Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

ETF – y na złoto. Co to takiego?


mysc

163 wyświetleń

W dobie niepewności związanych z generowaniem zysków z tytułu produktów oszczędnościowych coraz częściej osoby zainteresowane lokowaniem nadwyżek finansowych rozważają krok w stronę inwestowania. Spośród wielu rozwiązań, na szczególną uwagę zasługują fundusze ETF. Czym jest ten produkt inwestycyjny i jak działa mechanizm opierania ETF na złocie?

Najważniejsze informacje o ETF 

Zanim przejdziemy do omówienia ETF opartych na złocie, wyjaśnijmy pokrótce, czym dokładnie są produkty inwestycyjne. Exchange Traded Funds (ETF), dostępne na https://www.xtb.com/pl/edukacja/fundusze-etf to zbiorowy program otwartego inwestowania, w ramach którego inwestorzy mają możliwość lokowania swoich pieniędzy w aktywa inwestycyjne obracane na jednej lub wielu giełdach. 

ETF nieco wykracza poza inwestowanie w spółki lub grupy spółek. Produkt ten daje nam możliwość inwestowania także w towary, obligacje, indeksy giełdowe, waluty, kryptowaluty, a nawet nieruchomości. Jaki jest cel funduszu ETF? Jak najlepsze oddanie wyniku inwestycyjnego, który generowany jest przez aktywa bazowe. Jeśli zatem, dla przykładu, zdecydujemy się na inwestycję w ETF S&P500, jego celem nie będzie maksymalizowanie zysku, a wierne oddanie tego, jak docelowy indeks giełdowy S&P500 radzi sobie na giełdzie. 

ETF oparty na złocie - czym dokładnie są?

Szacuje się, że obecnie inwestorzy mają dostęp do nawet kilkunastu tysięcy różnych ETF, spośród których ponad 300 dostępnych jest w ofercie XTB. Jak wcześniej wspomniano, produkty te śledzą ruchy różnych aktywów inwestycyjnych, w tym bardzo popularnych surowców. Jednym z najczęściej wybieranych produktów jest ETF na złoto. Jak on działa?

ETF na złoto to forma inwestowania w ten cenny kruszec bez konieczności fizycznego kupowania. To inwestycja, której celem będzie podążanie za kursem złota, uznawanego za jeden z najbezpieczniejszych aktywów inwestycyjnych na świecie. I tutaj oczywiście zasada jest prosta - jeśli wartość złota wzrasta, ETF oparty na złocie notuje zyski. Jeśli złoto traci na wartości, odzwierciedlenie tego również znajdziemy w wyniku naszego ETFa. Niektóre fundusze tworzą także pewne segmenty, skupiające wokół siebie firmy z jednej, wąskiej branży. Inwestorzy mają możliwość zainwestowania w ETF, który podąża za wynikami firm skupionych na wydobywaniu złota, co również stanowi pewną alternatywę w stosunku do tradycyjnego ETF na złoto.

Dlaczego warto rozważyć inwestycje w ETF?

Czy ETF to lepszy pomysł na lokowanie swoich pieniędzy, niż typowy fundusz inwestycyjny? W obu przypadkach ryzyko strat jest uzależnione od aktywa bazowego, które powinno być dokładnie zdefiniowane w prospekcie inwestycyjnym. Nie ma jednak w tym zakresie żadnej wyższości jednego produktu od drugiego - oba warianty inwestycji nie dają gwarancji zysku lub gwarancji kapitału. 

Istnieją jednak pewne czynniki, które zachęcą inwestorów do rozważenia opcji lokowania środków w fundusze ETF. Przede wszystkim są to bardzo niskie koszty zarządzania. Fundusze inwestycyjne pobierają opłaty kilku, a nawet kilkunastokrotnie wyższe, niż emitencie ETF. To szczególnie dobra wiadomość dla osób, które chcą zainwestować duże kwoty. Płynność ETF również stanowi zaletę - łatwość zakupu i sprzedaży jednostek funduszu nie sprawia żadnych problemów. Na samym końcu, mówiąc o ETF na złoto, jako zaletę należy wspomnieć o bezpieczeństwie tego aktywa. 

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestycji w ETF

W jaki sposób podjąć decyzję o wyborze konkretnego ETF na złoto? Przede wszystkim zweryfikujmy historyczne dane każdego funduszu, który bierzemy pod uwagę w porównaniu. Mając w pamięci główny cel ETF, czyli dokładne naśladowanie ruchów aktywa bazowego, sprawdźmy, który z nich najlepiej odzwierciedla realną wartość złota w krótkim, ale także średnim horyzoncie czasowym. To da nam odpowiedź na pytanie, jaki fundusz jest najwierniejszy notowaniom złota.

Kolejna kwestia to oczywiście opłaty dodatkowe za zakup i zarządzanie. Tutaj zasada będzie prosta - im mniejsza opłata, tym więcej zostanie w naszej kieszeni. Możemy być jednak przekonani, że opłaty te, jakiekolwiek by nie były, z pewnością będą niższe, niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .