Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Jak oszczędzać pieniądze - efektywne sposoby


mysc

107 wyświetleń

Jak oszczędzać pieniądze - to pytanie coraz częściej nasuwa się na myśl wielu Polaków. Czy jest to dobry sposób żeby zacząć powiększać swój budżet domowy? A może zamiast oszczędzać, powinniśmy znaleźć kolejne źródło dochodu? Zastanówmy się razem i odpowiedzmy sobie na to pytanie.
 

Oszczędzanie czy zarabianie?

Poszukiwania zastrzyku gotówki bardzo często rozpoczynają się od szukania nowych pomysłów na biznes lub dodatkowych prac, w których moglibyśmy dorobić. W wielu przypadkach podejście to jest słuszne, jednak dla coraz większej ilości osób ważniejsza jest nauka oszczędzania.

W czasach w których żyjemy bardzo duża część ludzi nie potrafi oszczędzać. Praktycznie wszystko co zarabiają od razu przeznaczają na zakupy i zachcianki. Nie można takich ludzi obwiniać, ponieważ pieniądz jest po to żeby go wydawać. Co jednak z przyszłością takich ludzi? Nie każdy ma zapewnione mieszkanie i nie każdego stać też na wymarzone życie.

W przypadku osób, które wydają pieniądze na prawo i lewo, pierwszym krokiem, który należy podjąć, aby zyskać dodatkowy grosz, jest nauka oszczędzania. Co z tego, że miałbyś więcej pieniędzy, jeżeli Twoje myślenie skupia się wyłącznie na tym, żeby spełniać najdrobniejsze zachcianki. Musisz nauczyć się rezygnować z niektórych zakupów czy luksusów, a dopiero wtedy szukać sposobów na dodatkowy zarobek.

W drugą stronę działa to bardzo podobnie. Nadmierne oszczędzanie nie powoduje niczego dobrego. Co z tego, że mając dużo pieniędzy, nie wydajemy nic na siebie. Wiem, że patrząc na konto, na którym widnieje duża sumka pieniędzy, czujemy się lepiej, ale od czasu do czasu, trzeba pozwolić sobie na drobne szaleństwo, które będzie niewielką zapłatą za naszą ciężką pracę.

Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił zarabiając w Internecie, odwiedź stronę Mentoring na której znajdziesz kilka kursów, które wprowadzą Cię w świat zarabiania online..

Zarówno odchylenie się w jedną jak i drugą stronę nie jest dobre dla nas i naszego portfela. W tym artykule nie tylko przedstawię Ci sposoby, które pozwolą zaoszczędzić trochę gotówki, ale również to, w jaki sposób podchodzić do zarządzania własnymi finansami.
 

Zmień swoje podejście do życia

Opisywany przypadek dotyczy osoby żyjącej samemu lub z partnerką. W przypadku, gdy na utrzymaniu masz kogoś z rodziny lub posiadasz dzieci, Twoje wydatki będą znacznie większe. Posiadając rodzinę, musisz wiedzieć, że posiadanie budżetu domowego i sporej ilości gotówki na czarną godzinę to obowiązek, którego musisz się trzymać.

Jeżeli Twoje zarobki są bliskie lub wyższe niż średnia krajowa, a Ty uważasz, że nie stać Cię na odkładanie na przyszłość, zamiast szukać nowego źródła dochodu skup się na oszczędzaniu.

Nie mówię tu od razu o rezygnowaniu z czegoś, co sprawia nam ogromną frajdę lub robimy to od wielu lat, ale o rezygnowaniu z głupot. Jeżeli na każdych zakupach zdarza Ci się, że kupujesz praktycznie wszystko co powie Ci musisz mnie mieć, koniecznie musisz zmienić swoje podejście.

Tak, wiem, że w dzisiejszych czasach dostęp do wszystkiego jest prostszy niż kiedykolwiek, ale nie zmienia to faktu, że kupowanie rzeczy, na które mamy ochotę, a z których zapewne nigdy nie skorzystamy - nie ma sensu. Dodatkowo, nie kupując tak dużo dbamy o środowisko. Mniej zakupionych rzeczy = mniej wyrzucanych śmieci.

Zastanów się, co tak naprawdę sprawia Ci radość, a co kupujesz lub robisz, żeby spełnić własne zachcianki. Nie wszystko co posiadamy jest nam konieczne do życia, a spora część z tych rzeczy nie została pewnie przez was nawet odpakowana.

Przygotuj więc listę, na której znajdą się:

  • rzeczy, z których możesz zrezygnować
  • przedmioty, których masz na razie wystarczająco
  • plany wydatkowe na najbliższy miesiąc
  • sprawy, które generują największe wydatki

Przygotowując taką prostą listę, będziesz w stanie w kilka minut sprawdzić, jak wiele posiadasz przedmiotów i usług, które niepotrzebnie obciążają Twój budżet.

Nie rezygnuj ze wszystkiego na raz, ponieważ możesz stwierdzić, że jednak nie dasz rady i wrócisz do starego trybu życia. Krok po kroku odstawiaj kolejne elementy, aż w końcu zobaczysz, że to naprawdę działa.

Dobrym krokiem będzie też założenie notatnika lub Excela, w którym będziesz notował ile potencjalnie zarobiłeś. Jeżeli na zakupach zobaczyłeś koszulę, którą normalnie byś kupił, zanotuj jej cenę, a po miesiącu zobaczysz, że jest tego więcej niż się spodziewałeś.
 

Zarządzanie własnymi finansami

W zarządzaniu własnymi jak i domowymi finansami najważniejsza jest kontrola. Musimy mieć wpływ na to, jak, kiedy i ile wydajesz.

Zaplanowanie miesięcznego budżetu, to pierwszy krok do przejęcia władzy nad niekontrolowanymi wydatkami. Musisz stwierdzić, co jest Ci najbardziej potrzebne i jakie opłaty stałe na Cię czekają. Ważnym jest, żeby uwzględnić także koszty nieplanowane, które bądź co bądź zdarzają się każdemu.

Jeżeli dobrze rozpisałeś swój budżet, postaraj się go trzymać. Jeden miesiąc to nie tak dużo, a sukces związany z jego powodzeniem może powodować dalszą chęć działania w tą stronę. Pamiętaj, że każde powodzenie ciągnie za sobą pozytywne skutki, które mogą wpłynąć na Twoje dalsze postępowanie.

Dopiero, gdy przez miesiąc uda Ci się utrzymać budżet w zaplanowanym zakresie, przejdź do kolejnego kroku jakim jest oszczędzanie.
 

Efektywne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Rób zakupy wyłącznie z listą

Wiem, że wydaje się to dość błahą radą, ale uwierz mi, kupowanie wyłącznie tego, co zapisaliśmy na liście pozwoli Ci sporo zaoszczędzić.

Bardzo ważne jest to, żeby mieć silną wolę i widząc w sklepie coś, czego nie zapisaliśmy na liście tego nie kupowali. Możesz, np. tworząc listę zakupów spożywczych, zapisać smakołyk, dzięki czemu, będziesz wiedział, że musisz kupić coś dla siebie, ale w niewielkiej ilości.

Oszczędzaj na jedzeniu

Jest to rada, która dotyczy coraz większej ilości ludzi. Bardzo duża część społeczeństwa jest zbyt leniwa lub po prostu nie potrafi przygotować sobie posiłku. Jedząc np. 5 razy w tygodniu na mieście wydasz minimum 150 zł. W rozliczeniu miesięcznym jest to około 600zł.

Postaraj się przygotowywać posiłek w domu i pakować go w opakowanie próżniowe. W praktycznie każdym biurze znajduje się mikrofalówka, w której możesz podgrzać swoje jedzenie.

Stosując się do tej rady, nie tylko oszczędzisz, ale także nauczysz się przygotowywać nowe posiłki dzięki czemu będziesz mógł/mogła zaskoczyć swoją drugą połówkę.

Planując wakacje, korzystaj z first i last minute

Koszty wycieczek za granicę są coraz bardziej atrakcyjne. Wiąże się to nie tylko z niższymi cenami w krajach przez nas odwiedzanych, ale również z rosnącymi zarobkami polaków.

Coraz mniej osób patrzy na cenę wakacji, a coraz więcej skupia się na tym, aby w hotelu czy kurorcie znajdowało się wszystko czego potrzebują.

Planując wakacje, warto wykupić je dużo dużo wcześniej (first minute) lub tuż przed wylotem (last minute)

Korzystaj z taryf dzień/noc

Wielu dostawców energii elektrycznej czy telekomunikacji posiada w swojej ofercie taryfę dzień/noc. Sprawdź, czy Twój dostawca taką taryfę posiada, jeżeli nie, to jak najszybciej go zmień. Uruchomienie np. pralki lub korzystanie z telefonu w nocy pozwala zaoszczędzić sporo gotówki.

Posiadamy obecnie dużo sprzętów jak: lodówka, zamrażarka, laptop, telefon, które działają praktycznie 24/7. Sama zmiana dostawcy prądu na tańszego i takiego, który posiada taryfę dzień noc, pozwoli Ci zaoszczędzić około 400 zł rocznie.

Zainwestuj w zmywarkę

W wielu nowych domach i mieszkaniach znajdziemy już zmywarki. Jest to urządzenie, które nie tylko oszczędza nam sporo czasu, ale też pieniędzy. Sam zakup wiąże się z pewnymi kosztami, jednak w dłuższym rozrachunku, zmywarka zużywa o wiele mniej wody niż podczas tradycyjnego mycia, co pozwoli nam zaoszczędzić kolejne kilka złotych.

Kupując zmywarkę, skup się na klasie energetycznej, bo to od tego głównie zależy jak szybko zakup się zwróci.

Zamontuj termostaty i zmniejsz temperaturę

Zmniejszenie temperatury w domu czy mieszkaniu nawet o 1 stopień, może przynieść rachunki niższe o blisko 20%. Ogrzewanie to drugi, zaraz po energii elektrycznej największy stały wydatek. Żeby zmniejszyć koszty ogrzewania, na pewno przyda się zamontować termostaty na grzejnikach i uszczelnić stare okna.

W zimie też należy co jakiś czas wietrzyć mieszkanie. Należy to wtedy robić krótko ale intensywnie. Najlepiej jest otworzyć kilka okien na parę minut, dzięki czemu temperatura w środku znacznie nie spadnie, a powietrze zdąży się wymienić.

Próbuj naprawiać zepsuty sprzęt

Wiem, że żyjemy w czasach gdzie sprzęt elektroniczny itp. jest coraz tańszy. Staraj się jednak zepsute urządzenia naprawiać. Nie wszystko co się zepsuje, od razu nadaje się do wyrzucenia. Wiele urządzeń w bardzo prosty sposób możemy naprawić samemu lub oddać specjaliście, który za kilka złotych przywróci je do życia.

Decydując się na naprawianie urządzeń, nie tylko oszczędzamy, ale także troszczymy się o Ziemię. Większość elektroniki zawiera w swojej budowie plastik, który jak wiemy jest obecnie najbardziej szkodliwym tworzywem na Ziemi.

Korzystaj z porównywarek cen

Duża część osób przeglądając Internet lub robiąc zakupy w sposób stacjonarny widząc dany produkt od razu go kupuje. W wielu przypadkach to duży błąd, bo praktycznie wszystko możemy znaleźć taniej.

Przed każdym zakupem powinieneś skorzystać z porównywarek jak Ceneo, czy chociaż wpisać nazwę produktu w Google. Otrzymamy wtedy listę sklepów, które oferują dany produkt w zapewne znacznie niższych cenach.

Remont we własnym zakresie

Nie każdy posiada zdolności manualne i nie każdy musi znać się na remontach. Wiele rzeczy da się jednak naprawić lub wyremontować na własną rękę. Malowanie ścian, składanie mebli, czy położenie paneli to prace bardzo proste, na które wystarczy często jedno popołudnie.

Nie musisz wszystkiego robić sam. Poproś znajomego o pomoc, a w zamian obiecaj mu, że gdy będzie czegoś potrzebował to przybędziesz mu z pomocą. Poza tym, praca w dobrym towarzystwie to przyjemność, także nie powinniście się nudzić.

Kupuj rzeczy używane

Jeżeli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, bardzo dużo ludzi decyduje się ostatnio na zakup rzeczy używanych. Jest to bardzo dobry nawyk, ponieważ nie wszystko co kupujemy musi być nowe. Czy to gry komputerowe, czy książki, korzystamy z nich w identyczny sposób, a to, czy są używane, nie ma żadnego znaczenia.

Korzystaj z promocji i przecen

Wybierając się na zakupy, czy to spożywcze, czy ubraniowe - korzystaj z promocji. W marketach praktycznie zawsze znajdą się promocje 3 w cenie 2 i podobne. Warto czasem kupić coś co jest na promocji, a z czego w przyszłości na pewno skorzystamy.

Dobrym nawykiem jest także zakup prezentów przed gorącym okresem. Na święta ceny produktów idą w górę o kilka procent. Wybierając się na zakupy miej na to na uwadze i spróbuj kupić prezent wcześniej. Zaoszczędzisz wtedy kilka złotych :)

Regularnie odkładaj pieniądze

Odkładanie pieniędzy wydaje się banalne. Mimo to, obecnie bardzo mała część społeczeństwa regularnie odkłada. Tak, praktycznie każdy ma konto, na którym gromadzi swoje finanse, jednak to nie to samo. Załóż drugi rachunek w banku, na który co miesiąc będziesz np. przelewać 100 zł. Będą to pieniądze przeznaczone na czarną godzinę lub na jakąś okazję.

Gdy musisz wydać większą sumę, zdarza się, że, kłuje to nas w portfel i serce. Posiadając drugi rachunek na nieprzewidziane wydatki, nie tylko zabezpieczysz się przed tym niemiłym uczuciem, ale też wyrobisz nawyk, dzięki któremu łatwiej będzie Ci zarządzać swoimi finansami.
 

Podsumowanie - jak oszczędzać pieniądze

W oszczędzaniu, nie zawsze chodzi wyłącznie o odkładanie każdej najmniejszej złotówki. Pracujemy po to, aby móc wydawać pieniądze i pozwalać sobie od czasu do czasu na jakąś przyjemność.

Żeby zacząć gromadzić budżet domowy, w bardzo wielu przypadkach potrzebna jest zmiana myślenia. Musisz przestać wydawać i zacząć oszczędzać. Brzmi prosto, jednak dla wielu osób trudno jest postawić się chęci zakupu danego przedmiotu. Oszczędzanie, to nie tylko sposób na powiększenie swojego budżetu, ale również praca nad sobą.

Wymienione wyżej sposoby na oszczędzanie to wyłącznie pomysły, które sprawdzą się dla większości osób. To na czym jeszcze możesz oszczędzać musisz określić sam. Dla każdego będzie to coś innego. Nie rezygnuj jednak z wszystkiego na raz, ponieważ możesz odczuć szok, przez który stracisz motywację.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .