Skocz do zawartości

Słaby zasięg internetu – jak go poprawić?


Ciamciaj

101 wyświetleń

Słaby sygnał Wi-Fi w niektórych miejscach lub nawet w całym domu to bolączka wielu użytkowników internetu. Konsekwencją problemów z zasięgiem są m.in. wolne ładowanie stron, zacinanie się materiałów wideo podczas ich oglądania czy też całkowita utrata dostępu do sieci w trakcie jej użytkowania. Jak poprawić jakość internetu domowego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Słaby zasięg internetu – najczęstsze przyczyny problemu

Słaby sygnał Wi-Fi w niektórych miejscach lub nawet w całym domu to bolączka wielu użytkowników internetu. Konsekwencją problemów z zasięgiem są m.in. wolne ładowanie stron, zacinanie się materiałów wideo podczas ich oglądania czy też całkowita utrata dostępu do sieci w trakcie jej użytkowania. Jak poprawić jakość internetu domowego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Słaby zasięg internetu – najczęstsze przyczyny problemu

Szybki internet domowy to dla wielu rodzin podstawowe medium codziennego użytku. Większość osób korzysta z niego w wygodny, bezprzewodowy sposób, jednak taka forma doprowadzania sygnału do urządzenia docelowego (np. laptopa czy tabletu) może się wiązać z pewnymi problemami. Jeżeli sygnał Wi-Fi słabnie lub zanika, warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Poniżej przedstawiamy te, które występują najczęściej.

Przestarzała technologia

Współcześnie dostępnych jest kilka systemów komunikacji, które umożliwiają dostarczenie stałego łącza internetowego do domu lub biura. Najnowocześniejszym i niezawodnym rozwiązaniem jest światłowód (FTTH). W przeciwieństwie do starszych technologii nie jest on wrażliwy na zmiany w otoczeniu, takie jak burze, silniejsze wiatry czy śnieżyce. Dzięki temu pozwala na korzystanie ze stabilnego sygnału, który nie słabnie w warunkach pogarszającej się pogody.

Jeżeli więc korzystasz z technologii DSL, DVB-S lub innego tradycyjnego sposobu dostarczania internetu do swojego domu, rozważ zmianę na niezawodne łącze bezprzewodowe. W UPC możesz otrzymać internet bez zobowiązań o prędkości nawet do 1 Gb/s!

Zła jakość modemu lub jego błędne ustawienie

Aby modem (lub router) działał prawidłowo, musi być nowoczesny (dostosowany do współcześnie używanych technologii) i dobrze skonfigurowany. W przeciwnym razie prawie na pewno będzie emitować sygnał o słabej mocy, co w konsekwencji znacząco utrudni korzystanie z domowego łącza (np. oglądanie TV internetowej).

Ponadto należy zadbać o optymalne umiejscowienia urządzenia w domu lub mieszkaniu. Nie należy zamykać go w szafie lub umieszczać we wnęce pomiędzy ścianami. Router powinien znajdować się w centralnej części nieruchomości (np. w środkowym pokoju), najlepiej ustawić go na wysoko umieszczonej półce lub powiesić tuż pod sufitem.

Zła częstotliwość modemu

Wiele modemów internetowych działa wyłącznie na częstotliwości 2,4 GHz. Szukając najlepszego dostawcy usługi, warto zwrócić uwagę, czy oferuje on urządzenia przystosowane do pracy również na paśmie 5 GHz.

Optymalnie wybrane połączenie jest warunkiem uzyskania wysokiej wydajności sygnału Wi-Fi. Najlepsze dostępne obecnie na rynku routery odbierają i nadają sygnał na obu wymienionych wyżej częstotliwościach. Co więcej, inteligentnie przełączają się między pasmami, dostosowując swoje ustawienia do zmieniających się warunków.

Niska prędkość transferu danych

Czas ładowania stron, ściągania plików czy korzystania z telewizji internetowej jest uzależniony w dużej mierze od przepustowości łącza. W Polsce najszybszy internet domowy bez limitu ma prędkość 1 Gb/s i jest dostępny w ofercie UPC.

Bariery fizyczne

W przypadku bardzo rozległych mieszkań lub domów o wielu kondygnacjach, a także nieruchomości, które mają bardzo grube ściany, słaby zasięg internetu może być spowodowany barierami fizycznymi. Rozwiązania tego problemu są dwa i zaleca się równoległe ich stosowanie. 

  1. Korzystaj z routera z kilkoma antenami

Każdą z anten ułóż w innej płaszczyźnie, tak aby sygnał był rozprowadzany zarówno w pionie, jak i poziomie.

     2. Zaopatrz się we wzmacniacz sygnału WiFi

Podepnij to niewielkie urządzenie do gniazdka elektrycznego w miejscu, w którym zasięg internetu słabnie. Bardzo często jeden wzmacniacz Wi-Fi umieszczony w najdalszym punkcie domu wystarczy, aby pozbyć się problemu na stałe. Jeśli jednak zachodzi konieczność dodatkowej interwencji, możliwe jest utworzenie całej sieci współpracujących ze sobą stacji, które przesyłają między sobą sygnał internetowy pochodzący z modemu.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .