mi sie coś wygrac :) wygrałem raz nawet telefon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja ostatnio wygrywam w konkursach na facebookowym funpage ikea jednej z miejscowości :)

 

Edytowane: 2.3.2015r.: Dziś wygrałam drugi raz w konkursie, o którym zdanie wyżej pisałam :D

Edytowane przez dorabiajonline

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wygrałem w konkursie ale pora zacząć :)


Pomogłem? Daj reputa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawych stron mogę polecić jeszcze https://www.ekonkursik.pl/  - często mają konkursy, których nie ma na najpopularniejszych serwisach

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w zasadzie nie udało mi się do tej pory wygrać jakiejś drogiej nagrody w stylu samochodu czy miliona złotych, niemniej wśród znajomych mam znajomego, ktory wygrał auto tak wiec nie jest to ustawione i okazuje się, ze rzeczywiśćie mozna wygrać w ten sposob coś porządnego.

Zwykle wygrywam w dwóch rodzajach konkursów

w konkursach w których trzeba wykazać się kreatywnością ( jest sporo takich organizowanych konkursów na facebooku)

jak również w konkursach w których jest dość spora pula nagrod, ostatnio w Netto z okazji loterii wygrałam paczkę kabanosów ( przy okazji zakupow dostaje się tam zdrapki i mozna coś sobie wygrac na miejscu :P). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .