Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Jak wybrać szablon Wordpress


Wujek Ziemny

4 276 wyświetleń

blog-0572836001419097826.jpgWielu użytkowników forum ma problem ze znalezieniem odpowiedniego szablonu dla swojej strony. Czemu? Moim zdaniem jest to spowodowane zbyt dużym wyborem. Mając zbyt dużo opcji możemy dojść do sytuacji "paraliżu analitycznego", gdy będziemy czuć się przytłoczeni nadmiarem informacji.

W dzisiejszych czasach zbiór szablonów jest niemalże nieskończony. Może to prowadzić do wybrania źle zoptymalizowanego lub po prostu źle wyglądającego theme'u. Postaram się w tym artykule opisać Wam jak dobrać szablon odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom.

CwuPsYP.png

W ciągu mniej niż pół sekundy znalazłem ponad 400 TYSIĘCY (!) potencjalnych szablonów Wordpress.

Przedstawię więc sprawę w nieco łatwiejszy sposób - znajdujemy się w sklepie i chcemy kupić wino. O ile łatwiej będzie nam dokonać zakupu wiedząc, że preferujemy czerwone, pół-słodkie wina? Ta wiedza pozwoli nam okroić wybór z setek butelek do 10-15. W ten sam sposób postaram się opisać sytuację z templatkami do blogów, byście następnym razem od początku wiedzieli czego szukać w szablonie.

Na samym początku proste pytanie - czy warto jest płacić za szablon?

1. Darmowe vs Płatne szablony

Jeszcze kilka lat temu cena była dobrym wyznacznikiem jakości szblonu. Darmówki były wówczas zakodowane chaotycznie i niechlujnie, a czasem nawet wychwytywały ważne dane użytkowników. Czasy się jednak zmieniły, developerzy rozwinęli swoje umiejętności, a zbiór template'ów, również darmowych, urósł do gigantycznych rozmiarów. Niestety w chwili obecnej trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie, więc postaram się przedstawić plusy i minusy szablonów premium.

Zalety płatnych szablonów:

- częste aktualizacje

- mniej rozpoznawalny wygląd

- lepsza dokumentacja

- support

- brak odnośników do strony autora

Wady płatnych szablonów:

- cena

- bardziej skomplikowana konfiguracja

- niechciane dodatki

Podsumowując, najważniejszym aspektem, na który warto zwracać uwagę wybierając theme, zarówno płatny, jak i darmowy, jest jakość wykonania. Jakość kodu będzie miała wpływ na wszystko, co zostanie opisane poniżej, od bezpieczeństwa do szybkości działania strony.

Najłatwiej sprawdzić jakość szablonu czytając opinie kupujących. Jeśli theme ma publiczne forum z supportem, sprawdź jakie problemy ludzie najczęściej opisują i czy developerzy odpowiadają w sposób pozwalający te problemy rozwiązać.

2. Lekkość vs duża ilość funkcji

Wg. wielu znawców SEO, szybkość ładowania strony jest bardzo ważnym aspektem, mającym wpływ na nasze pozycje w wyszukiwarkach. Nie zdziwi Was zapewne fakt, że polecam unikać wolno ładujących się szablonów jak ognia. Ale co tak na prawdę może spowalniać naszą stronę?

- zbyt wiele funkcji

- nadużywanie niezoptymalizowanych formatów plików

- słaba jakość kodu

Najprościej sprawdzić szybkość ładowania się szablonu wchodząc na stronę http://tools.pingdom.com/fpt/, wpisując link do demo naszego template'a i sprawdzić jak szybko strona zostanie załadowana oraz ile zapytań HTTP wygeneruje. Strony, które generują setki zapytań HTTP zanim pokażą swoją zawartość są niestety często spotykane. Polecam ich unikać, chyba, że ktoś wie jak ominąć niektóre zapytania.

3. Jakość wykonania oraz interfejs

Wygląd szablonu to chyba dla każdego cecha priorytetowa - ma on pokazać nasz produkt w jak najlepszym świetle, co powinno przekładać się na nasz zarobek.

v4tHvaw.png

Takich szablonów unikamy!

Najpierw poszukajmy stron, gdzie najlepsi twórcy sprzedają swoje szablony. Osobiście polecam 4 strony:

- http://themeforest.net/

- http://www.templatemonster.com/pl/

- http://www.studiopress.com/

- http://www.elegantthemes.com/

Następnie sprawdzamy screeny oraz demo theme'a. Czy strona jest łatwa w użyciu? Czy jest na niej wystarczająco dużo pustej przestrzeni? Czy łatwo można odnaleźć na niej informacje?

Ostatecznie, pamiętaj też, by szablon był kompatybilny z wieloma platformami - wiele osób korzysta już nie tylko z komputerów, ale również z telefonów oraz tabletów korzystając z internetu.

4. Responsywność

Wg. statystyk na rok 2014, około 30% odwiedzin wszystkich stron pochodzi z urządzeń mobilnych. Szablon responsywny (dostosowany do takich urządzeń) jest więc bardzo ważnym wymogiem. Na szczęście dobre theme'y są przeważnie dostosowane do tabletów i smartfonów, a wyszukiwarki pozwalają odfiltrować te, które nie są do nich dostosowane. Aby sprawdzić jak nasza strona wyglądać będzie na urządzeniu mobilnym, możemy użyć tej strony: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

5. SEO

Dzięki wielu wtyczkom optymalizacyjnym, Wordpress jest jednym z najlepiej przystosowanych do SEO CMSów w sieci. Niestety, wiele szablonów powiela błędy ominięcia ważnych funkcji, jak np. nie wstawienie znaczników header lub alt, duplikujący się tekst oraz dynamiczne URLe.

Szukając szablonu pamiętajmy więc o wybieraniu tych, które są oznaczone znaczkiem "SEO optimized" lub "SEO ready", jednakże pamiętajmy, że to nadal tylko znaczek. Często developerzy zaznaczają tę opcję tylko po to, by szybciej sprzedać swój towar. Jest to jednak zawsze jakaś gwarancja, że twórca wziął chociaż pod uwagę opcję optymalizacji.

Na własną rękę możemy sprawdzić demo templatki takimi dodatkami jak MozBar (https://chrome.google.com/webstore/detail/mozbar/eakacpaijcpapndcfffdgphdiccmpknp?hl=en) lub SEO Site Tools (https://chrome.google.com/webstore/detail/seo-site-tools-site-analy/femogmcmjpjkokoojcljkpfdifkpbbpp?hl=en).

zBFFk4y.png

MozBar w użyciu.

6. Łatwość użytkowania

Wielu twórców do swojego szablonu dołącze różne dodatki ułatwiające konfigurację. Dodatki te, jak np. Visual Page Editor, pozwalają w szybki sposób dodać lub zmienić treść oraz wygląd bez potrzeby zmieniania całego stylu lub znajomości shortcode'ów. Niektórzy uważają takie pluginy za ograniczające funkcjonalność edytora, jednakże moim zdaniem jeśli ktoś nie jest koderem i nie chce zmieniać całej struktury szablonu, to jest to strzał w dziesiątkę. Warto więc sprawdzić demo panelu administracyjnego theme'u, jeśli developer takowe udostępnił.

7. Bezpieczeństwo

Jest wiele rzeczy, które mają wpływ na bezpieczeństwo strony - hosting, pluginy, długość i stopień skomplikowania haseł. Jakość wykonania szablonu jest równie ważne, co każdy inny czynnik wspomniany wcześniej.

Po pierwsze - czytajmy opinie użytkowników. Jeśli template został wykonany przez mało znanego developera i ma mało pobrań oraz ocen, polecam go ominąć. Najlepiej opinie sprawdzać na stronach typu ThemeForest, gdzie wyświetlane są wszystkie recenzje, a nie tylko te wybrane przez dev'a. Jeśli przykładowo szablon miałby jakąś dziurę w zabezpieczeniach, kupujący na pewno wskazaliby ją w komentarzach dla przyszłych klientów.

Podsumowanie

Pewnie brzmieć będzie to jak zdarta płyta, ale warto to powtórzyć - przede wszystkim jakość wykonania. Warto poświęcić trochę czasu na prześwietlenie osoby lub firmy, która stworzyła szablon. Sprawdzić czy ich reputacja jest faktycznie tak dobra, jak może się wydawać.

Oczywiście żaden szablon nie jest perfekcyjny i prawdpodobnie zawsze będziecie musieli pójść na parę kompromisów. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu krótkiemu artykułowi będziecie wiedzieli na co najbardziej zwracać uwagę, by wybrać dobrze wyglądający, szybki oraz odpowiednio zoptymalizowany szablon Wordpress.

  • Super 8

5 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Ciekawy wpis ale dodam od siebie małą uwagę :) Themeforest nie jest wyznacznikiem jeśli chodzi o bezpieczeństwo - ostatnio na pastebin był exploit, który dotyczył bardzo dużej części ich szablonów.

 

P.S. Dobrym narzędziem do testowania szybkości stron jest również gtmetrix a najlepiej zoptymalizowanym szablonem pod kątem SEO i prędkości jest Schema. Z wtyczką W3 Total Cache i Cloudflare udało mi się wyciągąć 99/100 Google Score i 98/100 Yahoo :)

Odnośnik do komentarza

Dobrze że ten czynnik szybkości stron nie jest jedynym z licznych wpływających na ranking strony ale warto żeby strona nie wczytywała się pól godzinny. Ostatnio na pewnym fajnym blogu - niezła treść, ładny płatny szablo a wpisy do programów partnerskich wczytywały się z 3-4minuty;/

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .