Skocz do zawartości

Wszystko, co musisz wiedzieć o tokenach NFT


KacperS

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko, co musisz wiedzieć o tokenach NFT

Cofnijmy się do roku 2021. Internet ogarnął szał NFT. W środku lata polska influencerka rzekomo sprzedała swoją „cyfrową miłość” za milion złotych. Mieliśmy też okazję zobaczyć obrazek z misiem na zdjęciu profilowym znanej restauratorki i usłyszeć o pomyśle stokenizowania swojego ciała przez piosenkarkę.

Trend NFT zdecydowanie wyszedł poza rynek kryptowalut. Mimo to większość ludzi nie potrafiła nawet wyjaśnić, o co chodzi w tej technologii i dlaczego jest tak wartościowa. Widzieli jedynie śmieszne obrazki sprzedawane za dziesiątki tysięcy dolarów.

Przyszła bessa i rynek NFT mocno podupadł. Część projektów okazała się zwykłymi wyciągaczami kasy inwestorów. Popularność niektórych została zbudowana na kłamstwie, a polska społeczność nabrała uprzedzeń do całej technologii NFT.

A Ty wiesz, na czym ona polega? Rozumiesz, jakie możliwości i zagrożenia stoją za całym rynkiem? Chcesz zarabiać na nim pieniądze albo przynajmniej… nie dać się oszukać? W tym wpisie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci wejść w świat NFT.

_____________________________________________________

SPIS TREŚCI:

  1. Czym jest NFT?
  2. Jakie zastosowania ma technologia NFT?
  3. Jak zarabiać na NFT?
  4. Na co uważać podczas inwestowania w NFT?
  5. Przykładowe projekty
  6. Przydatne linki

_____________________________________________________

Czym jest NFT?

NFT (ang. non-fungible token) to token kryptograficzny wykorzystujący technologię blockchain. Przypomina on nieco kryptowaluty: może mieć swoją wartość, można go trzymać na portfelu, można nim handlować. Token ten wyróżniają jednak dwie ważne cechy: niewymienialność i niepodzielność.

Porównajmy sobie NFT i zwykłe tokeny opierające się na standardzie ERC-20, takie jak Ethereum. W przypadku Ethereum każdy token jest taki sam. Ma cechy typowe dla pieniędzy znanych ze świata rzeczywistego. Da się go wymienić i podzielić. Zupełnie jak banknot o nominale 10zł. Każdy taki banknot reprezentuje jednakową wartość i da się go rozmienić np. na dwie piątki.

Tokeny NFT najczęściej opierają się na standardzie ERC-721. Każdy z nich wyróżnia się unikalnością. Można je porównać nie do pieniędzy, ale do dzieł sztuki. Weźmy za przykład obraz znanego artysty. Nie ważne ile kopii powstanie – oryginał jest tylko jeden. Co więcej, fizycznie da się go podzielić na części, ale wtedy utraci on swoje atrybuty.

Co obrazki mają wspólnego z technologią NFT?

Ludzie kojarzą NFT przede wszystkim z obrazkami. Czy to znaczy, że tylko grafiki mogą być tokenami NFT? Odpowiedź jest prosta – nie! Żeby to zrozumieć, należy zagłębić się trochę w technologię. Zacznijmy więc od początku. Blockchain jest bazą danych o charakterystycznych właściwościach.

Na blockchainie zapisana jest jedynie informacja o właścicielu danego tokena. Informacje o tym, co reprezentuje dane NFT, zapisane są poza blockchainem. Pod danym tokenem mogą kryć się różne rzeczy: wideo, muzyka, GIFy. Wszystko zależy od tego, jak zostanie przygotowana informacja dodatkowa. Więcej na ten temat znajdziesz w tym filmie.

_____________________________________________________

Jakie zastosowania ma technologia NFT?

Wiesz już, że NFT to niekoniecznie głupie obrazki. To, co zostanie ukryte pod tokenem, zależy jedynie od twórcy. Dzięki temu technologia ma dużo szersze zastosowanie niż tylko tworzenie grafik. Jakie? Przede wszystkim NFT mogą zostać wykorzystane jako certyfikaty autentyczności i dowody własności – również przedmiotów w świecie rzeczywistym.

Zawsze lubię wskazać tutaj przykład związany z ubraniami drogich marek. Często są one podrabiane, a kupowanie z drugiej ręki wiąże się z niepewnością. Załóżmy jednak, że przy zakupie fizycznego przedmiotu otrzymujemy również powiązane z nim NFT. W ten sposób na podstawie danych dostępnych w sieci blockchain możemy sprawdzić, czy przedmiot jest autentyczny.

To tylko jedna z możliwości wykorzystania NFT do rzeczy praktycznych. Takich zastosowań jest jednak więcej. Przeczytasz o nich tutaj. Poniżej znajdziesz też grafikę, która pokazuje, jak wygląda śledzenie losów konkretnego NFT w praktyce.

boredape.thumb.png.814014322d780f2dafc8d24fbad17202.png

_____________________________________________________

Jak zarabiać na NFT?

Przejdźmy do części, która wszystkich interesuje najbardziej. Spróbujmy zarobić trochę siana na NFT! Zrobię bardzo ogólny podział i przedstawię trzy główne sposoby na zarobek.

  • Tworzenie własnych NFT albo produktów wykorzystujących tę technologię
  • Zarabianie na cudzych NFT
  • Inwestowanie w projekty, które tworzą produkty powiązane z NFT

Tworzenie własnych NFT

Na pierwszy rzut oka taka opcja wydaje się świetnym pomysłem. Robisz obrazek, wystawiasz go i czekasz, aż ktoś kupi go za milion dolarów. Koszt takiego przedsięwzięcia związany jest jedynie ze zawarciem transakcji na sieci (no i przygotowaniem grafiki, jeśli tego nie umiesz). Jakie wady ma takie rozwiązanie?

Na 99% nie przebijesz się ze swoim tokenem, jeśli po prostu wystawisz obrazek na rynku. Największe projekty prowadzą profesjonalne działania marketingowe, a obrazki często mają wartość dodaną. O co właściwie chodzi? Dobrym przykładem jest kolekcja Bored Apes. Posiadacze NFT oprócz satysfakcji z trzymania tokena na portfelu... dostali również możliwość dołączenia do zamkniętej grupy. NFT traktowane jest jak bilet wstępu na imprezy networkingowe.

Biorąc pod uwagę popularność tej kolekcji, na imprezach organizowanych przez twórców spotka się naprawdę grube ryby.

Zarabianie na cudzych NFT

Skoro (skuteczne) wydanie własnego NFT to przedsięwzięcie wymagające zorganizowanych działań, to czy są jakieś alternatywy? Oczywiście, że tak! Można przecież kupić NFT z kolekcji wydanej przez kogoś innego i potem sprzedać go drożej. Zrobisz to np. poprzez giełdę Binance albo OpenSea – największy market NFT. Proste?

W teorii tak, ale w praktyce już niekoniecznie. Dlaczego? Inwestowanie w NFT porównałbym do inwestowania w altcoiny i to takie spoza top50. Szansa na sukces oczywiście istnieje, ale równie dobrze możesz wydać kasę na bezwartościowy obrazek, który zostanie z Tobą już na zawsze. Biorąc pod uwagę spadek liczby transakcji na rynku NFT – druga opcja wydaje się bardzo prawdopodobna. Poniżej znajdziesz grafikę przedstawiającą, jak zmieniła się liczba transakcji zawieranych na OpenSea.

opensea.thumb.png.dd5de04c0d48f804107be058144eccbe.png

Jak widzisz, mieliśmy już do czynienia z większym spadkiem. Mimo to rynek odbił się od dna. Czy znowu czeka nas wystrzał w górę? Istnieje taka szansa, ale nikt nie ma szklanej kuli pozwalającej przewidzieć przyszłość. Duży wpływ na rynek NFT ma sytuacja, z jaką mamy do czynienia w realnej gospodarce.

Jest jeszcze jeden sposób zarabiania na cudzych NFT! Zawsze możesz szukać nadchodzących kolekcji i spróbować: załapać się na przedsprzedaż, rozdanie lub odebrać token za darmo. Gdy dostaniesz NFT za darmo (albo za minimalną opłatą), to stosunek zysku do ryzyka będzie atrakcyjniejszy. Za podstawę uznałbym jednak solidny fundament projektu. Zastanowiłbym się, jakie potencjalne korzyści wiążą się z posiadaniem danego NFT (wstęp na imprezy, dostęp do zamkniętej grupy itd.).

Inwestowanie w projekty zajmujące się NFT

Pierwsze dwa pomysły nie są dla Ciebie? W NFT możesz też inwestować pośrednio – inwestując w firmy/projekty krypto wykorzystujące technologię NFT w swoich produktach. W przyszłości rozwiązania oparte o blockchain i NFT mogą mieć szerokie zastosowanie w świecie rzeczywistym. Przykłady takich użytecznych rozwiązań pokazałem już wyżej.

Osobiście właśnie tutaj widzę największy potencjał. To tylko moje zdanie – nie porada inwestycyjna. Rozumiem sceptyczne podejście do NFT, z resztą rynek zweryfikował już wiele projektów. Mimo to uważam, że sama technologia jest interesująca i zapakowana w ciekawy produkt będzie w stanie rozwiązywać problemy ludzi.

_____________________________________________________

Na co trzeba uważać podczas inwestowania w NFT?

W świecie krypto spotkasz wiele pułapek, które tylko czekają, żeby dobrać się do Twoich pieniędzy. Na co więc trzeba uważać? Odpowiem krótko – na wszystko!

Rynek kryptowalut jest rynkiem nieregulowanym. Na każdym kroku czają się scamerzy, sprzedawcy marzeń i złodzieje. Nie mówię tego, żeby Cię wystraszyć albo zniechęcić. Chcę tylko zwrócić Twoją uwagę na potencjalne zagrożenia.

W ostatnim czasie na rynku krypto wydarzyło się sporo kataklizmów. Bankructwo firmy Celsius, upadek Luny czy upadek giełdy FTX spowodowały ogromne straty w portfelach wielu inwestorów. Poniżej znajdziesz kilka prostych zasad bezpieczeństwa. Przestrzeganie ich zmniejszy Twoje szanse na dotkliwe straty finansowe.

  1. Nie Twoje klucze, nie Twoje krypto – pamiętaj, że pełną kontrolę nad swoimi tokenami masz tylko wtedy, gdy trzymasz je na własnym portfelu.
  2. Nie inwestuj w krypto: oszczędności swojego życia, pieniędzy odłożonych na mieszkanie, kasy z kredytu. Inwestycja w kryptowaluty charakteryzuje się super hiper mega dużym ryzykiem.
  3. Weryfikuj twórców projektu. Kim są? Jakie mają doświadczenie? Czy prowadzą też inne projekty? Jak wyglądają ich dotychczasowe wyniki? Sprawdź sobie ich profile na LinkedIn albo chociaż wpisz nazwisko w wyszukiwarce.
  4. Zastanów się, dlaczego inwestujesz w dany projekt. Czy przekonała Cię użyteczność? A może po prostu kierujesz się ogromnym hypem?
  5. Uważaj na wszystkie super okazje i predykcje najlepszych analityków. Jeszcze niedawno wszyscy krzyczeli, że Bitcoin leci na 100k i NFT to rewolucja na miarę wynalezienia maszyny parowej. Aktualna sytuacja rynkowa wygląda jednak nieco inaczej, niż wskazywali na to wielcy analitycy. Do your own research.

_____________________________________________________

Przykładowe projekty NFT (globalne i polskie)

Wiesz już, czym są NFT i jak w nie inwestować. Znasz też potencjalne zagrożenia. Teraz rzućmy okiem na niektóre projekty.

Jako jeden z najpopularniejszych projektów NFT mogę wskazać wspomniane już wcześniej Bored Apes. Posiadanie tokena umożliwia dołączenie do klubu Bored Ape Yacht Club i korzystanie ze wszystkich benefitów związanych z członkostwem. W momencie dystrybucji tokeny były sprzedawane po 0.08 ETH. Ich aktualny floor price na OpenSea to 80 ETH.

Kolejną popularną kolekcją są CryptoPunks. Projekt powstał w 2017 roku i był jednym z pierwszych projektów NFT. Co ciekawe, swojego Punka można było odebrać za darmo. Podczas hossy ich wartość eksplodowała, a Punk rekordzista sprzedał się za 8000 ETH.

Na naszym polskim podwórku NFT zostały przyjęte dosyć chłodno. Jednym z najpopularniejszych polskich projektów były miśki z kolekcji Fancy Bears Metaverse, jednak nie osiągnęły one sukcesu na miarę Bored Apes. Innym rzucającym się w oczy projektem są The Polacy, a celem kolekcji jest przede wszystkim budowanie polskiej społeczności NFT.

No właśnie, czy staniesz się częścią polskiej społeczności? Widzisz w NFT potencjał, a może uważasz to za głupotę? Zachęcam do dyskusji, zadawania pytań i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

_____________________________________________________

Przydatne linki

OpenSea – największy market NFT

BinanceNFT – market NFT od Binance

Przewodnik po NFT od Binance – tutaj wszystkie zagadnienia są omówione szczegółowo

NFT Stats – strona ze statystykami dotyczącymi rynku

NFT EXP – kolejna strona ze statystykami

rarity.tools upcoming – strona z informacjami o nadchodzących kolekcjach

NFT Polska (twitter) – polskie konto na Twitterze, na którym dodawane są informacje o rynku

Edytowane przez KacperS
  • Super 3
  • Dzięki! 1

 Zobacz mojego Instagrama o digital marketingu  Moje usługi content marketingowe  

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Przydatne linki, dobrze mi znane :) 

Ja od siebie dorzucę największy market Cronosa a więc app.ebisusbay.com oraz drugi www.crosea.io

(Aktualnie na sieci Cronos "przodują" projekty od MMF a więc Dexa, który zrobił furorę jakiś rok temu i każdy influ krypto dosyć mocno wchodził w to pokazując YT czy telegramie.)

Przedstawię w pigułce moją historię z ich NFT aby ukazać iż jedną z najważniejszych rzeczy w NFT, podobnie jak kryptowalutami jest CZAS (Mam także na myśli baczne śledzenie rynku i wyłapywanie okazów), MARKETING, co łączy się z hypem na daną kolekcję, twórcę czy oczywiście samokontrola. 

Sam jestem posiadaczem wciąż kilku z nim, rok temu udało się sprzedać ich domek (MMT) za około 8k CRO (na tamten czas 3.5k USD) więc bardzo ładny zysk gdzie można było kupić (wymintować) za 800 CRO (~350USD) dwa tygodnie wcześniej. Hype Dexa wyniósł bardzo wysoko ich pierwszą kolekcję surykatek oraz kolejną, gdzie jeśli miało się szczęście i trafiło rzadko spotykaną to sprzedaże szły po 50-60k CRO a więc kwoty naprawdę z kosmosu i jak każdy market można sprawdzić co, kiedy i za ile się sprzedało. (Wiadomo, NFT bazuje na "Rarity"). Na kolejny mint byłem przygotowany iż biorę ile można, są to Degeny, (aktualnie 3 pozycja na ebisusbay) max 5 na portfel, tak uczyniłem i oczywiście gdybym je od razu sprzedał, to floor był w przeliczeniu na $ około ~`1800$ przy zakupie za ~350$. Sprzedałem dwie i gdy chwilowy bum minął widząc iż ceny spadły, waluta także dokupiłem parę, były momenty na sprzedaż ale dla mnie 20% nie było wystarczające, więc część sprzedałem później na -20% a pozostałe są w ekwipunku do dziś i czekają na moon :D 

Aktualna cena MMT w przeliczeniu na $: 130$, Degenów: 50$ :D 

Oczywiście jeśli wciąż prześledzę rynek, to jestem w stanie wyłapać co rzadkiego, nie mówię tylko o tej kolekcji ale widząc zysk, w trudnym na razie momencie dla NFT biorę każdy profit, nawet jeśli to czasami jest 5$ :) 

 

Edytowane przez Veran
Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Bardzo inetersująco napisany artykuł . Kolekcja Cryptopunks zdobyła także wsparcie znanych osobistości, co przyczyniło się do większej widoczności i zainteresowania tymi cyfrowymi aktywami . Kolekcja  dobrze mi znanaThe Polacy  miała na celu promowanie i upamiętnianie polskich wartości,tradycji i dziedzictwa za pomocą sztuki cyfrowej.  Nie napisałeś o grach NFT. podobny artykuł  jak twój   https://nftguru.pl/nft-jak-zarobic-na-nowej-technologii-swiata-krypto/ opisuje grę Axie Infinity jako dobry sposób na inwestycje co myślicie o tej grze? 
Gra umożliwia użytkownikom hodowanie i kolekcjonowanie wirtualnych stworzeń, nazywanych "Axies", które można trenować i walczyć w bitwach

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .