Skocz do zawartości

Ciamciaj

52 wyświetleń

MLM (Multi Level Marketing), znany również jako marketing sieciowy przez nieuczciwe działania osób z tej branży kojarzony jest dziś z oszustwami i piramidą finansową. W rzeczywistości jest to model finansowy umożliwiający stworzenie dobrze prosperującego biznesu online i offline.

W tym artykule przedstawimy m.in. główne zalety i wady MLM, powody dla których warto działać w marketingu sieciowym oraz pokażemy przykłady dobrze prosperujących firm w systemie MLM. Zapraszamy do lektury.

mlm opinie

Spis treści


Co to jest MLM?

Marketing MLM to model finansowy polegający na dystrybucji produktów i usług przez sieć dystrybutorów, którzy podjęli współpracę z daną firmą.

Głównym założeniem marketingu sieciowego jest rozbudowywanie sieci sprzedaży, a co za tym idzie zwiększanie swoich zasięgów. Każdy konsultant w branży MLM ma możliwość zaproszenia do współpracy innych osób, którzy razem z nim będą tworzyć tzw. strukturę MLM. Im więcej dystrybutorów znajdujących się pod nami, tym więcej zarabiamy.

MLM to tylko jeden z wielu pomysłów na zarabianie online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat biznesów online, sprawdź ten artykuł.

Dystrybutorzy, którzy podjęli współpracę z firmą MLM posiadają możliwość:

 • zapraszania nowych członków i budowania własnej struktury dystrybutorów
 • zamawiania produktów na własny użytek w cenie preferencyjnej
 • sprzedawania produktów w cenach katalogowych innym osobom

Wynagrodzenie danej osoby w marketingu wielopoziomowym zależy od ilości samodzielnie dokonanych sprzedaży oraz sprzedaży dystrybutorów znajdujących się pod nami.

Zarejestruj się na naszym forum! W razie problemów z zarabianiem w sieci na pewno pomożemy!
 • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
 • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
 • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
 • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

Marketing wielopoziomowy w XXI wieku w Polsce

MLM w Polsce nie cieszy się zbyt pozytywną renomą przez nieodpowiednie działania podejmowane przez dystrybutorów i fałszywe obietnice szybkiego zarobku.

Na początku lat 2000, wiele osób ślepo wierzyło w obietnice przedstawiane przez doświadczonych marketerów, których zadaniem było pozyskanie jak największej ilości dystrybutorów. Nie było wtedy możliwości sprawdzenia opinii o danej firmie przez Internet, a jedyną drogą by przekonać się, czy rzeczywiście coś działa było własnoręczne sprawdzenie.

Ludzie kupowali próbki, produkty lub usługi, wydawali często wiele tysięcy złotych na reklamę, dzięki której mieli stać się bogaci. Później okazywało się, że były to pieniądze wyrzucone w błoto, których nie da się odzyskać.

Właśnie na tej podstawie wykreował się w Polsce ogólny pogląd na MLM jako oszustwo lub piramida finansowa.

Multi Level Marketing - jak działa

Skoro wiesz już, czym jest MLM biznes i jaka jest jego ogólna historia w Polsce, możemy przejść do przedstawienia tego, w jaki sposób działa branża MLM.

Dla lepszego i prostszego zobrazowania całego procesu posłużymy się przykładem.

Załóżmy, że dołączasz do firmy MLM w celu zarabiania pieniędzy bez konieczności prowadzenia własnego biznesu. Nie masz jednak funduszy na to, by zainwestować w reklamę, która mogłaby napędzić sprzedaż. Kupujesz więc dany produkt dla siebie. Wydajesz 100 zł, a prowizja dla sprzedawcy wynosi 15%. Otrzymujesz 15 zł za pomyślnie wykonaną sprzedaż.

W końcu udaje Ci się zacząć sprzedawać produkty dla znajomych i rodziny. Sprzedajesz 20 produktów w miesiącu a więc 20*100*15% = 300 zł. W końcu udaje Ci się zarobić jakieś pieniądze.

Postanawiasz zaprosić kilka osób opowiadając im o możliwościach produktu i tym ile mogą zarabiać. Dwie osoby decydują się dołączyć i dokonują 100 transakcji miesięcznie - Ty otrzymujesz 5% od ich sprzedaży. 100*100*5% = 500 zł.

300 zł które wygenerowałeś Ty + 500 zł Twoich dystrybutorów daje 800 zł. Nakręcasz się, zapraszasz coraz więcej osób, a w tym samym czasie Twoi dystrybutorzy również zapraszają kolejne osoby, dzięki którym Ty także zarabiasz.

W ten sposób machina się napędza i rozszerza swoje zasięgi. Im wyżej jesteś w danej strukturze, tym więcej jesteś w stanie zarabiać bez dalszej potrzeby własnoręcznego sprzedawania produktu lub usługi danej firmy.

Tak wygląda ogólny zarys marketingu wielopoziomowego. Zauważyłeś zapewne, że przypomina to nieco piramidę finansową - prawda? Postaramy się teraz odpowiedzieć na pytanie, czy MLM = piramida finansowa.

czy marketing wielopoziomowy to piramida finansowa

Czy marketing wielopoziomowy to piramida finansowa?

Nie ma chyba biznesu wokół którego nie pojawiają się jakieś kontrowersje. Tak samo sprawa wygląda z marketingiem wielopoziomowym.

Na pierwszy rzut oka MLM wygląda zupełnie tak samo, jak dobrze znane w świecie marketingu piramidy finansowe. Istnieją jednak drobne detale, które sprawiają, że MLM jest legalnym biznesem na którym naprawdę da się zarobić.

Przyjrzyjmy się więc różnicom, pomiędzy MLM a typową piramidą finansową.

 • W MLM nie wolno stosować przymusu, manipulacji, obrażania ani krytykowania. Nie pozyskasz nowego klienta lub dystrybutora będąc niemiłym lub krytykując jego zachowania.
 • Piramidy finansowe są nielegalne w wielu krajach. MLM są legalne ponieważ dołączając do firmy MLM nie uiszczamy opłaty wstępnej, a nasze zarobki uzależnione są od ilości dokonywanych sprzedaży realnych produktów.
 • MLM polega na sprzedaży usług i produktów oraz budowaniu sieci biznesowej na której zarabiamy. Piramidy skupiają się wyłącznie na budowaniu sieci i pobieraniu opłat od nowych członków.
 • Dołączając do piramidy finansowej musisz uiścić opłatę wstępną, dzięki której osoby na szczycie zarabiają. Żadna firma MLM nie pobiera opłat za dołączenie do zespołu.
 • W piramidach finansowych na realny zysk mogą liczyć jedynie osoby znajdujące się na szczycie. W marketingu multi level'owym każdy nowy dystrybutor ma szansę na prawdziwy zarobek.

To główne różnice, dzięki którym możesz odróżnić typową piramidę finansową od legalnego w wielu krajach MLM. Pamiętaj jednak, by zawsze mieć się na baczności, ponieważ wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z umiejętności perswazji i manipulacji doświadczonych marketerów w tej branży.

MLM - opinie

Ile osób, tyle tak naprawdę opinii o MLM. Jedni uważają, że jest to biznes oparty na oszustwie, inni zaś twierdzą, że możliwość dystrybucji czyichś produktów bez konieczności posiadania swoich to żyła złota.

Zanim przystąpisz do pracy w systemie MLM, dokładnie zapoznaj się z opiniami na temat danej firmy, poznaj jej produkty, napisz do ludzi pracujących w podobnych branżach i dokładnie przeczytaj regulamin. Dzięki temu unikniesz przyszłych problemów i oszczędzisz kilka złotych gdyby miało się okazać, że wybrana firma jest zwykłym oszustwem.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony tak, z drugiej nie. Wszystko zależy od Twoich umiejętności i predyspozycji z zakresu marketingu i reklamy.

Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w MLM, zapoznaj się z poniższą listą, która ułatwi Ci podjęcie odpowiedniej decyzji.

 1. Sprawdź oferowany produkt. Cena, jakość, użyteczność - to trzy najważniejsze parametry, które powinieneś sprawdzić na temat produktu dołączając do jakiejkolwiek firmy MLM.
 2. Zmuszanie do zakupu produktu. Jeśli firma zmusza ludzi do zakupu danego produktu, trzymaj się od niej z daleka.
 3. Zarobki zależne wyłącznie od ilości zaproszonych osób. Jeżeli Twoje przychody są uzależnione wyłącznie od ilości zaproszonych partnerów, powinieneś zakończyć współpracę z daną firmą.
 4. Odpowiedz na pytanie, czy sam kupiłbyś ten produkt. Jeżeli sam uważasz, że dany produkt nie ma sensu bytu, bardzo ciężko będzie Ci przekonać kogoś do zakupu. Jeżeli wierzysz, że coś naprawdę się przyda lub może pomóc, wtedy jesteś naprawdę wiarygodny.
 5. Nie wiesz w możliwość szybkiego zarobku i błyskawiczną karierę. W żadnym biznesie nie ma nic za darmo. Oczywiście istnieją ogromne możliwości, ale benefity są zwykle przeznaczane dla kilku najlepszych dystrybutorów.
 6. Przeczytaj umowę i zachowaj należytą ostrożność. Wszędzie mogą czaić się kruczki. Pamiętaj, że zawsze podpisując umowę musisz mieć się na baczności.
 7. Sprawdź historię firmy. Możesz bez problemu znaleźć w internecie: jak długo istnieje firma, jakie są na jej temat opinie i jakie odnosi wyniki finansowe.
 8. Sam ustal, czy wybrany biznes jest dla Ciebie. Podejmij przemyślaną i świadomą decyzję. Tylko wtedy będziesz mógł spać spokojnie.

Sukces największych partnerów działających w marketingu wielopoziomowym oparty jest nie na szczęściu, a na wieloletniej ciężkiej pracy. Nie jest to bowiem biznes, w którym od pierwszego miesiąca będziemy zarabiać ogromne kokosy. Żeby móc całkiem pasywnie zarabiać, musisz poświęcić sporo czasu, czytać, uczyć się i poszerzać horyzonty, by poznawać nowe metody docierania do klientów i potencjalnie nowych osób w Twojej sieci dystrybutorów.

marketing sieciowy - wady i zalety

Zalety marketingu sieciowego

Główne zalety MLM to:

 • Niskie ryzyko straty
 • Brak wymaganych kwalifikacji i doświadczenia
 • Brak początkowych kosztów
 • Samodzielność i dowolność w podejmowaniu decyzji
 • Dobra opcja na dodatkowy biznes po godzinach
 • Możliwość podnoszenia kwalifikacji z zakresu marketingu i sprzedaży

Wady systemu MLM

Jeżeli chodzi o wady MLM to:

 • Żaden z promowanych produktów nie jest Twój. Nie masz możliwości wprowadzać żadnych zmian.
 • Ogromna popularność MLM. W naszym kraju nie zawsze kojarzy się pozytywnie.
 • Oczekiwania finansowe. Wiele osób myśli, że po kilku tygodniach uzyskają pasywny przychód rzędu 5 000 zł miesięcznie.
 • Możliwość przesycenia rynku danym produktem.
 • W każdym momencie firma może się zawinąć.
 • Konieczność zachęcania nowych użytkowników, znajomych - często personalnie.

Ranking popularnych firm MLM w Polsce

Na rynku istnieje mnóstwo firm działających w modelu marketingu sieciowym, a wiele z nich to ogromne korporacje, które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych firm prowadzących biznes MLM, do których możesz dołączyć.

 1. Oriflame - międzynarodowy holding kosmetyczny zajmujący się produkcją i dystrybucją kosmetyków w systemie MLM.
 2. DuoLife - sklep ze zdrową żywnością i produktami eko.
 3. Arbonne - międzynarodowy biznes działający w modelu MLM sprzedający produkty dla vegan.
 4. Avon - ogólnoświatowe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i dystrybucją kosmetyków korzystające z modelu marketingu wielopoziomowego.
 5. Farmasi - firma oferująca naturalne kosmetyki
 6. AAC Rainbow - sklep posiadający w swojej ofercie m.in. odkurzacze dla alergików.
 7. Nature's Sunshine - międzynarodowa organizacja oferująca bogatą gamę naturalnych produktów.
 8. FM World - firma działająca w branży MLM oferująca perfumy, kosmetyki, suplementy diety, chemię gospodarczą oraz produkty spożywcze.
 9. Souvre - firma posiadająca w swojej ofercie dermokosmetyki, środki czystości, suplementy diety i perfumy.
 10. Roboclean - międzynarodowa firma zajmująca się produkcją i sprzedażą odkurzaczy w modelu MLM.

Podsumowanie

System MLM w 7 krokach.

 1. Nawiązujesz współpracę z wybrana firmą marketingu sieciowego.
 2. Poznajesz produkty, polecasz je i sprzedajesz otrzymując w zamian prowizję.
 3. Zapraszasz do współpracy kolejne osoby, które robią to co Ty.
 4. Otrzymujesz procent od sprzedaży dokonanych przez zaproszonych przez Ciebie dystrybutorów.
 5. Każda zaproszona osoba zaprasza kolejną osobę, a więc ich dochód zwiększa się.
 6. Dochód Twoich partnerów się zwiększył, a więc Ty sam także zarabiasz więcej.
 7. Kontynuujesz rozbudowę swojej sieci i zarabiasz coraz więcej.

Na tym forum ludzie zajmują się wieloma metodami na zarabianie przez Internet. Marketing sieciowy jest tylko jedną z nich.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wybranymi metodami:

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .