Wspólne mieszkanie: sposób na pasywny dochód i oszczędzanie
Chyba większość z ludzi wie, że nie ma nic gorszego niż samotność. Rozwiązanie tego problemu może być nie tylko przyjemne, ale i opłacalne. Wynajęcie części domu lub mieszkania innej osobie, czy też zamieszkanie z kimś bliskim, to gwarancja towarzystwa i dodatkowe pieniądze w portfelu.
Jeśli więc mieszkasz w domu albo mieszkaniu, w którym znajduje się wolny pokój lub pokoje, to dobrym pomysłem byłoby zastanowienie się, czy wynajęcie tej dodatkowej przestrzeni nie byłoby, aby dobrym pomysłem. Dzięki wolnej przestrzeni możesz w stosunkowo łatwy sposób zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu.
W tym artykule postaramy się zaprezentować ci zalety mieszkania z innymi ludźmi oraz przekonać cię, że jest to dobry pomysł z przynajmniej kilku powodów, z których jednym może być uzyskanie pasywnego dochodu.
Jak znaleźć współlokatora lub współlokatorkę
Przede wszystkim musisz dać innym ludziom znać, że szukasz takiej osoby. Możesz przykładowo opowiedzieć o tym zamiarze swoim znajomym lub rodzinie. Jest duża szansa, że ktoś z nich lub ktoś z ich znajomych szuka właśnie miejsca do zamieszkania. Takie rozwiązanie ma zalety, ponieważ osobę, która wprowadzi się do twojego mieszkania, czy domu będziesz już znać.
Fakt ten jednak z zalety, może szybko zamienić się w wadę. Już tłumaczymy dlaczego. Mieszkając z kimś poznajesz go lepiej, niż przy prawie każdej innej okazji. Może się więc okazać, że osoba, którą lubisz, nie jest jednak tak sympatyczna jak ci się wydawało, przez co wasza znajomość może się zepsuć. Aby jednak nie być takimi pesymistami, musimy opisać przeciwny scenariusz, może się też okazać, że mieszkając z kimś, polubisz tę osobę jeszcze bardziej i zostaniecie najlepszymi przyjaciółmi.
Jeśli jednak w gronie twoich bliższych, czy dalszych znajomych nie ma nikogo, kto aktualnie szuka pokoju do wynajęcia, to możesz zwyczajnie umieścić ogłoszenie w internecie, na stronie z nieruchomościami na wynajem jak Rentola. W ogłoszeniu opisz dokładnie swoją ofertę. Napisz, jaki jest całkowity miesięczny koszt najmu, opisz dokładnie mieszkanie, zrób zdjęcia pokoju i części wspólnych, napisz kilka słów o zasadach panujących w mieszkaniu, napisz, czego oczekujesz od współlokatora, co znajduje się w okolicy i zamieść inne informacje, które uznasz za przydatne.
Mieszkanie z kimś ma swoje wady. Może się okazać, że czasami zrobi się kolejka do łazienki, albo że twój współlokator, czy współlokatorka zostawi brudne naczynie w zlewie, czy nie posprząta po sobie w łazience. Stracisz też część prywatności, jaką daje mieszkanie samemu. Posiadanie drugiej osoby w mieszkaniu ma jednak zaletę, z którą trudno polemizować. Są nią finanse. Wynajmując pokój w mieszkaniu, sprawiasz, że na twoim koncie co miesiąc pojawiają się dodatkowe środki. Jest to tak zwany dochód pasywny, czyli najlepszy. Jest to bowiem dochód, który nie wymaga od ciebie działania. Pieniądze jakby same pojawiają się na twoim koncie. Jest też oczywiście druga zaleta, o której już z resztą wspomnieliśmy, jest nią towarzystwo drugiej osoby.
Wspólne mieszkanie
Wspólne mieszkanie nie jest jednak dobrym pomysłem tylko w sytuacji, w której masz własne mieszkanie, czy dom, w którym dodatkowo posiadasz wolne pomieszczenia. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają własnego majątku i same wynajmują mieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest to dlatego, że mieszkanie z innymi ludźmi jest znacznie tańsze niż mieszkanie w pojedynkę. Dużo bardziej opłaca się wynająć dwu, trzy lub nawet czteropokojowe mieszkanie, niż mieszkać samemu w kawalerce. Dzieje się tak, ponieważ czteropokojowe mieszkanie nie jest dwa razy droższe od mieszkania dwupokojowego, a mieszkanie dwupokojowe nie jest dwa razy droższe od kawalerki. Dlatego decydując się na mieszkanie z innymi ludźmi, wynajmujesz nieco droższą nieruchomość, ale koszt najmu dzieli się na kilka osób. Nie bez powodu z takiego rozwiązania korzysta grupa społeczna, która wręcz słynie ze skromnego budżetu, czyli studenci.
Decyzja o zamieszkaniu razem jest też opłacalnym finansowo rozwiązaniem dla par, które mieszkają osobno. Rozumiemy, że jest to duży krok w związku i że czasami trudno go podjąć, ale od strony czysto praktycznej jest to zdecydowanie dobry pomysł. Zakładając hipotetyczną sytuację, w której dwie osoby spotykają się ze sobą i obie wynajmują jednoosobowe pokoje, można łatwo dojść do wniosku, że za łączną kwotę, jaką obecnie płacą za wynajęcie tych dwóch pokojów, mogą wynająć przyzwoite mieszkanie lub wynająć pokój dwuosobowy i sporo zaoszczędzić. Dla pary zamieszkanie razem jest też ostatecznym testem związku. Mieszkając wspólnie, żadna ze stron nie jest w stanie praktycznie niczego ukryć i para doskonale się poznaje. Doprowadza to albo do rozkwitu związku lub szybkiego zakończenia związku, który i tak nie miał przyszłości. W jednym i drugim przypadku jest to pozytywne rozwiązanie.
Podsumowanie
Posiadając nieruchomość, w której dostępne są wolne pokoje, możesz w niezwykle nieskomplikowany sposób zapewnić sobie źródło pasywnego dochodu. Wystarczy tylko wynająć ten pokój i zdecydować się na posiadanie współlokatora, czy współlokatorki. Dzięki temu na twoje konto co miesiąc będzie wpadała dodatkowa gotówka.
Mieszkanie z kimś jest też idealnym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z posiadaniem dachu nad głową. Dzięki temu wszystkie opłaty rozkładają się na więcej niż jedną osobę, przez co są zwyczajnie niższe.
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się