Jak zmniejszyć podstawę opodatkowania w firmie? Oto kilka ciekawych metod na 2025 rok
Podatki są tym, co spędza sen z oczu wielu przedsiębiorcom i – jak mawiał Benjamin Franklin – jedna z niewielu pewnych rzeczy w życiu. Zamiast jednak martwić się ich wysoką stawką, spróbuj je obniżyć. Istnieje kilka prostych sposobów pozwalających wprowadzić oszczędności w firmie. Dowiedz się, jak zmniejszyć kwotę podatku w 2025 roku.
Większe wydatki, mniejszy podatek
Jeśli prowadzisz firmę, z pewnością sceptycznie podchodzisz do wydatków. Zamiast jednak patrzeć na nie sceptycznie, postaraj się spojrzeć na nie z innej perspektywy. Wydatki, jakie ponosisz z tytułu uzyskania przychodu, mogą zmniejszyć kwotę podatku dochodowego – pod warunkiem że obowiązującą Cię formą opodatkowania nie jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co więcej, w przypadku płatników VAT koszty uzyskania przychodu z wydatków obejmują kwotę netto, natomiast podatek VAT podlega odliczeniu w deklaracji VAT.
Jedna, niższa składka na ubezpieczenie zdrowotne
Na tym jednak nie koniec, ponieważ obecnie koszty uzyskania przychodu wpływają na wysokość stawki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym lub skalą podatkową. W pierwszym przypadku jest to 4,9% dochodu, w drugim: 9%.
Nieco inaczej sytuacja wygląda u ryczałtowców, ponieważ kwota składki zdrowotnej jest uzależniona od przychodu. Im jest większy, tym więcej trzeba zapłacić do ZUS-u. Szczegółowe informacje na ten temat i wyjaśnienie rozliczeń składki zdrowotnej na ryczałcie przy braku przychodów znajdziesz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/ryczalt-brak-przychodu-a-skladka-zdrowotna.
Nie zapomnij o kwocie wolnej od podatku
Jeśli rozliczasz się na skali podatkowej, pamiętaj o kwocie wolnej od podatku. W tym roku wynosi ona 30 tysięcy złotych, co oznacza, że dochód takiej wysokości nie podlega opodatkowaniu.
Podpowiadamy, że przy rozliczeniu rocznym warto wziąć pod uwagę możliwość rozliczenia się z małżonkiem. W takiej sytuacji kwota wolna od podatku podwaja się, czyli wynosi 60 tysięcy złotych. Jest to szczególnie korzystne, jeśli jeden z małżonków nie pracuje albo ma bardzo niskie dochody. Pamiętaj, że możliwość taka przysługuje tylko wówczas, jeśli żadna ze stron nie rozlicza prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem, podatkiem liniowym lub kartą podatkową.
Ulga na dziecko – sposób na zmniejszenie podatku
Była mowa o małżonkach, czas więc wspomnieć o dzieciach. Sposobem na zmniejszenie podatku jest tzw. ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna. Jest ona dostępna dla wszystkich osób wychowujących dzieci – nie tylko dla rodziców biologicznych, ale także opiekunów prawnych i rodzin zastępczych. Warunkiem jest natomiast rozliczanie się skalą podatkową.
Ulga przysługuje na każde dziecko w rodzinie – również dorosłe, o ile nie ukończyło ono 25 roku życia i uczy się lub studiuje. Nie może ono ponadto osiągnąć w roku podatkowym dochodu wyższego niż 12-krotność renty socjalnej – reguła ta dotyczy oczywiście młodych osób, które naukę łączą z pracą zarobkową.
50% kosztów uzyskania przychodu – ulga dla twórców
Prowadzisz działalność twórczą? Wiesz zatem, że możesz obniżyć kwotę podatku, stosując 50% kosztów uzyskania przychodu. To specjalny instrument podatkowy, który pozwala połowę przychodu uznać jako koszt jego uzyskania. W praktyce oznacza to, że podatek zapłacisz wyłącznie od 50% dochodu. Warto pamiętać jednak o ograniczeniu 50% kosztów uzyskania przychodu do określonego limitu rocznego i dostępności wyłącznie dla podmiotów prowadzących działalność twórczą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy się do nich zaliczasz, w Firmove.pl szczegółowo omówiono warunki i sposoby korzystania z ulgi 50% KUP.
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się