Skocz do zawartości

NBP wprowadza nowe banknoty!


Rekomendowane odpowiedzi

W nadchodzącym tygodniu Narodowy Bank Polski ujawni nowe wzory banknotów - dowiedziała się Wirtualna Polska. Będziemy nimi płacić od kwietnia 2014 roku. Czy zarząd NBP przygotował niespodziankę, jak wprowadzenie nowych nominałów, przekonamy się za kilka dni.

 

1157574_590471604332725_867261554_n.jpg

 

 

Wiadomo, że wymiana obejmie wszystkie papierowe pieniądze, które obecnie są w obiegu, ale nie wykluczone, że te o nominale 200 zł trafią do naszych portfeli nieco później niż pozostałe.

 

Jak mówili już kilka miesięcy temu przedstawiciele banku centralnego, używane przez nas obecnie banknoty mają kilkanaście lat i czas, by pojawiły się nowe, choćby ze względów bezpieczeństwa. 

 

- Wprowadzone 18 lat temu zabezpieczenia funkcjonują bez zarzutu - wyjaśnia Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP. - Postęp technologiczny wymaga jednak ich modernizacji dla zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w kolejnych latach - tłumaczy. 

 

Nowe banknoty prawdopodobnie są już wydrukowane. Ich produkcja rozpoczęła się w tajemnicy kilka miesięcy temu. Z wcześniejszych lakonicznych informacji, które przekazywali przedstawiciele emitenta, można wysnuć wniosek, że główne motywy graficzne prawdopodobnie się nie zmienią. Jednak nowe polskie banknoty na pewno będą miały zmienione oznaczenia i zabezpieczenia, a to nie pozostanie bez wpływu na ich wygląd. Jak dokładnie będą wyglądały, Narodowy Bank Polski ujawni we wtorek. 

 

 

 

Pieniądze, którymi dzisiaj się posługujemy, pozostaną w obiegu. Nowe będą stopniowo dodrukowywane w miejsce wycofywanych. 

 

Czy pojawią się nowe nominały, przekonamy się niebawem. Gdy w 1994 roku przygotowywano się do denominacji i emisji nowych pieniędzy, zaprojektowano banknot 500-złotowy z królową Jadwigą na jego przedniej stronie (według wielu najładniejszy z całej serii). Z przeprowadzonych podówczas analiz ekonomicznych wyszło, że nie ma konieczności jego wprowadzenia. Od tamtych badań minęło jednak już prawie 20 lat. Poza tym, gdy w 2002 roku w sklepach na Starym Kontynencie debiutowała waluta europejska, w Brukseli nikt nie miał wątpliwości, by do obiegu wypuścić banknot o nominale 500 euro.

 

info z finanse.wp.pl

 

Co wy o tym myślicie? Jakie będą zmiany? Usuną grosiki? Wprowadzą 500-tki? :)

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .