Skocz do zawartości

Jak wpadli właściciele jednego z największych narkotykowych bazarów ?


Rekomendowane odpowiedzi

39694_c.jpg

 

Prowadzenie nielegalnych interesów to ciężki kawałek chleba. Co prawda można ukryć swój sklep w sieci Tor i przyjmować płatności w bitcoinach, jednak powstrzymanie się od popełniania głupich błędów w świecie rzeczywistym wydaje się być trudnym zadaniem. Do tej pory nie mamy pewności (choć jest sporo poszlak), jak wpadł założyciel Silk Road, największego w historii narkotykowego bazaru w sieci Tor. Dzięki publikacji holenderskiego serwisu (i jej tłumaczeniu) możemy jednak poznać historię wpadki założycieli największego kiedyś konkurenta SR, czyli Black Market Reloaded.

 

 

BMR, zawsze w cieniu

 

Black Market Reloaded był przez kilkanaście miesięcy jedynym liczącym się konkurentem Silk Road na ogromnym podziemnym rynku handlu narkotykami w sieci Tor. Gdy FBI zamknęła Silk Road a chwilę wcześniej swój biznes zwinęli założyciele młodego, ale popularnego serwisu Atlantis, BMR próbował przez pewien czas kontynuować działalność. Najpierw jednak przez pomyłkę ujawnił kod źródłowy serwisu i chwilowo zamknął działalność (przy okazji wyciekła baza użytkowników sklepu), potem na krótko powrócił jednak wobec likwidacji Sheep Marketplace administrator BRM uznał, ze sam nie udźwignie ciężaru popularności i definitywnie zniknął z sieci. W przeciwieństwie do swoich konkurentów pozwolił użytkownikom na wycofanie bitcoinów, co było dla wszystkich dużym zaskoczeniem.

 

Krótka kariera Utopii

Backopy, administrator BMR, zapowiadał, że powróci z nowym projektem. Utopia, bo tak nazywał się nowy sklep, otworzył swe podwoje na początku lutego 2014. Zaledwie tydzień po jego oficjalnej premierze administratorzy zostali zatrzymani a serwery w Bochum i Düsseldorfie przejęte przez holenderską policję.

 

utopia01-580x377.png

 

 

Jak do tego doszło? Udana akcja policji była efektem wielu miesięcy ciężkiej pracy śledczych. Operacja pod kryptonimem Commodore zaczęła się na początku roku 2013 od dużych zakupów. Aby wkraść się w łaski administracji serwisu policjanci dokonywali serii dużych transakcji. Według informacji dziennikarzy policja zaopatrzyła się co najmniej w kilka tysięcy pigułek ecstasy, surowe MDMA i kilkadziesiąt gramów kokainy. Uzyskawszy status zaufanych klientów, policjanci namówili jednego z administratorów serwisu na… spotkanie. Rudolf J., główny podejrzany w tej sprawie, nie tylko umówił się z tajniakami, ale także zabrał ich na wycieczkę do Bremy, gdzie przedstawił swojemu koledze, handlującemu na dużą skalę bitcoinami. Rudolf pochwalił się także swoim nowym znajomym siecią kontaktów umożliwiająca zakup dużych ilości kokainy. Jakby tego było mało, Rudolf zamówił u policjantów egzekucję swojego konkurenta z Tajlandii (za jedyne 10 tysięcy euro), a w październiku wygadał się, że wybiera się na wycieczkę do wspólnika w Niemczech. Gdy był już w drodze, został zatrzymany i przeszukany. Znaleziono przy nim 1,5 kg haszyszu, 40 gram kokainy, 3 kg amfetaminy i 1,5 kg ecstasy. Co prawda w oryginalnym artykule nie ma o tym mowy, jednak wszystko wskazuje na to, że Rudolf zaczął współpracę z policją, ponieważ kolejnych zatrzymań dokonano dopiero kilka miesięcy później – najwyraźniej śledczy czekali na uruchomienie Utopii. Łącznie holenderska policja aresztowała 5 osób, przechwytując między innymi ok. tysiąca BTC. Wśród zatrzymanych znalazł się niemiecki przyjaciel Holendra, specjalizujący się w handlu bronią i amunicją (piszący rzekomo na swoim Facebooku „0.15 i ciągle pracuję nad projektem… Ale musisz walczyć, jeśli chcesz rozwijać swoją niszę.”) oraz twórca strony Utopii, częściowo sparaliżowany Holender, który otrzymał za swoją pracę 40 tysięcy euro i bał się donieść władzom, że zbudował sklep z narkotykami.

 

utopia02-580x435.jpg

 

 

Podsumowanie

 

Jak więc widać nawet najlepiej zakamuflowana działalność w sieci jest podatna na błędy wynikające z głupoty ludzkiej i braku przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mimo zaawansowanych technologii policja wygrywa wojnę z internetowymi przestępcami stosując najprostsze, sprawdzone od wielu lat narzędzia, czyli solidną prace detektywistyczną i odrobinę psychologii.

 

źródło : www.zaufanatrzeciastrona.pl

  • Super 7

 

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .