Skocz do zawartości

Ranking giełd kryptowalut - najlepsze giełdy krypto


Ciamciaj

Rekomendowane odpowiedzi

Kryptowaluty pozwalają zarobić duże pieniądze. Stwierdzenie to brzmi nieprawdopodobnie, jednak takie są fakty. Załóżmy, że w marcu 2020 do Twojego portfela trafił jeden Bitcoin. Jego cena wynosiła wtedy około 6tyś. dolarów. W listopadzie 2021 tego samego Bitcoina można było sprzedać z zyskiem przekraczającym 1100%. W praktyce inwestowanie jest jednak dużo trudniejsze, a przed początkującym inwestorem kryptowalutowym stoi wiele wyzwań.

ranking-gield-kryptowalut.png

Wyzwaniem jest między innymi wybór giełdy, na której dana osoba dokona swoich pierwszych transakcji. Giełdy kryptowalutowe są miejscem, w którym ludzie handlują walutami wirtualnymi. Kupują je w perspektywie długoterminowej lub próbują generować zyski, wykorzystując różnice kursowe. Pozwalają one w prosty sposób zainwestować w cyfrowe aktywa. Większość z nich oferuje jednak więcej funkcjonalności niż sama możliwość zakupu kryptowalut. Istnieje szereg czynników, które decydują o atrakcyjności danej platformy. Sprawdź ranking najlepszych giełd kryptowalut i dowiedz się, gdzie korzystnie inwestować.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze giełdy kryptowalut?

Funkcjonowanie giełd na przestrzeni lat diametralnie się zmieniło. Od czasów pierwszej giełdy w Amsterdamie doszliśmy do momentu, w którym transakcje możesz swobodnie zawierać przez Internet za pośrednictwem brokerów. Giełdy kryptowalut pojawiły się niedawno i również dołożyły do świata finansów coś od siebie – jeszcze więcej zmian. Ich funkcjonowanie w wielu miejscach różni się od tradycyjnych odpowiedników.

Różnic jest dużo, ale wniosek jest jeden – świat kryptowalut nie jest tym samym, co świat tradycyjnych finansów. Wybierając giełdę kryptowalut, musisz zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Poszczególne platformy różnią się między sobą i oferują ogromną liczbę funkcji i udogodnień. Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut? Warto sprawdzić przede wszystkim:

• Prowizje

• Jakie waluty FIAT obsługuje giełda

• Jaka jest płynność na giełdzie

• Ile różnych kryptowalut jest dostępnych na giełdzie

• Czy na giełdzie są dostępne stable coiny

• Czy giełda wymaga weryfikacji (jeżeli interesują Cię giełdy bez weryfikacji sprawdź podlinkowany temat)

Miejsce 1 - Binance, czyli największa giełda kryptowalut na świecie

Changpeng Zhao uruchomił Binance w roku 2017. Pomimo ogromnej konkurencji, jaką w tamtym okresie stanowiły dotychczasowe największe giełdy kryptowalut, projekt osiągnął międzynarodowy sukces. Obecnie Binance oferuje wiele funkcjonalności, które niedostępne są na innych giełdach kryptowalut. Pod znakiem Binance powstała między innymi kryptowaluta Binance Coin oraz Binance USD, czyli stworzony przez giełdę stable coin.

Giełda ma wiele plusów i sprawdzi się zarówno dla początkujących inwestorów, jak i doświadczonych traderów. Dostępne są na niej kontrakty futures i możliwość tradingu z wykorzystaniem mechanizmu dźwigni finansowej. Co więcej, giełdę wyróżnia możliwość używania kilku różnych stable coinów i ogromna liczba dostępnych kryptowalut. Na żadnej giełdzie nie znajdziesz więcej altcoinów niż na Binance. Dodatkowo jej wielkość gwarantuje wysoką płynność, dzięki czemu Twoje transakcje zostaną szybko zrealizowane.

1.png

Miejsce 2 – Kraken

Historia Krakena rozpoczęła się w 2011 roku, przez co jest on prawdziwym weteranem. W rankingu giełd kryptowalut przypadło mu miejsce drugie, co spowodowane jest między innymi: długim stażem funkcjonowania, niskimi prowizjami i wysoką płynnością. Kraken obsługuje różne waluty tradycyjne i umożliwia korzystanie ze stable coinów. Giełda oferuje też możliwość handlu z wykorzystaniem dźwigni i stakingu. Niestety w przeciwieństwie do giełdy Binance, na Krakenie znajdziesz dużo mniej różnych kryptowalut.

Warte uwagi jest to, że giełda Kraken ma amerykańską licencję bankową. Żeby ją dostać, musiała sprostać wielu wymaganiom regulatorów, co czyni ją bardzo bezpieczną. Nie wszystkie giełdy kryptowalut posiadają taką licencję, dlatego Kraken wyróżnia się spośród innych. Z drugiej strony poddanie się wszystkim niezbędnym regulacjom sprawiło, że na giełdzie wymagana jest weryfikacja.

2.png

Miejsce 3 - Huobi

Giełda założona została w roku 2013, więc jest niewiele młodsza od Krakena. W tym przypadku długi staż działalności również jest na jej korzyść. Huobi cieszy się dużą popularnością i ma wysoką płynność, podobnie jak pozostałe wcześniej wspomniane zagraniczne giełdy kryptowalut. Na Huobi znajdziesz duży wybór kryptowalut, dostępny jest handel z dźwignią, a także obsługiwane są waluty FIAT. Wśród nich nie ma jednak polskiej złotówki.

Giełda ma też swojego własnego stable coina, jednak jego popularność jest dużo mniejsza niż tego, który wydała giełda Binance. Jeżeli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem, Huobi przestrzega wszystkich międzynarodowych standardów i korzystanie z platformy wymaga weryfikacji konta.

3.png

Miejsce 4 -Bybit

Bybit jest miejscem szczególnie polecanym dla traderów. Prawie wszystkie najlepsze giełdy kryptowalut oferują rozwiązania sprzyjające tradingowi, jednak Bybit zasługuje na wyróżnienie. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę to wyjątkowo czytelny interfejs, który z łatwością pozwala dokonywać transakcji kupna i sprzedaży. Na Bybit dostępnych jest wiele indykatorów, które można dostosowywać do swoich potrzeb, dzięki czemu wykresy są czytelne a analiza techniczna łatwiejsza.

Giełda polecana jest dla początkujących użytkowników, którzy mogą być przytłoczeni rozbudowanymi interfejsami. Tutaj wszystko jest proste i czytelne. Musisz jednak pamiętać, że osiągnięcie zysku na handlu kryptowalutami wykorzystując różnice kursowe, wymaga sporej wiedzy. Trading jest trudny i zawsze istnieje ryzyko poniesienia straty, które jest szczególnie wysokie w przypadku handlu z dźwignią.

4.png

Miejsce 5 - Zonda (dawniej Bitbay)

Polskie giełdy kryptowalut nigdy nie cieszyły się światową rozpoznawalnością. Małym wyjątkiem był Bitbay. Chociaż brakowało mu do gigantów takich jak Binance, to w Polsce zdecydowanie błyszczał. Bitbay jednak jest już historią, bo największa polska giełda kryptowalut ma zostać w całości przejęta przez amerykańskiego inwestora, a jej nazwa to teraz Zonda. Oprócz nazwy zmienił się także zarząd spółki, więc rozwój może przyjąć zupełnie nowy kierunek.

Pomimo wszystkich minusów, które ta najlepsza giełda kryptowalut w Polsce zawsze miała, wyróżniały ją liczne udogodnienia dla inwestorów z naszego kraju. Biorąc pod uwagę liczbę użytkowników podchodzących z Europy Środkowo-Wschodniej, nawet po przejęciu wszystkie dotychczasowe zalety prawdopodobnie zostaną zachowane. Jakie to właściwie udogodnienia? Przede wszystkim możliwość dokonywania wpłat i wypłat na konto bankowe w złotówkach. Dodatkowo cały serwis i support dostępny jest w języku polskim, co raczej jest wyjątkiem. Niestety giełda ma też swoje wady, a wśród nich można wymienić między innymi brak przystosowania do tradingu. Taki handel kryptowalutami zdecydowanie lepiej prowadzić na innych platformach.

5.png

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut

Wszystkie wymienione wyżej giełdy są scentralizowane, czyli mają właściciela, który ma korzyści z prowadzenia ich. Osobną kategorią są giełdy zdecentralizowane. Ranking giełd kryptowalut nie będzie jednak porównywał ze sobą tych dwóch odrębnych rodzajów platform. Mimo to warto o nich wspomnieć.

Z perspektywy kupującego takie giełdy przypominają kantor kryptowalut. Twórcy danej giełdy nie zajmują się jej zarządzaniem oraz nie mają z niej bezpośrednich korzyści, a całe funkcjonowanie opiera się na działaniu inteligentnych kontraktów. Takie wykorzystanie technologii blockchain sprawia, że możesz kupić waluty cyfrowe bez udziału pośredników. Dzięki temu korzystanie z giełd zdecentralizowanych jest bezpieczniejsze niż używanie scentralizowanych giełd kryptowalutowych.

Uniswap

Uniswap to zdecentralizowana giełda kryptowalut, która działa na blockchainie Ethereum. Giełda pozwala na zakup różnych tokentów ERC-20. Uniswap zadebiutował w świecie kryptowalut w 2018 roku i od tamtego czasu stał się jedną z największych zdecentralizowanych giełd. Wprowadzony przez giełdę token UNI należy do czołówki pod względem kapitalizacji, a jego cena wzrosła wielokrotnie od momentu powstania.

PancakeSwap

Mechanizm działania PancakeSwap jest analogiczny do giełdy Uniswap. Istotną różnicą jest wykorzystywany przez giełdę blockchain, ponieważ PancakeSwap działa wykorzystując Binance Smart Chain. Pozwala to znacząco obniżyć koszt transakcji zawieranej na giełdzie. W przypadku Uniswapa koszt ten może sięgać nawet kilkudziesięciu dolarów i jest zależny od wysokości opłat na sieci Ethereum. Opłaty na PancakeSwap są wielokrotnie mniejsze.

Ranking giełd kryptowalut - podsumowanie

Istnieje wiele czynników, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru giełdy kryptowalutowej. Przede wszystkim musisz zastanowić się, do czego chcesz jej używać. Inne kwestie będą istotne dla tradera, a inne dla inwestora długoterminowego. Dla nowych użytkowników z Polski pierwszym wyborem jest zazwyczaj Binance lub Zonda. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim polska wersja językowa strony, a w przypadku Zondy również polski support.

O wyborze giełdy może decydować również dostępność danej kryptowaluty, prowizje czy konieczność weryfikacji. Wybór powinien być przede wszystkim dostosowany do Twoich potrzeb. Może cenisz sobie anonimowość, a może ważniejsze jest dla Ciebie bezpieczeństwo. Niezależnie od Twoich oczekiwań, zawsze warto samemu poszukać dokładnych informacji. Wybór jakiejkolwiek platformy nie jest jednak wiążący i zawsze możesz korzystać z kilku różnych giełd.

  • Super 5
  • Dzięki! 1
Tanie proxy - prywatne, ze zniżką. Gratis 10  PROXY!
Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .