Skocz do zawartości

Pendrive, który zniszczy twój komputer


Rekomendowane odpowiedzi

Potrzeba jest matką wynalazku? No cóż, nie zawsze. Wiele interesujących urządzeń powstaje po prostu z nudów. Do takiego wniosku łatwo dojść po przeczytaniu historii pendrive’a niszczącego komputery.

Jedną z miejskich legend jest historia o człowieku, który jadąc metrem wyciągnął z tylnej kieszeni cudzego plecaka pendrive z napisem “128”. Po przyjściu do domu włożył go do swojego laptopa, który wtedy… przestał działać. Na amen. Nieuczciwy znalazca wtedy wyjął z komputera pendrive, zmazał stary napis i zastąpił go liczbą 129 i włożył do tylne kieszeni swojego plecaka.

 

USB-Killer-1-650x301.jpg

 

 

Właśnie ta historia zainteresowała jednego z blogerów piszących w serwisie Kukuruku. Z jej powodu wespół z kolegami ze studiów zaczął się zastanawiać, czy stworzenie takiego pendrive’a jest możliwe. Po wielu mniej i bardziej realnych propozycjach udało się im zaprojektować taki sprzęt, po czym postanowili go stworzyć. Okazało się, że pendrive doskonale spełnia swoją funkcję i jest w stanie faktycznie zniszczyć płytę główną lub procesor, na których może znajdować się mostek południowy odpowiedzialny za obsługę różnego rodzaju interfejsów, także USB.

 

Jak działa taki sprzęt?

Pendrive jest wyposażony w zestaw kondensatorów, które po podłączenia do portu USB w komputerze, są najpierw ładowane do poziomu -110V przy użyciu linii zasilającej, następnie ładowanie jest przerywane. Wtedy tranzystory się otwierają, a kondensatory są rozładowywane przez linię sygnałową. Gdy napięcie w kondensatorach wzrasta do -7V, tranzystory się zamykają i rozpoczyna się ponowne ładowanie. Cały proces trwa tak długo, aż spalone zostanie absolutnie wszystko, co jest możliwe.

 

USB-Killer-650x254.jpg

 

Pomysł stworzenia tego sprzętu jest bardzo ciekawy, ale rodzi kontrowersje. Autor pomysłu kieruje go przeciwko osobom, które bez cudzej zgody pożyczają czyjąś własność. Okej, ten pomysł byłby bardzo dobry w 2005 roku, gdy był drogim i egzotycznym urządzeniem. Jednak czy ktoś z zna złodzieja, który połakomiłby się na kawałek elektroniki kosztujący w markecie kilkanaście, w porywach kilkadziesiąt złotych? Złodzieje są jacy są, ale podejrzewam, że nawet tak specyficzna grupa społeczna ma szacunek do swojej pracy.

 

Podejrzewam, że ofiarami tego sprzętu nie byliby złodzieje, a zwykli ludzie.

Jestem sobie w stanie wyobrazić dowcipnisiów, którzy kładliby takie pendrive’y w szkołach i bibliotekach lub rozdawali jako egzemplarze promocyjne. Taki sprzęt byłby też doskonałą pożywką dla pranksterów. Oczywiście nie tych pozytywnych, w stylu Ravgora, ale dla gości zatrzymującym ruch na torach i ulicach oraz obcinającym innym włosy. Jestem pewien, że wiele osób żywiących się łapkami na YouTubie zechciałoby stworzyć film, w którym prosiliby przypadkowo spotkanych ludzi o odczytanie im danych z laptopa, który następnie zostałby zniszczony. Co więcej, uznaliby to za naprawdę wyborny żart.

 

USB-Killer-2-650x286.jpg

 

 

Swoją drogą, pendrive ten stanowi też zagrożenie dla producentów sprzętu. Warto zauważyć, że zniszczony w ten sposób komputer nie będzie miał żadnych fizycznych oznak zniszczenia. Jestem sobie wyobrazić grupy osób, które będą go sobie wypożyczać tylko po to, by pod koniec gwarancji wyłudzić od producenta nowy sprzęt lub zwrot pieniędzy. Tak jak kilka lat temu istniało grono entuzjastów nacierających źle podkręcające się egzemplarze procesorów dwoma kablami o napięci 12V. Za dużym, by podzespół w ogóle działał, ale za małym, by zostawić na procesorze fizyczny ślad.

 

źródło : www.spidersweb.pl

  • Super 4

 

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!
Jednak czy ktoś z zna złodzieja, który połakomiłby się na kawałek elektroniki kosztujący w markecie kilkanaście, w porywach kilkadziesiąt złotych? Złodzieje są jacy są, ale podejrzewam, że nawet tak specyficzna grupa społeczna ma szacunek do swojej pracy.

 

Niestety, padłem ofiarą kradzieży pendrive'a :P ale to raczej przy okazji, bo był on podłączony do radia samochodowego, który również został skradziony jak kilka innych rzeczy :P 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .