Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Nie tylko frankowicze unieważniają swoje kredyty


mysc

182 wyświetleń

Sprawy frankowe są sądom coraz bardziej znane, unieważnień kredytów frankowych wciąż przybywa. Od pewnego czasu coraz głośniej w kontekście unieważnienia kredytów i abuzywności umów mówi się o kredytach w złotówkach opartych o wskaźnik WIBOR. Jak się okazuje, również i te kredyty można podważyć przed sądem.

Frankowicze pionierami w unieważnieniach umów abuzywnych

Z zasady umowy nieważne, a za takie należy uznać umowy kredytowe z zapisami sprzecznymi z prawem wymagają rozliczenia na zasadach zobowiązań wzajemnych. Jednakżę należy wziąć pod uwagę różnorodność zapisów abuzywnych, które powodują nieważność umowy w całości bądź części. Najlepszym przykładem są kredyty frankowe i kredyty złotówkowe z WIBOR. Te pierwsze unieważniane są w całości z mocy prawa. Jedynie z pozoru nie ma znaczenia kaliber klauzuli abuzywnej, czy jest to jeden czy jedenaście zapisów, mniej lub bardziej istotnych dla umowy. Faktycznie sąd analizuje na ile abuzywne zapisy wpłynęły na umowę, na ile frankowicz mógł być świadomy tego, iż dany zapis nie jest zgodny z prawem itp. 

Mimo wszystko udowodnienie abuzywności kredytu frankowego rządzi się szczególnym prawem. TSUE stwierdził, iż abuzywność umowy wymaga unieważnienia obowiązkowo w całości kredytu, nie zaś w części jak bywało to wcześniej, gdy sądy w zależności od własnego przekonania decydowały o unieważnieniu kredytu w całości lub tylko w części. Na chwilę obecną tak właśnie działa orzecznictwo wobec kredytów złotówkowych, które zawierają w  umowie zapisy o WIBOR, wskaźnik uznany za abuzywny.

Kredyty frankowe przeważają w sprawach o unieważnienie

Ilość unieważnionych kredytów we frankach szwajcarskich jest przygniatająca. To ogromna porażka banków. Wydawać by się mogło, iż banki w związku z kosztami jakie ponoszą w przypadku abuzywności umów nie pozwolą sobie na więcej takich kroków. Tymczasem na przestrzeni ostatnich czterech lat wskaźnik WIBOR okazał się być sztucznie podnoszonym procentem biorącym udział w obliczeniu raty kredytów złotówkowych. W tym czasie jego wartość została podwyższona kilkakrotnie, a po wnikliwej analizie podstaw podwyższenia okazało się iż, jest on fikcyjnie ustalany przez banki, co jest działaniem nieuczciwym wobec klientów, kredytobiorców. 

W ślad za frankowiczami

Popularność pozwów z roszczeniem unieważnienia kredytu nadal odnosi się do kredytów frankowych, jednak analogicznie coraz więcej klientów oraz prawników decyduje się na podważenie zgodności z prawem kredytów złotówkowych. W tym celu Kancelaria Frankowa Łódź może być pomocna. Póki co liczyć można na usunięcie WIBOR z umowy, czyli częściowe unieważnienie umowy, zapisów abuzywnych. To i tak spora korzyść dla kredytobiorców, bowiem wpływ WIBOr na ratę kredytu jest obecnie znaczny. Biorąc pod uwagę, iż zapisy abuzywne są usuwane z umowy ze skutkiem wstecznym od chwili podpisania dokumentu, kredytobiorca może odzyskać część wpłaconych środków i przeznaczyć je na spłatę przyszłą kredytu, a ponadto na przyszłość obniżyć ratę z uwagi na pominięcie w wyliczeniach zobowiązania wskaźnika WIBOR.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .