Skocz do zawartości

Jak stworzyć i zoptymalizować kampanię AdWords - promuj się reklamami


Wujek Ziemny

Rekomendowane odpowiedzi

1.png

Poradnik ten opiera się na kilkuletnim doświadczeniu i nie jest żadną AdWord'owską biblią, tylko ma za zadanie wprowadzić czytelnika w świat PPC (pay per click). Mam nadzieję, że dzięki niemu zdobędziesz lub odświeżysz swoją wiedzę na temat zarówno podstawowych, jak i nieco bardziej zaawansowanych rzeczy odnoszących się do Google Adwords.

Cytat

Google AdWords – system reklamowy Google pozwalający na wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google i na stronach współpracujących w ramach programu Google AdSense, sprzedawane w modelu CPC i CPM.

1. Struktura kampanii

Zacznijmy od początku - struktura kampanii. Dobrze skonstruowana strukturalnie kampania wyniesie Cię na zarobkowe wyżyny. Czym jednak jest dobra struktura? Jest to zarówno proste, jak i trudne do wytłumaczenia. By mieć dobry wgląd w swoją kampanię, musisz podzielić ją na mniejsze grupy oparte na m.in. zainteresowań wg. lokalizacji, zalet Twojego produktu/usługi, lokalizacji Twoich klientów, opcji targetowania słów kluczowych...

Im bardziej "rozdrobnisz" swoją kampanię, tym lepiej Twoje reklamy i landing page'e będą pasowały do słów kluczowych. Tym samym Twoje CTR i jakość ruchu pójdzie w górę, koszt CPC pójdzie w dół i, w końcu, konwersja również będzie lepsza.

Wskazówka: jeśli nie masz dużego budżetu, nie twórz zbyt wielu grup lub nie targetuj dużej ilości słów kluczowych, ponieważ optymalizacja zajmie Ci wieki.

2. Rodzaj kampanii

Zapewne słyszałeś powiedzenie "praktyka czyni mistrza". Ta sama zasada ma zastosowanie również tutaj. Jeśli jesteś początkującym, polecam skupić się na jednym typie kampanii, aż opanujesz ją do perfekcji: search only, remarketing, display itd.

Dla celów tego poradnika (i dla większości przypadków), skoncentrujemy się na "search only". Na początku, gdy chcesz uzyskać pozytywne ROI, nie próbuj startować z różnymi rodzajami kampanii w tym samym czasie. Każdy rodzaj wymaga innego rodzaju umiejętności i wiedzy.

3. Wybór odpowiednich słów kluczowych

Słowa kluczowe są najważniejszym elementem Twojej kampanii, więc wybór tych odpowiednich ma największe znaczenie dla wyników.

Jeśli Twój budżet jest ograniczony, skup się na long tail'ach. Mają niższą konkurencję i dużo niższe CPC. Będziesz miał również więcej kliknięć i więcej danych, z których będziesz mógł czerpać wiedzę do optymalizacji. Poza tym bardziej zawężone słowa kluczowe pozwalają na większe ROI i lepszą konwersję.

Po drugie, dopasowanie  dosłów kluczowych. Ponownie, jeśli budżet nie jest duży, skup się na dokładnie dopasowanych słowach, ponieważ pozwoli Ci to na dużo większą kontrolę kosztów i pokaże Twoje reklamy na ważnych keywordach.

Jeśli ilość wyszukań nie jest wystarczająca lub masz większy budżet, możesz spróbować luźniejszego dopasowania, by złapać więcej słów kluczowych. Uważaj jednak i obserwuj na jakich dodatkowych keywordach Twoje reklamy są wyświetlane, byś mógł szybko zareagować, jeśli dostaną tam się słabe słowa kluczowe.

Poziom zaawansowany:

W przypadku, gdy masz dwa rodzaje dopasowania, lepiej stwórz dwie oddzielne grupy targetujące każdy z nich. Dla przykładu:

  • 1 grupa dla "lose weight fast - exact" - dla dokładnego dopasowania
  • 2 grupa dla "lose weight fast - broad" - dla luźniejszego dopasowania

Potem możesz dodać słowo z "exact match" z pierwszej grupy do słów negatywnych drugiej grupy, by mieć pewność, że nie zaburzy ono statystyk.

4. Napisz mocne reklamy

Twoje reklamy mają za zadanie zwiększenie CTR na Twoich stronach. Ponownie, lepsze CTR to lepsza jakość ruchu oraz niższe CPC, a co za tym idzie - pozytywne ROI i większe zarobki - wszystko jest ze sobą połączone.

By mieć dobrą konwersję na stronie, musisz utworzyć jak najlepsze opisy swoich reklam. Nie próbuj oszukać ludzi, by zdobyć więcej kliknięć - odbije Ci się to czkawką. Jest różnica między marketingiem i kłamstwami. Twoja reklama służy również jako filtr, by odsiać ludzi niezainteresowanych Twoją ofertą.

Pamiętaj, by używać "ad extensions" gdzie tylko się da. Pozwalają Ci one na lepszą widoczność w wyszukiwarkach oraz dają szansę na lepsze CTR itd.

2.png

5. Tworzenie konwertujących landing page'y

Twoje strony również odgrywają dużą rolę w całej operacji, więc muszą być jak najbardziej efektywne i dostarczać użytkownikowi to, czego oczekuje. Poniżej kilka wskazówek:

  • strona musi być możliwie jak najbardziej czytelna - użytkownik musi natychmiast zrozumieć co musi zrobić
  • proces musi być prosty - nie pytaj ich o imię ich zwierzaka, jeśli nie musisz itp.
  • skup się na korzyściach użytkownika, nie na funkcjonalności czy nudnych detalach

6. Biduj rozsądnie i efektywnie

Nie celuj w pierwsze miejsce - to nie miejsce dla Twojego ego. Często, pierwsze miejsce nie jest tym najbardziej lukratywnym, ponieważ duża część wielkich korporacji chce być pierwsza. Staraj się być na 3-4 pozycji. W ten sposób pozwalasz osobom/firmom z dużym budżetem walczyć między sobą i tracić ROI. Jeśli nie możesz ukazać swojej reklamy w 100% zapotrzebowania, Twoim celem będzie zdobycie możliwie jak największej ilości kliknięć mieszcząc się w swoim budżecie.

Twoje reklamy wyświetlane są na komputerach, tabletach i telefonach. Sprawdzaj więc regularnie statystyki z każdego rodzaju urządzenia i optymalizuj bidy odpowiednio do nich.

Dla przykładu, jeśli Twoja oferta akceptuje tylko leady z telefonów, ustaw bid na komputery/tablety na -100% (zauważ minus na początku).

7. Dalsza optymalizacja

Poprzednie punkty skupiały się na rozpoczęciu kampanii. Teraz skupmy się na niektórych zmiennych i optymalizacji podczas trwania Twoich kampanii, by zmaksymalizować ROI.

  1. Faza edukacyjna - musisz zrozumieć, że pierwsze kilka dni, a czasem nawet tygodni będzie Ci służyło jako test oraz możliwość zebrania danych. Musisz zaakceptować fazę edukacyjną - bardzo mała ilość kampanii przynosi zyski od pierwszego dnia.
  2. Targetowanie lokalizacji - zależnie od położenia geograficznego, Twoje kampanie będą różnie działały. Upewnij się, że sprawdzasz statystki i optymalizujesz bidy.

    3.png
  3. Podział na dni/tygodnie - to samo tyczy się pory dnia oraz dni tygodnia. Jeśli zauważysz, że np. kampania ma słabe wyniki w weekendy, ogranicz lub usuń Sobotę i Niedzielę.
  4. Pauzowanie złych słów kluczowych - jeśli zauważysz, że niektóre słowa dają Ci niską lub zerową konwersję, nie zastanawiaj się, tylko je zapauzuj.
  5. Wykluczanie słów kluczowych - w trakcie trwania wszystkich swoich kampanii będziesz musiał sprawdzać na jakich słowach kluczowych pokazywane są Twoje reklamy i usuwać te niezwiązane z niszą.
  6. Testy - ponownie, jest to czynność, którą będziesz musiał wykonywać regularnie, by osiągnąć jak najwyższe ROI. Zawsze testuj 2-3 reklamy wg. grupy. Pauzuj te najgorsze i dodawaj nowe. To samo tyczy się landing page'y - testuj różne ich wariacje, różne elementy stron itp.

Wskazówka: zachowaj umiar. Zbyt dużo testów zabija wyniki. Jesli nie masz wystarczającego budżetu, nie zdobędziesz wystarczającej ilości danych i te, które zebrałeś będą bezużyteczne. To samo dotyczy stron - upewnij się, że umiesz odróżnić zmiany od wyników. Nie testuj więc 50-ciu różnych wariacji na raz.

8. Kilka słów o skalowaniu

Oto jesteśmy, spędziłeś ostatnie dni/tygodnie optymalizując kampanie i pojawiły się zarobki - gratulacje! Teraz czas pomyśleć o skalowaniu metody i zwiększeniu tych zarobków, jednakże wszystko z odpowiednią dozą ostrożności.

Skalowanie budżetu musi odbywać się sumiennie i stopniowo. Na przykład, zwiększ swoje wydatki o 30% i po kilku dniach sprawdź czy wyniki są nadal dobre.

Na początek polecam modyfikowanie jedynie dziennego budżetu. Nie próbuj poprawiać pozycji swoich reklam lub dodawać więcej keywordów. Może to mieć negatywny wpływ na ROI. Kiedy osiągniesz już 100% dziennej widoczności swoich reklam dzięki swojemu budżetowi, możesz pomyśleć nad dalszymi krokami i ulepszeniami, ale to już inna historia.

To wszystko, moi drodzy. Mam nadzieję, że ten mały poradnik pomógł Wam w ten czy inny sposób. Optymalizacja kampanii AdWords nie jest aż tak trudna, na jaką wygląda. Po prostu wymaga dyscypliny i uwagi, by osiągnąć cel. Powodzenia :)

  • Super 3

Chcesz zacząć zarabiać w Internecie, ale nie wiesz jak? Szukasz inspiracji i nowych metod? Sprawdź:
>>> 13 sposobów jak zarabiać przez internet! - Zarabianie w Internecie <<<

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .