Skocz do zawartości

Test predyspozycji zawodowych - co to jest i gdzie wykonać?


Ciamciaj

159 wyświetleń

Wybór ścieżki zawodowej to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu- w końcu stanowi ona sporą jego część więc warto, by była właściwie dobrana i brała pod uwagę indywidualne predyspozycje, umiejętności oraz zainteresowania. Są to kluczowe elementy, które w dalszym ciągu przełożą się zarówno na efekty pracy, jak i własne zadowolenie z wykonywanego zawodu zgodnie ze znanym porzekadłem „Rób to co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”.

Czym jest test predyspozycji zawodowych

Test predyspozycji zawodowych przybiera różne formy. Może to być zestaw odpowiednio dobranych pytań, spośród których należy wybrać jedną, najbardziej pasującą do nas odpowiedź lub zbiór pewnych stwierdzeń, w których trzeba określić w jakim stopniu każde z nich nas dotyczy. Pytania bądź stwierdzenia dotyczą różnych aspektów naszego życia a odpowiedzi na nie wyznaczają pewien klucz, który pomaga w określeniu predyspozycji, zainteresowań zawodowych,  mocnych i słabych stron danej osoby. Test predyspozycji zawodowych ułatwia więc wybór właściwej ścieżki rozwoju zawodowego. Nie wskazuje konkretnego zawodu, jednak dzięki określeniu czy mamy na przykład cechy przywódcze, czy raczej wolimy słuchać i podporządkowywać się innym; czy wolimy pracować w grupie, czy też samodzielnie; czy lubimy wykonywać wciąż te same obowiązki, czy może bardziej satysfakcjonuje nas robienie wciąż czegoś innego. Dzięki konkretnym wskazaniom będzie nam łatwiej podjąć decyzję odnośnie swojej przyszłej kariery i spełniania się w zawodzie, który jest nam najbliższy.

Psycholog biznesu – Izabela Kielczyk
Psycholog biznesu – Izabela Kielczyk
https://izabelakielczyk.pl/

Kiedy wykonać test predyspozycji zawodowych

Przede wszystkim wówczas, gdy stoimy na samym początku wyboru swojej ścieżki zawodowej, a więc jeszcze przed podjęciem decyzji o kierunku studiów bądź innej formy kształcenia. Jest to więc jedna z pierwszych poważnych decyzji, które przychodzi nam podejmować w dorosłym życiu- jedna z pierwszych, ale jakże ważnych. Nieraz bowiem błędnie możemy przypisywać sobie jakieś cechy, zaś dopiero test predyspozycji zawodowych ukaże nam, że się mylimy. Badania wykazują, że większość młodych ludzi wybierając kierunek studiów kieruje się panującym trendem na dany kierunek bądź patrząc jedynie przez pryzmat zarobków. W ogólnym rozrachunku nie jest to jednak właściwy tok myślenia i znacznie lepszym sposobem będzie wykonanie testu oraz podjęcie decyzji w oparciu o jego wyniki. Tylko wówczas taka praca nie będzie nas męczyć, lecz z chęcią będziemy wykonywać zadania, do których mamy właściwe predyspozycje.

Wybór drogi kształcenia nie jest jednak jedyną sytuacją, w której warto wykonać test. Jeśli bowiem nawet od kilku lat wykonujemy dany zawód, lecz nie jest on spełnieniem naszych marzeń oraz nie czujemy, byśmy realizowali własne ambicje i osiągali zawodowy sukces, wówczas także test predyspozycji zawodowych będzie dobrym rozwiązaniem. Wskaże bowiem prawdziwe predyspozycje i może będzie impulsem do zmiany pracy oraz początkiem zawodowego spełnienia. Niezależnie więc w jakim miejscu swojej ścieżki zawodowej się znajdujesz, jeśli jeszcze nie miałeś ku temu okazji, profesjonalny test predyspozycji zawodowych jest dla Ciebie.

Gdzie można wykonać test predyspozycji zawodowych

W sieci znaleźć można mnóstwo takich testów. Nie jest to jednak najlepsze źródło do poznawania swoich predyspozycji oraz mocnych i słabych stron. Przede wszystkim dlatego, iż nie jest to profesjonalne narzędzie a także brak w nich dokładnej i rzetelnej analizy. Funkcjonuje także wiele firm zajmujących się doradztwem zawodowym, w których można wykonać taki test. Jest to zdecydowanie lepsze miejsce, będące wsparciem naszych przyszłych decyzji, jednak tu także pomoc ta nie jest dogłębna. Wreszcie test predyspozycji zawodowych wykonać można w poradni psychologicznej i jest to najlepsze z możliwych miejsc. Przede wszystkim dlatego, iż psycholog korzysta jedynie z profesjonalnych i pewnych narzędzi oraz oferuje praktyczną oraz realną pomoc, rzutującą na wybór ścieżki zawodowej. To bowiem nie tylko rozwiązanie testu, ale także wywiad psychologiczny i jak najlepsze poznanie danej osoby, da psychologowi pełny obraz i pozwoli na wyczerpujące omówienie wyników testu oraz podsumowanie zebranych informacji. Ponadto możliwość rozmowy oraz zadawania pytań czy uzyskanie pewnych rad z pewnością okaże się pomocne  w wyborze życiowych dróg.

Materiał zewnętrzny

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .