Skocz do zawartości

Zadłużenie firmy - kiedy warto skorzystać z postępowania układowego?


Ciamciaj

89 wyświetleń

Zmienna sytuacja gospodarcza w połączeniu z kilkoma błędnymi decyzjami przedsiębiorcy może skutkować poważnymi problemami z płynnością finansową firmy. Niekiedy zadłużenie wzrasta tak bardzo, że ogłoszenie upadłości staje się jedynym wyjściem. Zdarza się jednak, że kryzys jest jedynie przejściowy - wówczas postępowanie układowe pozwala zyskać na czasie, naprawić mankamenty i umożliwia dalsze funkcjonowanie podmiotu na rynku. Co warto wiedzieć o tym procesie? Kiedy otwarcie przyspieszonego postępowania układowego jest opłacalne? Sprawdź.

1. Prawo restrukturyzacyjne w Polsce

2. Czym jest postępowanie układowe?

3. Kto może skorzystać na postępowaniu układowym?

W momencie, w którym postępowanie układowe staje się coraz bardziej realną perspektywą, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kancelaria restrukturyzacyjna to fachowcy, którzy umiejętnie przeprowadzą firmę przez cały proces.

Prawo restrukturyzacyjne w Polsce

Brak rentowności przedsiębiorstwa wcale nie musi oznaczać jego końca. System prawny w Polsce przewiduje dwie główne procedury: upadłościową i restrukturyzacyjną. Zadaniem obu jest wyprowadzenie przedsiębiorcy z długów, różni je jednak rezultat. Upadłość likwidacyjna na mocy prawa prowadzi do likwidacji firmy - wówczas jej majątek w całości zostaje przekazany na spłacenie wierzytelności. Restrukturyzacja pozwala natomiast odzyskać zdolność wykonywania zobowiązań, a tym samym umożliwia dalsze funkcjonowanie.

Restrukturyzacja to cały szereg działań, których zadaniem jest zwiększenie efektywności, zoptymalizowanie posiadanych zasobów oraz poprawienie pozycji firmy na rynku. Jej podstawowym celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości, dodatkowym - poprawa relacji z wierzycielami na mocy postępowania układowego. Kluczem staje się poprawa płynności finansowej.

Zgodnie z przepisami, układ może zostać zawarty na drodze jednego z czterech postępowań:

 • postępowania o zatwierdzenie układu,
 • postępowania układowego,
 • przyspieszonego postępowania układowego,
 • postępowania sanacyjnego.

Pomimo wyraźnych różnic, postępowanie łączy dążenie do zwarcia porozumienia między dłużnikiem a jego wierzycielami.

Czym jest postępowanie układowe?

Postępowanie układowe daje możliwość zawarcia układu w oparciu o sporządzony spis wierzytelności. Dokument ten oraz wniosek o otwarcie postępowania układowego trafia do sądu. Po jego akceptacji możliwe jest ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.

Postępowanie układowe składa się z następujących etapów:

 • złożenie wniosku o otwarcie postępowania układowego,
 • rozpoznanie wniosku i wydanie postanowienia,
 • właściwe otwarcie postępowania,
 • sporządzenie i złożenie na ręce sędziego-komisarza odpowiednich dokumentów,
 • zwołanie zgromadzenia wierzycieli i przystąpienie do głosowania nad układem,
 • przyjęcie układu i rozpoznanie go przez sąd,
 • zakończenie postępowania układowego.

Oczywiście, to tylko schemat. Każdy z etapów, od otwarcia postępowania po jego finał, można podzielić na szereg kroków.

Kto może skorzystać na postępowaniu układowym?

Kiedy warto pokusić się o otwarcie postępowania układowego? Sąd wyrazi na nie zgodę, jeśli zostaną spełnione podstawowe warunki. Trudno szukać uniwersalnych rozwiązań, jednak z pewnością jest to dobry wybór w momencie, gdy stan firmy jeszcze rokuje jej sprawne działanie w przyszłości. Na podstawie spisu wierzytelności oraz danych finansowych można zyskać rozeznanie, czy sytuacja przedsiębiorstwa jest na tyle dobra, że nie ma potrzeby stosowania daleko idących procedur.

Taki stan jest niezbędny do otwarcia postępowania układowego. W trudniejszych sytuacjach trudno w ogóle uprawdopodobnić możliwości pokrycia kosztów postępowania i zobowiązań.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .