Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

W jakie metale szlachetne inwestować?


mysc

167 wyświetleń

[Artykuł sponsorowany]

Metale inwestycyjne to złoto, srebro, platyna i pallad. Są dostępne w formie sztabek i monet bulionowych, emitowanych w różnych wariantach wagowych. Czym charakteryzują się poszczególne metale lokacyjne i od czego zależy ich cena?

Co rozumiemy przez kruszce inwestycyjne?

Metale inwestycyjne (lokacyjne) to kruszce sprzedawane jako sztabki i monety bulionowe, które kupuje się głównie w celu lokowania kapitału. Ich cena zależy przede wszystkim od rynkowej ceny kruszcu w nich zawartego (estetyka wykonania i inne parametry nie są istotne w kontekście wyceny lub mają znaczenie marginalne).

Każdy z czterech najważniejszych metali ma unikalne cechy i specyfikę, co daje inwestorom przestrzeń do dywersyfikacji kapitału lokowanego w kruszcach. Niektóre z nich (przede wszystkim złoto) skutecznie chronią oszczędności przed inflacją i kryzysami gospodarczymi, inne – takie jak platyna lub pallad – są bardziej podatne na wahania, ponieważ ich cena jest do pewnego stopnia skorelowana z sytuacją w przemyśle.

Złoto – najpopularniejszy metal szlachetny

Najważniejszą cechą fizycznego złota inwestycyjnego jest stabilność cen – systematycznie rosną one w długim terminie (choć krótkoterminowo mogą się wyraźnie wahać). Nie jest to oczywiście bezwyjątkową regułą, jednak złoto ma tendencję do utrzymywania swojej wartości w kryzysowych sytuacjach, a nierzadko też obserwujemy wtedy wyraźne wzrosty. Tak było na przykład po wybuchu wojny w Ukrainie, gdy ceny złota wzrosły skokowo, w krótkim czasie.

Złoto fizyczne można kupić w wielu wariantach – to sztabki w zakresie od 1 grama do 1 kilograma lub więcej, a także monety bulionowe. Te drugie są najczęściej emitowane w wadze 31,1 g, czyli jednej uncji trojańskiej (ale dostępne są też warianty mniejsze, na przykład połowa lub ćwierć uncji).

Zaufanie do utrzymywania wysokiej wartości złota wynika z kilku powodów – jego zasoby są ograniczone (prawdopodobnie wyczerpią się za około 20-30 lat), jest kruszcem powszechnie uznawanym za zabezpieczenie na czas kryzysu (intensywnie kupują je również banki centralne wielu krajów) i jest walutą uniwersalną – niezależnie od regionu świata, respektuje się jego wysoką wartość i można je łatwo upłynnić.

Srebro – metal poszukiwany w wielu branżach

Srebro jest często postrzegane jako tańsza alternatywa dla złota, ponieważ uncja srebra kosztuje wyraźnie mniej niż uncja żółtego kruszcu. Ceny srebra są też bardziej zmienne niż ceny złota. Srebro jest wykorzystywane we współczesnym przemyśle, w nowych technologiach, ale też w medycynie czy kosmetologii (ze względu na swoje właściwości antybakteryjne).

Ogromna większość popularnych monet bulionowych (emitowanych najpierw w wariancie złotym) ma także swój wariant srebrny. Uznane, cieszące się ogromną popularnością srebrne monety bulionowe, to na przykład Kanadyjski Liść Klonu, Krugerrand, Britannia czy Australijski Kangur.

Ze względu na niższą cenę jednostkową, srebro jest często wybierane przez osoby, które chcą regularnie inwestować w metale szlachetne, a posiadają ograniczony budżet. W październiku 2024 roku srebrna moneta o masie jednej uncji kosztuje około 200 zł, podczas gdy złota w tej samej masie – około 11 000 zł. Jednocześnie srebro dostępne jest w większych wolumenach – dużych zestawach sztabek czy monet, obejmujących wiele sztuk.

Platyna – metal ważny dla współczesnego przemysłu

Platyna to metal szlachetny istotny w wielu gałęziach przemysłu, elektronice czy branży nowych technologii. Najbardziej pożądana jest w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie używa się jej do – między innymi – produkcji katalizatorów. Dlatego też platyna jest dość podatna na – niekiedy gwałtowne – wahania cen. Zależą one od kondycji przemysłu oraz globalnego zapotrzebowania na ten kruszec.

Platyna była w przeszłości nazywana „małym srebrem”, ponieważ oba te metale są do siebie podobne na pierwszy rzut oka. Platynę uważano niegdyś za mniej wartościową, współcześnie jednak jest to bardzo ceniony metal inwestycyjny.

W ostatnich latach wycena platyny spadła (względem intensywnych wzrostów okresu 2008-2014). Jej wartość jest dziś relatywnie niska w porównaniu do złota (które w ostatnich latach bardzo szybko rośnie). Niska wycena może być atrakcyjną dla inwestorów, którzy spodziewają się jej wzrostów w przyszłości. Platyna, podobnie jak złoto i srebro, jest dostępna w formie sztabek, a także monet bulionowych.

Pallad – często określany jako metal przyszłości

Pallad jest jednym z najbardziej dynamicznych metali szlachetnych pod względem zmienności cen w ostatnich latach. Między wrześniem 2018 a kwietniem 2021 roku wzrosła aż o około 200% (z około 1 000 dolarów za uncję do niemal 3 000 dolarów za uncję), by na początku 2024 roku wrócić do wyceny w granicach 1 000 dolarów. Tego rodzaju wahania sprawiają, że metal ten dla wielu jest atrakcyjną w inwestycję w krótkiej i średniej perspektywie.

Podobnie jak platyna, pallad jest wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, szczególnie w produkcji katalizatorów spalin. Jest ważny w tzw. zielonych technologiach – związanych z energią odnawialną. To bardzo perspektywiczne branże, dlatego pallad uznawany jest przez wiele krajów za metal o znaczeniu strategicznym dla rozwoju ich gospodarek.

Jak inwestować w metale i gdzie je bezpiecznie kupić?

Jak już powiedzieliśmy, metale inwestycyjne są sprzedawane jako sztabki lub monety. Sztabki są zazwyczaj prostymi bryłami, z kolei monety bulionowe są szczegółowo zdobione symbolami narodowymi lub motywami nawiązującymi do kultury kraju, z którego pochodzą. Zarówno sztabki, jak i monety można kupić u profesjonalnych dealerów metali szlachetnych, którzy zapewniają certyfikaty autentyczności i gwarancję jakości. Przykładem jest ASCOIN – sztabki kupisz w sklepie internetowym, a także w salonach sprzedaży (w Warszawie i Rzeszowie).

Jak już wspomnieliśmy, niektórzy inwestorzy kupują srebro, platynę i pallad w ramach krótkotrwałej spekulacji – aby sprzedać je z zyskiem w odpowiednim momencie. Rzadziej dzieje się tak ze złotem, które jest mniej podatne na krótkotrwałe wahania cen i jest postrzegane jako zabezpieczenie kapitału w długim terminie. Nie ma tu oczywiście jednej reguły, dlatego różne strategie inwestycyjne mogą być bardzo efektywne w przypadku różnych metali lokacyjnych.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .