Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Podstawy zarabiania na artykułach sponsorowanych

Masz własną stronę, bloga, forum, portal?

WhitePress - Linkhouse - Marketin9 - Collaborator - Contentation

Codziennie marnujesz jej potencjał nie sprzedając artykułów sponsorowanych!

zarabianie na artykułach sponsorowanych - wyniki
Źródło: Moje prywatne statystyki na dzień 13.05.2025 z WhitePress.
 

Zarabianie na artykułach sponsorowanych to obecnie jedna z najbardziej popularnych możliwości zarabiania przez Internet. Latami była to niby oczywista, a jednak bardzo niedoceniana metoda monetyzacji stron internetowych. Niby każdy wiedział, że może tak zarabiać.. a jednak właściciele blogów, portali tematycznych czy stron firmowych skupiali się przede wszystkim na afiliacji, google adsense, bannerach, itd. Sam też te artykuły niestety ignorowałem - a teraz żałuję ;0

Całą dziedziną zainteresowałem się i wdrożyłem dopiero rok temu. Przegapiłem cały rozkwit branży związany ze wprowadzeniem GPT do powszechnego użytku. Dalej jednak nie jest za późno by zacząć - stąd zdecydowałem się opisać na forum wszystkie niezbędne podstawy.

Fakt jest jednak taki, że publikowanie treści sponsorowanych może generować znacznie wyższe przychody przy znacznie mniejszym ruchu na stronie - niż inne formy monetyzacji. Ten poradnik piszę z myślą o osobach, które prowadzą stronę i chciałyby zacząć zarabiać na publikacji sponsorowanych tekstów, ale nie wiedzą, od czego zacząć - a być może, co bardzo prawdopodobne, nawet się nigdy nie interesowały tą metodą.

Nie będzie więc tu żadnego "odkrywania ameryki" dla osób zaznajomionych z tematem - będą podstawy i moje prywatne rady jak zacząć i wdrożyć się w tą dziedzinę. Zapraszam do lektury ;0 
 

Gdzie warto dodać swoje oferty o sprzedaży?

Poradnik opieram o serwisy będące pośrednikami pomiędzy kupującymi i sprzedającymi. Najbardziej polecam 5 serwisów:

Te są pod Polskę najważniejsze. Na końcu tekstu polecę Wam też inne, ale póki co szkoda na nie czasu - bo większość zamówień stanowią portale z powyższej listy. Nie marnujcie więc czasu na wyszukiwaniu jakiś niszowych pośredników i dodawaniu tam ofert - skupcie się na powyższych 5 portalach.

Najwięcej zamówień jest w kolejności w serwisach WHITEPRESS oraz LINKHOUSE.
 

Co to jest artykuł sponsorowany i dlaczego reklamodawcy za niego płacą?

Artykuł sponsorowany to tekst opłacony przez firmę lub osobę prywatną w celu linkowania SEO lub promocji produktu, usługi, marki, wydarzenia, itd. Zwykle wygląda jak standardowy wpis na blogu lub artykuł ekspercki, ale zawiera elementy reklamowe – linki do promowanej strony, wzmianki o marce, rekomendacje. Kluczowe jest to, że dobrze napisany artykuł sponsorowany nie wygląda jak nachalna reklama – to raczej subtelna forma content marketingu.

Artykuły są różne - można odmówić ich publikacji jeśli coś nam w nich nie pasuje. Dla mnie najlepszy typ artykułów - bo mało inwazyjny - to stricte artykuły zapleczowe pod SEO. Taki artykuł nie jest zwykle reklamowy, jest na jakiś konkretny temat - i po prostu zawiera 1-3 linki do określonej domeny. Najgorszy to artykuł reklamowy - czyli taki po którym widać ewidentnie że to reklama i nie niesie ze sobą żadnej wartości. Takie bezwzględnie należy oznaczyć na stronie jako artykuł sponsorowany

Reklamodawcy decydują się płacić za publikację na cudzych stronach przede wszystkim ze względu na zaufanie czytelników do autora strony i korzyści SEO wynikające z linkowania. Artykuły sponsorowane są dla firm pozycjonerskich sposobem na zwiększenie widoczności w Google, a dla nas – sposobem na zarabianie pieniędzy bez konieczności agresywnego wyświetlania reklam. Większość artykułów jest bowiem zamawiana pod SEO i tego nawet nie widać.
 

Jakich artykułów nie polecam publikować?

Po dodaniu ofert na polecane portale, zaczną do Was pisać także ludzie którzy chcą kupić artykuły bezpośrednio (taniej). Tutaj pojawia się bardzo dużo ofert dot. publikacji reklam k-a-s-y-n internetowych. Takich artykułów nie można publikować, bo to w Polsce nielegalne.

Pojawiają się też jakieś propozycje od oszustów - którzy na przykład, mówią że zapłacą 24h po publikacji. Ogólnie wszystkie te propozycje mailowe, pod którymi nie podpisuje się żadna firma zarejestrowana w Polsce - należy traktować ostrożnie. Najbezpieczniej, przynajmniej na start, skupić się na polecanych portalach - czyli wymienionej już liście:

Czasami zdarzą się też zamówienia z artykułami bardzo słabej jakości. Można by po prostu odmówić ich publikacji - ale to jednak strata zamówienia. To są artykuły typowo pod SEO, reklamodawcy zależy wyłącznie na linku - więc ja tu stosuję taki "manewr" - że rozszerzam takie artykuły poprzez GPT - publikuję i... nie zdarzyło się jeszcze żeby ktoś go nie zaakceptował.

linkhouse - zgłaszanie poprawek
Źródło: screen z mojego panelu Linkhouse.

Może się zdarzyć, że artykuł będzie kompletnie niezwiązany z naszą tematyką strony - wtedy jednak nie polecam zmieniać go na własną rękę. Nie polecam też odrzucać od razu. Każdy z tych portali ma opcję kontaktu i zgłoszenia uwag dla reklamodawcy. Po zgłoszeniu poprawek, reklamodawca je akceptuje lub odrzuca. W takim przypadku po prostu należy napisać że artykuł nie pasuje tematycznie, a żeby pasował trzeba go przerobić "tak i tak".

 

Jak dodać oferty sprzedaży artykułów w Whitepress i Linkhouse?

Tak naprawdę wszędzie działa to intuicyjnie. Najpierw dodajemy nasze strony, a następnie do każdej ze stron dodajemy oferty. 


Whitepress

whitepress - dodawanie portalu

 

Linkhouse:

linkhouse - dodawanie strony

 

Whitepress i Linkhouse są z listy polecanych najbardziej rozbudowane, więc przedstawiam jak to u mnie wygląda z ofertami tutaj. W pozostałych portalach mam uboższe oferty, ze względu na brak takich samych opcji jak w WH i LH.

Podobno im więcej ofert i im bardziej zróżnicowane są, tym lepiej. Ja się jednak nie produkowałem za bardzo na tworzenie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu wariantów i swoją ofertę do każdej ze stron ograniczyłem do 6 opcji.

artykuły sponsorowane - lista ofert na whitepress


Tych opcji można dodać dużo więcej i jeśli Wam się chce - to na pewno nie zaszkodzi. Można np. dodać 14 dni promocji, 60 dni promocji, jakieś dodatkowe linkowania wewnętrzne, itd. Ja jak widać działam tylko na 6 ofertach, a i tak schodzi głównie jedna. Linki nofollow natomiast ani razu się nie sprzedały.
 

Jak ustalić cenę za artykuł?

Po pierwsze, trzeba pamiętać, że polecane do sprzedaży artykułów portale to pośrednicy. Pośrednik pobiera prowizję - a więc nie ustalamy tu ceny dla kupującego, tylko cenę dla pośrednika. Pośrednik sprzedaje ten artykuł drożej, bo dodaje swój narzut. Łatwo więc przesadzić ;)

W praktyce - trzeba testować różne opcje cenowe, żeby znaleźć tą najbardziej opłacalną. Interesuje nas największy zysk, a zysk w tym przypadku to:

zysk = liczba sprzedaży x cena

Nie tylko cena wpływa więc na finalny wynik. Może być tak, że przy niższej cenie zamówień będzie więcej i zysk też będzie większy.

Dobra, ale od czego zacząć i ustalić tą cenę bazową?

Można przejrzeć oferty (jako reklamodawca) dla portali o zbliżonej do nas tematyce, ruchu i parametrach SEO. Wtedy będziemy wiedzieć w jakiej cenie mniej-więcej pośrednik sprzedaje te artykuły.

linkhouse - parametry seo w katalogu

My musimy dodać odpowiedni mniejszą cenę przy ofertach. O ile? Do końca nie wiadomo, bo ceny są dynamiczne - ale minimum 20-25% trzeba liczyć jako marże.

Tutaj dodam też, że na FIVERR można znaleźć oferty dot. podbijania tych wskaźników SEO (np. "domain rating increasing"). Niektóre strony są sztucznie napompowane, więc nie kierujcie się pojedyńczymi przykładami przy analizie.


Dodatkowe opcje zwiększające widoczność naszych ofert w katalogu

1) Okresowe promocje

Żeby wyróżnić ogłoszenie w katalogu który przeglądają kupujący, możemy dodać promocję na np. 10% ceny. Wówczas nasza oferta będzie wyróżniona:

linkhouse - wyróżniona strona w katalogu
 

2) Website booster

To coś w rodzaju w rodzaju płatnych wyników wyszukiwania w google. Wykupienie takiej promocji jest dostępne w Whitepress - wówczasz nasze oferty będą w katalogu wyżej, podpięte - analogicznie do reklam w wynikach wyszukiwania google.

whitepress - website booster

 

Jak zdobywać jeszcze więcej klientów na artykuły sponsorowane?

Zarabianie na stronie przez publikację artykułów sponsorowanych nie musi też polegać wyłącznie na biernym czekaniu na oferty. W rzeczywistości najbardziej dochodowe strony aktywnie pozyskują reklamodawców także poza portalami które polecam na start:

Inną metodą jest aktywne budowanie sieci kontaktów poprzez ogłoszenia i cold marketing :)

1) Możesz wysyłać oferty współpracy do agencji SEO, agencji content marketingowych i firm, które działają w twojej branży i mogłyby być zainteresowane reklamą.

2) Możesz dodawać ogłoszenia w grupach SEO na facebooku.

3) Możesz dodać ogłoszenia na allegro.

4) Możesz dodać ogłoszenie także tutaj, na forum - w dziale https://make-cash.pl/giełda-f18/

5) Możesz też wykonać rzecz najbardziej oczywistą i najmniej problematyczną - mianowicie dodać po prostu zakładkę "Współpraca" na stronie. Dzięki temu jest szansa że z czasem to klienci sami będą cię znajdować przez wyszukiwarkę. Cena tutaj może być lekko o około 10% większa niż dla pośredników (tak żeby było taniej niż u nich, a jednak żebyś zarabiał więcej niż tam). Przykład takiej zakładki: https://getpaid20.pl/wspolpraca/.


Lista serwisów pośredniczących w sprzedaży artykułów sponsorowanych

Tak jak napisałem na początku poradnika, rozszerzam listę o inne portale pośredniczące w sprzedaży artykułów sponsorowanych. Po raz kolejny jednak zaznaczam, że tylko pierwsza piątka jest najważniejsza i najbardziej znana wśród klientów. Na pozostałe portale można dodać oferty, to nie zaszkodzi - ale jednak.. cudów nie można się spodziewać. 

Whitepress to jedna z największych platform content marketingowych w Polsce i Europie, umożliwiająca publikację artykułów sponsorowanych na tysiącach portali. Użytkownicy mogą łatwo filtrować strony według zasięgów, kategorii tematycznej i parametrów SEO. Platforma oferuje również usługi copywritingu i analitykę kampanii.

Linkhouse specjalizuje się w sprzedaży linków i artykułów sponsorowanych z uwzględnieniem parametrów SEO, takich jak Trust Flow czy Domain Rating. Platforma umożliwia łatwe porównywanie ofert wydawców i automatyzację zakupów. Dodatkowo oferuje funkcje monitoringu linków oraz integrację z popularnymi narzędziami SEO.

Marketin9 to polska platforma łącząca reklamodawców z blogerami i portalami zainteresowanymi publikacją treści sponsorowanych. System umożliwia filtrowanie ofert oraz prowadzenie kampanii w oparciu o cele marketingowe. Platforma wyróżnia się prostym interfejsem i szybkim procesem realizacji publikacji.

Collaborator to międzynarodowa platforma, która umożliwia kupno i sprzedaż artykułów sponsorowanych oraz linków na portalach i blogach. Oferuje szczegółowe statystyki każdego wydawcy i transparentny system ocen. Posiada funkcje zarządzania budżetem i automatyzacji zamówień.

Contentation to platforma oferująca publikację artykułów sponsorowanych oraz usługę tworzenia treści przez profesjonalnych copywriterów. Zorientowana głównie na rynek polski, oferuje szeroki wybór portali w różnych branżach. System jest prosty w obsłudze i wspiera działania SEO.

Getfluence to europejska platforma skupiona na współpracy z renomowanymi mediami i dużymi portalami. Oferuje publikacje w formie natywnej reklamy w mediach premium, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. Idealna dla marek szukających wysokiej jakości zasięgu i prestiżowych publikacji.

Ads4media to polska platforma content marketingowa umożliwiająca publikację treści sponsorowanych w mediach tradycyjnych i cyfrowych. Skierowana jest zarówno do agencji, jak i klientów indywidualnych. Oferuje szeroki wybór kanałów i atrakcyjne ceny publikacji.

Presshunter działa jako marketplace łączący marki z dziennikarzami, blogerami i wydawcami. Oferuje prosty proces dodania briefu i otrzymywania ofert publikacji od wydawców. To narzędzie często wykorzystywane również do działań PR-owych.

Reach a Blogger to platforma łącząca firmy z blogerami i influencerami oferującymi publikację sponsorowanych wpisów. Umożliwia negocjację cen, filtrowanie ofert według tematyki i zasięgów oraz realizację kampanii marketingowych. Popularna szczególnie wśród małych i średnich marek.
 

zarabianie na artykułach sponsorowanych

Podsumowanie - Czy polecam artykuły sponsorowane jako sposób na realny zarobek?

Tak, polecam - i żałuję że sam się tym zainteresowałem tak późno. Artykuły sponsorowane cieszą się dużą popularnością i jeśli ma się stronę internetową z ruchem z google - ZAWSZE warto dodać oferty.

Jeśli prowadzisz stronę internetową, która generuje choć minimalny ruch, nie czekaj. Zacznij traktować swoją stronę jak nośnik reklamowy, który możesz monetyzować świadomie – nie tylko przez kliknięcia w banery, linki afiliacyjne - ale też przez sprzedaż treści, które naprawdę mają wartość dla klienta.

.

  • Dzięki! 2

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Artykuł świetny. Pragnę sobie ponarzekać na WhitePress - bo Ci akurat pobierają horrendalnie dużą prowizję czyli ponad 50% wartości netto jaką Ty sam otrzymasz za publikację artykułu na swojej stronie. Do tego kupujący (reklamodawca) musi zapłacić jeszcze 23% VAT co czyni zakup artykułu dość drogim wydarzeniem. Przykład?

Ty ustalasz cenę artykułu na swojej stronie za pomocą WhitePress na 40 zł, WhitePress prezentuje Twoją ofertę reklamodawcom za 64,40 zł netto, co finalnie przekłada się 79,21 zł brutto. Finalna cena to niemal dwukrotność tego co sami żądamy. 

Linkhouse pobiera odrobinę mniejszą prowizję ale również znaczącą. Pozostałe portale nie wiem. Jeśli ktoś tylko może niech ucieka z tych platform i dogaduje się z reklamodawcami własnymi kanałami ;) 

Edytowane przez Kubrett
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .