Skocz do zawartości

Złoto a podatki – jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w królewski kruszec?


Ciamciaj

194 wyświetleń

Inwestowanie w złoto to coraz popularniejszy w Polsce sposób na ochronę kapitału w czasach inflacji. Zamożniejsi inwestorzy chętnie wybierają szczerozłote sztabki i monety bulionowe do celów dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. W obu przypadkach i niezależnie od wartości zakupionego w mennicy kruszcu królewskiego nabywca nie musi regulować podatków! Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu! 

Złoto inwestycyjne a podatek VAT

Warto wiedzieć, że złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT, a więc z 23-procentowej daniny! Stanowi o tym art. 122 ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadza zwolnienie podatkowe zarówno dla osób fizycznych, jak i działalności gospodarczych. Wedle polskiej Ordynacji podatkowej każdy nabywca złota nie musi obawiać się podwyższenia ceny danego produktu inwestycyjnego – sztabki złota lub monety bulionowej – o podatek VAT. By móc skorzystać ze zwolnienia, należy jednak wybrać inwestowanie w złoto spełniające kilka ważnych warunków. Oto i one:

  • Nabywane złoto musi być wykonane ze złota próby co najmniej 900 (złoto fizyczne w postaci sztabek albo płytek, które mają próbę co najmniej 995; złote monety, które mają co najmniej próbę 900).
  • Nabywane złoto musi posiadać rok produkcji późniejszy niż 1800 (mowa o monetach bulionowych).
  • Nabywane złoto musi mieć status legalnego środka płatniczego w kraju pochodzenia (mowa przede wszystkim o monetach bulionowych).
  • Nabywane złoto w formie monety bulionowej musi być zdobyte po cenie nie wyższej niż 80% rynkowej wartości kruszcu zawartego w monecie.

Warto wiedzieć! Wszystkie przedmioty wyprodukowane ze złota o niższej próbie niż wskazana powyżej, nie mogą zgodnie z ustawą być uznane za walutę, a co za tym idzie, muszą podlegać podatkowi VAT. Mowa m.in. o biżuterii, granulacie złota, złocie nieobrobionym, a także o srebrze inwestycyjnym.

Podatek dochodowy przy sprzedaży złota

W uogólnieniu można przyjąć, iż złoto inwestycyjne nie jest objęte 19-procentowym podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych. W większości przypadków inwestor może zatem uniknąć płacenia podatku dochodowego. Wymóg ten może się jednak pojawić w przypadku chęci sprzedaży złotych monet bulionowych czy złotych sztabek przed upływem 6 miesięcy od daty ich zakupu. Bardziej opłacalne jest zatem lokowanie kapitału w królewskim kruszcu przez dłuższy czasu. Zgodzie z obowiązującymi przepisami inwestor wtedy dokonuje zakupu do celów przechowywania kapitału, a w takim przypadku przysługuje zwolnienie z podatku Belki!

Warto wiedzieć! W przypadku konieczności uiszczenia podatku dochodowego przez inwestora i w sytuacji prowadzenia przez niego działalności gospodarczej z rozliczeniem w ramach KPiR, ma on prawo do ujęcia kosztów związanych z zakupem złota – stanowi to jego koszt uzyskania przychodu.

Złoto a podatek PCC

Podatek PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Płacony jest w przypadku zawierania transakcji sprzedaży lub zamiany rzeczy czy też praw majątkowych. Uregulowanie podatku PCC leży zawsze po stronie kupującego. Czy należy o tym pamiętać, również nabywają złoto inwestycyjne: szczerozłote sztabki i popularne monety bulionowe m.in. produkowane przez mennice zrzeszone w prestiżowej organizacji LBMA?

Podatek PCC od złota inwestycyjnego nie dotyczy transakcji zakupu, który odbywa się z przedsiębiorstwem, które prowadzi działalność w takim właśnie zakresie tj. mennica lub dealer złota. W rezultacie inwestor nie musi najczęściej uiszczać ani podatku PCC, ani też podatku VAT. Nic zatem dziwnego, że obecnie największym zainteresowaniem cieszy się złoto inwestycyjne wysokich prób z oferty certyfikowanych mennic. Inaczej jest bowiem w przypadku kupna sztabek czy monet bulionowych od osoby prywatnej. Wtedy podatek PCC od zakupu złota może być naliczony, jeśli wartość nabywanego produktu inwestycyjnego przekracza 1000 zł. Naliczany jest wówczas podatek  w wysokości 2% od całej kwoty sprzedaży.

Warto wiedzieć! Jeśli kupujący jest zobowiązany do opłacenia podatku PCC, musi on przygotować deklarację podatkową PCC-3. Należy ją przekazać do Urzędu Skarbowego, a także opłacić podatek w terminie do 14 dni od transakcji.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .