Skocz do zawartości

Dofinansowanie na otwarcie firmy w Niemczech – jak je uzyskać?


Ciamciaj

182 wyświetleń

Wraz z rozpoczęciem Gewerbe – jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech polski przedsiębiorca nabywa takie same prawa jak niemieccy obywatele. Będąc zameldowanym na terenie tego kraju i rejestrując tam własną firmę, otrzymuje jednocześnie możliwość ubiegania się o dostępne formy dofinansowania. Założenie biznesu wiąże się bowiem z koniecznością poniesienia pewnych kosztów początkowych – nie każdy młody przedsiębiorca jest w stanie sprostać tej inwestycji, polegając wyłącznie na własnym kapitale. Wówczas korzystnym rozwiązaniem okazują się dostępne w Niemczech dofinansowania na otwarcie własnej firmy. O jakie formy finansowego wsparcia może ubiegać się polski przedsiębiorca, rozpoczynając działalność za zachodnią granicą? Wyjaśniamy!

 

Dofinansowanie własnej działalności gospodarczej w Niemczech – co warto wiedzieć?

Już na etapie planowania założenia własnej Gewerbe – jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech, należy wziąć pod uwagę szereg kosztów początkowych. Mowa tutaj nie tylko o opłatach za samą rejestrację firmy, wynajem lokalu czy zatrudnienie księgowego i personelu administracyjnego, ale również wszelkich wydatkach związanych z zakupem niezbędnego sprzętu i infrastruktury, a także kosztach poniesionych na reklamę biznesu, co jest konieczne zwłaszcza na początku działalności.
 

Założenie własnej Gewerbe w Niemczech stanowi realną szansę dla ambitnych przedsiębiorców z Polski, którzy mają ugruntowany plan na rozwój biznesu. Bez odpowiednich środków finansowych jego realizacja może być znacznie utrudniona lub nawet całkowicie niemożliwa. Właśnie dla takich osób Niemcy przewidują kilka form dofinansowania.

Jak wygląda wspieranie zakładania nowych przedsiębiorstw przez Niemców?

Jak wspomniano, do skutecznego założenia firmy w Niemczech potrzebny jest kapitał finansowy. Przedsiębiorcy poszukujący wsparcia w tym zakresie mogą pozyskać dofinansowanie na wszystkich szczeblach terytorialnych.

Popularnym rozwiązaniem jest wsparcie finansowe udzielane przez niemieckie gminy (niem. Kommunen) oraz powiaty (niem. Landkreise), które udostępniają młodym przedsiębiorcom możliwość przydzielenia pomieszczeń i działek budowlanych na bardzo preferencyjnych warunkach (nierzadko można zdobyć je poniżej wartości rynkowej). Niemieckie landy przyznają dofinansowanie za pośrednictwem własnych placówek finansowych, a pomoc na tym szczeblu polega przede wszystkim na dostarczeniu części kapitału bądź poręczeniu przez gminę lub powiat. Dzięki temu początkujący przedsiębiorcy mogą skutecznie wzmocnić kapitał własny.

Warto zapoznać się także z programami dofinansowującymi utworzonymi przez Republikę Federalną Niemiec, których adresatami są osoby otwierające swoją firmę w Niemczech. Korzystając z tej formy wsparcia, debiutujący na rynku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o specjalne dotacje lub subwencje podatkowe. Atrakcyjne linie finansowania oferuje ponadto Unia Europejska, dla której wspieranie zakładania nowych przedsiębiorstw stanowi jeden z priorytetów. Otwierając Gewerbe u naszych zachodnich sąsiadów, opłaca się zatem na bieżąco weryfikować zapowiadane programy i konkursy unijne – być może niektóre z nich obejmują właśnie Państwa branżę.

Dodatkowo w Niemczech, podobnie jak w Polsce, osoby posiadające status bezrobotnych, które chciałyby otworzyć własną firmę, mają szansę wnioskować o dotację z urzędu pracy (niem. Agentur für Arbeit) na realizację tego celu. Osoby pobierające w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych mogą starać się o wsparcie finansowe np. w formie nieoprocentowanego kredytu lub pożyczki.

Jak starać się o dofinansowanie dla polskiej firmy w Niemczech?

W Niemczech znaczna część dostępnych środków dofinansowujących udzielania jest z zaangażowaniem wybranej instytucji bankowej – np. Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Odbudowy i Rozwoju czy landowych banków wsparcia inwestycyjnego. Dotyczy to wszystkich kredytów z subwencjonowanymi odsetkami i większości programów udzielających dofinansowania. Banki w tym przypadku występują niejako w roli pośrednika między przedsiębiorcą starającym się o dofinansowanie a instytucjami je przyznającymi. W rezultacie to właśnie banki ponoszą odpowiedzialność za ryzyko związane z nowo powstałą działalnością, która zazwyczaj funkcjonuje w warunkach niepewności. Przedsiębiorca musi więc w pierwszej kolejności uargumentować zasadność danej inwestycji przed wybranym bankiem.

Jakie formy dofinansowania dostępne są w Niemczech?

Programy niemieckiego wspierania przedsiębiorczości, których nadrzędnym celem jest poprawa regionalnej struktury gospodarki i zachęcenie ambitnych przedsiębiorców do otwierania własnej działalności gospodarczej, przyjmują różne formy. W ramach oferty instrumentów finansowych dostępnych w Niemczech wymienia się:

  • kredyty inwestycyjne z niskim oprocentowaniem;

  • bezzwrotne dotacje przeznaczone na konkretne wydatki firmy w celu rozwoju działalności;

  • środki finansowe na wzmocnienie własnego kapitału startowego;

  • środki finansowe na usługi doradcze i poradnictwo;

  • wsparcie finansowe dla osób bezrobotnych.

Czy można dostać dofinansowanie na Gewerbe w Niemczech?

Założenie własnej Gewerbe w Niemczech to krok, na który coraz chętniej decydują się pracownicy z Polski, pragnący zacząć pracę na własny rachunek. Rozpoczęcie działalności gospodarczej w innym państwie to jednak duże wyzwanie, wymagające nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również pewnych nakładów finansowych. Młodzi przedsiębiorcy planując rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, również mogą ubiegać się o wsparcie w ramach programów dofinansowania. Jednym z nich jest KfW, czyli specjalny program realizowany przez Bank Odbudowy (niem. Kreditanstalt für Wiederaufbau ERP), którego celem jest pomoc finansowa dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Najbardziej znane programy niemieckiego wspierania przedsiębiorczości

Programy niemieckiego wspierania przedsiębiorczości, w tym programy wspierające inwestycje, kredyty, dotacje, poręczenia czy gwarancje publiczne, są otwarte dla polskich przedsiębiorców we wszystkich niemieckich landach. Należy mieć przy tym na uwadze, że ostateczna wysokość wsparcia może być różna w zależności od regionu, w którym jest prowadzona dana działalność gospodarcza. Zwykle mali przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 30-50% kosztów inwestycji.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .