Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dzisiaj dostałem newsletter od seopilot.pl. A dokładniej dostałem SeoKurier, gdzie dostarczane są przeróżne informacje, rady i poradniki odnośnie pozycjonowania.

Tym razem tekst dotyczy pozycjonowania nowo powstałych stron, więc pomyślałem, że może to się przydać wielu z Was, ponieważ jak wiadomo w PPA/CPA i pochodnych, po zrobieniu strony od razu przechodzimy do jej promowania.

 

 

Jak obliczyć wiek witryny?

Wiek witryny jest ważnym czynnikiem wpływającym na jej pozycjonowanie. Należy od razu zwrócić uwagę, że wiek to nie tyle data rejestracji domeny, ile pierwsze zaindeksowanie treści serwisu o aktualnej tematyce przez docelową wyszukiwarkę. Właśnie od momentu uruchomienia obecnego serwisu (przynajmniej w wersji testowej) należy obliczać jego wiek. Im “doroślejszy” serwis, tym większy poziom zaufania przypiszą mu algorytmy wyszukiwarek. Dla młodych serwisów należy przyjąć odpowiednią strategię pozycjonowania. Nawiasem mówiąc, jeśli konieczne jest dotarcie do TOPu w krótkim okresie czasu z trudnymi frazami kluczowymi, warto rozważyć wykupienie starej domeny obecnego w wyszukiwarce od dłuższego czasu (uprzednio upewniwszy się, że nie jest on obłożony żadnymi sankcjami).

 

 

Dlaczego wyszukiwarki nie dowierzają młodym serwisom?

Zwracanie uwagi na wiek serwisu jest jedną z metod zwiększania jakości wyników wyszukiwania. Gdyby serwisy o różnym wieku miały analogiczne prawa, nic nie stałoby na przeszkodzie dla różnego rodzaju metod “czarnego” webmasteringu i w konsekwencji spamowania SERP: jeśli serwis kiepskiej jakości nie wszedłby do TOPu, to webmaster mógłby szybko stworzyć inną stronę (lub setki), a potem szybko wyprowadzić ją na liderujące pozycje. Jednak w sytuacji, kiedy można utracić wyniki na długi okres czasu z powodu działań niezgodnych z zasadami wyszukiwarek, do kwestii pozycjonowania należy podejść z odpowiednią dozą ostrożności.

 

 

Zasady pozycjonowania nowopowstałych serwisów

 • Młodej strony nie należy pozycjonować na frazy wysokokonkurencyjne. Możliwość wypozycjonowania na frazy tej kategorii pojawia się dopiero po roku (lub więcej!) odpowiedzialnego pozycjonowania serwisu na frazy nisko i średniokonkurencyjne.
 • Młodą stronę należy dokładnie sprawdzić pod kątem obecności błędów oraz “niedoróbek”.
 • Przyjęcie strategii linkbuildingu maksymalnie zbliżonej do naturalnego procesu zdobywania linków (przy czym, oczywiście, nie można zaniedbywać naturalnego zdobywania linków).

 

Eliminujemy techniczne niedoskonałości

Podczas tworzenia serwisów wielu ich twórców nie zwraca uwagi na ich dostosowanie do potrzeb SEO: strony sprawdzane są, w najlepszym wypadku, z punktu widzenia użytkownika. A przecież człowiek widzi serwis zupełnie inaczej niż robot wyszukiwarki. Dlatego też każdy nowy lub poddany przeróbkom serwis należy sprawdzić pod kątem obecności typowych błędów:

 • Blokowanie indeksacji. Nieodpowiednio utworzony plik robots.txt (lub źle przypisane meta tagi na stronach) może przeszkodzić wyszukiwarce w odpowiednim indeksowaniu stron, które chcecie pozycjonować. Jeśli strony nie ma w indeksie, to pozycjonowanie jest całkowicie nieskuteczne. Należy zwrócić uwagę, że twórca strony mógł zamknąć wszyskie rozdziały przed indeksacją, zakładając, że wasz specjalista SEO przejrzy pliki i otworzy to, co konieczne. (Zobacz szczegóły)
 • Otwarty dostęp do rozdziałów dla administratorów. Jest to problem odwrotny od opisanego wyżej, polegający na pozostawieniu dla robotów indeksujących dostępu do działów administracji stroną, strony logowania itd. Wszystkie one powinny być nie tylko zamknięte dla indeksacji, lecz także, poza stroną logowania odmawiać dostępu ze strony serwera.
 • Nieprawidłowy kod HTML. Niezamknięte tagi, treść rozmieszczona poza tagiem
  < html >, wykorzystanie więcej niż raz na stronę zagłówka H1 i tak dalej - te wszystkie niewidoczne dla zwykłego użytkownika niedostatki mogą poważnie zaszkodzić ocenie strony przez wyszukiwarki. Skrupulatnie sprawdzony i poprawny kod to klucz do bezproblemowej indeksacji i pozytywnego ustosunkowania się wyszukiwarki do strony.
 • Nieprawidłowo ustawiony CMS. Wiele systemów zarządzania treścią przy niewłaściwych ustawieniach ma skłonność do zachowań niezbyt przyjaznych wobec wyszukiwarek. Na przykład dosyć często występuje wewnętrzne dublowanie stron - gdy jedna strona dostępna jest pod kilkoma adresami (z zamykającym / i bez, z .html i bez, jako wersja do druku itd.). Należy temu zapobiegać na etapie ustawień systemu zarządzania treścią i serwera. Należy również ukryć przed wyszukiwarkami strony z wynikami wewnętrznego wyszukiwania wśród elementów serwisu i wszelkie inne elementy odgrywające jedynie rolę pomocniczą przy korzystaniu z witryny. Należy zadbać także o to, aby CMS tworzył od razu adresy URL przyjazne zarówno dla użytkownika, jak i wyszukiwarek. Takie adresy nie tylko pomagają odwiedzającym orientować się w strukturze serwisu, lecz także (co ważniejsze z punktu widzenia SEO) mogą zawierać słowo kluczowe, na które strona jest pozycjonowana, co zwiększa jej relewantność wobec tej frazy.

 

Jak widać, przed rozpoczęciem pozycjonowania młodej strony należy przeprowadzić dokładny audyt SEO, aby wyeliminować wszelkie zależne od nas czynniki, które mogą przeszkodzić nam w dotarciu do TOPu.

 

 

Precz z pustymi stronami! ;)

Wszystkie strony koniecznie należy zapełnić jakościową treścią: oryginalną, tematyczną i skuteczną (w kontekście profilu twojej strony). Należy przy tym pamiętać, że pozycjonowane powinny być serwisy, które składają się już z wielu podstron (witryna składająca się z pięciu czy dziesięciu podstron będzie słabo pięła się w górę wyników). Każda z tych podstron powinna posiadać odpowiednią ilość treści. Użytkownik, który natrafi na pustą stronę, najprawdopodobniej straci zaufanie do serwisu i łatwiej przyjdzie mu przerzucenie się na Twoją konkurencję. Oczywiście treść należy regularnie rozwijać i aktualizować, dodawać nowe artykuły,nowości, projekty w portfolio itp.

Z punktu widzenia SEO najlepiej przemyśleć, na jakie podstawowe frazy kluczowe będziemy chcieli pozycjonować serwis, jeszcze przed stworzeniem treści na strony. Dla tych fraz dobrze jest stworzyć landing pages i wyprowadzić je do TOPu. Pozycjonowana strona powinna być relewantna wobec frazy kluczowej i zawierać ją w:

 • przemyślanym nagłówku title, metatagach keywords oraz description
 • atrybutach alt grafik
 • nagłówkach H1
 • tekście (ale bez przesadnego zagęszczenia, aby wyszukiwarka nie potraktowała tego jako spamu).

 

To są minimalne wymagania. W ideale cała strona powinna odpowiadać zapytaniu i kierować użytkownika w prosty sposób do wykonania określonego przez was, pożądanego działania. Należy rozumieć i pamiętać, że sprowadzenie użytkownika na stronę to dopiero pierwszy krok, a celem ostatecznym jest uzyskanie wysokiej konwersji.

 

 

Pozycjonowanie młodej strony za pomocą linkowania zewnętrznego

Dynamika jakościowego i ilościowego przyrostu linków prowadzących na młodą stronę wymaga szczególnej uwagi. Jeśli wyszukiwarka zauważy, że w ciągu pierwszych tygodni po pierwotnej indeksacji pojawią się setki linków, to może zostać sklasyfikowane przez wyszukiwarkę jako jawna i nachalna próba wpłynięcia na wyniki nawet bez próby zachowania pozorów naturalności, co może doprowadzić do zastosowania wobec pozycjonowanych fraz filtra i obniżenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Oczywiście, i od tej zasady są wyjątki w postaci osobistych stron celebrytów, polityków, itp., jednakże większości zwykłych właścicieli serwisów to niestety nie dotyczy.

Należy zatem działać stopniowo i z umiarem, na początku dbając szczególnie o poziom zaufania stron, z których chcielibyśmy, by prowadziły na naszą stronę linki. W tym celu można rozesłać naszym partnerom i klientom komunikaty prasowe, skontaktować się z mediami lub blogerami, rozpocząć kampanie reklamowe, dużą uwagę poświęcając mediom społecznościowym i przede wszystkim tworząc naprawdę interesującą i wartościową treść, tak aby użytkownicy sami zechcieli podzielić się z innymi internautami linkiem prowadzącym na waszą stronę.

 

 

Strategia pozycjonowania

Przez pierwsze kilka miesięcy od powstania strony rekomendowane jest pozycjonowanie serwisu na niskokonkurencyjne, małopopularne frazy. Jeśli wewnętrzna optymalizacja została wykonana poprawnie, strona będzie potrzebowała zaledwie kilku symbolicznych linków, aby znaleźć się w TOPie. Przez ten pierwszy okres można się skupić właściwie tylko na stronie głównej i kilku naprawdę najistotniejszych rozdziałach (tutaj należy jednak zastrzec, że zupełnie inaczej rzecz się ma w przypadku sklepów internetowych, których pozycjonowanie należy zacząć od stron produktów, przyjmując podobną taktykę - porządna optymalizacja i dosłownie kilka linków). Kiedy strona nieco “dorośnie”, można będzie rozpocząć pozycjonowanie fraz średnio-konkurencyjnych, oczywiście na odpowiednio przygotowanych i dopasowanych tematycznie stronach. Dopiero po uzyskaniu przez te frazy oczekiwanych rezultatów można rozpocząć pozycjonowanie docelowych fraz wysoko-konkurencyjnych.

Pozycjonowanie nie od razu przynosi oczekiwane rezultaty w postaci ruchu na stronie, dlatego też w pierwszym okresie istnienia strony warto ruch ten wzmacniać poprzez kampanie PPC, na przykład w Google AdWords. Oczywiście, po uzyskaniu TOPu w wynikach wyszukiwania z tego typu reklamy można będzie zrezygnować i tym samym znacząco obniżyć swoje wydatki na reklamę w internecie i w efekcie koszt przyciągnięcia klienta.

 

 

Wnioski

Jeśli strona dopiero co została uruchomiona, nie warto zapominać o jej przygotowaniu do przyszłego pozycjonowania, tym bardziej, że być może wasza konkurencja zaniedbała optymalizację i wasz serwis samoistnie, dzięki waszym staraniom i bez zbędnych kosztów, znajdzie się w TOP10.

 • Super 7

"Wojna to pokój.
Wolność to niewola.
Ignorancja to siła."

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

 • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
 • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
 • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
 • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Polecana zawartość

  • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
   Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
    • Super
   • 3 odpowiedzi
  • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
   Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

   Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
    • Super
   • 5 odpowiedzi
  • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
   W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

   Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
    • Super
   • 2 odpowiedzi
  • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
   Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
    • Dzięki!
    • Super
   • 13 odpowiedzi
  • 9 rzeczy, które możesz zrobić w SEMRush, by zwiększyć ruch swojej strony
   Istnieje kilka sposobów, by wykorzystać SEMRush, aby zwiększyć swój ruch na stronie WWW i wspomóc swoją pracę w zakresie SEO i content marketingu.
    • Super
   • 3 odpowiedzi
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .