Skocz do zawartości

Działalność gospodarcza.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Myślę nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Przychód będzie tylko czerpany z programu adsense. Czy tutaj wchodzi w grę opodatkowanie w formie ryczałtu ? Trochę poczytałem i dowiedziałem się, że wiele osób rozlicza się w tej formie bez prowadzenia działalności gospodarczej, ale również wyczytałem, że jeśli jestem nastawiony na zarobek ciągły to już muszę mieć do tego własną działalność. Ktoś może coś podpowie ? Dodam, że w poniedziałek wybieram się do biura rachunkowego o poradę, ale zawsze to chciałbym coś wiedzieć wcześniej.

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Nie wiem gdzie wyczytałeś to o zarobku ciągłym ,podaj źródło proszę. Firma na ryczałcie nie da rady, jeżeli przychód z reklam będzie otrzymywany w ramach działalności gospodarczej, to w grę wchodzi wtedy liniówka lub progresywny. Najprościej złożyć do urzędu takie zawiadomienie na osobę prywatną - http://prntscr.com/qim0rs ,pozostaje Ci pamiętać o PIT28 oraz deklaracji VAT UE bo przelewy z gugla z Irlandii idą (chociaż tu spotkałem się też ze stanowiskiem,że nie trzeba).

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Czeko Ludek napisał:

Nie wiem gdzie wyczytałeś to o zarobku ciągłym ,podaj źródło proszę.

Dobrze mówi,to jest podstawa do określenia czy istnieje obowiązek DG.(źródło min. Konstytucja biznesu  z 2018r)

2 godziny temu, Czeko Ludek napisał:

 Firma na ryczałcie nie da rady, jeżeli przychód z reklam będzie otrzymywany w ramach działalności gospodarczej, to w grę wchodzi wtedy liniówka lub progresywny.

A niby dlaczego nie można przy DG na ryczałcie rozliczać przychdow z adsense skoro to tez podchodzi pod usługi?

  • Super 2
Odnośnik do komentarza

@Czeko Ludek Dzięki za odpowiedź. Co do tej ciągłości to wyczytałem tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-krok-po-kroku .

@jayd1 Również dzięki za odpowiedź. 

Mam dylemat bo straciłem własnie prace i przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, ale też tak mi się adsense rozwinęło, że to już nie jak kiedyś, że to był dochód dodatkowy gdzie w 3 miesiące udało mi się limit do wypłaty uzbierać. Coś też wyczytałem, że teraz 6 miesięcy jest ta ulga na zus gdzie się płaci tylko składni zdrowotne, ale dalej nie wiem co z tym ryczałtem bo chyba to by była najlepsza forma opodatkowania. 

Odnośnik do komentarza
Cytat

A niby dlaczego nie można przy DG na ryczałcie rozliczać reklam z adsense skoro to tez podchodzi pod usługi?

https://www.mf.gov.pl/documents/764034/2419248/Dz.+Urz.+Min.+Fin.+z+dnia+10+września+2014+r.+-+poz.+31+-

https://interpretacje-podatkowe.org/przychod/itpb1-4511-1120-15-mr

"Zgodnie z treścią art. 2 Ustawy o podatku zryczałtowanym, opodatkowaniu tym podatkiem podlegać mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą (art. 2 ust. 1 Ustawy o podatku zryczałtowanym), a także osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej"

Było jeszcze kilka interpretacji,ale nie mam zapisanych

@buba Poczytaj ten temat - 

W biurze rachunkowym pewnie też dobrze doradzą ;)

Edytowane przez Czeko Ludek
oznaczenie
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
11 minut temu, Czeko Ludek napisał:

"Zgodnie z treścią art. 2 Ustawy o podatku zryczałtowanym, opodatkowaniu tym podatkiem podlegać mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą (art. 2 ust. 1 Ustawy o podatku zryczałtowanym), a także osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej"

 

To jest wyrwane z szerszego  kontekstu i nie zbytnio się ma do przychodów z adsense.

15 minut temu, buba napisał:

@Czeko Ludek

@jayd1 

Mam dylemat bo straciłem własnie prace i przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, ale też tak mi się adsense rozwinęło, że to już nie jak kiedyś, że to był dochód dodatkowy gdzie w 3 miesiące udało mi się limit do wypłaty uzbierać.

Nie wiem ile z tego wyciągasz,morze łapiesz się pod DG nie rejestrowana ale przy zasiłku to w sumie może zadziej wypłacać z adsense- to tez jakieś wyjście... W każdym razie działalność w pl obojętnie w jakiej formie opodatkowana to tak czy siak spore ryzyko i obciążenie kieszeni.

 

Odnośnik do komentarza
14 minut temu, Czeko Ludek napisał:

@jayd1 Kliknąłeś w link i przeczytałeś całość?

Nie czytałem tego 2 , mówię z własnego doświadczenia tylko ze przy moich groszach z adsense to nie jest za duże "poza tym z zasady nie lubię nic płacić"...Są tu poważne kocury co się znają na temacie i będą wiedzieli lepiej co i jak ... @mysc podzielisz się swoja wiedzą?

Odnośnik do komentarza

No nic zobaczę co powiedzą w biurze rachunkowym. Pod DG nie rejestrowaną też się łapał nie będę. Bezrobocie z tym zasiłkiem też odpada no bo tez nie można mieć żadnego dochodu wtedy. Będę rozmyślał nad tym co pisał @Czeko Ludek  , aby jako osoba prywatna się rozliczać w formie ryczałtu, nie rejestrować się na bezrobocie, ale za to płacić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne żeby nie zostać na lodzie w razie wizyty w szpitalu. 

Odnośnik do komentarza

@Czeko Ludek @jayd1 Ekspertem nie jestem, ale moim zdaniem nie ma kompletnie żadnego problemu z rozliczaniem wynajmu miejsca reklamowego jako ryczałt 8,5% w ramach DG.

Powyższa interpretacja dot. możliwości rozdzielenia wynajmu od prowadzonej DG. PKD podane w tej interpretacji (związane z oprogramowaniem) wykluczają ryczałt i ten ktoś pyta czy może rozliczać osobno wynajem jako 8,5%. Nie może, bo ten wynajem jest przedmiotem jego pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednak sytuacja w której miałby wpisane wyłącznie pkd umożliwiające opodatkowanie ryczałtem i jako formę opodatkowania wybrany ryczałt - nie ma problemu żeby wynajem rozliczać jako 8,5%. 

Są PKD, które wykluczają opodatkowanie ryczałtem i wówczas obowiązkowo należy rozliczać się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Są też PKD z obowiązkoym vatem. Jest też masa różnego rodzaju interpretacji w których to samo, inaczej nazwane, ma inne możliwości podatkowe. 

Moim zdaniem @Czeko Ludek ma podatek ogólny z innych przyczyn - i wówczas wszystko musi być tak rozliczane. Nie może być tak, że część jest rozliczana na zasadach ogólnych, a część na ryczałcie. Gdyby jednak miał DG w całości na ryczałcie, nie byłoby problemu z podatkiem 8,5% od wynajmu.

Jednak ekspertem nie jestem jak już napisałem, więc nie traktujcie tego jako wyznacznik. W Polskim prawie podatkowym nie ma wyznaczników, nawet interpretacje indywidualne nie są wiążące ;/

  • Super 2

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .