Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

5 najczęstszych błędów w planowaniu produkcji i jak ich uniknąć


mysc

58 wyświetleń

Sposób planowania produkcji rzutuje na późniejsze wyniki sprzedażowe firmy. Innymi słowy, od tego, jak zostanie przygotowany zależy sukces każdej firmy z branży wytwórczej. Wciąż jednak w wielu organizacjach pomija się istotne działania w tym obszarze. W artykule omawiamy te najczęstsze oraz podpowiadamy, jak planować produkcję kompletnie, żeby zwiększać efektywność pracy, i tym samym wyniki finansowe Twojej firmy!

Nierzetelne prognozowanie popytu 

Trafne prognozy popytu wpływają na wyniki finansowe firmy. Przeszacowane prowadzą do nadprodukcji, z kolei niedoszacowane do przestojów na hali. Efektem jest wzrost kosztów magazynowania, dłuższy czas realizacji zamówień, a także większe ryzyko awarii maszyn, które w przypadku nadprodukcji są nadmiernie obciążane.

Aby sprostać tym wyzwaniom, warto wdrożyć nowoczesne narzędzia planistyczne, takie jak system APS (Advanced Planning & Scheduling). Oprogramowanie pozwala tworzyć precyzyjne prognozy popytu na podstawie informacji, m.in. o ilości bieżących zamówień oraz sprzedaży z okresów poprzednich. W połączeniu z systemem ERP umożliwia elastyczne kształtowanie planów produkcyjnych zgodnie z potrzebami dynamicznego rynku. 

Brak planu zarządzanie zapasami

Kolejny błąd polega na nieodpowiednim zarzadzaniu zapasami. Mówimy o nim wtedy, kiedy w planie wytwórczym brakuje informacji o rytmie przepływu towaru między magazynem a halą.  W efekcie tego surowce trafiają na stanowiska produkcyjne za rzadko lub za późno. Aby temu zapobiegać, dobrze postawić na jedną z popularnych metod zarządzania zapasami, np. Just-in-Time (JIT), która zakłada synchronizację dostaw z bieżącymi potrzebami produkcji. W obsłudze produkcji bazującej na modelu JIT sprawdzają się nowoczesne systemy ERP. 

Słaba komunikacja między działami

Kolejny błąd - brak sprawnej komunikacji w firmie. Dlaczego jest ona tak ważna? Ci, którzy chcą utrzymać dużą konkurencyjność, powinni postawić na indywidualne podejście do klienta, oferować bogaty asortyment, a także trzymać rękę na pulsie w kwestii wszelkich zmian na rynku. Z tymi wyzwaniami najlepiej radzą sobie firmy, w których pracownicy strategicznych działów (m.in. sprzedaż, marketing, produkcja, zaopatrzenie) komunikują się w czasie rzeczywistym, informując np. o zmianach w popycie, ilości surowców, zdolnościach wytwórczych czy specyfice zamówień itd.
Narzędziem, które w tym pomaga jest np. system ERP. Scala on wszystkie działy firmy w jeden spójny monolit. Produkcja, logistyka, zaopatrzenie czy sprzedaż korzystają z jednej bazy danych, a planowanie produkcji odbywa się na współdzielonych arkuszach. Efekt? Lepsza koordynacja i sprawniejsze procesy w całej organizacji.

Brak alternatywnych scenariuszy produkcji

Brak alternatywnych scenariuszy przebiegu produkcji to kolejny błąd. Jasne wzory działania umożliwiają kontynuację pracy i realizację zamówień nawet, kiedy dojdzie np. do awarii maszyn. 

Pytanie, ile strategii opracować? Najlepiej zacząć od oceny stanu wszystkich stanowisk i maszyn produkcyjnych, a później stworzyć scenariusze, uwzględniając w nich te z najwyższym ryzkiem spadku wydajności. W tym celu można zastosować analizę FMEA (Failure Mode and Effects Analysis). Pozwala ona na identyfikację potencjalnych spadków efektywności urządzeń jeszcze przed startem produkcyjnym. 

Korzystanie wyłącznie z tradycyjnych narzędzi

Ostatni błąd polega na... korzystaniu wyłącznie z tradycyjnych narzędzi. Choć dzięki bogactwu funkcji popularny Excell sprawdza się w porządkowaniu danych, to słabiej wychodzi mu planowanie produkcji o dużym wolumenie zamówień. Dobrze go używać, lecz warto też pomyśleć o cyfrowej transformacji w tym zakresie, m.in. o automatyzacji i optymalizacji za pomocą systemu ERP. Dzięki temu zlecenia realizowane są szybciej i sprawniej. 

Optymalizuj produkcję dzięki nowoczesnym systemom

Podsumowując - rzetelne prognozowanie popytu, sprawne zarządzanie zapasami, dobra komunikacja między działami oraz alternatywne scenariusze produkcji stanowią fundament profesjonalnej produkcji. Piątym element tej układanki, który łączy pozostałe w całość, zapewniając sprawny proces planowania i realizacji produkcji, jest nowoczesny system (np. ERP). Taki pakiet gwarantuje utrzymanie konkurencyjnej pozycji na dynamicznym rynku.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .