Skocz do zawartości

Jak wygrywać w internecie, czyli zbiór wiedzy nt. konkursów


Wiadomość dodana przez Ciamciaj,

Rekomendowane odpowiedzi

konkursyoco2f.png

Postanowiłem napisać dla użytkowników forum takie małe kompendium wiedzy na temat konkursów internetowych i wygrywania nagród w internecie, postaram się Wam nieco przybliżyć ten temat :).

Słowo wstępu

Większość konkursów internetowych, ale także i tych stacjonarnych to akcje mające na celu: zapoznanie uczestnika z dana firmą, ocieplenie wizerunku firmy, zainteresowanie uczestnika jej produktami i usługami, pozyskanie listy potencjalnych klientów itp. - taki sprytny marketing. Zdarzają się oczywiście również konkursy, które nie mają żadnego związku z reklamą firmy, bo np. organizuje je jakaś instytucja państwowa.

Co można wygrać?
Praktycznie każdy rodzaj nagród - książki, sprzęt RTV i AGD, samochody, firmowe gadżety, pieniądze, produkty spożywcze i wiele wiele więcej - nie sposób wymienić tego wszystkiego :P.

Ja sam biorę udział w wielu konkursach, w moim wpisie na blogu możecie zobaczyć co mi udało się wygrać - Podsumowanie roku

Przedmioty jakie udało się wygrać mi i innym użytkownikom tego forum możecie znaleźć w Galerii - Wygrane w konkursach

Rodzaje konkursów

Pod względem sposobu wyboru zwycięzców, mamy 3 rodzaje konkursów:

Zwycięzcy są wybierani przez Jury - moje ulubione, najczęściej są to konkursy na kreatywność, wymagające od nas wyobraźni, twórczego myślenia i chęci do działania oczywiście. Musimy wykonać jakąś czynność np. nagrać film, wymyślić wierszyk, stworzyć hasło reklamowe, zaśpiewać piosenkę, strzelić fotkę z produktem firmy itp., a następnie swoją "pracę konkursową" wrzucamy do aplikacji, na stronę czy w inny sposób dajemy do oceny Jury. Zdarzają się takie konkursy, w których żeby zostać ocenionym przez Jury trzeba zająć dane miejsce lub mieć określoną liczbę punktów.

Zwycięzcy są wybierani poprzez losowanie - chyba wiadomo o co chodzi, zgłaszamy swój udział do konkursu i trzymamy kciuki żeby zostać wylosowanym. Nie ma tutaj raczej żadnej filozofii :).

Zwycięzcy są wybierani na podstawie ilości głosów/kliknięć/like itp. - tych konkursów osobiście strasznie nie lubię, jest to bardzo nieuczciwa forma konkursów biorąc pod uwagę sposoby w jakie można pozyskać głosy (o czym później). Tutaj zazwyczaj nie liczy się jakość pracy, ale ilość głosów chociaż bywają takie konkursy jak wspomniane wyżej, gdzie, aby Twoja praca została wzięta pod uwagę musisz np. uzbierać min. 50 głosów.
Są też takie konkursy (najczęściej organizowane na Facebook'u) gdzie wygrywa post pod, którym nie będzie żadnego like. Jest wtedy określony czas trwania konkursu i zazwyczaj wygrywa osoba, która dodaje masowo posty najbliżej czasu końca konkursu :D.

Zasady i Regulaminy - dlaczego warto je czytać i na co zwracać uwagę?

Na początek przykład:

Załóżmy, że forum organizuje konkurs na Facebook'u, w którym wygrywa osoba, która uzbiera najwięcej like'ów pod swoim postem. Podobają Ci się nagrody i chcesz wziąć udział w tym konkursie, nie przeczytałeś zasad i ominąłeś też regulamin. Kombinujesz, wymyślasz, głowisz się i wpadasz na ciekawy pomysł. Starannie go realizujesz i zgłaszasz swoją pracę konkursową. Na swój projekt poświęciłeś/aś swój cenny czas, niekiedy nawet sporo. Mietek też zgłosił do konkursu swoją pracę, jednak Mietek nie skupił się na pracy tylko na pozyskiwaniu like'ów, bo przeczytał regulamin. Następuje koniec konkursu. Praca konkursowa Mietka "dupy nie urywa" i wiesz, że Twoja jest zdecydowanie lepsza. Mietek uzyskał 500 like'ów. Ty zaledwie kilka od osób, którym podobała się Twoja praca, czy też znajomych, którzy zobaczyli Twój post, ale to nieistotne. Mietek wygrywa konkurs, a Ty zostajesz z niczym. Twój cenny czas, całe Twoje starania poszły na marne. I do kogo teraz będziesz mieć pretensje? Zapewne do organizatora, bo to oszustwo, skandal, hańba i takie tam... :D, ale to tylko i wyłącznie Twoja wina bo nie przeczytałeś regulaminu, nie zerknąłeś na zasady!

Niektórzy z Was pewnie myślą, że ta historyjka nie ma sensu, bo kto normalny nie czyta zasad ani regulaminu, ale uwierzcie mi, że jest sporo takich osób.

Zasady to zazwyczaj omówienie czynności jakie musisz wykonać, aby mieć szansę na wygraną w konkursie.
Regulamin to dokument prawny zawierający wszystkie informacje na temat konkursu. Ten dokument zalecam obowiązkowo przeczytać przed przystąpieniem do konkursu.

Na co zwracać szczególną uwagę w regulaminie?

1. Czas trwania konkursu/Czas przyjmowania zgłoszeń/Czas trwania sprzedaży promocyjnej - Żebyśmy wiedzieli ile mamy czasu na wykonanie zadania i przypadkiem nie zgłosili się za wcześnie lub za późno, Czas trwania sprzedaży mówi nam o tym w jakim okresie trwa sprzedaż promocyjna, ale może się on różnić od czasu przyjmowania zgłoszeń więc warto na to spojrzeć i porównać, bo może się okazać, że kupimy promocyjny produkt, ale będzie już za późno na jego zgłoszenie, bądź też w drugą stronę będziemy chcieli się zgłosić do konkursu, bo według regulaminu nadal trwa, ale sprzedaż promocyjna została zakończona (zdarzają się takie przypadki)
2. Warunki uczestnictwa - jeden z ważniejszych podpunktów, jeśli nie najważniejszy.
Jeśli nie ukończyłeś 18 roku życia, warto zwrócić uwagę na to czy w konkursie mogą brać udział osoby nieletnie, chociaż generalnie nawet jak jesteś pełnoletni to i tak warto przeczytać, bo być może organizator ma specjalne upodobania. Jeśli już jest wzmianka o tym, że udział mogą brać osoby niepełnoletnie to zazwyczaj odbywa się to za pisemną zgodą rodzica lub prawnego opiekuna, najczęściej taką zgodę trzeba przesłać, tylko jeśli wygramy jakąś nagrodę, nie spotkałem się jeszcze z tym, aby ktoś musiał wysyłać zgodę nie wygrywając żadnej nagrody. W tym podpunkcie powinny być również opisane dokładnie czynności jakie musisz wykonać, aby zgłosić się do konkursu i walczyć o nagrody. Warto również zwrócić uwagę na to ile zgłoszeń możemy przesłać.
3. Nagrody - w każdym regulaminie powinna być o nich wzmianka (zazwyczaj jest to osobny punkt regulaminu). Tutaj muszą być podane wszystkie nagrody jakie można wygrać wraz z ich wartością. Powinna się też znaleźć informacja o tym, czy organizator odprowadzi za nas podatek od wygranej (w przypadku nagród o dużej wartości, bodajże od 760zł, bądź 2280zł, są jakieś progi w przepisach, teraz nie pamiętam dokładnie, ale dociekliwi mogą sprawdzić i mi napisać to zaktualizuję ten punkt o tą informację).
Powinna być też wzmianka o sposobie przyznawania i wydawania tychże nagród (niekoniecznie w tym samym podpunkcie), warto zwrócić uwagę na to ile czasu mają organizatorzy na wysyłkę nagród oraz w jaki sposób będą się z nami kontaktować jeśli wygramy (i również w jakim czasie), a także jaki mamy czas na przesłanie wymaganych przez organizatora danych.. Jeśli konkurs się zakończył, ale nie podano listy wszystkich zwycięzców to można mieć jeszcze nadzieję na to, że organizatorzy nie będą w stanie się skontaktować z jednym ze zwycięzców i wtedy w zależności od regulaminu nagroda albo przechodzi do dyspozycji organizatora albo też zostaje wylosowany/wybrany inny szczęśliwiec.

Generalnie warto zapoznać się z treścią całego regulaminu, wtedy mamy pewność, że nic nie przeoczyliśmy :ok:.

No dobra, a co jeśli konkurs nie ma regulaminu?
Wtedy to najpewniej jakiś przekręt, tym bardziej jeśli organizuje go mało znana firma/marka/osoba. Znane marki zazwyczaj zatrudniają agencje reklamowe do obsługi konkursów, które również piszą im regulaminy.


Zbiór przydatnych linków

Gdzie szukać konkursów?
Generalnie nie jestem zwolennikiem podawania wszystkiego na tacy, ale zrobię wyjątek i podam Wam kilka ciekawych stron (parszywe leniwce :|?
 
Dział Konkursy z nagrodami na naszym forum - sam dodaje tam wiele sprawdzonych konkursów, warto brać w nich udział!

https://konkursowi.pl/

http://www.e-konkursy.info/

http://aktualnekonkursy.pl/

http://sledzimykonkursy.pl/

http://atrakcyjnekonkursy.pl/

Inne przydatne linki
W wielu konkursach problemem jest zdobycie odpowiedniej liczby komentarzy, like'ów na Facebooku pod naszym dziełem, w takim wypadkach przychodzą nam z pomocą serwisy, które umożliwiają nabijanie like itp. -Darmowe facebook like pod zdjęciem, komentarzem, postem
 



To by było na tyle, ale radzę tu co jakiś czas zaglądać, bo może się pojawić aktualizacja jak tylko sobie coś przypomnę wartego dodania to tu dodam.
 

Nie wyrażam zgody na kopiowanie treści zawartej w poradniku!

  • Super 13
Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Ja ostatnio na swoim blogu cytowałam odpowiedź Pani z supportu z ankiet, w kórych można było wygrać nagrody na moje pytanie o podatek od ankiet i nagród. Oto ten cytat: "Zgodnie z przepisami, zwolniona z PIT jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 760 zł. Jednym słowem nie ma konieczności odprowadzania podatku z tego tytułu."

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 lata później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 14 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .