Skocz do zawartości
 • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Do kiedy rozliczyć PIT 2023? Czyli wszystko co musisz wiedzieć o PIT 2023


Ciamciaj

1 846 wyświetleń

Rozliczenie PIT 2023 należy do obowiązku każdej osoby, która w bieżącym roku uzyskała dochód. Na co musimy zwrócić uwagę podczas sporządzania rozliczenia rocznego?

 1. Jak wygląda PIT 2023?
 2. Od kiedy można rozliczyć PIT 2023?
 3. PIT przez Internet, czyli platforma PIT gov
 4. Jak rozliczyć PIT 28 za wynajem mieszkania?
 5. Jak odliczyć koszty dojazdu do pracy w PIT-37, czyli ulgi podatkowe

Jak wygląda PIT 2023?

Ministerstwo Finansów w lutym 2019 zastąpiło plan, w którym Urząd Skarbowy rozliczał PIT systemem Twój e-PIT. Dzięki temu na swoje konto w platformie otrzymujemy wstępne zeznanie podatkowe, które możemy zweryfikować i zaakceptować lub pozostawić go w pierwotnym stanie, a dokument w odpowiednim momencie zostanie wysłany do Urzędu Skarbowego.

Oznacza to w praktyce, że przeciętny obywatel może oszczędzić bardzo dużo czasu i nie musi znać się na zmieniającym prawie. Nie mniej jednak warto znać zmiany żeby niekiedy móc upomnieć się o swoje.

Podstawą złożenia rozliczenia rocznego jest uzyskanie odpowiednich dokumentów. W zależności od źródła naszego dochodu będą nas obowiązywać konkretne deklaracje. Najczęściej uzupełnianym jest PIT 37, który zobowiązuje do zeznania wszelkie osoby, które pozyskały dochód z racji umów o pracę, rent oraz emerytur.

Od kiedy można rozliczyć PIT 2023?

Przy rozliczaniu się z PIT 2023 musimy pamiętać, że bardzo ważna jest terminowość. W przypadku każdego spóźnienia naliczana jest kara. Dlatego w sytuacji, kiedy zauważymy niezłożenie w terminie rozliczenia musimy niezwłocznie to uczynić oraz do dokumentu dołączyć oświadczenie prostujące sytuację.

Do kiedy PIT 37 w 2023 roku musi być rozliczony przez pracodawcę?

Pracodawca musi przekazać pracownikom PITy nie później niż do końca lutego, Jeżeli chodzi o złożenie deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego nie może przekroczyć terminu końca stycznia.

PIT termin 2022 dla podatnika był inny niż będzie nas obowiązywał w roku 2023. Teoretyczne czas na rozliczenie PITu w 2023 mamy do 30 kwietnia. Jednak w związku z tym, że ten dzień przypada na dzień wolny, deklaracje możemy złożyć do 2 maja.

PIT przez Internet, czyli platforma PIT gov

PITax.pl zadba o poprawne rozliczenie PIT 2023

Dzięki zmianą w prawie dotyczącym składania zeznań podatkowych nie musimy już osobiście udawać się do Urzędu Skarbowego. Wcześniejsze duże kolejki w urzędach oraz trudności w odpowiednim wypełnianiu deklaracji były zmorą dla wielu Polaków.

Obecnie wystarczy, że przed wyznaczonym terminem zalogujemy się na platformie PIT gov. Tam będziemy mieli dostęp do systemu e-PIT.

Najprostszą formą logowania się na platformę jest wykorzystanie w tym celu swojego e-dowodu, profilu zaufanego lub banku. W ostatnim przypadku logowanie wygląda dokładnie tak samo jakbyśmy się logowali na nasze konto bankowe.

Na naszym koncie goc będziemy mieli wstępne rozeznanie, które możemy odrzucić lub zostawić do automatycznej akceptacji.

W przypadku kiedy samodzielnie chcemy uzupełnić PIT warto jest skorzystać z usług stron internetowych, które pomagają w tym zadaniu.

Jest do duże ułatwienie dla podatnika, ponieważ znajdziemy w nich nie tylko przygotowane konkretne dokumenty do wydrukowania np. PIT 2 2023 druk, ale również otrzymamy pomoc w trakcie wypełniania wniosku.
PIT format 2023 do rozliczenia będzie gotowy na stronie, a wraz z uzupełnianymi przez nas danymi dostaniemy informacje, który z PITów nas obowiązuje.

Ponadto w trakcie całego procesu wypełniania deklaracji program "pilnuje", czy wszystko dane są uzupełniane. Nie przepuści deklaracji, która np. ma wolne obowiązkowe okienka lub w której podany jest niekompletny numer PESEL. Dzięki temu w łatwy sposób można uniknąć błędów.

Jak rozliczyć PIT 28 za wynajem mieszkania?

PIT 28 możesz rozliczyć w aplikacji PITax.pl

PIT28 najem oraz ryczałt to osobny PIT dla osób, które pobierają źródło dochodu właśnie poprzez ryczał ewidencjonowany, wynajem nieruchomości, ale również, którzy uzyskują zarobki z własnej produkcji rolnej lub wytwarzania produktów zwierzęcych.

Zastanawiasz się PIT za wynajem mieszkania do kiedy składamy? A do kiedy rozliczenie ryczałtu za 2022?

Obowiązują nas te same zasady jak w przypadku PIT 37. Zeznanie podatkowe za pomocą PIT 28 musi być złożone do 2 maja.

Możemy uzupełnić je poprzez stronę internetową, która ułatwia podatnikom uzupełnianie deklaracji. Pamiętajmy, że po złożeniu PIT-28 2022 musimy pobrać przygotowane urzędowe poświadczenie odbioru.

Jak odliczyć koszty dojazdu do pracy w PIT-37 - ulgi podatkowe

Z PITax.pl bezbłędnie rozliczysz PIT 2023

Program podatkowy daje możliwość odliczenia dużej ilości ulg, dzięki czemu podatnik jest częściowo odciążony finansowo. Możemy odliczyć np. koszty dojazdu do pracy. Nie stanie się to jednak automatycznie. Każda ulga musi być przez nas wprowadzona.

W tym celu musimy uzupełnić nasze rozliczenie. Wydatki poniesione za dojazdy wpisujemy w rubryce sekcji D w podatku PT 37 lub w sekcji E w przypadku PIT 36. W ten sposób pomniejszamy wysokość podatku jaką musimy opłacić.

Poprzez platformę odliczymy również PIT 0 2023 inaczej zwanym PIT 27, który jest załącznikiem do deklaracji głównej. W nim wykazujemy, że ubiegamy się odliczenia z podatku poniesionych kosztów np. za różnego rodzaju darowizny.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .