Skocz do zawartości

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy?


Ciamciaj

87 wyświetleń

 

Prowadzenie własnego biznesu to doskonały sposób na uzyskanie zawodowej i finansowej niezależności. Dziś wybór takiej drogi jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie oznacza to jednak, że każdy może porzucić pracę na etacie i założyć działalność. Entuzjazm niedoszłych przedsiębiorców hamują przede wszystkim brak odpowiedniego pomysłu i trudności ze zgromadzeniem kapitału inwestycyjnego. W naszym poradniku na warsztat weźmiemy tę drugą kwestię i zastanowimy się, jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy.

Koszty otwarcia własnego biznesu zależą od wybranej formy działalności. Dobra wiadomość jest taka, że w niektórych przypadkach nie zapłacisz za to nawet złotówki.

Zupełnie bezpłatna jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz to zrobić przez Internet, więc cała procedura nie sprawi Ci najmniejszych problemów.

Koszty rejestracji firmy musisz natomiast ponieść w przypadku jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Dotyczy to wszystkich spółek handlowych, czyli spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, akcyjnych, komandytowo-akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zapłacisz wówczas 500 zł opłaty sądowej za wpis do KRS, 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także 0,5% podatku od czynności cywilno-prawnych w sytuacji zawarcia umowy spółki.

Jak widzisz, koszty samej rejestracji firmy są bardzo niskie, a nieraz wręcz zerowe. Nie powinny więc zniechęcać Cię do założenia własnego biznesu.

Ile kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?

Nieco mniej kolorowo wyglądają koszty prowadzenia firmy. Wynikają one między innymi z takich zobowiązań jak:

 • składki ZUS,
 • podatek dochodowy,
 • podatek VAT,
 • wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Poza opłatami administracyjno-skarbowymi przedsiębiorcy muszą oczywiście brać pod uwagę koszty pozwalające na utrzymanie i rozwój biznesu. Na szczęście mogą jednocześnie wykorzystać je do obniżenia swoich podatków dochodowych. Mowa o takich wydatkach jak na przykład:

 • najem biura lub lokalu,
 • wynagrodzenia pracowników,
 • opłaty księgowe,
 • abonament za oprogramowanie,
 • opłaty za korzystanie z narzędzi branżowych,
 • zakup sprzętu,
 • opłaty leasingowe.

Wysokość wszystkich tych kosztów będzie różniła się w zależności od rodzaju biznesu oraz etapu jego rozwoju. Na początku wcale nie muszą one poważnie obciążać Twojego budżetu. Należy je zresztą traktować jako inwestycję, umożliwiającą systematyczne zwiększanie dochodów.

Jak ograniczyć koszty prowadzenia własnego biznesu?

Zastanawiając się nad tym, jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy, w pierwszej kolejności warto poszukać sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Dzięki temu bariera wejścia na rynek stanie się dla Ciebie zdecydowanie bardziej przystępna. Nie wahaj się zatem skorzystać z następujących pomysłów:

 • Prowadź biznes w ramach działalności nierejestrowanej – na początku nie musisz
 • rejestrować swojej firmy. Unikniesz w ten sposób choćby konieczności opłacania składek ZUS. Ceną za taki przywilej jest limit przychodów wynoszący połowę pensji minimalnej brutto.
 • Korzystaj z obniżek ZUS-u – przez pierwsze 2,5 roku prowadzenia działalności gospodarczej możesz odprowadzać niższe składki na ZUS.
 • Zdecyduj się na  dropshipping – jeżeli w ramach własnego biznesu chcesz prowadzić sklep internetowy, nie musisz z góry inwestować w towar. Możesz skorzystać na przykład z dropshippingu, który przerzuca kluczowe obowiązki logistyczne na współpracujące z Tobą hurtownie.
 • Rozkładaj zakupy na raty – aby nie ponosić dużych kosztów w jednej chwili, warto zainteresować się leasingiem dla firm i różnego rodzaju promocjami.
 • Postaw na pracę zdalną – pandemia koronawirusa udowodniła wszystkim, że wiele rodzajów działalności da się prowadzić bez wychodzenia z domu. Jeśli postanowisz działać w tego typu branży, możesz sporo zaoszczędzić, rezygnując z najmu biura.

Jak pozyskać środki na otwarcie własnego biznesu?

Skoro znasz już podstawowe sposoby na obniżanie kosztów prowadzenia biznesu, pora zastanowić się nad tym, jak zwiększyć swoje możliwości inwestycyjne. To, że nie masz jeszcze środków na rozkręcenie firmy, nie znaczy, że nie możesz ich w łatwy sposób zdobyć. Oto najskuteczniejsze metody ich pozyskiwania:

Dotacje ze środków unijnych

Środki pochodzące z Unii Europejskiej bądź innych źródeł publicznych możesz pozyskać, jeśli w odpowiedniej instytucji przejdziesz postępowanie przygotowawcze i przedstawisz niezbędne dokumenty – w tym obowiązkowo biznesplan z załącznikami. Muszą one zostać pozytywnie ocenione przez komisję.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Niektórzy mogą sięgnąć także po środki państwowe, wydawane przez Urząd Pracy. Kwota uzyskanej w ten sposób dotacji będzie zależna od możliwości konkretnej instytucji. Maksymalnie może wynosić sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorczości za dany rok. Pamiętaj, że do otrzymania dofinansowania tego typu potrzebny jest między innymi status osoby bezrobotnej.

Pożyczki dla firm

Finansowanie w formie pożyczki można uzyskać z banku, wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmy zewnętrznej bądź programu „Wsparcie w Starcie”. Każde z tych rozwiązań rządzi się swoimi prawami i nakłada na Ciebie inne zobowiązania oraz warunki. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, miej na uwadze swoje ograniczenia budżetowe. Pożyczkę musisz spłacić niezależnie od tego, czy Twój biznes osiągnie sukces, czy nie.

Fundusze venture capital

Fundusze centure capital inwestują w małe firmy, które mogą pochwalić się dużym potencjałem rozwoju. Wspierają w tej sposób nieznane, wchodzące dopiero na rynek biznesy. Pomagając im zaistnieć, zwiększają swoje własne zyski. Jeśli masz ciekawy pomysł na działalność i wiesz, jak ją skutecznie skalować, zainteresuj się współpracą z funduszami venture capital.

Finansowanie z Aniołami Biznesu

Podobną działalność jak fundusze venture capital – ale w prywatnym zakresie – prowadzą osoby fizyczne. Najczęściej są to przedsiębiorcy, którzy odnieśli już sukces na rynku. Nie ogłaszają się oni ze swoją chęcią pomocy, więc ich poszukiwania musisz przeprowadzić samodzielnie. Zazwyczaj warto skorzystać w tym celu z rozmaitych grup i forów biznesowych. Do wybranych Aniołów Biznesu najlepiej pisać spersonalizowane i starannie przygotowane wiadomości prywatne.

Crowdfunding

W dobie Internetu każdy – nawet najbardziej szalony – pomysł może zostać sfinansowany. Wszystko dzięki serwisom crowdfundingowym zrzeszającym ludzi, którzy pomagają innym spełniać rozmaite marzenia. Nieważne, czy chodzi o zaprojektowanie gry planszowej, wydanie własnej płyty, czy otwarcie biznesu – dzięki crowdfundingowi możesz pozyskać środki na wszystko.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mają pomagać aspirującym przedsiębiorcom wkraczać w świat biznesu. Zasady ich działania są różne i mogą obejmować wsparcie w zakresie know-how, dostęp do kontaktów czy technologii. Organizacje tego typu okażą się bezcenne zwłaszcza dla młodych osób bez własnych środków finansowych i zdolności kredytowej.

Pomoc rodziny i znajomych

Zawsze warto pamiętać o pomocy, jakiej mogą udzielić Ci Twoi bliscy. Wiele znanych biznesów nigdy by nie powstało, gdyby nie taki rodzaj wsparcia. Wszystko zależy oczywiście od Twoich relacji z rodziną i znajomymi, ale prosząc ich o pożyczkę, nic tak naprawdę nie ryzykujesz. Może warto zatem spróbować?

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy? Podsumowanie

Dzięki naszym radom wiesz już, ile może kosztować założenie i prowadzenie własnego biznesu. Co zaś najważniejsze, znasz skuteczne sposoby na obniżenie firmowych wydatków i pozyskanie funduszy inwestycyjnych. Zrób więc dobry użytek z tych wskazówek i już dziś zacznij podbój rynku!

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .