Skocz do zawartości

Kto powinien wypełnić pit 37?


Ciamciaj

163 wyświetleń

Każdy początek roku przypomina nam o obowiązku rozliczenia się z podatków. Pracodawcy dostarczają pracownikom niezbędne dokumenty z informacjami o dochodach uzyskanych w ubiegłym roku. Potem podatkiem wypełnia i składa zeznanie podatkowe i rozlicza się z podatku dochodowego. I choć powtarzamy tę czynność co roku, to zmieniające się przepisy oraz kwestie urzędowe i skomplikowane formularze wielu z nas przyprawiają o ból głowy.

  1. Kto powinien złożyć pit?37
  2. Jak wypełnić pit?37
  3. Deklaracja pit 37 jak wygląda
  4. Pit 37 – co możesz odliczyć?
  5. Dlaczego warto korzystać z programy do rozliczeń pit online?

Kto powinien złożyć pit 37?

Pit 37 to najpopularniejszy formularz wykorzystywany przez większość podatników. Poza tym, że wpisuje się w nim dochody z różnych źródeł i wylicza podatek, to również można odliczyć różnego rodzaju ulg. Z formularza pit 37 korzystają ci Polacy, którzy swoje przychody rozliczają według skali podatkowej - 18% lub 32%. Druk wypełnia się na podstawie przekazanych przez pracodawców informacji pit 11. Są one wystarczające, aby poprawnie przygotować formularz. Za rok 2020 muszą go złożyć ci, którzy uzyskali przychody z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy. Poza tym w ten zakres wchodzą wynagrodzenia ze stosunku służbowego, prawa autorskie i inne prawa majątkowe, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego. Pit 37 obejmuje również działalność wykonywaną osobiście, stypendia, renty lub emerytury, zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

Jak wypełnić pit 37?

Wypełnienie formularza pit 37 jest stosunkowo proste. Mamy na to czas do 30 kwietnia. Niektórzy drukują odpowiedni plik ze strony ministerstwa i składają go osobiście we właściwym Urzędzie Skarbowym lub wysyłają pocztą. Inni korzystają z elektronicznego systemu, który daje dostęp do szeregu różnych programów (np. https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37 ), które ułatwiają całą procedurę i pomagają wypełnić poprawnie deklarację.

Deklaracja pit 37 jak wygląda

By wypełnić pit 37 online warto skorzystać z profesjonalnych programów dostępnych w Internecie. To darmowe propozycje, które minimalizują ryzyko błędów i wyliczają należne zobowiązania na podstawie wprowadzonych danych. Będziemy potrzebować jedynie numeru PESEL lub NIP, informacji od pracodawcy lub pracodawców, a także kwoty dochodu za ubiegły rok jako elementu weryfikującego. Wypełniamy kolejne rubryki kwotami uzyskanego przychody w 2020 oraz pola przeznaczone do wpisania różnego rodzaju dodatkowych ulg podatkowych. Na podstawie tych danych system generuje informację o tym, czy musimy dopłacić podatek, czy należy nam się zwrot. Warto również pamiętać o przekazaniu 1% podatku na dowolną organizację pożytku publicznego.

Pit 37 – co możesz odliczyć?

Ważnym aspektem zeznania są oczywiście ulgi podatkowe. Wiele z nich pozwala uniknąć wyższego progu podatkowego, a także znacząco obniżają wysokość podatku. Najpopularniejszą jest ulga prorodzinna, która jest zależna od ilości dzieci. Poza tym Polacy chętnie korzystają z ulgi na Internet, rehabilitacyjnej czy też od darowizn. W tym roku z pewnością powodzeniem będzie cieszyć się również ulga termomodernizacyjna.

Dlaczego warto korzystać z programy do rozliczeń pit online?

Internetowy program pozwala bezbłędnie wypełnić wszystkie obowiązkowe pola w formularzu. Poza tym ma też zaletę, że jest dostępny bezpłatnie i bardzo intuicyjny. Tym samym nawet laik poradzi sobie z obsługą formularza. Co istotne, system będzie wymagać tylko podania poszczególnych kwot i sam wszystko zliczy. Tym samym minimalizuje się ryzyko pomyłek, które skutkują wzywaniem do urzędu i koniecznością składania korekt. Po wypełnieniu formularza można go wydrukować podpisać, złożyć w urzędzie lub wysłać online.
 

Materiał zewnętrzny

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .