Skocz do zawartości

Obsługa prawna spółek. Na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?


Ciamciaj

47 wyświetleń

Prowadzenie spółki wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów. Sprawy nie ułatwia fakt, że prawo ulega częstym zmianom. Dodatkowo jednymi z czynności organizacyjnych, które podejmują przedsiębiorcy, są fuzje, przejęcia i przekształcenia, wymagające m.in. szczegółowej analizy opłacalności. Pomoc prawników zdecydowanie ułatwia te zadania. Profesjonalne wsparcie prawne sprawia, że spółka rozwija się i funkcjonuje w ramach skutecznego, przemyślanego planu.

 

Na czym polega obsługa prawna spółek?

Obsługa prawna spółek może mieć różne formy. Wiele zależy od potrzeb i preferencji konkretnego klienta. 

Wsparcie prawników może polegać więc na stałym świadczeniu usług prawnych na rzecz danej spółki. W tym układzie firma korzysta z doradztwa za każdym razem, gdy pojawi się taka potrzeba. Bieżąca obsługa korporacyjna ze strony prawnika opiera się m.in. na sporządzaniu opinii prawnych, obsłudze organów spółek, czy opracowywaniu projektów umów, uchwał i statutów spółki.

Drugi wariant obsługi prawnej spółek to pomoc doraźna, opierająca się na przyjmowaniu jednorazowych zleceń. Taka opcja jest często wybierana przez powstające, mniejsze lub rozwijające się przedsiębiorstwa. Może polegać np. na rejestracji spółek, zakładaniu oddziałów czy przedstawicielstw, a także obsłudze prawnej reorganizacji podmiotów. Przedsiębiorcy niejednokrotnie korzystają z usług kancelarii także przy sporach wynikających z umów zawartych z kontrahentami, np. w celu windykacji należności.

Warto wiedzieć również, że działania w przypadku spółki oscylują głównie wokół prawa handlowego. Za to doradztwo prawne pozwala uniknąć decyzji, które mogą mieć negatywne, długofalowe skutki. Ułatwia planowanie, rozwój i podejmowanie skutecznych oraz realnie opłacalnych działań. 

Fuzje, przejęcia, przekształcenia i likwidacja przedsiębiorstwa

Spółki bardzo często zatrudniają kancelarie prawne w sytuacjach, w których planują fuzję, przejęcie, przekształcenie firmy albo likwidację przedsiębiorstwa. Okazuje się to wręcz niezbędne, gdy przedsiębiorca chce uzyskać fachowe wsparcie w przygotowaniu i negocjacji umów związanych z danym przedsięwzięciem. To procesy skomplikowane, które wymagają pomocy prawników specjalizujących się w prawie spółek.

Przykładowo, w przypadku przekształcenia spółki komandytowej, prawnik poinformuje klienta jaka jest tzw. zdolność przekształceniowa (możliwość zmiany formy prawnej), jakie są ograniczenia w przypadku takiego działania, a także przedstawi szczegółową analizę prawną, ekonomiczną i biznesową opłacalności przekształcenia.

Jak wybrać odpowiednią kancelarię prawną dla spółki?

Obsługa prawna spółek wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy i doświadczenia m.in. w przygotowaniu i negocjacji umów związanych z danym przedsięwzięciem. Dlatego warto szukać kancelarii wyspecjalizowanej w branży, w której działa konkretna spółka. Prawnicy znający specyfikę danej działalności zapewnią najlepsze możliwe efekty. 

Przykładem podmiotu ukierunkowanego na klientów z konkretnych, biznesowych obszarów jest Kancelaria prawna RPMS z Poznania. RPMS bierze udział w procesach reorganizacji przedsiębiorstw, fuzji i procesów przejęcia zwłaszcza dla klientów z branży finansowej, informatycznej, nowoczesnych technologii oraz przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych i spółek handlowych. Wśród oferowanych przez kancelarię usług znajduje się np. fachowe doradztwo na każdym etapie transakcji, bieżąca obsługa korporacyjna, wsparcie przedtransakcyjne w procesach fuzji i przejęć, a także sporządzanie analiz typu due diligence.

fot. materiały prasowe

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .