Skocz do zawartości

Ciamciaj

128 wyświetleń

Zastanawiasz się, czym są serwery? Może znasz tę nazwę, ale nie wiesz, jak działają i do czego służą? Zobacz, z jakich elementów składa się infrastruktura serwerowa i kiedy możesz ją wykorzystać.

 

Czym są serwery i sprzęt serwerowy?

Serwery to komputery lub systemy komputerowe zaprojektowane do udostępniania zasobów, usług i danych innym urządzeniom. Wykorzystuje się je przy zadaniach, takich jak: magazynowanie plików, hostowanie stron internetowych i obsługa baz danych. Nawet Twój domowy PC może pełnić funkcję serwera, jednak zwykłe komputery nie są przystosowane do tej roli.

Sprzęt serwerowy to natomiast wszystkie komponenty niezbędne do uruchomienia działającego serwera. Obejmuje on elementy, takie jak: procesory, pamięć RAM, dyski twarde, karty sieciowe, a także specjalne podzespoły zapewniające niezawodność i bezpieczeństwo. Sprzęt serwerowy jest zoptymalizowany do działania w warunkach ciągłej pracy oraz obsługi dużej liczby użytkowników jednocześnie.

Serwery wykorzystuje się w miejscach, takich jak firmy i instytucje publiczne. Dają one możliwość efektywnego zarządzania zasobami informatycznymi. Pozwalają szybko dostać się do danych, oferują bezpieczeństwo i ciągły dostęp do usług. Umożliwiają obsługę wielu zadań jednocześnie i zapewniają stabilność działania systemów informatycznych.

Z czego składa się infrastruktura serwerowa i gdzie ją kupić?

Z jakich elementów może składać się infrastruktura serwerowa? Wyjaśnimy to na przykładzie oferty sklepu https://www.gigaserwer.pl/, w którym kupisz cały sprzęt potrzebny do przygotowania własnego serwera.

Serwery rack

Najważniejszym elementem infrastruktury jest sam serwer. Mówimy o specjalnym urządzeniu, które składa się m.in. z: procesora, pamięci RAM i dysku twardego. Umożliwia ono np. scentralizowane przechowywanie danych, dostęp do aplikacji oraz udostępnianie zasobów w ramach sieci.

Serwer typu rack jest jednym z rodzajów serwerów. Wyróżnia się tym, że montuje się go w szafach serwerowych. Jego budowa umożliwia bezpieczne zorganizowanie wielu pojedynczych serwerów w jednym miejscu. Takie rozwiązanie ułatwia zarządzanie infrastrukturą IT i pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dodawanie nowych serwerów do istniejącej infrastruktury jest bardzo łatwe.

Szafy serwerowe

Szafy serwerowe, znane też jako szafy rack, umożliwiają montaż serwerów rackowych. Szafy mają standardowe otwory, które pozwalają zamontować większą liczbę serwerów w jednym miejscu.

Serwery rackowe mają ściśle określone wysokości (np. 1U, 2U), co umożliwia umieszczenie ich w szafie. Dlaczego takie rozwiązanie jest korzystne? Dzięki szafie serwerowej możemy korzystać z wielu serwerów i nie zająć przy tym dużej ilości miejsca.

Stacje robocze

Może się okazać, że oprócz serwera (lub zamiast) będzie Ci potrzebna stacja robocza. Stacja robocza to specjalny rodzaj komputera, który przeznaczony jest dla jednego użytkownika. Wykorzystuje się ją m.in. do zadań związanych z projektowaniem graficznym, programowaniem, inżynierią. Wyróżnia się dużą mocą obliczeniową i zaawansowaną kartą graficzną.

Stacja robocza i serwer różnią się przeznaczeniem czy mocą obliczeniową. W pewnych sytuacjach można jednak dostosować stację roboczą do pełnienia funkcji serwerowych. Jakie urządzenie sprawdzi się w Twoim przypadku? Zapoznaj się z ofertą stacji roboczych w sklepie gigaserwer (https://www.gigaserwer.pl/stacje-robocze,28), a jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze... zespół sklepu chętnie Ci doradzi.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .