Skocz do zawartości

Rozwój serwisu turystyczno podróżniczego


Rekomendowane odpowiedzi

Wprowadzenie

Siemanko, jestem Oskar lat prawie 29. Do tej pory zbytnio się na forum nie udzielałem, raczej przeglądałem co użytkownicy mają do powiedzenia, a czasem zdarzało mi się coś odpowiedzieć w temacie związanym z seo. Zawodowo zajmuję się właśnie seo od paru lat, a od ostatniego roku pracuję zdalnie w jednej z firm w USA (inhouse). Ogólnie jestem leniem, na konkurencyjnym forum podchodziłem już do prowadzenia dziennika, głównie w celach motywacyjnych, ale kończyło się to jak zawsze, czyli upadek projektu przed startem. :D Aktualny serwis buduję już jakiś czas razem z bratem (to mój rekord przy jednej witrynie 😜) i widzę w nim spory potencjał, dlatego tym razem powinno wyjść inaczej.

 

O samym projekcie

Jak wyżej wspomniałem, serwis buduję razem z bratem. On jest programistą, a ja seowcem, jednak póki co zajmuje się również tworzeniem contentu, a za jakiś czas rozwojem sociali. Tak jak w tytule, serwis jest stricte turystyczno-podróżniczy, aktualnie skierowany głównie na USA i Kanadę, jednak docelowo uwzględniony ma być cały świat. Póki co posiadamy tylko wersję angielską, jednak docelowo również będzie ich dużo więcej (bardzo możliwe, że drugim językiem będzie polski, ale wyjdzie to w praniu). Obecnie skupiamy się na rozwoju serwisu, tj. budowie nowych podstron i rozwoju serwisu, który chcemy mocno oprzeć na budowie społeczności. Dlatego aktualnie brat pracuje nad opcją tworzenia kont, dodawania komentarzy i zdjęć. Póki co serwis posiada ~200 podstron, a docelowo mogą to być i setki tysięcy, oczywiście w bardzo dalekiej przyszłości. ;)

Aktualnie nie monetyzujemy witryny, głównie dlatego, że i tak nie ma zbytniego ruchu, więc i nie ma czego monetyzować. Docelowo chcę skupić się na afiliacji i zacząć najprawdopodobniej od noclegów, które w naszym przypadku będą również fajnym dodatkiem dla użytkowników. Oprócz tego w przyszłości dojdzie pewnie promocja produktów z amazona, pod to zamierzam stworzyć landing page typowo z recenzjami danych typów produktów, do których linkować będziemy z podstron informacyjnych. Dodatkowo myślimy nad promocją tour guideów i paru innych rzeczach jak np. loty. Jak macie jakiś pomysł na ciekawą monetyzację w branży turystycznej to chętnie poczytam. :)

Prócz tych ~200 podstron, każda z ok. 2k-3k znaków treści (opis+faq+zdjęcia), dodane jest również ~2k bez żadnych treści, z samym tytułem i krótkim info że niedługo pojawi się content, które obecnie zablokowane są przed crawlowaniem i indeksowaniem. Automatycznie będą indeksowane i crawlowane jeśli pojawi się jakaś treść na stronie (jest to krok poczyniony w stronę dodawania komentarzy). Osobiście staram się dodawać tygodniowo kilkadziesiąt nowych tekstów, do czego wykorzystuję pomoc AI (nie boję się zbytnio używać AI z racji na treści informacyjne, gdzie głównie AI opisuje fakty i daty) + ręcznie sprawdzam każdy z tekstów pod kątem wiarygodności danych.

 

Statystyki + inne informacje

Serwis stworzony został mniej więcej w październiku 2022 (zarejestrowana domena + postawienie strony głównej), jednakże od listopada zaczęliśmy bardziej przy nim pracować. Dlatego też dane są bardzo mizerne, jednakże wydaje mi się, że powoli zbliża się czas wyjścia z sanboxa (domena była świeżutka).

Jeśli chodzi o widoczność serwisu:

image.thumb.png.3f5b822ebc0e69f489d322fb77114c9c.pngimage.thumb.png.ca969e30ffe58fd2cbe882e93151589b.png

Jak widać łącznie w TOP100 aktualnie znajduje się 217 fraz, a w samych Stanach 171. Większość contentu który dotychczas stworzyłem, skierowany był na frazy kluczowe z ogromnym potencjałem ruchu, ale i z bardzo dużą konkurencją, dlatego taki wynik wcale nie dziwi. Od jakiegoś tygodnia lub dwóch dodaję podstrony pod mniej konkurencyjne frazy, dlatego w najbliższym czasie spodziewam się większych wzrostów ruchu i widoczności.

 

image.thumb.png.142e83f0c46d533922a3bb54a451c3b7.png

Wykres z GSC też nikogo nie powinen dziwić, aktualnie średnio miesięcznie mamy z Google te ~30 wejść.

 

image.thumb.png.450297eb718d3e1fbe8e6526f6657d25.png

Obecnie mamy 2078 linków zewnętrznych, jednakże aż 2005 prowadzi z reddita (jakoś w pierwszych miesiącach brat dodał info o naszej stronie na reddita i poszedł z tego mały viral). Ogólnie samych domen linkujących jest w tej chwili 43. W tym tylko 3 linki (prócz sociali) zdobyłem ja, reszta pojawiła się sama (głównie za sprawą reddita). Jeśli chodzi o linkowanie, to staram się teraz pozyskiwać parę linków miesięcznie, ale bez większa parcia (głównie serwisy ogłoszeniowe z ruchem w USA itp.). Niedługo znów dodamy info na reddita, tym razem z większą ilością możliwości na naszej stronie niż wcześniej, więc możliwe że pojawi się tych linków więcej.

 

image.png.92dd793fff4a1d56525af1fdb1706919.pngimage.png.3711303690df4cad6c513937a1fccd8f.png

Od samego początku, czyli od 1 października 2022, wygenerowaliśmy do tej pory 14k UU, jednakże z samego reddita weszło 10k, stąd też ten pik na przełomie października i września. W ostatnich 28 dniach na naszą witrynę weszło 828 UU. W każdym miesiącu mieliśmy jakieś mniejsze piki, czy to za sprawą jakiegoś tweeta czy czyjegoś newslettera. Prócz tego dziennie odnotowujemy zawsze 10+ UU, więc jakiś ruch już jest, mały ale zawsze :)

 

Plany

Obecnie pracujemy mocno nad rozwojem serwisu, czy to pod użyteczność dla użytkowników, czyli wspomniane opcje komentowania, oceniania i dodawania zdjęć (mój brat) czy dodawanie nowych podstron (ja). W najbliższym czasie mam do dodania 2k podstron, jednakże cały czas będzie się to zwiększać, wraz z dodawaniem nowych miejsc, póki co skupiamy się na dwóch typach miejsc, jednak docelowo chcemy mieć wszystko co związane z podróżami. Chciałbym by nasz portal dawał możliwość w pełni rozplanowania podróży, a do tego dawał jak najwięcej informacji ludziom, którzy w dane miejsca chcą się wybierać. Prócz tego, w przeciągu miesiąca dodamy pierwsze monetyzacje, tzn. najprawdopodobniej hotele. Nie potrzebujemy na już pieniędzy, dlatego całość chcemy przeznaczać na dalszy rozwój. Czy to płatne reklamy w socialach, czy korzystanie z freelancerów.

Dziennik zamierzam komentować ok. 1 w miesiącu, głównie przez to, że jest to początek projektu, dlatego też za wiele się dziać nie będzie. Możliwe, że w przypadku jakichś niespodziewanych zdarzeń dodam czasem znienacka jakiś dodatkowy komentarz, np. jak dodamy jakąś ciekawą nową funkcję, albo skoczy nam liczba wejść lub pojawią się pierwsze pieniądze.

Nie pozostaje mi nic, jak zachęcić do komentowania, zadawania pytań i może dodawaniu jakichś rad - wszystko chętnie poczytam i odpowiem na ewentualne pytania. Na forum zaglądam zazwyczaj codziennie ;) A i za jakiś czas pewnie podzielę się linkiem, nie jest to może jakaś większa tajemnica, ale w tej chwili jeszcze się z tym wstrzymam.

Edytowane przez Oskarqq
 • Super 8
 • Dzięki! 1

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

 • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
 • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
 • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
 • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

W sumie dobrym odniesieniem jeszcze do rozwoju portalu będzie liczba zaindeksowanych i nie zaindeksowanych podstron, o czym nie pomyślałem na początku. Powinno dać też to jakiś lekki pogląd na to co się dzieje z serwisem, więc przy następnej aktualizacji będę już to info wrzucał. Aktualnie jest 159 zaindeksowanych podstron i 190 niezaindeksowanych. Większość niezaindeksowanych to jednak pozostałości po zmianach urli itp. w sitemapie aktualnie znajdują się 194 urle.

image.png.fe99a12e2fbd877b05a084bffd058841.png

 

Btw. jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe miejscówki pod linka w USA, to zapraszam do komentowania :D

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza
 • 4 tygodnie później...

Od ostatniego miesiąca troszeczkę się podziało, w sumie dodaliśmy dość sporo funkcji dla użytkowników - tak, można się już rejestrować - m.in. dodawanie komentarzy/opinii, ocenianie, dodawanie własnych zdjęć, dodawanie danych miejsc jako odwiedzonych, tworzenie własnej mapy z odwiedzonych miejsc (będziemy to kiedyś jeszcze mocno rozbudowywać, bo może to być fajna opcja do pozyskiwania linków).

Oprócz tego dalej dodajemy content, aktualnie w sitemapie mamy 223 urle, z czego 208 jest zaindeksowanych. Trochę chcemy przyspieszyć z dodawaniem i dla testu w przeciągu kilku następnych dni dodamy ok. 300 nowych podstron do zaindeksowania, każda będzie miała opis na min. 2000 znaków. Jeśli test się powiedzie, czyli w miarę szybko te podstrony się zaindeksują, przygotuję opisy do kilku tysięcy podstron.

Zmieniliśmy też trochę założenia, w pierwszym poście pisałem, że chcemy stworzyć mapę z różnymi typami miejsc itp. jednak doszliśmy do wniosku, że lepiej skupić się na tylko jednym, a w przyszłości rozbudowywać to w około tego typu. Możliwości wciąż jest dużo, potencjał wyszukiwania w anglojęzycznych krajach jest na ponad 100kk miesięcznie, z tym że spora część jest mocno konkurencja, jednak wciąż kilkanaście milionów zapytań jest dość słabo obsadzone.

Z takich mniejszych/średnich newsów, za kilka dni startujemy na producthunt, więc może wpadnie trochę linków/userów, jeśli oczywiście produkt się przyjmie. Jak uda się trafić do produktu dnia, to ruchu może być całkiem sporo, podobnie z linkami.

To teraz czas na jakieś dane:

image.thumb.png.97a874d7b489b21de164b1e5373cc812.png

W ostatnich 28 dniach mieliśmy 1,2k użytkowników na stronie, głównie z sociali itp. czasem z jakiegoś tweeta, czasem z reddita, jednak nic fenomenalnego, jednak jak na początek jest to dość fajna liczba. Dzisiaj rano brat dodał post na reddita w kategorii z 16,5kk użytkownikami, który dość dobrze się przyjął. Aktualnie 1,1k upvote'ów i top1 post w kategorii, także jeszcze sporo osób może do nas przejść, praktycznie od rana non stop +100 użytkowników z ostatnich 30 minut, więc uda się raczej zdublować wynik użytkowników z ostatnich 28 dni.

image.thumb.png.51c3bac5b48b039bf5b93748cd3e811f.png

Widoczność serwisu cały czas rośnie, jak widać estymowany ruch też poszedł do góry, ale wciąż są to bardzo małe liczby. Udało się przebić 500 fraz w TOP100, więc zawsze to jakiś mały sukces :D Liczba backlinków też dość fajnie poszła w górę, jednak większość z nich to syf, o czym może świadczyć liczba domen w GSC (51, czyli 8 więcej niż miesiąc temu). Mimo wszystko kilka fajnych linków wpadło.

image.thumb.png.10110d2ecae56e6abf24142c24b77d84.png

W GSC nic ciekawego się w sumie nie dzieje - trochę poszły wyświetlenia do góry, można by uznać że 100% więcej wyświetleń dziennie niż na początku lutego, no ale to wciąż jedynie wzrost ze 100 do 200 :D Jestem dobrej myśli i niedługo może doczekam się większych wzrostów, a przede wszystkim wzroście liczby kliknięć.

Co do monetyzacji, na początku marca odezwała się do nas firma od apki do nauki języków. Ogólnie fajna opcja, bo można się kontaktować z lokalsami w celu nauki języka itp. Stawka fajna, bo 1,5$ w modelu CPA - darmowe założenie konta. Jednakże przejść do nich niemieliśmy praktycznie wcale, więc najprawdopodobniej będziemy zmieniać ich na coś innego, bardziej związanego z podróżami (niewykluczone, że kiedyś do nich wrócimy, wraz ze wzrostem ruchu będziemy testować większą ilość programów w różnych miejscach na stronie).

Skoro dodaliśmy możliwość zakładania kont, dodawania opinii i zdjęć, to w sumie warto też śledzić rozwój tych liczb, aktualnie:

Użytkowników: 24

Opinie: 15

Zdjęcia użytkowników: 7

Edytowane przez Oskarqq
 • Super 2

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza

Dzięki, mam ich zapisanych żeby sprawdzić, ale póki co jeszcze nie dołączaliśmy. Póki co przechodzimy na get your guide bezpośrednio do ich programu affi, ale pewnie będziemy chcieli dodawać jeszcze kilka innych programów właśnie z travelpayouts

Koniec końców z reddita weszło nawet więcej ludzi niż się spodziewałem i wciąż ruch napływa, także całkiem spoko (jak widać dużo osób wchodzi i wychodzi, średni czas spadł do 39 sekund, co wciąż jakieś tragiczne nie jest). Może też jakieś fajne linki powpadają, bo póki co tylko z reddita + spamu scrapującego reddita:

image.thumb.png.0b94e09f27894174697024af31ab0d8b.png

Doszło też paru nowych użytkowników:

Użytkowników: 31

Zdjęć: 16

Opinie: 19

Więc powolutku wszystko idzie do góry :D

Edytowane przez Oskarqq

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza
 • 4 tygodnie później...

Kolejny miesiąc kolejne nowości. Dodaliśmy kilka funkcjonaliści dla użytkowników, także serwis robi się coraz bardziej użyteczny. Opublikowaliśmy też jakieś ~300 nowych podstron z contentem, które póki co dość fajnie się indeksują. Na ten moment zaindeksowanych jest 412 stron, a pozostałe są już przeskanowane, także w ciągu następnych dni również i one powinny pojawić się w indeksie. Wygląda na to, że Google dobrze te strony przyjmuje, poczekam z 1-2 tygodnie jeszcze i jeśli te strony nie zostaną z indeksu wyrzucone, to masowo dodamy kilka tysięcy nowych podstron.

Ruch z ostatnich 28 dni prezentuje się następująco:

image.png.83047b00d6cb1105eb155e8b7f2bc628.png

Wrzutka na reddita przyniosła dość spory ruch, fajnie się przyjęła. Aktualnie średnio mamy 30-40 użytkowników dziennie według Analyticsa (w danych z cloudflare wynik jest dużo większy). Prócz ruchu wpadło też kilka fajnych linków, co na pewno wyjdzie nam na plus ;) Wystartowaliśmy też na Product Hunt, co może nie przełożyło się na większy ruch, ale mimo wszystko rozpoznawalność serwisu cały czas się zwiększa (no i znów wpadło kilka mocnych linków, jak np. z product hunt, więc mimo wszystko super). Wciąż mamy obrobione relatywnie mało państw i brakuje dużo funkcjonalności które chcemy dodać, więc przy kolejnym launchu powinno pójść trochę lepiej.

Tak się prezentują dane w Semrush:

image.thumb.png.c91be3d4d3f9f5901312da86dc4c2bdb.png

Jak widać na obrazku, widoczność serwisu cały czas rośnie, obecnie w top100 mamy już 860 fraz kluczowych (czyli +350 od ostatniej aktualizacji), według Semrusha organic również się zwiększył, jednakże my tego nie odczuwamy, co widać w GSC:

image.thumb.png.8d458126c537ef70011980ba488f245b.png

Mimo wszystko wyświetlenia rosną i delikatnie same kliknięcia też, więc powoli cały czas idzie wszystko do przodu. Z racji na dodanie nowych podstron, głównie pod frazy mniej konkurencyjne, zaczęły pojawiać się pojedyczne wejścia z tychże fraz. Możliwe, że już niedługo ruch z organica się trochę poprawi :D

Hajsowo dalej 0, po usunięciu poprzedniej afiliacji nie dodaliśmy jeszcze żadnych programów. Z racji na mały ruch nie czujemy parcia, ale ja na pewno chcę cisnąć w Get Your Guide, z którego ostatnio korzystałem podczas pobytu w Rzymie - nie wiedziałem że ich apka jest tak rozbudowana i pożyteczna np. przy kupnie biletów na autobus z lotniska. Też w ostatnim miesiącu trochę mniej pracowaliśmy, trochę wakacji, święta i ogólnie ja odczuwałem brak chęci do pracy (akurat zmieniałem zatrudnienie).

Jeśli chodzi o użytkowników to stan wygląda następująco:

Zdjęcia użytkowników  - 33
Użytkownicy - 61
Opinie - 35

Mimo że to wciąż bardzo małe liczby, to jednak progress zawsze cieszy. Pojawili się użytkownicy z części świata których się nie spodziewałem, np. z Korei, gdzie dodali opinie i zdjęcia do kilku miejsc.

 

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza
 • 3 miesiące temu...

Joł!

Miała miejsca lekka przerwa :D Od początku kwietnia praktycznie nic nie było ruszone, głównie przez lenistwo. Projekt mimo wszystko nie umarł, chociaż popadł w stagnację. Pora to zmienić, dlatego od kilku dni ruszyłem z kopyta. Aktualny plan jest prosty, dodawać nowe podstrony z contentem (min. 50 dziennie), wciąż z wykorzystaniem AI, rozwój sociali i kilka linków tygodniowo.

Co do statystyk, to sprawa ma się następująco:

Codziennie średnio odwiedza nas 15 osób według Analyticsa. Było trochę lepiej, ale bez żadnej promocji i praktycznie zerowej widoczności nie mogło być inaczej.

image.thumb.png.6abc275a2470d0088f3acb10018abe70.png

 

W GSC trochę lepiej niż przy ostatnim update, kilka fraz zaczęło pojawiać się w top10 w Kanadzie, stąd też średnio 2-3 wejścia z organica dziennie. Mimo że bardzo powolny, to jest to wciąż progress :D

image.thumb.png.15da408e2bd65eb502f587ec64b0991a.png

 

Zaindeksowanych mamy obecnie 408 podstron. Doszło do bodajże 500 po masowej wrzutce w Marcu, jednak potem content sukcesywnie był wyindeksowywany. Od paru tygodni trend ten się odwrócił. 

image.thumb.png.93d224a4b2acfa3680418022e7e0bf17.png

 

Według Semrusha estymowany ruch z organica spadł, a widoczność wzrosła (ok. 1.1k fraz w top100). Od kwietnia doszło też trochę nowych domen, jednak większość to spam, więc jest bez znaczenia.

image.thumb.png.52ac31dd19ff24f2c43e972adf184078.png

 

Delikatnie powiększyła się również społeczność:

Zdjęcia użytkowników  - 40
Użytkownicy - 74
Opinie - 38

Na koniec lipca wrócimy również do rozbudowy portalu. Kilka rzeczy w kolejce jest do zrobienia, pomysłów także, ale dopiero za 2 tygodnie zdecydujemy od czego zacząć. Monetyzacji wciąż dodanej nie ma i dalej nie będziemy się nad tym skupiać, chociaż za jakiś czas powinniśmy zacząć nad nią pracę. Budowa docelowej monetyzacji, która interesuje mnie najbardziej, zajmie sporo czasu ale powinno być warto.

Tak jak wspomniałem na wstępie, aktualnie zajmuje się tworzeniem nowych podstron (od 3 dni) i udaje mi się utrzymywać tempo na poziomie ~100 podstron dziennie, ale wątpię by takie tempo udało mi się utrzymać. Z jednej strony jest to zdecydowanie zbyt dużo contentu i google może mieć problem z crawlowaniem i indeksowaniem takich ilości, z drugiej jednak cały cluster w tej jednej kategorii potrzebuje ok. 3k podstron żeby fajnie to wszystko podlinkować wewnętrznie. Tak czy siak się okażę i zawsze to jakieś doświadczenie będzie :D

Co do linków, to będę dodawał po ~10 linków miesięcznie z mocnych katalogów, głównie kierowanych na USA i świat (mocne znaczy z ruchem min. 100k i sporą ilością linków przychodzących). Możliwe też, że kupię kilka płatnych publikacji (2-3 max w miesiącu) na USA i/lub świat. Mam nadzieję, że w miarę z rozwojem sociali i powrotu do promocji na redditach itp. pojawi się też kilka mocnych linków za free ;)

Prócz tego zająłem się trochę mocniej socialami. Dotychczas praktycznie nic tam nie dodawaliśmy, czasem coś na twittera czy facebooka, ale raczej były to update dot. funkcjonalności strony. Skupiam się na twitterze, instagramie, pintereście i facebooku. Codziennie ląduje i będzie tam lądował post ze zdjęciami i opisami + gdzie można to i z linkiem do poszczególnych podstron (na twitterze dodaję 2-3 tweety dziennie). W późniejszym czasie dojdzie pewnie jeszcze youtube shorts i tiktok, ale nie wiem jeszcze czy będzie mi się chciało robić to wszystko czy jednak poczekać na jakieś pieniądze i wynająć od tego ludzi. Do tego co jakiś czas będę odpalał reklamy po 20-30zł, głównie pod followersów.

Edytowane przez Oskarqq
 • Super 1

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza

@Oskarqq Super, gratulacje. Bardzo fajnie to wygląda że z miesiąca na miesiąc był znaczny progress w liczbie odwiedzin i nowych użytkowników. Myślę, że najlepiej zmotywowałyby Cię pieniądze na koncie. Może warto przyspieszyć monetyzację?

Jak widzisz docelową monetyzację tego portalu ? : ) Poproszę o jakiś opis.

Czy w dodawaniu takich potężnych ilości stron z contentem pod SEO korzystacie z Chatu GPT ? Jeżeli nie, jak je generujecie ?

Pozdrawiam : )

Odnośnik do komentarza
27 minut temu, mx258 napisał(a):

@Oskarqq Super, gratulacje. Bardzo fajnie to wygląda że z miesiąca na miesiąc był znaczny progress w liczbie odwiedzin i nowych użytkowników. Myślę, że najlepiej zmotywowałyby Cię pieniądze na koncie. Może warto przyspieszyć monetyzację?

Dzięki ;) Wiadomo, że pierwsze pieniądze by zmotywowały, jednakże nie chcę od razu wrzucać reklam (jakiegokolwiek typu). Obecny ruch nawet na ultra wysokiej konwersji nie przyniosłaby nam za dużo, a ani mi ani mojemu bratu nie zależy na groszach. Jakoś w lutym bodajże zgłosił się do nas jeden reklamodawca z apką do nauki języków, która nawet nam pod pasowała pod content, jednak nie było ani jednej konwersji :D Powolutku zacznie się jakiś większy ruch i od razu się za to zabierzemy. Niedługo też pewnie zacznę pracę nad jakimś artykułem pod monetyzację, typu przydatne rzeczy na wyprawę itp

32 minuty temu, mx258 napisał(a):

Jak widzisz docelową monetyzację tego portalu ? : ) Poproszę o jakiś opis.

Ogólnie chodzi o noclegi, typ naszej strony pozwoli bardzo fajnie zgrać booking czy inną bazę z hotelami/noclegami po API, dzięki czemu będziemy mogli wyświetlać wszystkie/większość wolnych noclegów w okolicy w której użytkownik będzie poszukiwał atrakcji itp. Według mnie w przyszłości powinno to przynosić najwięcej pieniędzy. Jak projekt nie upadnie, to pewnie też dojdziemy kiedyś do punktu, że dojdą i loty czy wynajem aut i jeszcze inne rzeczy, ale to odległa przyszłość.

34 minuty temu, mx258 napisał(a):

Czy w dodawaniu takich potężnych ilości stron z contentem pod SEO korzystacie z Chatu GPT ? Jeżeli nie, jak je generujecie ?

Tak, korzystam z OpenAI i głównie modelu gpt-3.5-turbo. W zależności od potrzeby, albo korzystam bezpośrednio z playgroundu na ich stronie albo przez API w google sheetsach. Jednakże muszę zaznaczyć, że generuję tylko content informacyjny, czyli różne podstawowe dane, liczby czy daty. Całkiem dobrze sobie radzi i rzadko muszę poprawiać, ale mimo wszystko sprawdzam każdy wygenerowany opis. W przyszłości na pewno przerzucimy się na copywriterów, przede wszystkim jak odpalimy bloga.

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza
 • 4 tygodnie później...

Siemanko!

W ostatnich tygodniach troszeczkę ruszyło się wszystko do przodu - dodałem sporo nowych podstron, aktualnie jest ~1600 (tempo miałem całkiem dobre :D), porozwijałem lekko sociale, dodawałem posty na instagrama, twittera, facebooka, pinteresta i gab (jakieś lajki wpadały, ale bez szału). Każdego dnia używałem smartindexer do przyspieszenia indeksacji nowych podstron i backlinków. W przypadku nowych podstron to wszystko się fajnie indeksowało i nic z tego indeksu jeszcze nie wypadło. W przypadku backlinków, to skuteczność była marna, powiedzmy jakieś 30-40%. Także ogólnie jestem zadowolony, ale pożyjemy i zobaczymy jak dalej się zachowają te podstrony :D

 

image.thumb.png.34d15747357eaeb15dd92d14336aab2b.png

Po zaindeksowaniu wszystkich podstron, ruch w serwisie całkiem fajnie skoczył w górę, codziennie pojawiają się wejścia, a wyświetlenia utrzymują się na poziomie 1,1k+ dziennie.

 

image.thumb.png.29dfb1c277617780de0aa6bb68adc008.png

Zaindeksowanych jest obecnie niecałe 1.6k podstron, kolejne jeszcze czekają na zaindeksowanie.

 

image.thumb.png.6c1e55064e916c410f981e7c33bb618d.png

W Analytics poszło też troszeczkę do góry, jednakże zmniejszyła się liczba wejść z innych źródeł niż organic, a z organica wzrosła, stąd też wzrost ruchu na stronie wynosi jedynie ~20%.

 

image.thumb.png.37c4dd77a66516f108ba33a4d0cfeacc.png

W Semrushu tak samo jak w reszcie narzędzi, całkiem fajny wzrost, mimo że wciąż nie są to żadne rewelacyjne wyniki. Oczywiście wzrost zawsze cieszy, tym bardziej o ponad 100% w jeden miesiąc, jeśli chodzi o widoczność w TOP100. Całkiem fajnie poszło na Kanadę - paru frazom udało się wbić w top10 i wzrost w GSC jest właśnie głównie po frazach z Kanady.

W najbliższym czasie dojdzie do paru poprawek technicznych, zamierzam też trochę poprzestawiać elementy na stronie, może trochę to pomoże we wzrostach. Aktualnie pierwszy element (i główny) na stronie jest zrobiony w JSie i wydaje mi się, że może to powodować pewne problemy. Logów nie sprawdzałem, jednakże wydaje mi się rozsądnym będzie przenieść tekst wyżej, a JSa jednak dodać trochę niższej. Najprawdopodobniej nic to nie zmieni w widoku użytkownika.

Edytowane przez Oskarqq
 • Super 2
 • Dzięki! 1

Tu znajdziesz mój dziennik

Odnośnik do komentarza
 • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .