Skocz do zawartości

Jak zacząć działania SEO dla strony firmowej?


Ciamciaj

140 wyświetleń

Witryna może pozyskiwać ruch z różnych źródeł. Jednym z nich jest SEO, czyli optymalizacja witryny pod wymagania wyszukiwarek internetowych. W Polsce działania prowadzi się przede wszystkim pod kątem Google, która ma ponad 95% udziału w rynku w naszym kraju. Sprawdź, od czego zacząć działania SEO dla witryny firmowej.

SEO dla strony firmy – najważniejsze działania

SEO (z ang. Search Engine Optimization) oznacza optymalizację stron pod kątem wyszukiwarek internetowych. Chodzi o działania, które skutkują spełnieniem wymagań algorytmów tych systemów i prowadzą do osiągnięcia wysokich pozycji w Google na zapytania, które najlepiej opisują dany biznes. Optymalizacja witryny to jednak nie wszystko, co ma wpływ na widoczność strony. Znaczenie mają również inne czynniki m.in. reputacja danej domeny czy prowadzące do niej linki zewnętrzne. Niemniej, to optymalizacja witryny powinna być pierwszym krokiem do osiągnięcia oczekiwanej widoczności w wynikach wyszukiwania Google. Jakie działania powinna obejmować? Przyjrzyjmy się kluczowym kwestiom.

Chcesz wdrożyć takie działania? Zapoznaj się z zasadami wyboru wykonawcy: https://smartbuzz.pl/blog/jak-wybrac-agencje-seo.

Przygotowanie listy słów kluczowych

Dla każdej podstrony w serwisie należy opracować listę fraz, pod które zoptymalizujesz content. Nie kieruj się przeczuciami, tylko danymi z narzędzi, które umożliwiają ustalenie odpowiednich słów dla takich treści. Możesz skorzystać np. z Senuto, Semstorm czy Ahrefs. Ewentualnie warto postawić na rozwiązania, które umożliwiają przygotowanie treści od A do Z na podstawie analizy konkurencji. Chodzi m.in. o Contadu czy Surfer SEO.

Optymalizacja treści pod słowa kluczowe

Mając już frazy do wykorzystania w contencie, należy odpowiednio ich użyć. Najważniejsze słowo kluczowe powinno się znaleźć w tytule SEO strony (tag title). Sam tytuł nie powinien zajmować więcej niż 600 px. Tę najważniejszą frazę należy powtórzyć w nagłówku H1, którym jest najczęściej tytuł podstrony, np. nazwa usługi czy kategorii. Ponadto powinien się pojawić w leadzie, pozostałych nagłówkach (H2-H6) i treści podstrony. Nie chodzi o to, aby tych powtórzeń było maksymalnie wiele – treść przygotowujesz przede wszystkim dla użytkownika, dlatego zadbaj o wartość dodaną. Nie umieszczaj słów kluczowych na siłę.

Optymalizacja zdjęć

Ważne, aby grafika w sieci ładowała się szybko, dlatego zaleca się, aby zdjęcie miało nie więcej niż 200 KB. Nazwa pliku powinna zawierać najważniejsze słowo kluczowe dla danej treści – oddzielone łącznikami, a nie podkreślnikami. Kolejną ważną kwestią jest wypełnienie tagu alt, czyli opisu zawartości zdjęcia. Tutaj również należy użyć najważniejszego słowa kluczowego dla danej treści. Jak wypełnić ten tag? Większość popularnych systemów CMS umożliwia łatwe dodanie tego elementu po uploadzie zdjęcia.

Linkowanie wewnętrzne

Układ strony odgrywa bardzo istotną rolę w budowaniu widoczności witryny. Każdą podstronę należy nazwać na podstawie fraz wyszukiwanych przez szukających w Google i taka opcja powinna pojawić się w menu. Jednak to nie wszystko, co składa się na wewnętrzne linkowanie. Warto prowadzić na stronie blog i linkować z niego do poszczególnych podstron w serwisie – przede wszystkim z opisem oferowanych produktów i usług. To rozwiązania, które nie tylko wpływają na widoczność witryny w Google, ale również przyczyniają się do zwiększenia konwersji.

Wdrożenie szyfrowanego połączenia

Korzystanie przez serwis z certyfikatu SSL to obecnie standard. Używa go ponad 80% witryn na świecie. Jeśli serwis nie ma wdrożonego szyfrowanego połączenia, to wtedy jego adres zaczyna się od http://, zamiast https://. Poza tym Chrome oznacza taką witrynę jako niezabezpieczoną. Dzięki SSL połączenie między stroną WWW a urządzeniem użytkownika jest szyfrowane. Oznacza to, że przesyłane dane nie mogą być przejęte lub zmienione przez niepowołane do tego osoby. To czynnik, który na wpływ na widoczność w Google, a także na konwersję. Internauci coraz rzadziej trafiają na serwisy bez tego rozwiązania. Jeśli nie zapewnia go strona firmowa, użytkownik może nawet nie zapoznać się z ofertą.

Responsywność serwisu

Obecnie witryna – czy to firmowa, czy hobbystyczna – musi być dostosowana do wyświetlenia na różnej wielkości ekranach. Jeśli tak nie jest, trudno, aby serwis był skuteczny sprzedażowo. Responsywność to standard. Oczywiście, w witrynach zdarzają się błędy, ale rzadkością są serwisy, które nie dopasowują się do ekranów o różnej wielkości. To czynnik, który ma wpływ na widoczność w Google, a także na konwersję.

Optymalizacja adresów URL

Obecnie wszystkie popularne systemy CMS mają wdrożone przyjazne linki. Oznacza to, że odnośnik do danej podstrony nie składa się z ciągu przypadkowych znaków, tylko jest opisowy. Już na jego podstawie internauta widzi, czego dotyczy dany content. Może się zdarzyć, że stary system nie ma wdrożonego tego rozwiązania. Jednak to podstawa i należy wybierać CMS-y ze zoptymalizowanymi adresami URL.

Wdrożenie danych strukturalnych

W wynikach wyszukiwania można napotkać elementy, które powodują, że dany rezultat odróżnia się od pozostałych. Widać np. informacje o stanie magazynowym, cenie produktu, pokazywane są gwiazdki i nie tylko. To dzięki wdrożeniu w serwisie danych strukturalnych. Na ich podstawie Google może wyświetlić w wynikach te dodatkowe elementy. Warto na nie postawić z kilku względów, ale przede wszystkim po to, aby osiągnąć wyższą klikalność z wyników wyszukiwania. Oczywiście to nie jest rozwiązanie dla każdej działalności i też nie ma gwarancji, że Google na pewno wyświetli oczekiwane elementy w wynikach.

To nie wszystkie działania, które obejmuje SEO. Oczywiście, optymalizacja wymaga poświęcenia witrynie wiele uwagi, ale zdecydowanie warto się jej podjąć.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .