Skocz do zawartości

Jak rozpoznać pozorną działalność gospodarczą w Niemczech?


Ciamciaj

87 wyświetleń

Zdarza się, że osoby prowadzące własny biznes w Niemczech zostają posądzone o tzw. Scheinselbständigkeit, czyli pozorną działalność gospodarczą. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia, kiedy istnieją przesłanki wskazujące, iż ktoś nieuczciwie figuruje jako osoba samozatrudniona, podczas gdy tak naprawdę jest czyimś pracownikiem. Oczywiście, aby dany człowiek mógł zostać oskarżony o oszustwo w tej kwestii, muszą zaistnieć ku temu powody. Co może być dowodem na to, że dana działalność gospodarcza w Niemczech jest tworem nieautentycznym, powołanym wyłącznie dla zmniejszenia kosztów faktycznego pracodawcy?

Cechy charakterystyczne dla rzetelnej działalności gospodarczej w Niemczech

Na początek warto zdać sobie sprawę, kiedy mamy do czynienia z prawdziwie samodzielnym biznesem. Istnieją bowiem cechy niezaprzeczalnie świadczące o tym, że dana osoba uczciwie prowadzi faktycznie własną działalność gospodarczą w Niemczech. Taki człowiek:

 • wedle własnych zasad ustala miejsce oraz czas wykonywania swoich obowiązków;
 • dysponuje narzędziami do pracy oraz odzieżą roboczą, które są jego własnością;
 • samodzielnie podejmuje kluczowe decyzje dotyczące kierowania swoim przedsiębiorstwem i starannie prowadzi dokumentację z tym związaną;
 • posiada więcej niż jednego kontrahenta lub dokłada wszelkich starań dla pozyskania ich większej liczby;
 • w pełni ponosi ryzyko związane z prowadzeniem własnego biznesu.

Czynniki mogące świadczyć o Scheinselbständigkeit

Odpowiadając na cechy charakteryzujące rzetelną działalność gospodarczą w Niemczech, należy przytoczyć przesłanki stanowiące o prawdopodobnej nieuczciwości w tym zakresie. Z własnym biznesem figurującym wyłącznie „na papierze” możemy mieć do czynienia, jeśli człowiek będący jego właścicielem:

 • wykonuje pracę w godzinach narzuconych mu odgórnie przez kogoś innego i w miejscu, na którego wybór nie ma wpływu, wedle ścisłych wymagań — nie ma żadnej swobody organizacji;
 • korzysta z narzędzi pracy oraz odzieży roboczej stanowiących własność zleceniodawcy;
 • nie ma wpływu na organizację własnej firmy — niemiecki zleceniodawca załatwia za niego wszelkie kwestie formalne z tym związane;
 • posiada wyłącznie jednego kontrahenta i nie robi nic w kierunku pozyskania kolejnego;
 • jest organizacyjnie włączony w inne przedsiębiorstwo.

Pozorna działalność gospodarcza w Niemczech — konsekwencje

W przypadku wykrycia pozornej działalności gospodarczej w Niemczech należy liczyć się z konsekwencjami nieuczciwości. Pracodawca, który unika dzięki temu ponoszenia większych kosztów zatrudnienia pracownika, na pewno zostanie ukarany za nieodprowadzanie należnych składek. Konsekwencje poniesie także pracownik figurujący jako właściciel rzekomo samodzielnego biznesu. Odpowiedzialność karna spoczywa tutaj na obu stronach stosunku pracy.

Ponadto pracodawca niewątpliwie zostanie powołany do odprowadzenia zaległych składek ubezpieczeń, jak i należnego a niezapłaconego podatku. Może on również zostać ukarany za niepłacenie wynagrodzenia minimalnego, jeśli — dzięki powołaniu pozornej działalności gospodarczej — unikał tego obowiązku wobec pracownika.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .