Skocz do zawartości

Analiza bukmacherska - co brać pod uwagę


Rekomendowane odpowiedzi

Analiza bukmacherska

 

head-middle.jpg

 

 

Na co powinniśmy zwracać uwagę dokonując analizy bukmacherskiej? Czy analiza jest w ogóle potrzebna czy to tylko strata czasu? 
 
Każdy szanujący się gracz robi analizę zdarzenia, które ma zamiar obstawić. Nie jest to absolutnie strata czasu. Wręcz przeciwnie, dzięki analizie zwiększamy prawdopodobieństwo wygranej i przechytrzenia bukmachera.
 
Jak powinna taka analiza przebiegać?
 
1. Zaczynamy oczywiście od kursów jakie buk wystawił na dane zdarzenie. Tylko w tym przypadku analiza nie powinna wyglądać w ten sposób, że widzimy drużynę, na zwycięstwo której jest mniejszy kurs to ładujemy kasę w ciemno, że ta drużyna wygra. Oczywiście jest całkiem spore prawdopodobieństwo, że tak się stanie, zwłaszcza, gdy kursy bardzo się od siebie różnią, ale nawet w takiej sytuacji nie możemy być niczego pewni. Nie powinniśmy się ograniczać do obserwacji danego zdarzenia u tylko jednego buka, powinniśmy je porównać z ofertami innych. Możemy skorzystać również z porównywarek kursów dostępnych w Internecie. Jedne z najpopularniejszych znajdują się tutaj http://www.oddsportal.com/ czy http://www.bmbets.com/. Jeśli uznamy, że dany kurs nas satysfakcjonuje i ewentualnie jesteśmy chętni, żeby postawić zakład, powinniśmy przejść do kolejnego etapu analizy, a mianowicie sprawdzenia wahań kursu. Jeśli widzimy, że bukmacherzy obniżają kurs na wynik zdarzenia, które chcemy postawić, a podwyższają go na wynik przeciwny, oznacza to, że wielu graczy chce obstawić nasz typ, a co za tym idzie jest duże prawdopodobieństwo jego trafienia.
 
2. Bardzo ważnym czynnikiem analizy jest sytuacja w tabeli drużyn biorących udział w zdarzeniu, na które zamierzamy postawić swoje pieniądze. Oczywiście, znowu, nie ograniczamy się tylko do tego, że jeśli dana drużyna jest wyżej w tabeli (lub, np. tenisista w rankingu) to od razu na nią stawiamy. Jest jeszcze kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę. 
 
Powinniśmy tutaj dokonać podziału sezonu na 3 części:
 
Część pierwsza - początek sezonu - przez pierwsze kilka kolejek ligi powinniśmy raczej wstrzymać się z obstawianiem. Nigdy nie wiemy jak dana drużyna wejdzie w sezon, czy trafi z formą już na samym początku itp. Poza tym beniaminek, który właśnie awansował do wyższej ligi daje z siebie 200% i często takie drużyny po pierwszych kolejkach są wysoko w tabeli (potem zazwyczaj wszystko wraca do normy). Dlatego na początku sezonu często jesteśmy świadkami niespodzianek, które nam nie zawsze sprzyjają.
 
Część druga - zasadnicza część sezonu - najdłuższa część sezonu (myślę, że zaczyna się gdzieś od 6-7 kolejki spotkań. Tutaj zaczynamy nasze obstawianie. Ale co powinniśmy brać pod uwagę? Jeśli obstawiamy klasowe zespoły typu, np. Manchester United, musimy pamiętać, że liga to nie jest jedyny front, na którym walczą. Takie zespoły występują również w europejskich pucharach (Liga Mistrzów, Liga Europy). Jeśli dany zespół jest na pierwszym miejscu w tabeli swojej ligi (w tym przypadku jeśli Manchester jest liderem ligi angielskiej) i ma do rozegrania ważne, mające decydować o awansie do następnej rundy, spotkanie, np. w Lidze Mistrzów to taka drużyna może odpuścić sobie występ ligowy, wystawiając zmienników i dając odpocząć podstawowym graczom. No i wtedy może być niespodzianka, niespodziewany remis itp. Warto również pamiętać, że rozgrywki o Puchar danego kraju mają z reguły mniejszą rangę niż te o mistrzostwo. Dlatego powinniśmy być ostrożni, gdy, np. dosyć silna drużyna pierwszoligowa w Pucharze Ligi spotyka się z drużyną drugoligową. Tutaj również może być wystawiony rezerwowy skład i niechciana (czasem chciana) niespodzianka gotowa.
 
Część trzecia - koniec sezonu - 4-5 kolejki przed końcem rozgrywek. Tutaj również mamy pole do popisu. W tej części sezonu chodzi o to, aby obstawiać zdarzenia, w których biorą udział drużyny jeszcze o coś walczące. Nie mogą to być mecze o przysłowiową pietruszkę. Obstawiajmy zatem zespoły, które walczą o mistrza i te, które walczą o utrzymanie (one na pewno będą się starać z całych sił, wykluczając oczywiście ustawianie meczów). Unikamy obstawiania spotkań, w których grają zespoły ze środka tabeli, bo często ich zawodnicy myślami są już na wakacjach, a że o nic już nie grają, nawet podświadomie mogą mecz odpuścić.
 
3. Przy wykonywaniu analizy bukmacherskiej bardzo ważnym aspektem jest również zwrócenie szczególnej uwagi na sytuację kadrową zespołów, które bierzemy pod uwagę. Czasem brak tylko jednego kluczowego zawodnika może mieć wpływ na jakość i efektywność gry drużyny. Legia bez Radovicia, Barca bez Messiego czy Real bez Ronaldo z pewnością tracą dużo. Faktem jest, że te drużyny na swoje ligi są silne i mają kim zastąpić największe gwiazdy, ale często jednak ma to negatywny wpływ na zespół. Pomijam już sytuację, gdzie, np. 4 zawodników z podstawowego składu jest kontuzjowanych. Wtedy najlepiej odpuścić sobie obstawianie takiego meczu. Aktualne dane na temat kontuzji można znaleźć, np. tutaj http://kontuzje.pl/. Warto jednak pamiętać, że kontuzje nie są jedynym czynnikiem powodującym absencję danego zawodnika. Kolejnymi są, np. kartki lub zawieszenie zawodnika z jakiegoś powodu, dlatego powinniśmy brać to pod uwagę.
 
4. Powiniśmy zwracać również uwagę na statystyki dotyczące zespołów, które wchodzą w skład danego zdarzenia. Pomocne są tu statystyki H2H (head-to-head), które są dostępne na serwisach bukmacherskich. Jest tam, np. uwzględnionych 5 ostatnich meczów każdej z drużyn, a także ostatnie potyczki bezpośrednio między drużynami wchodzącymi w skład zdarzenia. Myślę, że powinniśmy wykorzystywać najbardziej tę pierwszą statystykę, gdyż powinniśmy bazować na aktualnej formie zespołów (5 ostatnich meczów). Statystyka bezpośrednich meczów między nimi (a więc najczęściej obejmująca kilka lat wstecz), moim zdaniem nie jest zbyt przydatna z uwagi na fakt przemeblowań zespołu, zmiany trenera, a co za tym idzie taktyki i sposobu gry jaki dana drużyna prezentuje. Ale to oczywiście tylko moje zdanie i są osoby, które, podczas analizy, zwracają uwagę na tę statystykę.
Bardzo ważną statystyką jest również procent wygranych u siebie i na wyjeździe przez każdą z drużyn. Czasem jest tak, że jednemu zespołowi gra się lepiej u siebie, a drugiemu na wyjeździe i myślę, że to też powinniśmy uwzględnić. Jeśli mamy zamiar obstawiać czy dana drużyna strzeli bramkę w spotkaniu lub czy strzeli ich mniej bądź więcej niż dana wartość, niezwykle ważne są statystyki z tym właśnie związane. Mamy tam zazwyczaj uwzględnione wszystkie bramki strzelone przez daną drużynę, średnia liczba bramek na mecz (bardzo pomocna według mnie statystyka), gole w meczach u siebie, a także gole w meczach wyjazdowych. 
 
5. Inne metody analizy: są osoby, które śledzą przedmeczowe wywiady z piłkarzami czy trenerami. Osobiście nie sądzę żeby to było jakoś mega pomocne, gdyż zazwyczaj takie wywiady cechuje dyplomacja i lekka tajemnica w wypowiedziach. Aczkolwiek myślę, że takie coś nie zaszkodzi. Warto natomiast skorzystać z informacji "z pierwszej ręki" (jeśli ktoś ma jakiś przeciek). Chociaż, patrząc po jednej sytuacji z tego forum, oczywiście jak niczego w bukmacherce, tego też nie możemy być pewni. Możemy również obserwować typy użytkowników for bukmacherskich, np. "http://www.forum.bukmacherskie.com/
 
Reasumując, przeprowadzania analizy bukmacherskiej to dosyć czasochłonny proces, którego jednak nie powinniśmy, dla własnego dobra, lekceważyć.
 
Powodzenia w walce z bukiem!
 
Pozdrawiam ;)
Edytowane przez pelikan23
  • Super 5

"Twoja ignorancja to ich siła"

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!
  • 4 tygodnie później...

Oto przykład jak ważna jest analiza, a nie tylko obstawianie na podstawie kursów wystawionych przez buka. Wielu patrzy, że kurs na drużynę "A" wynosi 1,10, a na drużynę "B" 7,40, więc ładują na "A", bo faworyt zdecydowany. Ale czy na pewno zdecydowany?

 

Przykład z dziś:

 

Koszykówka EuroCup                                                            

 

                                                                                                1                          2

 

Valencia Basket Club - Union Olimpija Ljubljana              1,06                    11,00

 

Valencia murowany faworyt, prawda? Otóż nie! Na ostatnie 6 meczów (analiza aktualnej formy) procent zwycięstw obu drużyn jest taki sam (67%), oczywiście ważni są jeszcze przeciwnicy, aczkolwiek przy takiej dysproporcji kursów już nam się powinno zapalać czerwone światło (i to Valencia przegrała swój ostatni mecz, a Ljubljana wygrała swoje 3 ostatnie mecze, a więc mogą być "w gazie" lekkim). Co więcej, w grupie to Ljubljana zajmuje wyższą lokatę (2 miejsce przy 5 zwycięstwach i 2 porażkach), Valencia jest trzecia (4 zwycięstwa  3 porażki). Widząc coś takiego, już wiemy, że dysproporcja kursów jest zbyt duża. Pamiętajcie, zadaniem buka nie jest wystawianie kursów, które Wam pomogą typować skutecznie, jest dokładnie odwrotnie! W takiej sytuacji warto postawić na drużynę, która przez buka jest niżej ceniona, bo jak widzimy w praktyce jest inaczej. 

 

Tak więc, szanujcie swoje pieniądze poprzez przeprowadzenie przynajmniej podstawowej analizy.

 

Pozdrawiam ;)

  • Super 1

"Twoja ignorancja to ich siła"

Odnośnik do komentarza
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .