Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Domeny internetowe – co warto o nich wiedzieć?


Ciamciaj

2 068 wyświetleń

Domena internetowa to adres, który składa się z nazwy i rozszerzenia. Jej rejestracja jest niezbędna, żeby możliwe było prowadzenie strony pod daną nazwą, a także posiadanie adresów e-mail we własnej domenie. Co jeszcze warto wiedzieć o domenach internetowych i o czym szczególnie musisz pamiętać?

Domena nie na własność

Choć często mówi się, że domena jest czyjąś własnością, to tak naprawdę rejestrując ją, stajesz się jej abonentem, a nie właścicielem. Po uiszczeniu opłaty zyskujesz do niej prawa na 365 dni. Przed upływem tego terminu operator, czyli firma, w której zarejestrujesz nazwę, powiadomi cię o konieczności uregulowania opłaty za kolejny okres rozliczeniowy. Nie masz takiego obowiązku, chyba że skorzystałeś z oferty, w której zobowiązałeś się do minimum jednego przedłużenia danej nazwy.

Z adresu możesz korzystać dopiero po uregulowaniu płatności, ale w przypadku rozszerzenia .pl możesz również dokonać rezerwacji, co oznacza, że masz 14 dni na opłacenie nazwy i nikt inny w tym czasie nie będzie mógł jej zarejestrować. Jeśli jednak w czasie tych 2 tygodni nazwa nie zostanie opłacona, to wówczas przechodzi w stan BOOK_BLOCKED. Oznacza to, że takiej domeny nie można zarezerwować – możliwa jest wyłącznie jej rejestracja. Do niedawna nazwa miała taki status przez 90 dni, ale w listopadzie NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) wprowadziła ważną zmianę i skróciła ten czas do 30 dni. Nieco inny cykl życia ma domena .eu. Czy warto jednak brać to pod uwagę, wybierając nazwę? Różnica tkwi w tym, że okres kwarantanny w przypadku domeny .eu trwa 40 dni, czyli masz ewentualnie więcej czasu na jej przedłużenie.

Cykl życia domeny .pl

W zależności od rozszerzenia domeny, nieco inaczej wygląda cykl jej życia. Wspomnieliśmy już o tym, jak wygląda on dla nazw z rozszerzeniem .pl. Rejestracji adresu można dokonać na okres od 1 roku do 10 lat. Przed upływem opłaconego okresu nazwę należy przedłużyć. Jeśli jednak tego nie zrobisz, to w dalszym ciągu jej nie tracisz – przechodzi ona w stan BLOCKED na 30 dni. Wtedy nikt nie może jej zarejestrować – w dalszym ciągu możesz ją przedłużyć, ale w tym okresie strona WWW, znajdująca się pod danym adresem, nie będzie działać, podobnie jak skrzynki e-mail z rozszerzeniem w tej domenie. Jeśli w okresie 30 dni nie przedłużysz nazwy, to w 31. dniu trafi ona do puli wolnych nazw. Inaczej wygląda cykl domen w przypadku rozszerzeń globalnych i europejskich.

Operator domen – możesz go zmienić

Firma, w której dokonasz rejestracji domeny staje się jej operatorem. Nie jesteś jednak skazany na korzystanie z jej usług – jeśli nie będziesz z niej zadowolony, to możesz przenieść obsługę do innej marki. Operacja ta nazywana jest transferem domeny. Nie zawsze jednak możesz go dokonać. W przypadku domeny .pl możliwe jest to najwcześniej po 5 dniach od jej rejestracji lub od ostatniego transferu. Żeby transfer był możliwy, musisz zdobyć kod authinfo. Nie ma znaczenia, czy to domena .in, .pl czy inna – ta część operacji zawsze wygląda tak samo. Następnie należy zainicjować transfer na stronie firmy, do której chcesz przenieść obsługę nazwy, podać kod authinfo i potwierdzić decyzję poprzez kliknięcie odnośnika, który otrzymasz na adres e-mail.

Kolejną istotną operacją na domenach jest cesja. Jeśli sprzedajesz swoją stronę, to poprzez cesję możesz zmienić abonenta domeny. Jest to dosyć prosta operacja, która polega na wypełnieniu formularza cesji, takiego jak ten – https://dawne.az.pl/docs/az_cesja.pdf. Wypełniony dokument należy przesłać do operatora wraz z ewentualnymi wymaganymi załącznikami. Po wykonaniu tego zlecenia operator zmieni nazwę abonenta i prawa do domeny będzie mieć inny podmiot. Najczęściej cesja domeny nie wiąże się z ponoszeniem kosztów.

Artykuł partnera.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .