Odsprzedaż domen - jak kupować i sprzedawać z zyskiem
Odsprzedaż domen - jak kupować i sprzedawać z zyskiem
Sam w temacie sprzedaży i kupna domen nie jestem ekspertem, jednak siedzę w internecie tyle czasu, że zdecydowałem się napisać o tym post, bo temat nie jest zbyt popularny u nas, a można naprawdę sporo na nim zarobić! W dobie internetu strona internetowa jest pierwszym źródłem informacji na temat firm czy osób. Aby można było łatwo znaleźć naszą stronę wśród setek innych, musimy mieć wyróżniający się adres www. Jednak czasem trafiamy na problem w postaci braku dostępu do danego adresu. Rozwiązaniem problemu jest odkupienie domeny od jej właściciela. I tutaj właśnie zrodził się kolejny pomysł na zarabianie przez internet: handel domenami.
www.jaksięnazwać.pl?
Dla osób zajmujących się marketingiem internetowym nie będzie żadną nowością informacja, że domena twojej strony powinna być taka sama jak nazwa twojej firmy. Przykładowo: prowadzicie cukiernię, którą nazwaliście “Cukiernia u przyjaciół”. Postanawiacie, że założycie stronę internetową, na której będziecie zamieszczać informację o swoich usługach i wydarzeniach. Potrzebujecie więc prostego adresu www, który będzie się z Wami kojarzył. Logiczne jest zatem utworzenie domeny www.cukierniauprzyjaciol.pl. Utworzenie innego adresu może okazać się mylące dla potencjalnych klientów. Czasem możemy trafić na przeszkodę w postaci zajętej domeny. Czy można temu zaradzić?
Co zrobić, jeśli domena jest zajęta?
Domena może być zajęta z dwóch powodów:
-
ktoś posiada cukiernię o takiej samej nazwie i prowadzi pod tym adresem swoją stronę;
-
ktoś zakupił pożądaną przez was domenę, ale z niej nie korzysta
W pierwszym przypadku nie możemy wiele zrobić. Musimy wtedy znaleźć inny adres, który będzie się z nami kojarzył. Oczywiście możemy próbować skontaktować się z właścicielem i zaproponować odkupienie domeny, jednak jeśli dana domena zapewnia mu ruch na stronie, raczej nie będzie on zainteresowany sprzedażą. Jeśli natomiast trafiliśmy na drugą sytuację, może się okazać, że ktoś zajął domenę, aby ją sprzedać. Dlatego jeśli nie chcemy, aby ktoś inny korzystał z danego adresu, decydujemy się na odkupienie domeny od właściciela. Bowiem handel domenami stał się jednym ze sposobów zarabiania w internecie.
“Sprzedam domenę - tanio”
Handel domenami trwa od samego początku internetu. Kiedy zakładamy stronę internetową musi wykupić domenę od serwisu hostingowego. Cena zakupu nie jest duża. Opłata roczna waha się od kilku złotych do ok. 100 złotych. Najpopularniejszymi domenami w Polsce są te, których zakończenie brzmi .pl, .com, .eu. Są one najłatwiejszymi do skojarzenia, dlatego też są one najwięcej warte. Stąd zrodził się pomysł, aby zarabiać na ich sprzedaży na rynku wtórnym.
Cały proces polega na tym, że wybieramy daną domenę (z nazwą jakiejś firmy, przedsięwzięcia lub produktu), kupujemy ją, a następnie wystawiamy na sprzedaż. Bywa że właściciele domen publikują ogłoszenia o sprzedaży, a czasem czekają, aż ktoś się zgłosi, że chce od nas odkupić domenę. Jeśli jest kilku chętnych sprzedaż może się odbywać na aukcji.
Domeny możemy sprzedać bezpośrednio lub za pomocą specjalnych giełd domen. Najpopularniejszymi giełdami domen są aftermarket.pl czy sedo.com oraz flippa.com. Prawa do danej domeny przechodzą na zasadzie cesji. Jeśli sprzedajemy korzystając z giełd, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zapłacić prowizję za pośrednictwo. Jednak decydując się na handel domenami musimy pamiętać o kilku zasadach, o których przypominają administratorzy serwisu make-cash.pl:
-
nie kupuj domen firm, które już mają swoje strony - prędzej spotkasz się z nimi w sądzie, niż odkupią od Ciebie domenę
-
egzotyczne domeny nie sprawdzą się na rynku polskim - to że twój adres jest unikalny, nie oznacza że jest rozchwytywany
-
jeśli chcesz zarabiać na domenach, kupuj je na rynku wtórnym - ich dostępność na rynku pierwotnym może oznaczać, że nie ma nią zainteresowania (choć tutaj warto myśleć kreatywnie i odejść od tej rady!)
-
jeżeli decydujesz się na sprzedaż na rynku zagraniczynym- pamiętaj, że w innych krajach może być inne podejście do handlu domenami, niż jest u nas
-
zorientuj się, jakie domeny są teraz na topie i w co warto zainwestować - wiele portali ekonomicznych przedstawia kulisy transakcji i ujawnia kwoty
Handlując domenami musimy uzbroić się w cierpliwość. Biznes na pewno jest lukratywny, jednak można wielokrotnie nie trafić z domeną lub trafić na domenę wartą setki tysięcy.
Ile można zarobić? Oto rekordy!
Sex.com - 14 mln USD (rok sprzedaży - 2006)
Porn.com - 9 mln USD (2007)
Diamond.com - 7,5 mln USD (2006)
Vodka.com - 3 mln USD (2006)
CreditCards.com - 2,75 mln USD (2004)
Seniors.com - 1,8 mln USD (2007)
Cameras.com - 1,5 mln USD (2006)
Tandberg.com - 1,5 mln USD (2007)
Scores.com - 1,18 mln USD (2007)
Chinese.com - 1,12 mln USD (2007)
Nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby na domenie, którą trzymamy mieściła się strona z reklamami Adsense, jak zarabiać na reklamach opisałem w poprzednim wpisie.
Wpis miał Was zachęcić do rozwoju w tej materii (nie jest poradnikiem!), jeżeli chcecie znaleźć więcej wpisów i poradników na ten temat na forum to napiszcie to w komentarzach!
- 7
5 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się