Skocz do zawartości

Sprzedaż e-booków w Polsce, mieszkając za granicą


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zaznaczam, że nie robiłem za bardzo researchu w Google ale ponieważ dawno nic tutaj nie pisałem na forum - pomyślałem, że od razu zapytam specjalistów. Interesuje mnie sprzedaż e-booków na Polske. Ja sam mieszkam jednak w Irlandii. W związku z tym moje pytanie dotyczy konretnie samych podatków. Czy mieszkając w Irlandii jestem zobowiązany rozliczać się z osobno w Polsce od wspomnianych wcześniej sprzedanych ebooków?

Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Zależy to od kilku rzeczy czy prowadzisz działalność, jesteś płatnikiem VAT(osiągasz próg) i ile tych ebooków sprzedajesz?

i to tylko kilka pytań, a już nie wspominając o Irlandii mieszkasz tam i pracujesz?

Dlatego zawsze zaleca się konsultację z księgowym lub doradcą podatkowym, który zna przepisy w obu krajach. Dzięki temu uzyskasz szczegółowe informacje i dostosowane porady dotyczące twojej sytuacji. Bo każda sprawa jest unikatowa.

 

Odnośnik do komentarza
21 godzin temu, wioras napisał(a):

Czy mieszkając w Irlandii jestem zobowiązany rozliczać się z osobno w Polsce od wspomnianych wcześniej sprzedanych ebooków?

Polska ma podpisaną z Irlandią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli przebywasz w Irlandii przez ponad 183 dni w roku (licząc od 1 stycznia do 31 grudnia), to zgodnie z prawem uznaje się że tam masz rezydencję podatkową. Podatek dochodowy rozliczasz więc wyłącznie w Irlandii, o ile nie prowadzisz działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce. Bo jeśli w Polsce masz JDG lub spółkę i przyjmujesz płatności na tą firmę - zamieszkanie w Irlandii od niczego Cię nie zwalnia ;)

Także jeśli mieszkasz w Irlandii, pieniądze przyjmujesz na irlandzką firmę, irlandzkie konto - to tam rozliczasz podatek dochodowy.

__

Trudniej wygląda sytuacja z vatem...  bo jeśli sprzedajesz e-booki klientom w Polsce (czy szerzej w całej Unii Europejskiej), miejsce opodatkowania VAT jest związane z krajem nabywcy. To znaczy, że na nabywcy spoczywa obowiązek zapłaty VAT - bo to tak jakby sobie importował towar z irlandii. Tutaj nie wiem niestety jak do tego podejść. 

Pogoogluj sobie i sprawdź jak działa system OSS (One Stop Shop) - rzekomo umożliwia zgłoszenie i zapłatę podatku VAT dla klientów z innych krajów ;) 

  • Dzięki! 1

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Lubię to!
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .