Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Ciamciaj

5 176 wyświetleń

Co to jest technika Pomodoro?

Technika Pomodoro bardzo prosta technika zarządzania czasem, którą można zastosować niemalże od zaraz. Mam nadzieję, że niektórym z Was ta technika pomoże być bardziej produktywnym. Wystarczy, że przeczytasz poniższe wskazówki, a na pewno zrozumiesz technikę.

Czy to ma coś wspólnego z Włochami i pomidorem? Owszem. Twórcą tej techniki jest Włoch, Francesco Cirillo. Natomiast nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora (aktualnie zamiast tego wykorzystuje sie apki).

image.png.d09cdf0ae2e06bcb9ad759f6d191f3b8 (1).png

Jakie narzędzia są potrzebne?

  • lista zadań – w formie papierowej lub elektronicznej
  • długopis – zbędny w przypadku listy w formie elektronicznej
  • czasomierz kuchenny lub aplikacja do pomodoro (ja polecam apkę) – w zasadzie może być każde urządzenie, które wyda z siebie jakiś dźwięk za 25 minut.

image.png

Aplikacji jest pełno, zarówno na Android jak i iOS, każdy znajdzie taką która mu najbardziej pasuje :)

Jak zacząć korzystanie z techniki Pomodoro?

1. Wybierz zadanie do wykonania
Cirillo proponuje, żeby na początku dnia zrobić sobie listę zadań do wykonania i posortować ją według ważności. Potem wystarczy kolejno realizować zadania.

2. Ustaw czasomierz na 25 minut
25 minut, bo tyle trwa jedno Pomodoro, to przedział czasowy na zrealizowanie zdania w całości lub w części.

3. Pracuj nad zadaniem przez całe Pomodoro
Pracuj nad wykonaniem zadania do czasu, aż zadzwoni czasomierz. Nie przerywaj sobie i nie pozwól, żeby ktoś inny Ci przerwał. To tylko 25 minut. Czasomierz powinien być tak ustawiony, żebyś widział ile czasu pozostało do końca Pomodoro.

4. Oznaczasz zadanie jako wykonane
Po upływie 25 minut z zadowoleniem oznaczasz zadanie jako wykonane. W przypadku dłuższego zdania, wymagającego więcej niż 25 minut, cieszysz się, że już część masz za sobą :)

5. Robisz sobie 5-cio minutową przerwę
Po upływie jednego Pomodoro robisz sobie obowiązkową przerwę. Ten punkt może być trudny do zrealizowania dla niektórych (wiem z doświadczenia). W każdym razie jest to kluczowy fragment techniki Pomodoro. Najlepiej w tym czasie przeciągnąć się, przejść się po biurze, popatrzeć przez okno.

6. Po 4 Pomodoro zrobisz sobie dłuższą przerwę
Po zakończonym czwartym Pomodoro zasługujesz na dłuższą (20-30 minut) przerwę. To jest dobry czas na zrobienie sobie kawy :) Możesz też w czasie tej przerwy sprawdzić pocztę, aktualności, zadzwonić gdzieś albo pobiegać po schodach w ramach ćwiczeń fizycznych.

Zasady w Technice Pomodoro

  • Pomodoro jest niepodzielne – Jeżeli zaczniesz nad czymś pracować to przerwę zrobisz sobie dopiero za 25 minut.
  • Jeżeli zadanie wymaga więcej niż 5-7 Pomodoro – podziel je na mniejsze części.
  • Jeżeli zadanie zajmie Ci mniej niż jedno Pomodoro – dorzuć do niego kolejne krótkie zadanie tak, żeby wypełnić całe Pomodoro
  • Kolejne Pomodoro pójdzie Ci lepiej.
  • Technika Pomodoro nie powinna być wykorzystywana w Twoim wolnym czasie – korzystaj z niego bez ograniczeń.

Dlaczego technika Pomodoro  jest taka skuteczna?

Podział pracy na stosunkowo krótkie odcinki czasowe ma kilka zalet. Po pierwsze, pozwala na pracę w skupieniu. Łatwiej Ci się jest skoncentrować (i usunąć ewentualne rozpraszacze), gdy wiesz, że to tylko przez określony czas. Świadomość upływającego czasu zwiększa też Twoją wydajność, bo chcesz skończyć zadanie przed przerwą.

Po drugie, ułatwia zmotywowanie się do samej pracy i jej rozpoczęcie. Zupełnie inaczej się podchodzi do zadania z myślą, że trzeba je wykonać w całości, bez przerw, a inaczej gdy masz nad nim popracować tylko przez 25 minut.

Trzeci ważny aspekt to same przerwy. Pozwalają one na odświeżenie umysłu, na oderwanie się od tematu na chwilę. Dzięki temu nie męczysz się tak i jesteś w stanie pracować w ten sposób (z 5 min. przerwami) przez dłuższy czas w skupieniu niż w przypadku pracy bez przerw.

Ważnym jest aby racjonalnie dzielić czas pomiędzy ekranem komputera, a życiem prywatnym - tak zwany life-work balance. Nikt z nas przecież nie chce wpaść w uzależnienie od internetu czy komputera - https://lenovozone.pl/blog/uzaleznienie-od-telefonu-komputera/. Najlepiej być jak najbardziej produktywnym kiedy już pracujemy, przez to przed ekranem komputera będziemy musieli spędzać mniej czasu. 

A Ty co sądzisz o technice Pomodoro? Podziel się swoją opinią w komentarzach!

Zachęcam do przeczytania również:

 

 

  • Super 7
  • Dzięki! 1

9 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Ja korzystam z systemu podobnego do Pomodoro (bloki pracy po 50 minut, ale zasady bardzo podobne). Do listy zadań polecam apliakcje Doo - posiada jedną ważną funkcję, której nie widziałem w innych aplikacjach - wyświetla tylko jedno zadanie, a nie jak inne listy zadań wszystkie, a to pozwala - zgodnie z zaleceniami systemu - lepiej się skupić na konkretnym zadaniu.

Odnośnik do komentarza

Warto również używać  https://www.forestapp.cc/en/  taki "pomodoro timer" ale tutaj  sadzimy i hodujemy  swój las, a  dzięki swojej produktywności i wydawaniu  wirtualnych monet w aplikacji  przy okazji pomagamy sadzić prawdziwe drzewa. Jest również dodatek do chrome.

Jak ktoś lubi zieleń to polecam ;)

Inne dodatki które oszczędzają czas , a więc wpisują się w tą tematykę

Eliminator slajdów

Powiększaj miniatury i wyświetlaj podgląd obrazów i filmów przez najechanie kursorem myszy na link.  Sprawdza się spoko do analiz technicznych różnych wykresów rynków finansowych, po prostu mniej się naklikamy.

 https://chrome.google.com/webstore/detail/imagus/immpkjjlgappgfkkfieppnmlhakdmaab?hl=en

Oszczędza czas, pozbywając się kanałów informacyjnych na Facebooku.

https://chrome.google.com/webstore/detail/kill-news-feed/hjobfcedfgohjkaieocljfcppjbkglfd

Kontrola prędkości wideo 

https://chrome.google.com/webstore/detail/video-speed-controller/nffaoalbilbmmfgbnbgppjihopabppdk

Odnośnik do komentarza

Ciamciaju i reszto. Jak natomiast radzicie sobie z innymi obowiązkami domowymi typu sprawy na mieście, gotowanie posiłków itp? Wiem, ze przy prowadzeniu własnych indywidualnych zajęć gdzie sami dla siebie musimy być motywacją - te rzeczy potrafią odwrócić uwagę, skupienie oraz stawiać napięcie niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza

@c.d. polecam książkę Davida Allena - Getting Things Done. Masz tam dokładnie opisane podstawowe błędy osób pracujących "u siebie" i właśnie stresy, które same sobie te osoby generują. Nie będę się rozpisywał na ten temat, ponieważ książka liczy 400 stron i jest tam wszystko dokładnie opisane. Dodam też, że nie jest to jakieś psychologiczne pitu-pitu, tylko klarownie opisany poradnik jak zarządzać czasem, by mieć tego czasu wystarczająco dużo na wszystko - gotowanie, sprzątanie, załatwianie czegoś poza domem bez poczucia winy z powodu "odpuszczenia pracy".

  • Super 1
Odnośnik do komentarza

Ciekawy sposób, robię coś w tym stylu ale jeszcze sporo do poprawy jest bo efektywność nie jest taka jaką chcę mieć. Od dzisiaj przechodzę na "podpicowany" pomodoro.

Polecam apkę na kompa atnotes - można sobie notkę przypiąć na pulpicie z zadaniami na dany dzień, ustawiać alarmy z muzyczką, po wykonaniu zadania, edytujemy notkę usuwając dane zadanie.

Ja nagrałem komórką "opierdziel"/motywator aby się wziąć za robotę i zmotywować :) i osobny tekst wezwania do przerwy - więc mam 2 alarmy wywoływane cały dzień co 30 min.

Czas start i powodzenia wszystkim w zwiększaniu efektywności :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .