Skocz do zawartości

Czym jest audyt logistyczny?


Ciamciaj

75 wyświetleń

Aby biznes dobrze prosperował, muszą być dobrze zachowane procesy logistyczne. Większość przedsiębiorców zastanawia się, czy jego firma dobrze działa, czy jednak musi pomyśleć nad jej usprawnieniem. Aby to sprawdzić, warto pomyśleć o audycie logistycznym.

 

Co to jest audyt?

Jest to bardzo istotny proces, a jego wynikiem jest optymalizacja czasu, kosztów a w konsekwencji poprawa funkcjonowania całej organizacji. Jeżeli w ramach swojej firmy realizujesz jakiekolwiek procesy logistyczne, to powinieneś wiedzieć, że poprawa jakości działania łańcucha dostaw jest kluczem do twojego sukcesu oraz twojej firmy.

Dlaczego warto zainwestować w audyt?

Teoretycznie wydaje się, że przeprowadzenie takiego audytu na własną rękę będzie tańszym pomysłem i zdecydowanie bardziej się opłaci. Zwrócenie się o pomoc do osoby zajmującej się zawodowo na co dzień takimi audytami zdecydowanie przyniesie korzyści twojej firmie. Osoba z zewnątrz nie ma powodu, by coś ukrywać w działaniu firmy, którą kontroluje. Poza tym ma zdecydowanie większą wiedzę na temat kontroli i szersze doświadczenie nabyte podczas kontroli innych firm.

Cele audytu

Najważniejszym celem audytu logistycznego jest usprawnienie działań i procesów magazynowych, ale i produkcyjnych czy dystrybucyjnych. Celem audytu jest sprawdzenie, czy posiadane informacje o wynikach działań logistycznych zgadzają się zgadzają się ze stanem faktycznym. Ponadto celem jest również ocena zgodności stanu realizacji procesów z regulaminami i procedurami firmy. Reasumując, audyt logistyczny daje nam mnóstwo informacji, które mogą posłużyć nam do oceny własnej firmy oraz do wprowadzenia ewentualnych zmian w jej strukturach.

Kiedy zlecić audyt logistyczny?

Zazwyczaj każde przedsiębiorstwo ma swoje określone zasady funkcjonowania. Dobrze zarządzana firma podlega stałym kontrolom, monitoringom i analizom łańcucha dostaw. Kiedy w takim razie jesteśmy zmuszeni do przeprowadzenia audytu? Na pewno wtedy gdy dotychczasowe rozwiązania nie dają efektywnych rezultatów i potrzebujemy optymalizacji lub całkowitej reorganizacji dotychczasowych procesów. Z takiej porady warto też skorzystać wtedy gdy chcesz całkowicie przeorganizować działanie swojej firmy. Z takich porad warto też skorzystać, gdy chcesz zlecić na zewnątrz prowadzenie działań logistycznych.

Jak wybrać firmę audytową?

Szukając odpowiedniej firmy, zwróć uwagę na zakres audytu, który zlecasz. Audyt logistyczny powinien być kompleksowy i obejmować zakres łańcucha dostaw. Jeżeli firma, której zlecasz audyt, skupia się tylko na jednej części, może się szybko okazać, że nie przynosi to odpowiednich efektów. Kolejnym elementem jest standard konsultacji. Każdy porządny audytor będzie chciał dogłębnie i ze szczegółami poznać funkcjonowanie twojej firmy, bo tylko na tej podstawie będzie mógł zasygnalizować odpowiednie zmiany. Ważnym czynnikiem podczas wyboru firmy są jej referencje i co za tym idzie doświadczenie. Dzięki temu wiesz, że masz do czynienia z profesjonalistami. Ważnym aspektem jest też dopasowanie oferty do klienta. Wtedy masz pewność, że dostaniesz indywidualny projekt pomocy twojej firmie.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .