Skocz do zawartości

Rozwój serwisu turystyczno podróżniczego


Rekomendowane odpowiedzi

Wprowadzenie

Siemanko, jestem Oskar lat prawie 29. Do tej pory zbytnio się na forum nie udzielałem, raczej przeglądałem co użytkownicy mają do powiedzenia, a czasem zdarzało mi się coś odpowiedzieć w temacie związanym z seo. Zawodowo zajmuję się właśnie seo od paru lat, a od ostatniego roku pracuję zdalnie w jednej z firm w USA (inhouse). Ogólnie jestem leniem, na konkurencyjnym forum podchodziłem już do prowadzenia dziennika, głównie w celach motywacyjnych, ale kończyło się to jak zawsze, czyli upadek projektu przed startem. :D Aktualny serwis buduję już jakiś czas razem z bratem (to mój rekord przy jednej witrynie 😜) i widzę w nim spory potencjał, dlatego tym razem powinno wyjść inaczej.

 

O samym projekcie

Jak wyżej wspomniałem, serwis buduję razem z bratem. On jest programistą, a ja seowcem, jednak póki co zajmuje się również tworzeniem contentu, a za jakiś czas rozwojem sociali. Tak jak w tytule, serwis jest stricte turystyczno-podróżniczy, aktualnie skierowany głównie na USA i Kanadę, jednak docelowo uwzględniony ma być cały świat. Póki co posiadamy tylko wersję angielską, jednak docelowo również będzie ich dużo więcej (bardzo możliwe, że drugim językiem będzie polski, ale wyjdzie to w praniu). Obecnie skupiamy się na rozwoju serwisu, tj. budowie nowych podstron i rozwoju serwisu, który chcemy mocno oprzeć na budowie społeczności. Dlatego aktualnie brat pracuje nad opcją tworzenia kont, dodawania komentarzy i zdjęć. Póki co serwis posiada ~200 podstron, a docelowo mogą to być i setki tysięcy, oczywiście w bardzo dalekiej przyszłości. ;)

Aktualnie nie monetyzujemy witryny, głównie dlatego, że i tak nie ma zbytniego ruchu, więc i nie ma czego monetyzować. Docelowo chcę skupić się na afiliacji i zacząć najprawdopodobniej od noclegów, które w naszym przypadku będą również fajnym dodatkiem dla użytkowników. Oprócz tego w przyszłości dojdzie pewnie promocja produktów z amazona, pod to zamierzam stworzyć landing page typowo z recenzjami danych typów produktów, do których linkować będziemy z podstron informacyjnych. Dodatkowo myślimy nad promocją tour guideów i paru innych rzeczach jak np. loty. Jak macie jakiś pomysł na ciekawą monetyzację w branży turystycznej to chętnie poczytam. :)

Prócz tych ~200 podstron, każda z ok. 2k-3k znaków treści (opis+faq+zdjęcia), dodane jest również ~2k bez żadnych treści, z samym tytułem i krótkim info że niedługo pojawi się content, które obecnie zablokowane są przed crawlowaniem i indeksowaniem. Automatycznie będą indeksowane i crawlowane jeśli pojawi się jakaś treść na stronie (jest to krok poczyniony w stronę dodawania komentarzy). Osobiście staram się dodawać tygodniowo kilkadziesiąt nowych tekstów, do czego wykorzystuję pomoc AI (nie boję się zbytnio używać AI z racji na treści informacyjne, gdzie głównie AI opisuje fakty i daty) + ręcznie sprawdzam każdy z tekstów pod kątem wiarygodności danych.

 

Statystyki + inne informacje

Serwis stworzony został mniej więcej w październiku 2022 (zarejestrowana domena + postawienie strony głównej), jednakże od listopada zaczęliśmy bardziej przy nim pracować. Dlatego też dane są bardzo mizerne, jednakże wydaje mi się, że powoli zbliża się czas wyjścia z sanboxa (domena była świeżutka).

Jeśli chodzi o widoczność serwisu:

image.thumb.png.3f5b822ebc0e69f489d322fb77114c9c.pngimage.thumb.png.ca969e30ffe58fd2cbe882e93151589b.png

Jak widać łącznie w TOP100 aktualnie znajduje się 217 fraz, a w samych Stanach 171. Większość contentu który dotychczas stworzyłem, skierowany był na frazy kluczowe z ogromnym potencjałem ruchu, ale i z bardzo dużą konkurencją, dlatego taki wynik wcale nie dziwi. Od jakiegoś tygodnia lub dwóch dodaję podstrony pod mniej konkurencyjne frazy, dlatego w najbliższym czasie spodziewam się większych wzrostów ruchu i widoczności.

 

image.thumb.png.142e83f0c46d533922a3bb54a451c3b7.png

Wykres z GSC też nikogo nie powinen dziwić, aktualnie średnio miesięcznie mamy z Google te ~30 wejść.

 

image.thumb.png.450297eb718d3e1fbe8e6526f6657d25.png

Obecnie mamy 2078 linków zewnętrznych, jednakże aż 2005 prowadzi z reddita (jakoś w pierwszych miesiącach brat dodał info o naszej stronie na reddita i poszedł z tego mały viral). Ogólnie samych domen linkujących jest w tej chwili 43. W tym tylko 3 linki (prócz sociali) zdobyłem ja, reszta pojawiła się sama (głównie za sprawą reddita). Jeśli chodzi o linkowanie, to staram się teraz pozyskiwać parę linków miesięcznie, ale bez większa parcia (głównie serwisy ogłoszeniowe z ruchem w USA itp.). Niedługo znów dodamy info na reddita, tym razem z większą ilością możliwości na naszej stronie niż wcześniej, więc możliwe że pojawi się tych linków więcej.

 

image.png.92dd793fff4a1d56525af1fdb1706919.pngimage.png.3711303690df4cad6c513937a1fccd8f.png

Od samego początku, czyli od 1 października 2022, wygenerowaliśmy do tej pory 14k UU, jednakże z samego reddita weszło 10k, stąd też ten pik na przełomie października i września. W ostatnich 28 dniach na naszą witrynę weszło 828 UU. W każdym miesiącu mieliśmy jakieś mniejsze piki, czy to za sprawą jakiegoś tweeta czy czyjegoś newslettera. Prócz tego dziennie odnotowujemy zawsze 10+ UU, więc jakiś ruch już jest, mały ale zawsze :)

 

Plany

Obecnie pracujemy mocno nad rozwojem serwisu, czy to pod użyteczność dla użytkowników, czyli wspomniane opcje komentowania, oceniania i dodawania zdjęć (mój brat) czy dodawanie nowych podstron (ja). W najbliższym czasie mam do dodania 2k podstron, jednakże cały czas będzie się to zwiększać, wraz z dodawaniem nowych miejsc, póki co skupiamy się na dwóch typach miejsc, jednak docelowo chcemy mieć wszystko co związane z podróżami. Chciałbym by nasz portal dawał możliwość w pełni rozplanowania podróży, a do tego dawał jak najwięcej informacji ludziom, którzy w dane miejsca chcą się wybierać. Prócz tego, w przeciągu miesiąca dodamy pierwsze monetyzacje, tzn. najprawdopodobniej hotele. Nie potrzebujemy na już pieniędzy, dlatego całość chcemy przeznaczać na dalszy rozwój. Czy to płatne reklamy w socialach, czy korzystanie z freelancerów.

Dziennik zamierzam komentować ok. 1 w miesiącu, głównie przez to, że jest to początek projektu, dlatego też za wiele się dziać nie będzie. Możliwe, że w przypadku jakichś niespodziewanych zdarzeń dodam czasem znienacka jakiś dodatkowy komentarz, np. jak dodamy jakąś ciekawą nową funkcję, albo skoczy nam liczba wejść lub pojawią się pierwsze pieniądze.

Nie pozostaje mi nic, jak zachęcić do komentowania, zadawania pytań i może dodawaniu jakichś rad - wszystko chętnie poczytam i odpowiem na ewentualne pytania. Na forum zaglądam zazwyczaj codziennie ;) A i za jakiś czas pewnie podzielę się linkiem, nie jest to może jakaś większa tajemnica, ale w tej chwili jeszcze się z tym wstrzymam.

Edytowane przez Oskarqq
  • Super 7
  • Dzięki! 1

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

W sumie dobrym odniesieniem jeszcze do rozwoju portalu będzie liczba zaindeksowanych i nie zaindeksowanych podstron, o czym nie pomyślałem na początku. Powinno dać też to jakiś lekki pogląd na to co się dzieje z serwisem, więc przy następnej aktualizacji będę już to info wrzucał. Aktualnie jest 159 zaindeksowanych podstron i 190 niezaindeksowanych. Większość niezaindeksowanych to jednak pozostałości po zmianach urli itp. w sitemapie aktualnie znajdują się 194 urle.

image.png.fe99a12e2fbd877b05a084bffd058841.png

 

Btw. jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe miejscówki pod linka w USA, to zapraszam do komentowania :D

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Od ostatniego miesiąca troszeczkę się podziało, w sumie dodaliśmy dość sporo funkcji dla użytkowników - tak, można się już rejestrować - m.in. dodawanie komentarzy/opinii, ocenianie, dodawanie własnych zdjęć, dodawanie danych miejsc jako odwiedzonych, tworzenie własnej mapy z odwiedzonych miejsc (będziemy to kiedyś jeszcze mocno rozbudowywać, bo może to być fajna opcja do pozyskiwania linków).

Oprócz tego dalej dodajemy content, aktualnie w sitemapie mamy 223 urle, z czego 208 jest zaindeksowanych. Trochę chcemy przyspieszyć z dodawaniem i dla testu w przeciągu kilku następnych dni dodamy ok. 300 nowych podstron do zaindeksowania, każda będzie miała opis na min. 2000 znaków. Jeśli test się powiedzie, czyli w miarę szybko te podstrony się zaindeksują, przygotuję opisy do kilku tysięcy podstron.

Zmieniliśmy też trochę założenia, w pierwszym poście pisałem, że chcemy stworzyć mapę z różnymi typami miejsc itp. jednak doszliśmy do wniosku, że lepiej skupić się na tylko jednym, a w przyszłości rozbudowywać to w około tego typu. Możliwości wciąż jest dużo, potencjał wyszukiwania w anglojęzycznych krajach jest na ponad 100kk miesięcznie, z tym że spora część jest mocno konkurencja, jednak wciąż kilkanaście milionów zapytań jest dość słabo obsadzone.

Z takich mniejszych/średnich newsów, za kilka dni startujemy na producthunt, więc może wpadnie trochę linków/userów, jeśli oczywiście produkt się przyjmie. Jak uda się trafić do produktu dnia, to ruchu może być całkiem sporo, podobnie z linkami.

To teraz czas na jakieś dane:

image.thumb.png.97a874d7b489b21de164b1e5373cc812.png

W ostatnich 28 dniach mieliśmy 1,2k użytkowników na stronie, głównie z sociali itp. czasem z jakiegoś tweeta, czasem z reddita, jednak nic fenomenalnego, jednak jak na początek jest to dość fajna liczba. Dzisiaj rano brat dodał post na reddita w kategorii z 16,5kk użytkownikami, który dość dobrze się przyjął. Aktualnie 1,1k upvote'ów i top1 post w kategorii, także jeszcze sporo osób może do nas przejść, praktycznie od rana non stop +100 użytkowników z ostatnich 30 minut, więc uda się raczej zdublować wynik użytkowników z ostatnich 28 dni.

image.thumb.png.51c3bac5b48b039bf5b93748cd3e811f.png

Widoczność serwisu cały czas rośnie, jak widać estymowany ruch też poszedł do góry, ale wciąż są to bardzo małe liczby. Udało się przebić 500 fraz w TOP100, więc zawsze to jakiś mały sukces :D Liczba backlinków też dość fajnie poszła w górę, jednak większość z nich to syf, o czym może świadczyć liczba domen w GSC (51, czyli 8 więcej niż miesiąc temu). Mimo wszystko kilka fajnych linków wpadło.

image.thumb.png.10110d2ecae56e6abf24142c24b77d84.png

W GSC nic ciekawego się w sumie nie dzieje - trochę poszły wyświetlenia do góry, można by uznać że 100% więcej wyświetleń dziennie niż na początku lutego, no ale to wciąż jedynie wzrost ze 100 do 200 :D Jestem dobrej myśli i niedługo może doczekam się większych wzrostów, a przede wszystkim wzroście liczby kliknięć.

Co do monetyzacji, na początku marca odezwała się do nas firma od apki do nauki języków. Ogólnie fajna opcja, bo można się kontaktować z lokalsami w celu nauki języka itp. Stawka fajna, bo 1,5$ w modelu CPA - darmowe założenie konta. Jednakże przejść do nich niemieliśmy praktycznie wcale, więc najprawdopodobniej będziemy zmieniać ich na coś innego, bardziej związanego z podróżami (niewykluczone, że kiedyś do nich wrócimy, wraz ze wzrostem ruchu będziemy testować większą ilość programów w różnych miejscach na stronie).

Skoro dodaliśmy możliwość zakładania kont, dodawania opinii i zdjęć, to w sumie warto też śledzić rozwój tych liczb, aktualnie:

Użytkowników: 24

Opinie: 15

Zdjęcia użytkowników: 7

Edytowane przez Oskarqq
  • Super 2

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza

Dzięki, mam ich zapisanych żeby sprawdzić, ale póki co jeszcze nie dołączaliśmy. Póki co przechodzimy na get your guide bezpośrednio do ich programu affi, ale pewnie będziemy chcieli dodawać jeszcze kilka innych programów właśnie z travelpayouts

Koniec końców z reddita weszło nawet więcej ludzi niż się spodziewałem i wciąż ruch napływa, także całkiem spoko (jak widać dużo osób wchodzi i wychodzi, średni czas spadł do 39 sekund, co wciąż jakieś tragiczne nie jest). Może też jakieś fajne linki powpadają, bo póki co tylko z reddita + spamu scrapującego reddita:

image.thumb.png.0b94e09f27894174697024af31ab0d8b.png

Doszło też paru nowych użytkowników:

Użytkowników: 31

Zdjęć: 16

Opinie: 19

Więc powolutku wszystko idzie do góry :D

Edytowane przez Oskarqq

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .