Blog Ciamciaja

  • wpisów
    11
  • komentarzy
    68
  • wyświetleń
    20188

3 najlepsze sposoby na udany content

blog-0051674001442342435.jpgNie ważne, czy jesteś nowicjuszem w prowadzeniu bloga i pisaniu treści na strony, czy też można nazwać Cię ekspertem w tej dziedzinie - na pewno spotkałeś się kiedyś z pytaniem typu “O czym warto pisać, aby odnieść sukces?” Nie jest tajemnicą, że aby Content Marketing, stał po Twojej stronie i aby Twój blog prężnie się rozwijał, powiększając liczbę czytelników, musisz dostarczać nowych, interesujących treści tak często, jak to tylko możliwe.

Tradycją jest, że każdy artykuł ma swój zalążek jako niewinny pomysł. Zdarzają się jednak sytuacje, że bloger staje w miejscu nie mając żadnej koncepcji na nowe artykuły. Receptą na przełamanie tego impasu jest rezerwowa lista pomysłów, która podpowiada, o czym pisać. Poniżej znajdziesz 3 proste sposoby na to, jak kompletować pomysły na doskonały content.

1. Słuchaj sugestii i pytań czytelników/klientów.

W zależności od tego, czy redagujesz prywatny blog, czy też prowadzisz stronę firmową, zawsze spotkasz się z pytaniami od czytelników/klientów. Zawsze znajdzie się ktoś, kto szuka informacji z Twojej branży. Warto skupić się na postawionych pytaniach, które dostarczają pomysłów i niekiedy materiałów na kolejną publikację. Artykuły pisane na podstawie pytań traktuj jak odpowiedzi skierowane do szerszego gremium czytających. Metoda na publikacje rozwiązujące problemy i odpowiadające na popularne pytania to bardzo dobra droga do tego, aby podnieść użyteczność treści na Twoim blogu. Cytując znanego amerykańskiego eksperta od marketingu, Jay'a Baer'a- “Jeśli coś sprzedasz, masz klienta na jeden dzień. Jeśli komuś pomożesz, masz klienta na całe życie.”

5LPUbCv.png

Zbieranie pomysłów na publikacje bazujące na strategii udzielania odpowiedzi na zadane przez czytelników pytania dotyczące Twojej specjalizacji (zwłaszcza na te, które kierowane są od początkujących) dostarczają nie tylko świeżych pomysłów na artykuły. Wisienką na torcie jest fakt, że takie podejście pozwala budować grupę oddanych czytelników, którzy mogą regularnie odwiedzać Twojego bloga. Taka metoda działania sprawia, że zaczniesz być postrzegany w branży jako ekspert i pewne źródło informacji.

Pomocne źródła pytań: Quora, fora internetowe

D5VrkIV.png

W sieci znajduje się wiele rodzajów portali, które są źródłem różnego rodzaju pytań z niemalże wszystkich dziedzin życia. Największą jest Quora - niestety, dostępna jest ona tylko po angielsku. Mimo to, warto korzystać z tej pomocy, nawet wtedy, gdy piszesz tylko po polsku, (każdy research może być wykonany w innym języku). Alternatywą są polskie odpowiedniki, tj. na przykład zapytaj.onet.pl

Quora to przede wszystkim ogromna ilość userów, którzy nie mają zahamowań, aby pytać dosłownie o wszystko. Popularność danego pytania można łatwo zmierzyć - w tym celu należy sprawdzić ilość wyświetleń a także specjalnych podbić, (są to opcje typu “re-ask”, które pozwalają odpowiedzieć w danym wątku, zamiast zadawać identyczne pytanie). Najlepsza odpowiedź z danego wątku dostaje tzw. “upvotes” co podnosi jej widoczność na stronie.

Najczęściej zadawane pytania z określonej dziedziny możesz znaleźć także na tematycznych, branżowych forach internetowych. Zakładam, że znasz swój sektor działania i wiesz, które fora warto odwiedzać.

Dodatkowa porada: Gdy już znajdziesz wątek z pytaniem, na które odpowiesz w swoim artykule, zachowaj link na później, a gdy już opublikujesz artykuł na blogu, dodaj link do wpisu we wspomnianym wcześniej wątku. Dzięki temu zyskasz wartościowy ruch na swoją stronę i być może zdobędziesz nowych, stałych czytelników.

2. Inspiruj się popularnymi treściami.

Kolejnym sprawdzonym sposobem na ciekawą treść jest inspirowanie się innymi dostępnymi artykułami publikowanymi na popularnych serwisach branżowych. Warto tu zwrócić uwagę na chwytliwe nagłówki, które są skonstruowane tak , aby przyciągnąć jak największą uwagę czytelników. Nie chodzi o skopiowanie znalezionego artykułu, ale o zaczerpnięcie inspiracji i rozbudowanie tematu. Dla przykładu, wpisy typu “3 sposoby na…” możesz rozbudować o dwa kolejne. Chodzi o to, aby przerobić zawartą w artykule treść, dodać kilka informacji od siebie i wpleść w treść nowe media (tj.video lub infografikę). Dokonaj analizy tematów, które cieszą się największą popularnością i spraw, aby to właśnie te pomysły stały się inspiracją do stworzenia nowych artykułów.

Pomocne narzędzia: BuzzSumo, Impactana

Lrx0MOr.png

Pomocne mogą okazać się narzędzia BuzzSumo (konto Pro jest dostępne w SeoTools) oraz Impactana. Dzięki nim znajdowanie popularnych treści będzie o wiele przyjemniejsze i prostsze. Wystarczy użyć dowolnego słowa kluczowego, aby za pomocą narzędzi znaleźć popularne publikacje pasujące do wysłanego zapytania. Skrypty bazują i segregują artykuły na podstawie dwóch głównych wskaźników. Jeden opiera się na sieciach społecznościowych (przy artykule pojawia się ilość zdobytych przez publikację lajków oraz udostępnień z podziałem na portale społecznościowe). Drugi wskaźnik dotyczy działań samych użytkowników, tj. pokazuje ilość komentarzy, które nagromadziły znalezione publikacje.

Dodatkowa porada: Wykonując research najpopularniejszych publikacji pamiętaj o tym, aby nie ograniczać się jedynie do przeczytania tytuły i kilku pierwszych zdań tekstu. Warto zapoznać się także z komentarzami. Znajduje się w nich doskonały feedback i dalsze pytania lub wątpliwości napisane przez czytelników. To kolejne źródło wiedzy i inspiracji dla Twoich publikacji.

3. Zadbaj o research fraz kluczowych.

Dobry research biorący pod uwagę najpopularniejsze branżowe słowa kluczowe także będzie przydatny w stworzeniu listy z pomysłami na content. Warto zauważyć, że duża ilość wyszukiwań dla określonej frazy to nie dzieło przepadku. To miarodajny wskaźnik popularności danego zagadnienia i zainteresowania wykazywanego przez użytkowników.

Posiadając statystykę dotyczącą popularności wybranych słów kluczowych, w której znajdziemy dane o ilości wyszukiwań, możemy stworzyć tematy, które bazują i dotyczą tychże fraz kluczowych.

Pomocne narzędzia: Google Keyword Planner, Keywordtool.io

d6qI51V.png

Narzędziem, które na pewno pomoże w poszukiwaniach popularnych fraz kluczowych jest Google Keyword Planner. Mimo, że Google stworzyło go przede wszystkim dla kampanii AdWords, skrypt daje wiele cennych informacji na temat popularności danej frazy (i grupy fraz pokrewnych) oraz ich konkurencyjności. Keyword Planner warto połączyć z narzędziami o nazwie Keywordtool.io lub KeywordRevealer.com (oba są dostępne w SeoTools) które podpowidzą Ci dodatkowe sugestie i odmiany słów kluczowych.

Dodatkowa porada: Przeprowadzając research nie zwracaj uwagi tylko na najpopularniejsze i najtrudniejsze (obwarowane największą konkrecyją) frazy kluczowe. Warto sprawdzić także dłuższe i bardziej dopasowane anchory tzw. frazy long tail. Możliwe, że to właśnie wśród nich znajdziesz pomysły na content (co więcej, mogą to być nawet gotowe tytuły artykułów). Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że Twój artykuł od razu będzie promowany przez roboty na wybrane frazy kluczowe. Nie trzeba przypominać, że to zwiększy ruch z wyników wyszukiwań w Google dla fraz typu long tail.

Podsumowanie

Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że Content Marketingu i prowadzenie bloga to nie tylko sam proces pisania treści, ale przede wszystkim rzetelny i skuteczny wybór tematów, które zainteresują użytkowników. Dlatego zaprezentowane metody szukania inspiracji w Content Marketingu bazują na ważnym wskaźniku - zapotrzebowaniu na dany artykuł, które sygnalizuje sam użytkownik.

Musisz postawić na tworzenie takiego contentu, który stanie się pomocny dla czytających, który odpowie na ich wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Dopiero właściwe zrozumienie i wprowadzenie tych zasad spowoduje, że Twój blog zasłynie jako źródło wiedzy i sprawdzonych porad z danej branży.

Masz więcej sprawdzonych pomysłów na to, jak szukać inspiracji na nowe artykuły? Podziel się nimi w komentarzu!

Pomysł na artykuł został zaczerpnięty z http://www.matthewwoodward.co.uk/(wiem, że pojawił się również na paru polskich stronach o marketingu :ph34r: ).0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się tutaj