Dlaczego kryptowaluty mają wartość?
Czym są kryptowaluty? Najprościej można odpowiedzieć, że jest to zbiór linijek kodu. Kryptowaluty nie mają odpowiednika fizycznego. Nie możesz ich dotknąć, nie możesz ich schować do kieszeni. Nie istnieją fizycznie. Czy w takim razie oznacza to, że kryptowaluty nie mają żadnej wartości? Wręcz przeciwnie! Wystarczy spojrzeć na notowania Bitcoina czyli najdroższej i najbardziej popularnej kryptowaluty. Pytaniem jest, dlaczego kryptowaluty mają wartość, skoro nie mają żadnego odpowiednika fizycznego? Ale przecież złotówka też nie przedstawia żadnej wartości, oprócz tej umownej: nie ma pokrycia w złocie czy innych cennych kruszcach. Przeanalizujmy, dlaczego kryptowaluty mają wartość i co na nią wpływa.
Co wpływa na wartość kryptowalut — prawo popytu i podaży
Rynek kryptowalut jest z roku na rok coraz większy i coraz więcej osób i podmiotów wchodzi w niego z kapitałem. Już nie tylko zwykli inwestorzy wymieniają swoje waluty fiducjarne (są nimi np. złotówka czy dolar) na cyfrowe aktywa. Do gry dołączają największe instytucje finansowe i firmy inwestycyjne. Tworzy się coraz większy popyt na kryptowaluty, szczególnie na Bitcoina.
Zatrzymajmy się na moment przy BTC, ponieważ to właśnie od zachowania Bitcoina najwięcej zależy. Być może o tym nie wiesz, ale liczba BTC w obiegu jest od początku ustalona. Prognozy wskazują na to, że ostatni Bitcoin zostanie wykopany w 2140 roku.
Co z tego wynika? Kupujących i chętnych jest coraz więcej, natomiast liczba Bitcoinów jest ograniczona. Normalnym zjawiskiem jest to, że cena rośnie, skoro popyt przewyższa podaż. Im dalej w przyszłość, tym najprawdopodobniej wartość Bitcoina będzie jeszcze wyższa.
Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że Bitcoina wydobywają górnicy za pomocą tak zwanych koparek, czyli komputerów z dużą mocą obliczeniową, które przetwarzają transakcje w blockchainie. Za to górnicy otrzymują nagrodę w postaci kryptowaluty. Ponieważ koszty wydobycia nieustannie rosną, to rośnie też cena, po której górnicy sprzedają swoje kryptowaluty: mało kto zechce je upłynnić poniżej kosztów wydobycia.
Nie można pominąć tego, że kryptowaluty są bardzo często traktowane tylko jako inwestycja, która ma przynieść określony zysk, czyli mamy tu popyt spekulacyjny.
Można to krótko podsumować znanym powiedzeniem: kryptowaluty są warte tyle, ile inwestorzy są w stanie za nie zapłacić. Często są to dziesiątki tysięcy dolarów — wystarczy spojrzeć na aktualne notowania kryptowalut.
Od czego zależy wartość kryptowalut: zaufanie do technologii blockchain
Niektórzy mogą powiedzieć, że ich zdaniem nie warto inwestować w kryptowaluty, ponieważ nie można ich dotknąć i nie przedstawiają żadnej wartości i że liczą się tylko waluty FIAT. Ale tak naprawdę w przypadku tradycyjnych walut ich wartość wynika tylko i wyłącznie z zaufania do emitenta, czyli banku centralnego danego państwa. Jaką wartość miałyby złotówki, jeśli Polska by zbankrutowała?
Kryptowaluty nie podlegają żadnemu konkretnemu państwu czy organowi. Ich wartość opiera się w dużej mierze na zaufaniu do technologii blockchain, która charakteryzuje się:
1. Użytecznością.
Głównym założeniem kryptowalut było stworzenie systemu wymiany wartości bezpośrednio przez użytkowników, z wyeliminowaniem wszelkich pośredników. Pomyśl: chcąc przesłać pieniądze z Polski na drugi koniec świata, musisz skorzystać z pośrednictwa banku lub firmy w rodzaju Western Union, które pobierają za to duże opłaty. W takich transakcjach uczestniczy bardzo często wiele banków w różnych krajach, a sama transakcja może potrwać nawet kilka dni. Natomiast kryptowaluty przesyłane są natychmiastowo i bezpośrednio pomiędzy użytkownikami.
Ale kryptowaluty znajdują zastosowanie nie tylko jako forma przesyłania wartości. Technologia blockchain znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach codziennego życia, np. w ubezpieczeniach, medycynie, logistyce czy zarządzaniu danymi.
2. Decentralizacją.
Nie ma emitenta, nie ma organu decydującego o kryptowalucie, nie ma banku centralnego, który mógłby dodrukować Bitcoina i wywołać inflację. Walidacja transakcji odbywa się na zasadzie grupowego konsensusu.
3. Bezpieczeństwem.
Transakcje handlowe są z reguły przeprowadzane na giełdach kryptowalut. Jednak przechowywanie wirtualnych pieniędzy na giełdach kryptowalutowych nie jest bezpieczne: cały czas zdarzają się ataki hakerskie lub upadki nawet dużych, globalnych platform, w wyniku których użytkownicy tracą kryptowaluty o wartości milionów dolarów. Jednak wystarczy, że ich posiadacz zainwestuje niewielkie pieniądze i kupi tzw. cold wallet, przeniesie na niego swoje kryptowaluty i będzie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Należy wziąć pod uwagę także to, że w przypadku kryptowalut (w przeciwieństwie do klasycznych pieniędzy) odpada ryzyko podrobienia czy zniszczenia. Można co najwyżej stracić do nich dostęp.
Podsumowanie
Wartość kryptowalut zależy od prawa popytu i podaży, przy czym liczba Bitcoinów jest ograniczona, co powoduje wzrost ich ceny w miarę zwiększania się zapotrzebowania. Wydobycie kryptowalut, wykonywane przez górników za pomocą koparek, wiąże się z rosnącymi kosztami, co także wpływa na wzrost cen. Duża część popytu ma charakter spekulacyjny.
Wartość kryptowalut opiera się na zaufaniu do technologii blockchain, która zapewnia użytkownikom szybkie, bezpośrednie transakcje, decentralizację (brak organu kontrolującego) oraz bezpieczeństwo, pod warunkiem stosowania odpowiednich zabezpieczeń, jak np. cold wallets. Blockchain znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, logistyka czy ubezpieczenia.
- 2
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się