Skocz do zawartości

Jak stworzyć ankietę do badania?


Ciamciaj

209 wyświetleń

Ankiety są techniką badawczą, która polega na gromadzeniu informacji w określonym celu. Może to być badanie rynku, kiedy firma planuje wprowadzić nowy produkt lub udoskonalić obecny, a także badanie konsumenckie, które pozwoli poznać uwagi i oczekiwania klientów.

Ankieta – dobry sposób zbierania informacji o klientach

Ankietę można przeprowadzić, rozmawiając bezpośrednio z klientami lub on-line. Pierwsza opcja jest bardziej pracochłonna, ponieważ trzeba zatrudnić ankietera, który przeprowadzi wywiad kwestionariuszowy z respondentem. Innymi słowy, będzie prosił przechodzące osoby o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Taka forma sprawdzi się, kiedy zechcemy uzyskać opinię na temat m.in. obsługi i produktów oferowanych w konkretnym miejscu, np. w małych sieciach handlowych. Taki sposób zbierania opinii może też okazać się dobrą okazją do pokazania klientom, że ich zdanie i uwagi są ważne. Z kwestionariuszami do wypełnienia można spotkać się również w szkołach, na uczelniach, w miejscach pracy – wówczas najczęściej mają one formę papierową. Mogą być jawne bądź anonimowe, w zależności od zadawanych pytań. Czasami ankieter podaje respondentowi tablet z gotową ankietą albo zadaje pytania i samodzielnie zaznacza odpowiedzi. Baza ankiet jest uznawana za dobrą opcję dla osób, które nie wiedzą, w jaki sposób samodzielnie stworzyć kwestionariusz do badania. To właśnie w takiej bazie znajdują się różne typy ankiet, a także najpopularniejsze pytania. Można również sprawdzić, w jaki sposób stworzyć metryczkę do badania, co w niej zawrzeć oraz jak zadawać pytania. 

Ankiety on-line – proste i wygodne 

Wygodną formą zbierania opinii są ankiety zdalne. Korzystając z ankiet on-line, można zebrać odpowiedzi od większej ilości osób. To szybsza i łatwiejsza metoda przeprowadzania badań. Stworzenie takiej ankiety jest możliwe dzięki ogólnodostępnym kreatorom ankiet, w których wpisujemy dowolne pytania i wybieramy sposób odpowiedzi, jaki nas interesuje. Do wyboru są odpowiedzi krótkie, długie, jedno- lub wielokrotnego wyboru, rozwijanej listy. Po stworzeniu ankiety można przesłać ją na adres e-mail lub skopiować link, a następnie w bardzo efektywny sposób pozyskiwać respondentów. Po zebraniu większej ilości odpowiedzi pracę ankieterowi ułatwi stworzenie arkusza kalkulacyjnego, gdzie wszystko będzie bardziej czytelne i przejrzyste. Większość kreatorów ankiet pozwala na automatyczne utworzenie pliku z odpowiedziami, bez konieczności przepisywania wszystkich danych. 

Ankiety są niezastąpionym elementem pracy w wielu dziedzinach. Pozwalają efektywnie sprawdzać opinie docelowych grup, a uzyskane odpowiedzi mogą przyczynić się do polepszania jakości towarów, usług bądź pozwolić na przeprowadzanie badań. 

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .