Skocz do zawartości

NIX – Bezpośredni rywal Wanchain!


Rekomendowane odpowiedzi

MzV5dVg.jpg

Cześć! Zajmuje się wyszukiwaniem small capów, zazwyczaj są to coiny top 100-300. Przeszukuje każdego dnia internet w poszukiwania różnego rodzaju perełek, ciekawych rozwiązań, dobrych ICO itd. Wcześniej na forum mogliście czytać moje opracowania dotyczące NEO oraz kilku innych walut, często też publikowałem w temacie niszowych kryptowalut, a niektóre moje wybory zrobiły nawet 100x (Aeron kupiony za 10 centów, w grudniu poszedł do 10 dolarów). Ostatnio niewiele się udzielałem, gdyż opisywanie projektów zajmuje niezwykle wiele czasu, trzeba na to poświęcić wiele godzin zazwyczaj, jednak znalazłem coś naprawdę wartego podzielenia się z wami. Napisanie tego zajęło mi sporo czasu, mam nadzieję więc, że projekt was zainteresuje! Zrobiłem to bo widziałem, że po moim krótkim poście w temacie walut o niskiej kapitalizacji, sporo osób pytało o NIX, także postanowiłem przygotować dla was solidniejsze opracowanie. Planuje również napisanie jeszcze jednego, ale to zobaczymy. Zapraszam! 

Ps. Jeśli w tekście pojawiły się jakieś błędy rzeczowe lub merytoryczne to śmiało piszcie. 

Artykuł, przeczytać również możecie przeczytać na Medium (lepiej się czyta :P) https://medium.com/@whaleclown/nix-bezpośredni-rywal-wanchain-5bf0c9e65372

Zapraszam was do porównania NIX (30mil Market Cap) oraz dobrze już znanego Wanchain (752 mil Market Cap). 

Uwaga: jest to po części Polskie tłumaczenie+mój wkład, orginalny tekst w języku angielskim znaleźć możecie tutaj: https://medium.com/@cryptoaraz/nix-a-recently-announced-project-that-is-ahead-of-wanchain-e4169e1c56fc

Zapnijcie pasy, bo lecimy na Księżyc! 

Roadmap i rozwój:
Pierwsz prace nad projektem Wanchain (WAN) rozpoczęły się w czerwcu 2016 roku, mimo tego, udało im się wystartować dopiero w styczniu 2018, prawie półtora roku później. Własnie wypuścili działający main-net jednak w swojej obecnej wersji nie zawiera on żadnych systemów zapewniających anonimowość protokołów czy transakcji między różnymi blockchainami (cross-chain). 

Wanchain cały czas nad nimi pracuje, a na głównym blockchianie pojawić się mają dopiero w grudniu 2019 roku. Oczywiście jest to ogrom czasu dostępnego na badania i rozwój oraz implementację jednak daje to przewagę rywalom na wprowadzenie w życie tych nowości o wiele szybciej i zostania pionierem na rynku. 

Tutaj szansę ma NIX – ogłoszony publicznie 30 kwietnia 2018 roku (w tym samym dniu ruszyła strona internetowa projektu oraz opublikowane zostały Whitepaper), którego main-net ruszy tuż po airdropie, przewidzianym na koniec maja/początek czerwca. NIX ma plan wprowadzenia anonimowych transkacji cross-chain na wszystkich kryptowalutach dostępnych na Blocknet w 4 kwartale tego roku.

Szybkość z jaką rozwijany jest NIX mówi naprawdę wiele dobrego o drużynie stojącej za rozwojem tego projektu oraz zostawia Wanchain w tyle w kwestii prywatności i transakcji między blockchainami. 

Operacyjność wewnątrz blockchainu oraz protokoły dla DEX (zdecentralizowanych giełd)
Pomimo tego, że Wanchain z czasem udostępni możliwość transakcji cross-chain, nie mają oni żadnych planów (przynajmniej oficjalnych) na implementacje i rozwój integracji swoich protokołów ze zdecentralizowanymi giełdami DEX. Na tym polu NIX jest całkowitym pionierem, jest to pierwsza taka technologia w historii kryptowalut. Wszyscy wiemy jak duże problemy z operacyjnością mają zdecentralizowane giełdy, przestają funkcjonować, gdy tylko pojawi się większy volumen oraz większa ilość transkacji. Obecny poziom skalowalności DEXów nie napawa optymizmem (chociaż z biegiem lat, wraz z rozwojem technologicznym najpewniej się to zmieni, a DEX'y będą mogły działać całkowicie stabilnie, zdecentralizowanie i szybko). 

Tu z rozwiązaniem przychodzi platforma NIX, która ma zamiar zostać pierwszym menadżerem DEXów w historii. Jeżeli uda się tego dokonać, nie będzie większych problemów ze skalowalnością, adopcja tego nowego rozwiązania będzie niewyobrażalnie duża. Ekosystem NIX jeszcze nie wystartował, a już poczyniono pierwsze kroki w celu realnej implementacji. Kilka dni temu NIX ogłosił partnerstwo z Blocknetem – chcą sprawić, aby Block DX był pierwszym DEXem, który wprowadzi protokoły i technologię stworzoną przez NIX. 

Infrastruktura Atomic Swapów dostępna na NIX pozwoli na przekazywanie wszelkiego rodzaju danych i dóbr pomiędzy różnymi blockchainami (coś nad czym pracuje wiele innych kryptowalut, jednak, na razie, bez większej adopcji). NIX sprawi, że każdy HODLer będzie w stanie wymieniać swoje kryptowaluty na inne, bez używania pośredników (giełd, kantorów). Całkowicie bezpiecznie, P2P. 

Co więcej, NIX DEX Manager, dzięki łączności i komunikacji z DEXami w obrębie swojego ekosystemu pozwoli na handlowanie i transkacji via NIX. Mówiąc dokładniej: zintegrowane DEXy będą mogły używać prywatnych atomic swapów między coinami dostępnymi na ich giełdach. Wyobraźcie sobie tradowanie Bitcoina na dowolną inną kryptowalutę z pełną prywatnością, niemożliwi do wyśledzenia w czasie, gdy przeglądacie anonimowo inne blockchainy. 

NIX sprawi, że wszystkie kryptowaluty, nie tylko te z funkcjami prywatnościowymi jak Monero lub Zcash, staną się całkowicie anonimowe i niemożliwe do śledzenia. Prywatny stanie się również handel między poszczególnymi krypto. Brzmi ciekawie prawda?

Funkcje prywatności
Zagłębiając się w prywatność i poszczególne systemy, zapewne uważacie, że nie tak łatwo jest stworzyć w pełni anonimowe rozwiązania techniczne dla kryptowalut? I tu macie racje. Jednak to co przedstawić chce NIX, jest całkowicie nowe. 

Wanchain planuje implementacje sygnatur pierścieniowych (znanych nam dobrze z Monero), a także ukrytych, jednorazowych adresów. Cały ten zestaw prywatności wypada niezwykle blado na tle tego, co do zaprezentowania ma NIX – technologia Ghost Protocol. Po krótce: składa się ona z protokołu Zerocoin (ZK proof protocol) który dodatkowo zapewnia możliwość wyboru – czy chcemy, aby nasze transakcje były anonimowe, czy jednak wolimy pozostać jawni. Do tego dochodzi jeszcze system Bulletproof, aby zapewniść poufność wartości, ukryte adresy, TOR proxy oraz zgodność i2p w celu uzyskania możliwości zanonimizowania miejsca z którego nadana została transakcja. 

Ghost Protocol obejmuje innowacyjną selekcje, która nigdy wcześnie nie była jeszcze zaimplementowana. Protokół ten gwarantuje, że transakcje pozostają anonimowe na kilku poziomach: wartości, identyfikowalności i miejsca – pozwalając na prywatne Atomic Swapy i prywatność side-chain. 

Dzięki Ghost Protocol, NIX pozwoli, teoretycznie, każdemu wpieranemu coinowi na bycie całkowicie prywatnym. Każda kryptowaluta będzie możliwa do wymiany na każdą inną, w bardzo szybki, łatwy i przede wszystkim... prywatny sposób! Sporo kodowania, jednak z odpowiednim interfejsem użytkowania będzie to niezmiernie proste. 

1. Wyślij kryptowalutę A na NIX DEX Manager.
2. Coin przechodzi przez Masternody działające na Ghost Protocol.
3. Architektura Atomic Swap idzie w ruch.
4. Ciesz się otrzymaną, kompletnie prywatnie i nie do wyśledzenia, kryptowalutą B. 

Mining i algorytmy górnicze

Wanchain działać będzie wyłącznie na systemie POS (proof of stake, system który implementuje również Ethereum). Stanie się to wraz z wydaniem wersji 2.0. Wcześniej, działać będzie na systemie POW. Dotychczas całe górnictwo i wydobywanie Wanchain wykonywane było jedynie przez deweloperów i drużynę, co może pokazywać duże skłonności do centralizacji w przyszłości (jednak nie jest to pewne, możliwe, że to tylko tymczasowe rozwiązanie).

NIX będzie funkcjonował na systemie POW (proof of work) znanym nam dobrze z Bitcoina, czy Monero, wykorzystując algorytm Lyra2REv4 – nieco przestarzały, jednak bardzo dobry i najlepiej sprawdzony algorytm dla zdecentralizowanych i autonomicznych systemów (w dodatku zapewnia odporność na ASICs). Algorytm ten jest zdecydowanie bezpieczniejszy, nawet hakerzy dysponujący bardzo silną mocą obliczeniową nie są w stanie się przez niego przebić. 

Nagrody z bloków

Nagrody z bloków w NIX będą rozdane w następujący sposób: 
65% dla górników
28% dla posiadaczy Ghost Nodów
7% dla deweloperów na dalszy rozwój projektu (jako, że NIX nie będzie miał ICO)

Nagroda za blok to 60 NIX, czas bloków: 2minuty i halving co 1 050 000 bloków. 

Jeśli mowa o Wanchain, to informacje na temat nagród z bloków nie zostały jeszcze opublikowane. 
Skalowalność i proponowane rozwiązania

Wanchain współpracuje z instytucjami oraz ośrodkami badawczo-naukowymi w celu znalezienia najlepszych rozwiązań skalowalności swoich systemów. Na tą chwilę, deweloperzy odpowiadający za Wanchain nie podjeli żadnych decyzji jakie rozwiązania techniczne wykorzystane zostaną w celu poradzeniu sobie ze skalowalnością sieci. Niewykluczone, że zaproponują oni coś zupełnie nowego i innowacyjnego, jednak na to musimy jeszcze poczekać. 

Z drugiej strony, NIX ruszy wykorzystując SegWit, a zatem stopniowa redukcja wielkość transakcji ma być rozwiązaniem skalowalności. Wraz z systemem Lightning Network (który również będzie zaimplementowany na NIX) zapewni to bardzo szybkie transakcje w natywnym blockchainie, a także innych kryptowalutach (każdego coina zintegrowanego z NIX będzie można przesyłać wykorzystując SegWit i Lightning Network).

System Masternodes

System Masternodes (zapewniający pasywny dochód z obsługi sieci i trzymania danej krypto) znany dobrze z Dash'a nabiera w NIX zupełnie nowego oblicza. 

NIX posiada unikatowe masternody nazywane Ghost Nodes, które obsługiwać będą wszelkie elementy i systemy prywatności w sieci i ekosystemie NIX, a także to właśnie na nich tworzyć będziemy mogli anonimowe prywatne kontrakty (smart contracts). Aby obsługiwać Ghost Noda, potrzebne będzie 40 000 tokenów NIX – dużo, jednak pierwsze wyliczenia pokazują, że nagroda może być bardzo sowita (więcej o tym w kolejnych postach). Masternody będą dostępne dla społeczności od razu po wdrożeniu Main-netu NIX, czyli niedługo po airdropie (który ma być na końcu maja/początku czerwca). 

Wanchain wspierany jest przez 3 różne nody, wykonywujące różnego rodzaju zadania, takie jak odbieranie depozytów, potwierdzanie transakcji, przechowywanie części kluczy do escrow. Masternody obsługujące sieć Wanchain dostępne są tylko deweloperom i fundacji – niestety znów w oczy rzuca się centralizacja sieci (możliwe, że jest to niezbędne, zanim wprowadzi się kolejne implementacje, jednak nadal w oczy rzuca się tymczasowa całkowita centralizacja kryptowaluty, które z samego założenia miały być zdecentralizowane). Masternody Wanchain dostępne będą dla społeczności dopiero w wersji 2.0. Kolejną niepokojącą rzeczą jest to, że rok po opublikowaniu whitepaper nie została nadal podana liczba tokenów wymagana do obsługiwania Masternodów. 

Finansowanie

Wanchain zebrał w czasie ICO 121 tysięcy ETH, wartych w tamtym okresie łącznie 35 milionów dolarów. 107 miliony tokenów zostały sprzedane w czasie ICO. 

NIX idzie inną drogą. Nie będzie miał ICO. Jedyną możliwością pozyskania NIX będzie airdrop dla osób posiadających Zoin (ZOI – można kupić na Coinroom za PLN/USD/BTC albo na Cryptopii). 
Za każdego ZOI otrzymamy 2 NIX. Stworzy to bardzo mały początkowy zasób NIX – raptem 38 milionów. 7% z nieodebranych przez ludzi tokenów po airdropie zostaną przekazane dla deweloperów w celu sfinansowania rozwoju projektu, marketingu oraz wprowadzania na giełdy. 

Zasób tokenów

Tak jak już wyżej wspomniałem, zasób NIX pochodzić będzie jedynie z Airdropa. To sprawi, że powstanie 38 milionów NIX. Zamiast kreaowania kolejnego ICO, co byłoby bardzo proste i opłacalne, a sam team zapewne zebrałby spokojnie 30-40 milionów, deweloperzy postanowili wynagrodzić społeczność Zoin za uczestniczenie w rozwijaniu ZOI. 
Co więcej, mnóstwo tokenów NIX, tuż po airdropie, zablokowane zostanie w celu operowania Ghost Nodów, co drastycznie zredukuje zasób dostępny na rynku. Możliwe jest to, że dzięki temu cena drastycznie wzrośnie, gdyż podaż będzie bardzo niewielka. 

Wanchain posiada 107 milionów tokenów w obiegu oraz pełny supply w granicy 210 milionów tokenów. Aktualny market cap wynosi ponad 700 milionów USD. 

NIX – 38 milionów tokenów, kapitalizacja ok. 30 milionów 
WAN – 107 milionów tokenów, kapitalizacja ponad 700 milionów

Zarządzanie

Wanchain posiada mnóstwo instytucjonalnych inwestorów, którzy decydują w niektórych sprawach rozwoju projektu za pomocą głosowania, WAN nie jest więc w pełni autonomiczny i suwerenny.

Rozwój NIX oraz ekosystemu, będzie w pełni zależny od poświęconych mu deweloperów. Wolni od instytucjonalnych wpływów, będą w stanie wypełnić prawdziwą wizję kryptowalut – pełną wolność. 

Podsumowanie

Dzięki wszelkim rozwiązaniom zaprezentowanym powyżej (anonimowości, integracji DEX, Atomic Swap, implementacji Seg Wit i wiele więcej) NIX, wraz ze swoją unikatową technologią, ma w przyszłości szansę zostać jedną z wiodących kryptowalut. 

Dzięki serdecznie za uwagę, z chęcią odpowiem na wszelkie pytania co do NIX.

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Twój temat został uznany za przedawniony, wyczerpany lub nieodpowiedni (łamiący regulamin forum) i trafił do działu "Archiwum - Kosz" oraz został zamknięty. Tematy w giełdzie wymagają odpowiedniego szablonu (zobacz przypięty temat w odpowiednim dziale giełdy). Jeśli uważasz decyzję za niesłuszną zapoznaj się z regulaminem forum, a następnie skontaktuj się z Administracja forum.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .