Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jak-sie-nauczyc-pozycjonowania.png

Skomplikowane narzędzia analityczne, słowa kluczowe, optymalizacja strony, linkowanie... Na pierwszy rzut oka pozycjonowanie wydaje się bardzo zawiłe, jednak w rzeczywistości, nauczenie się podstaw SEO jest stosunkowo proste i nie wymaga ogromnego wkładu finansowego.

W tym artykule dowiesz się, co to jest pozycjonowanie stron internetowych, jak zacząć i gdzie szukać wiedzy na temat SEO oraz jak w praktyczny sposób zacząć uczyć się pozycjonowania. Zapraszamy do lektury!

Czym jest pozycjonowanie SEO

Zanim zaczniesz pogłębiać swoją wiedzę z zakresu SEO, powinieneś dowiedzieć się czym jest, co obejmuje i jakie są podstawowe pojęcia z zakresu pozycjonowania stron internetowych.

Sam termin pozycjonowania opisuje działania mające na celu pojawienie się strony na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania na konkretne słowa kluczowe. Google ocenia dziś witryny pod wieloma względami, a zadaniem pozycjonera jest dopasować daną stronę do tych właśnie wymagań. W podstawowym zakresie jest to w stanie zrobić wiele osób, jednak algorytm Google jest dynamicznie rozwijany, przez co praca pozycjonera wymaga ciągłej nauki i dopasowywania się do zmieniających się wymagań. Skupimy się na Google gdyż jak widać po poniższej grafice ma on zdecydowaną większość w wyszukiwarce. 

udział wyszukiwarek.png

W skład pozycjonowania wchodzi między innymi:

 • SEO - jest to ogólne działanie mające na celu przyspieszenie działania strony, poprawę indeksacji, instalacji certyfikatu SSL i optymalizacja treści strony.
 • Audyt SEO - jest to raport, zawierający dogłębne informacje o elementach i działaniu witryny pod kątem SEO i jego możliwości na tle konkurencji. Analizie są poddawane min. słowa kluczowe, budowa strony i treści. Na jego podstawie tworzony jest raport określający najbliższe działania SEO dla danej witryny,
 • Content marketing - pozycjonowanie strony nie ma dziś sensu, gdy dany portal nie posiada odpowiednio rozbudowanych i sformatowanych treści. Aby algorytm mógł umieścić daną stronę na szczycie wyszukiwarki Google, musi ona posiadać merytoryczne i przydatne dla użytkowników artykuły i publikacje.
 • Link building - nawet najlepiej przygotowany artykuł nie ma szans na pojawienie się w wynikach wyszukiwania, gdy strona nie posiada odpowiedniego autorytetu. Pozyskiwanie linków z zaufanych i wartościowych źródeł pozwala w znacznym stopniu zwiększyć autorytet portalu, a co za tym idzie przyspieszyć proces pozycjonowania jego pozycjonowania.
 • Analiza konkurencji - wiele branż, w tym min. finansowa jest dziś bardzo trudna do wypozycjonowania. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, specjalista SEO powinien przeanalizować możliwości danej strony internetowej na tle innych z danej branży. Dzięki temu może łatwiej podjąć decyzję o dalszych działaniach związanych z pozycjonowaniem.
 • Badanie słów kluczowych - każdy portal posiada inną treść, a więc powinien być pozycjonowany na inne słowa kluczowe. Słowa, które wpisują użytkownicy w wyszukiwarce Google aby otrzymać informację lub znaleźć daną stronę. Zadaniem pozycjonera jest dobranie takich słów kluczowych, aby dany serwis w jak najlepszym stopniu odpowiadał na potrzeby użytkowników.
 • Analityka - każdy specjalista SEO powinien dobrze znać Google Search Console i Google Analytics, czyli narzędzia umożliwiające śledzenie działań użytkowników na stronie internetowej i wpływ naszych prac na działanie serwisu.
 • Optymalizacja - jednym z najważniejszych w ostatnim czasie czynników, jest działanie i szybkość ładowania portali. Żeby strona pojawiła się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania, jej kod musi być odpowiednio zoptymalizowany i nie może posiadać żadnych luk czy fragmentów mogących zagrozić użytkownikowi.

Pozycjonowanie - od czego zacząć

Wiele osób przygodę z SEO rozpoczyna od czytania zaawansowanych poradników, ponieważ uważają, że podstawy są zbyt proste. To złe podejście, które często kończy się rezygnacją z dalszej nauki lub brakiem podstawowej wiedzy podczas prowadzenia pierwszych projektów.

Naukę pozycjonowania powinieneś rozpocząć od poznania podstawowych zagadnień, zebrania informacji i rejestracji w serwisach, które udostępniają wiedzę z tego zakresu.

Pamiętaj! Ucząc się SEO korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, które są na bieżąco aktualizowane i pomogą Ci uporządkować Twoją wiedzę.

 

Poradniki i kursydostępne na forum

Na naszym forum znajdziesz wiele poradników darmowych na temat pozycjonowania. Tworzymy je od lat, dziesiątki użytkowników wymienia się tutaj wiedzą i podaje sprawdzone informacje i kursy. Jeżeli coś jest nie jasne, zawsze możesz stworzyć temat i zapytać innych użytkowników o rady!

Radzimy dokładnie przejrzeć cały dział pozycjonowania, a w szczególności tematy 

tutaj - darmowe poradniki SEO. M.in:

Istnieją również płatne poradniki naszych zaawansowanych użytkowników,  m.in. poradnik Muraszczyka

Drugi polecany przez nas poradnik to dzieło Vasakiego - tyczy się bardziej pozycjonowania pod afiliacje (link).

Książki i e-booki

Zarówno w postaci tradycyjnej jak i elektronicznej, książki opisujące pozycjonowanie (z ostatnich 3-5 lat) są świetnym wyborem dla osób początkujących. Żeby przejść do praktycznej pracy, trzeba najpierw poznać odpowiednio dużo wiedzy teoretycznej, która będzie wspierać nas na każdym etapie pracy.

Przed wyborem książki koniecznie sprawdź kiedy została napisana i jakie są o niej opinie. Polecamy zacząć od książek o podstawach SEO i pisaniu dobrych treści na strony. 

Kursy i szkolenia

W sieci jest mnóstwo kursów, zarówno polskich, jak i anglojęzycznych, które nauczą Cię pozycjonować strony w każdym aspekcie.

Najlepiej, jeśli skupisz się na jednym kursie i prześledzisz wszystkie zawarte w nim poradniki, (od podstaw do zaawansowanych kursów) dzięki czemu stworzysz szerszą wizję tego, jak ma wyglądać cały proces pozycjonowania.

Dodatkowo podczas kursów online masz często możliwość rozmowy z twórcą kursu i zadania mu dowolnych pytań dotyczących pozycjonowania.

Sprawdź nasz temat - Najlepsze kursy SEO - darmowe i płatne

Kursy MOZ dla początkujących

MOZ to jeden z największych portali na świecie umożliwiających śledzenie i analizowanie stron internetowych. Jest ciągle rozbudowywany i dopasowywany do zmieniającego się algorytmu Google.

Znajdziesz tu kursy na temat słów kluczowych, optymalizacji strony, pozyskiwania wartościowych linków, raportowania i pozyskiwania klientów. Link do kursu - https://moz.com/beginners-guide-to-seo

Akademia Semrush

Semrush to jedno z najbardziej rozbudowanych narzędzi SEO dostępnych na rynku.

Poza świetnie działającym narzędziem do analizy konkurencji, na ich stronie znajdziesz blog, na którym publikowane są świeże treści z branży marketingu online i SEO.

Semrush oferuje kursy wraz z certyfikatami z zakresu link buildingu, analizy i doboru słów kluczowych, on-page SEO, zarządzania i raportowania projektem oraz kurs ogólny. Link do kursu - https://www.semrush.com/academy/

Wiedza zawarta w Internecie

Jak zapewne wiesz, w Internecie można dziś znaleźć wszystko. Niestety nie wszystko co znajdziemy można traktować jako poważne i wiarygodne źródło wiedzy. Na szczęście istnieje mnóstwo portali, prowadzone przez doświadczone i obeznane w tematyce SEO osoby, które za darmo dzielą się swoją wiedzą.

Możesz zacząć od czytania nieco starszych publikacji i powoli aktualizować swoją wiedzę, tymi nowszymi. Dzięki temu będziesz wiedział, w jaki sposób pracowało się jakiś czas temu i czego nie warto już próbować, a także co aktualnie działa najlepiej.

Grupy wsparcia

Zarówno w social media, jak i na forach internetowych znajdziesz osoby, które chętnie pomogą rozwiązać dany problem. Wystarczy, że zarejestrujesz się na wybranym forum lub dołączysz do grupy na Facebooku i zadasz swoje pytanie.

Jak uczyć się pozycjonowania

Wiedza teoretyczna to jedno, a pozycjonowanie stron w praktyce to drugie. To, że posiadasz ogromną wiedzę na temat tego, jak powinna wyglądać Twoja strona i skąd powinieneś pozyskiwać linki, wcale nie znaczy, że będziesz osiągał dobre wyniki. SEO jest dość zawiłe i bardzo ciężko jest stwierdzić, czy to, co robimy dla danego portalu przyniesie tyle korzyści ile oczekujemy.

Pozycjonowanie stron, jak się nauczyć? - Praktyka

Jeśli posiadasz jakąś wiedzę na temat SEO i tego, w jaki sposób przełożyć ją na praktyczny projekt, możesz w końcu zacząć działać.

Powinieneś rozpocząć pracę od wybrania niewielkiej niszy i słów kluczowych, które dość łatwo będzie wypozycjonować. Może to być np. czesanie psa czy strzyżenie owiec. Ważne, żeby w wybranej niszy nie było dużej konkurencji, a słowa kluczowe były dość proste.

Twoja witryna internetowa nie powinna być skomplikowana, ale powinna posiadać kilka połączonych tematycznie podstron. Dzięki temu algorytm Google w prostszy sposób dowie się, o czym jest Twoja witryna.

Efektów nie zobaczysz od razu. Zanim Google odświeży Twoją stronę może minąć nawet kilka miesięcy, a więc musisz cierpliwie czekać w nadziei, że wszystko zrobiłeś prawidłowo.

Własny projekt SEO

Jeżeli udało Ci się wypozycjonować stronę do TOP 5 na proste keywordy, możesz przejść do stworzenia pierwszego bardziej skomplikowanego projektu. Nie wybieraj nic z branży finansowej oraz takich, w których inwestorzy obracają ogromnymi sumami pieniędzy. Pojedyncza osoba nie jest w stanie nic zrobić, gdy za wieloma portalami stoją ogromne agencje z setkami pracujących osób.

Najlepiej, jeśli stworzysz bloga, opartego na tematyce na której się znasz. W ten sposób nie tylko nauczysz się czegoś nowego, ale też stworzysz stronę, która kiedy może stać się źródłem dochodu.

Gdy już stworzysz stronę, dopracuj przede wszystkim aspekty techniczne, treści na stronie i zadbaj o jej linkowanie. Dzięki temu Google zobaczy, że powstała nowa ciekawa strona spełniająca wszystkie wymagania i szybko zostaniesz dodany do indeksu.

Pracuj nad portalem tyle czasu, aż uda Ci się wskoczyć na określone pozycje pod wybranymi słowami kluczowymi lub zauważysz, że Twój blog zaczyna pojawiać się na coraz więcej powiązanych słów kluczowych.

Wykonany przez Ciebie projekt, może stać się niewielkim portfolio, dzięki któremu otrzymasz staż lub pracę.

Praktyki w agencji SEO

Gdy już będziesz miał pewne doświadczenia za sobą, możesz spróbować swoich sił w agencji SEO. Nie musisz tego robić, możesz w 100% rozwijać własne projekty i dalej się uczyć, ale praca w firmie, która się tym specjalizuje da Ci możliwość jeszcze szybszego rozwoju.

Nauka pozycjonowania stron nie jest łatwa, ale może się opłacać!

Zdobycie odpowiedniej wiedzy i nauka na własnych błędach na pewno nie jest łatwa, ale gdy już przejdziesz przez najtrudniejsze etapy, praca specjalisty SEO może być naprawdę ciekawa i przyjemna.

Jako pozycjoner masz naprawdę sporo możliwości. Możesz pracować jako freelancer SEO, pracować w agencji lub tworzyć i pozycjonować własne strony, które będą dla Ciebie zarabiać. To, którą drogę wybierzesz zależy od Ciebie i od tego, co chcesz osiągnąć w swoim życiu.

Pozycjonowanie stron - Podsumowanie

Nauka pozycjonowania wymaga wymaga sporo cierpliwości i pracy, która często z powodu aktualizacji algorytmu lub wprowadzenia nowych wyznaczników idzie na marne. Podstawą jest jednak teoretyczna wiedza związana z działaniem stron internetowych i algorytmu Google oraz nauka na własnych błędach. Trzeba także wiedzieć, co wchodzi w skład pozycjonowania i w jaki sposób efektywnie korzystać ze specjalistycznych narzędzi.

Tylko kompletny specjalista, który bez problemu radzi sobie na każdej płaszczyźnie związanej z SEO może osiągać dobre efekty pracy.

 • Super 1
Tanie proxy - prywatne, ze zniżką. Gratis 10  PROXY!
Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

 • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
 • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
 • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
 • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

 • 1 rok później...
 • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .