Skocz do zawartości

Pozycjonowanie WordPress - zwiększ widoczność swojego bloga


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem forumowicze, dzisiejszy wpis to kompleksowy poradnik o pozycjonowaniu WordPressa, który w większości stworzył Daniel Jędrysik, SEOwiec z KampanieSEO, którego miałem ogromną przyjemność szkolić na samym początku. I powiem wam, że jestem dumny! Zresztą... sprawdźcie sami, solidna porcja wiedzy specjalnie dla czytelników MC. 

WordPress od wielu lat dzierży palmę pierwszeństwa wśród systemów zarządzania treścią,  zwanych potocznie CMS-ami (Content Managment System). Szacuje się, że ponad 30% stron internetowych zasilanych jest przez ten system. Nic więc dziwnego, że polska blogosfera bazuje głównie na tym rozwiązaniu. Mnogość szablonów, wtyczek i poradników znacząco ułatwia pracę z tym CMS-em nawet początkującym użytkownikom.

Czy zatem wystarczy wykupić domenę i hosting, wgrać na serwer WordPressa i napisać kilka postów, by zyskać grono wiernych czytelników?

O ile nie prowadzimy intensywnej promocji naszego bloga w mediach społecznościowych czy nie mamy uruchomionej kampanii Google Ads, potencjalnym czytelnikom może być ciężko dotrzeć do tworzonych przez nas treści. Bez odpowiednich zabiegów - znanych jako pozycjonowanie stron internetowych - nasz blog może utonąć w odmętach Internetu.
Z tego wpisu dowiesz się jak pozycjonować stronę lub bloga, na jakie elementy techniczne zwrócić uwagę i jakie wtyczki SEO WordPress powinien posiadać.

Czego dowiesz się z tego wpisu:

 • Wybór odpowiedniego szablonu a wersja mobilna
 • Szybkość ładowania strony WordPress
 • Zmiana rozmiarów grafik i obrazy w nowych formatach
 • Kompresja, minifikacja, konsolidacja
 • Wersja PHP
 • Indeksacja treści
 • Jak sprawdzić czy strona WordPress znajduje się w indeksie Google
 • Moja strona nie wyświetla się w Google? - Problemy z indeksacją
 • Strona blokowana w pliku robots.txt
 • Znacznik meta noindex
 • Jak przyspieszyć indeksowanie?
 • Title i description
 • Wprowadzenie Title i Description przy użyciu wtyczki Yoast
 • Przyjazne adresy URL
 • Taksonomia - kategorie i tagi
 • Struktura nagłówków
 • Unikalne treści

Wybór odpowiedniego szablonu a wersja mobilna
Każdy kto stanął przed wyborem szablonu dla swojego bloga wie, że jest ich całkiem sporo. Są szablony darmowe oraz płatne, mniej lub bardziej udane. Poza ceną należy sprawdzić, jak dany szablon zachowuje się na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że użytkowników smartfonów nie zniechęcą do naszego bloga teksty napisane zbyt małą czcionką, nie mieszczące się w obrębie strony tabelki lub zniekształcone zdjęcia.
Ponadto od marca 2019 Google indeksuje strony internetowe w oparciu o widok na urządzeniach mobilnych. Tzw. Mobile Index First dotyczy już niemal każdej strony. Aby sprawdzić, kiedy nasza witryna przeszła na indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych należy:

 • otworzyć Google Search Console,
 • wejść w Ustawienia,
 • w sekcji Informacje odczytać datę przejścia na indeksowanie strony na smartfonach.

1279892384_zrzut-ekranu-z-google-search-console.thumb.png.ef5fa527a5ef4228731d51e045c9c03a.png

Szybkość ładowania strony WordPress
Szablon strony WordPress to nie tylko piękny wygląd czy dostosowanie do urządzeń mobilnych. To również szybkość ładowania się naszej witryny. Dlaczego jest to istotny parametr?

Szybkość wczytywania się strony internetowej to jeden z czynników rankingowych potwierdzonych przez Google. Im dłużej strona się ładuje tym większą cierpliwością musi wykazać się użytkownik. Jednak w przypadku słabego połączenia z Internetem, oczekiwanie kilka sekund na załadowanie się treści może zwiększyć odsetek osób, które zrezygnują z odwiedzenia naszego bloga.

Dla Google będzie to negatywny sygnał, który może przyczynić się do obniżenia widoczności domeny w internecie.
Do testów szybkości strony użyć można narzędzi takich jak: PageSpeed Insights, GTmetrix, Pingdom czy starego poczciwego Google Analytics.

PageSpeed Insights - test szybkości strony od Google

Zmiana rozmiarów grafik i obrazy w nowych formatach
W pierwszej kolejności zadbajmy o kompresję obrazów. Możemy też skorzystać z nowych formatów promowanych przez test PageSpeed Insights. Format WebP potrafi zmniejszyć rozmiar zdjęcia bez straty jakości nawet o połowę . Niestety jeszcze nie wszystkie przeglądarki  obsługują nową technologię i dla nich trzeba nadal dostarczać zdjęcia w formacie .png czy .jpg. Dla niektórych stron przydatna może okazać się wtyczka WebP Express - plugin do WordPressa umożliwiający pokazywanie użytkownikom zdjęć w formacie WebP.

Zdjęcia na stronie powinny być umieszczane w rozmiarze, który będzie widoczny dla czytelnika. Umieszczanie obrazów o rozdzielczości 2000x2000 px w postaci miniatury nie większej niż 200x200 px to marnowanie transferu potrzebnego na przesłanie tak dużego zdjęcia.


Kompresja, minifikacja, konsolidacja
Kolejnym czynnikiem skracającym czas ładowania się witryny jest skorzystanie z kompresji po stronie serwera - Gzip, Brotlie czy Deflate. Czym jest kompresja? W dużym uproszczeniu - przed wysłaniem pakietu plików, serwer kompresuje go, a następnie wysyła do przeglądarki. Taka paczka zostaje zdekompresowana już po stronie użytkownika. Sposób, w jaki zostanie to zrealizowane, zależy od serwera, na którym postawiona jest strona.

Aby włączyć kompresję na serwerze należy odpowiednio zmodyfikować plik .htaccess lub ... skorzystać z wtyczki WP Fastest Cache. Jest to rozwiązanie o tyle przyjazne dla początkującego użytkownika, że włączenie kompresji Gzip odbywa się jednym przyciskiem. Poza tym wtyczka umożliwia minifikację kodu HTML, CSS czy JS, wykorzystanie pamięci przeglądarki czy skonsolidowanie plików JavaScript, by ograniczyć liczbę zapytań. Wszystkie wymienione wyżej punkty wpływają na szybkość strony internetowej.

ustawienia-wp-fastest-cache.png.516acd061aacc3a353299b815d904ee0.png

Wersja PHP
Na szybkość strony stworzonej w WordPressie wpływa również wersja PHP - języka skryptowego, na którym oparty jest CMS. Im wyższa wersja PHP tym sprawniej wykonują się skrypty. Najnowsza wersja dostępna do użycia oznaczona jest numerem 7.3 i zapewnia ponad dwukrotny wzrost wydajności w stosunku do wersji 5.6.
Jeżeli korzystasz jeszcze ze starych wersji PHP 5.x oto kilka powodów, dla których jak najszybciej powinieneś przejść na wersję 7.x:

 • wydajność - php 7.x jest znacznie wydajniejsze niż 5.x,
 • bezpieczeństwo - ciągły rozwój języka sprawia, że w kolejnych wersjach usuwane są luki i błędy w kodzie,
 • wymagania - na stronie https://pl.wordpress.org/about/requirements/ twórcy rekomendują posiadanie serwera z obsługą php w wersji 7.3 lub wyższej.

Indeksacja treści
Indeksacja jest to proces, który wykonywany jest przez robota Google przeczesującego Internet w poszukiwaniu nowych lub odświeżonych treści. Jeżeli GoogleBot trafi na naszą stronę, następuje skanowanie kodu, renderowanie oraz - jeżeli nie będzie żadnej przeszkody - strona trafi do indeksu Google.

Jak sprawdzić czy strona WordPress znajduje się w indeksie Google
Najprostszym sposobem sprawdzenia czy dana strona znajduje się w indeksie Google jest wprowadzenie w pasek przeglądarki komendy site: oraz dopisanie adresu URL strony. Komenda powinna wyglądać tak:

site:https://www.kampanieseo.pl

Jeżeli indeksacja przebiegła pomyślnie powinniśmy otrzymać taki oto widok:

Strona zaindeksowana przez Google

W przypadku stron niezaindeksowanych zobaczymy to:
Strona niezaindeksowana przez Google

Kolejną metodą sprawdzenia ile i jakie strony internetowe zostały zaindeksowane w Google, to przejście w Google Search Console do zakładki Status i analiza informacji podanych przez to narzędzie (Jeżeli jeszcze nie masz wdrożonego GSC, to polecam jak najszybciej nadrobić zaległości. Google Search Console to doskonałe źródło informacji o ruchu z wyników organicznych).
Stan indeksowania w GSC

Moja strona nie wyświetla się w Google? - Problemy z indeksacją
Przyczyn braku wyświetlania się strony opartej o WordPress w wynikach wyszukiwania może być całkiem sporo. W trudniejszych przypadkach trzeba będzie zasięgnąć pomocy specjalistów. Ten artykuł przeznaczony jest dla początkujących użytkowników, więc skupimy się tutaj na najczęstszych problemach.

Strona blokowana w pliku robots.txt
Plik robots.txt zawiera dyrektywy, czyli wytyczne dla robotów, które codziennie odwiedzają miliony stron na świecie. Jeżeli w pliku zablokujemy możliwość wejścia GoogleBota na naszą stronę, nie będzie on w stanie jej przeskanować, a co za tym idzie umieścić w indeksie Google. Idealnym rozwiązaniem jest, by plik robots.txt wyglądał tak:

User-Agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Mamy wtedy pewność, że robot ma dostęp do istotnych zasobów umieszczonych na serwerze

Aby sprawdzić jak wygląda nasz plik robots.txt wpisujemy w wyszukiwarkę:
http://moja-domena.pl/robots.txt

Znacznik meta noindex
Dobrą praktyką przy tworzeniu strony internetowej jest ustawienie znacznika <meta name="robots" content="noindex, nofollow" /> na każdą podstronę w serwisie. Dzięki temu robot Google nie indeksuje niedokończonych jeszcze stron.

Niestety zdarza się, że deweloperzy po zakończeniu prac zapominają zmienić ustawień i strona cały czas pozostaje niewidoczna dla Google.

Przy problemach z indeksacją sprawdźmy, czy w ustawieniach WordPress nie jest zaznaczona poniższa opcja:
Ustawienia WordPressa

Jak przyspieszyć indeksowanie?
Dobrą praktyką przy pozycjonowaniu strony WordPressowej czy opartej na każdym innym CMS-ie jest stworzenie mapy strony.

Mapa strony to plik umieszczony najczęściej w głównym katalogu na serwerze, który zawiera listę stron dostępnych w naszej witrynie. Najczęściej używanym formatem map strony jest plik z rozszerzeniem .xml. Google dopuszcza również pliki tekstowe z wylistowanymi adresami URL.

Jeżeli chcemy sprawdzić czy nasza witryna WordPress posiada mapę strony do domeny po slashu dopisujemy sitemap.xml
https://twoja-domena.pl/sitemap.xml
W przypadku stron opartych na silniku WordPress do stworzenia prawidłowej mapy strony wystarczy zainstalować i skonfigurować wtyczkę Yoast SEO.
Ustawienia wtyczki Yoast

Wtyczka Yoast SEO posiada także inne przydatne funkcje, ale o nich opowiem w dalszej części artykułu.
Utworzoną mapę strony weryfikujemy w Google Search Console. Pozwoli nam to na bieżąco śledzić postęp indeksowania podstron przez robota Google.

Kolejnym sposobem na przyspieszenie indeksacji jest odpowiednia struktura strony. Należy dążyć do tego, by wyeliminować strony sieroce ("orphan pages"), czyli takie, które nie mają powiązania z innymi stronami w serwisie. Rozbudowane linkowanie wewnętrzne w postaci menu nawigacyjnego, okruszków (breadcrumbs) czy linkowania śródtekstowego, pozwala robotowi w łatwy sposób odkrywać nowe strony oraz aktualizować starsze wpisy.
 

Title i description
Kolejnym potwierdzonym czynnikiem rankingowym mającym wpływ na pozycjonowanie WordPressa jest znacznik Title. Jest on na tyle ważnym czynnikiem, że jego wyglądu nie powinniśmy zostawiać przypadkowi.

Meta Title odpowiedzialny za to, w jaki sposób nasza strona wyświetli się w wynikach wyszukiwania. Poza sygnałem dla Google, o czym jest strona, tytuł strony powinien zachęcić użytkownika do odwiedzenia witryny. Dlatego też poza umieszczeniem w nim słów kluczowych należy zadbać o odpowiednią jego prezencję.
Choć ilość znaków dla Title nie jest sprecyzowana, zaleca się, by nie było on dłuższy niż 600 px.

Dlaczego akurat podawana jest wartość w pikselach a nie w liczbie znaków? Ponieważ niektóre znaki są szersze niż inne. Weźmy taką literę W. W porównaniu do I zajmuje ona dużo więcej miejsca. Tytuł złożony z samych liter W spełniający kryterium 600px to 35 znaków natomiast z samych liter I to już 120 znaków. To proste porównanie daje nam pogląd na to dlaczego Title należy mierzyć pixelami, a nie ilością poszczególnych znaków

Tytuły stron nie mieszczące się w przedziale do 600px zostaną przez Google przycięte w zależności od zapytania użytkownika. Algorytm sam decyduje jaki tytuł strony użytkownik zobaczy w SERP-ach.
Title i description w SERP-ach

Znacznik Meta Description nie ma bezpośredniego wpływu na ranking Google, jednak nie powinniśmy go ignorować. Description pojawia się zaraz pod adresem URL w wynikach wyszukiwania i powinien stanowić dopełnienie dla meta tytułu. Tutaj również nie ma limitu znaków, ale by cały description wyświetlił się w wynikach wyszukiwania, należy go zmieścić w około 155 znakach. Nie jest to wartość sztywno ustalona, gdyż niektóre wyniki rozszerzone (np. data) zabierają część miejsca na description, przez co może się ono w całości nie wyświetlać.

Doskonałym narzędziem do sprawdzania długości title i description jest Google Search Preview Tool.

Wprowadzenie Title i Description przy użyciu wtyczki Yoast
Jak wcześniej wspominałem wtyczka Yoast ma szerokie zastosowanie w pozycjonowaniu WordPressa. Pozwala ona w prosty sposób ustawić meta title i description dla strony, wpisu czy kategorii. Z jej pomocą możemy łatwo podać schemat dla wybranych podstron, dzięki czemu nie musimy się martwić zduplikowanymi meta tagami.
Yoast umożliwia tworzenie schematów title i description dla różnych typów podstron

Przyjazne adresy URL
Pozycjonowanie bloga czy strony wiąże się też dbałością o przyjazne adresy URL. Jeżeli damy WordPressowi wolną rękę w wyborze adresów URL dla naszych podstron możemy skazać nasz content na porażkę.

Przy nieprawidłowej konfiguracji, WordPress może tworzyć adresy URL w ten sposób:

https://twoja-domena.pl/?p=123

Prawda, że ten adres URL nie mówi o czym jest strona?
Inną opcją jest dodawanie daty umieszczenia wpisu w adresie URL:

https://twoja-domena.pl/2019/07/21/wordpress-seo

lub

https://twoja-domena.pl/2019/07/wordpress-seo

Adresom URL bliżej do doskonałości, jednak takie rozwiązanie ma kilka wad. Po pierwsze słowa czy frazy kluczowe znajdują się w pewnej odległości od domeny. Po drugie w przypadku aktualizacji wpisu data w URL się nie zmieni. Użytkownik widząc taki adres może stwierdzić, że zawarte we wpisie informacje są nieaktualne i nie odwiedzić naszej strony.

Najlepsza opcja dla adresu URL wpisu blogowego to:
https://twoja-domena.pl/pozycjonowanie-wordpress

Taka budowa URL pozwala użytkownikowi zorientować się o czym jest dana strona, nie powoduje mylnego wrażenia o nieaktualności treści i słowa kluczowe znajdują się w bliskim sąsiedztwie domeny. 

Optymalizacja URL powinna zostać wykonana już na etapie tworzenia wpisu, by uniknąć późniejszych przekierowań. Adres powinien być stosunkowo krótki, nie zawierać niepotrzebnych słów i sformułowań oraz jak najlepiej odzwierciedlać tematykę strony. 

Ustawienia adresu URL dokonuje się w przy edycji strony:
Zmiana adresu URL - ustawienia WordPressa

lub można wykorzystać też do tego niezastąpiony plugin Yoast SEO.
Korekta adresu URL przy pomocy wtyczki Yoast

Taksonomia - kategorie i tagi
WordPress  twórcom artykułów, czy ogólnie treści, oferuje możliwość zaszeregowania wpisów w dwóch rodzajach taksonomii: tagach i kategoriach. Kategorie różnią się od tagów tym, że posiadają określoną hierarchię i każda kategoria może mieć swoje podkategorie. Tagi mają strukturę płaską i w WordPressie są elementem opcjonalnym.

Jeżeli dopiero zaczynamy tworzenie bloga, skupmy się na stworzeniu 2 - 3 kategorii, do których będziemy zaliczać wpisy. W pierwszym etapie zrezygnujmy z tworzenia tagów. Kilkukrotnie spotkałem się z sytuacją, gdy blog posiadał więcej tagów niż wpisów. Jest to zjawisko wysoce niepożądane, gdyż tagi z jednym wpisem tworzą tzw. thin content (strona o słabej jakości) i/lub duplicate content (strona o takiej samej treści jak inna strona w serwisie). Oba zjawiska są negatywnie odbierane przez Google i mogą wpłynąć na pozycjonowanie strony.

Nie chciałbym całkowicie negować użycia tagów przy pozycjonowaniu. W dużych serwisach stanowią one cenną pomoc przy grupowaniu wpisów i ułatwiają użytkownikowi nawigację. Należy je jednak stosować z rozwagą i umiejętnie wykorzystać potencjał jaki ze sobą niosą. Jeżeli interesuje Cię w jaki sposób można lepiej używać tagów i kategorii zachęcam do zapoznania się z artykułem - 3 pomysły na optymalizację WordPressowych kategorii i tagów pod SEO.

Struktura nagłówków
Tworząc artykuł, wpis na bloga czy jakiś dłuższy tekst, już na etapie planowania zadbajmy o prawidłową strukturę nagłówków h1, h2 i h3. Dobrą praktyką jest posiadanie na stronie jednego nagłówka pierwszego rzędu. W jego treści powinna być zawarta cała istota tematyki podstrony. To z niego użytkownicy dowiedzą się o czym jest wpis, a umieszczenie w h1 słowa kluczowego pomoże robotom indeksującym lepiej zakwalifikować naszą stronę.

Po nagłówku h1 następują nagłówki h2. W nich umieszczamy zagadnienia dopełniające treść nagłówka pierwszego rzędu. Jeżeli chcielibyśmy poruszyć bardziej szczegółowo dany temat, przydadzą się nagłówki h3. W strukturze html istnieją jeszcze nagłówki niższych rzędów (h4, h5, h6), ale nie wpływają one w istotny sposób na pozycjonowanie strony. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie używania ich w tekście.

Unikalne treści
Chcąc zostać zauważonym w sieci, poza aspektami technicznymi, które pozwalają lepiej zrozumieć stronę robotom, warunkiem koniecznym jest pisanie unikalnych treści. Google nie lubi stron, które w większości posiadają taką samą zawartość jak inne witryny. Strony zduplikowane spychane są na dalsze pozycje lub w ogóle nie są indeksowane.

Wymienione tutaj porady dotyczą oczywiście działania on-site (w obrębie domeny). By poszerzyć grono odbiorców ważne są także linki. Pozyskanie odnośników do strony to temat na dłuższy artykuł. Warto jednak wiedzieć, że pozyskiwanie linków może odbywać się na kilka sposobów: guest posting, artykuły sponsorowane, udzielanie się na forach internetowych itp. Wpływ na pozycję strony ma też ruch z mediów społecznościowych. Social media takie jak Facebook, Twitter czy Instagram pozwalają w krótkim czasie rozpropagować naszą publikację w Internecie.

Poradnik ten nie jest bynajmniej pozycją dla webmasterów. Z porad skorzystają głównie osoby nie zajmujące się na co dzień tworzeniem stron czy ich pozycjonowaniem. Dzięki tym kilku wskazówkom będziesz miał większą świadomość, o jakie elementy zadbać, by częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania.

Na koniec jeszcze dwa słowa o Danielu:

Daniel Jędrysik

Starszy Specjalista SEO w Kampanie SEOSpecjalizuje się w pozycjonowaniu stron. Fan pracy nad najtrudniejszymi projektami SEO oraz technicznej optymalizacji witryn. Z powodzeniem realizuje projekty na rynkach polskim i anglojęzycznych. W wolnych chwilach zgłębia wiedzę z zakresu analityki. Prywatnie miłośnik historii i fan fantastyki.

 

 • Super 10
 • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

 • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
 • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
 • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
 • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

4 godziny temu, Id00ser napisał:

fajnie jakbyście poruszyli jakiś temat z bh seo, chyba że to nie wasza działka.

Agencje, których działką jest black hat seo? Wystarczy znaleźć jakąś słabą i tanią, jak Ci przejadą stronę xrumer'em to zobaczysz :D

 • Haha 1
Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Id00ser napisał:

ps. fajnie jakbyście poruszyli jakiś temat z bh seo, chyba że to nie wasza działka.

https://www.blackhatworld.com/

3 godziny temu, eM. napisał:

Agencje, których działką jest black hat seo? Wystarczy znaleźć jakąś słabą i tanią, jak Ci przejadą stronę xrumer'em to zobaczysz :D

Prześwietl duże portale i ich linki. Jak używasz Xneo czy rumaka to znajdziesz znajome miejscówki ;) Poza tym uważam że xrumer nie szkodzi, jak użyjesz go z głową.

 • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
 • 9 miesięcy temu...
 • 4 tygodnie później...

@ingus4321 to zalezy od zaindeksowanej liczby subdomen i ich jakości. Jeżeli będzie dużo subdomen niskiej jakości to strona będzie się słabiej pozycjonować - jeżeli mniej ale lepszej jakości to będzie lepiej. 

O jakie domeny darmowe Ci chodzi? subdomeny (np. wordpress.com) czy domeny typu .gq, .tk? 

Udzielam wsparcia SEO | Tworzę aplikacje i migracje | tyle zarobiłem nic nie robiąc
40.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .