Skocz do zawartości

JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce (JDG)?

people-2605980_1280.jpg

Jak zarejestrować firmę?


Spis Treści:

1. Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG)?
2. Rejestracja działalności gospodarczej
3. Ile wynoszą i jakie są opłaty związane z działalnością gospodarczą
4. Zerowy PIT do 26 roku życia
5. Analiza którą formę opodatkowania wybrać
6. Dobór PKD w zarabianiu przez internet
7. Kwota wolna od podatku, a działalność gospodarcza
8. Wystawianie rachunków na firmę
9. Rozliczanie zarobków w innych walutach
10. Pozostałe istotne informacje o działalności gospodarczej (JDG)

Sprawdź też: Jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez działalności gospodarczej?


1. Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG)?

Poradnik który właśnie czytasz opisuje rejestracje i niuanse związane z JDG. Nie opisuję tu spółek, fundacji, ani innych (zagranicznych) form działalności gospodarczych :) 

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej.

JDG nie posiada osobowości prawnej. Przedsiębiorca działa jako osoba fizyczna, a wszystkie zobowiązania i prawa są bezpośrednio związane z nim. To oznacza, że przedsiębiorca prowadzący JDG odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania związane z działalnością gospodarczą. W przypadku długów, wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń zarówno z majątku firmowego, jak i prywatnego przedsiębiorcy. W przypadku spółek tak teoretycznie nie jest, ale praktycznie żeby tej odpowiedzialności uniknąć trzeba znać prawo - to nie jest tak, że każdy może prowadzić spółkę, wypłacać z niej pieniądze, zbankrutować i zapomnieć o sprawie ;0

Powyższe, czyli odpowiedzialność JDG, tak naprawdę, o ile nie zamierzacie bankrutować lub oszukiwać na podatkach - nie jest żadną przeszkodą. Tak po prostu jest i zawsze tak było, też prowadzę JDG i większość osób na forum również.

Chodzi po prostu o to, że Ty to firma, a firma to Ty. Nie ma rozgraniczenia pomiędzy tym co jest majątkiem firmy, a co jest Twoim majątkiem osobistym. Dzięki temu księgowość jest mniej skomplikowana, tańsza, nikt nie może sprawdzić w KRS'ie ile zarabiacie i nie macie problemów z podwójnym opodatkowaniem.

Na początek, ze względu na to że to najłatwiejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej, dla większości jest to po prostu najlepszy i najtańszy wybór. Spółki przy niewielkich przychodach są (nie licząc wyjątkowych przypadków) z reguły droższe w utrzymaniu, zwłaszcza przez pierwsze 2,5 roku - bo przez ten czas JDG obowiązują warunki promocyjne, które opisuję poniżej.
 

2. Jak zarejestrować działalność gospodarczą (firmę)?

W pierwszej kolejności, co jest niezwykle ważne, polecam znaleźć "kumatego" księgowego/księgową. Zawsze można go/ją podpytać w razie wątpliwości i warto mieć pod ręką takie źródło informacji. Księgowy przyda się nam jeszcze przed rejestracją działalności i pomoże wybrać odpowiednią formę opodatkowania.

Przed wizytą u księgowego warto sobie zapisać pytania - mało który księgowy na nie nie odpowie widząc, że ma zainteresowanego klienta. Normalnie idziemy do biura księgowego, przedstawiamy się, pytamy jak taka obsługa księgowa wygląda cenowo i mówimy, że chcemy założyć DG związaną z [XYZ] ale nie rozumiemy... (no i tutaj jedziemy z naszymi pytaniami :>).
 

Jak zarejestrować firmę? Instrukcja krok po kroku!

Po znalezieniu księgowego i ustaleniu szczegółów przechodzimy do rejestracji DG. Rejestracja własnej działalności gospodarczej jest bardzo prosta - wszystko robimy online tak naprawdę. Ktoś kto rejestrował firmę 10 lat temu, może się nieźle zdziwić gdy zobaczy jak to teraz wygląda :) 
 

Rejestracja firmy przez bank

Tak naprawdę najłatwiej zrobić to poprzez bank który oferuje taką możliwość. Wówczas jednocześnie zakłada się firmę i konto firmowe, które automatycznie jest dodawane do wniosku do ceidg (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) - także nie trzeba tam już później w nim nic zmieniać. Taką opcję na pewno umożliwia: 

mbank_rejestracja_firmy.png

mBank - https://www.mbank.pl/firmy/zakladanie-firmy/  (we wniosku użyj kod polecający: mysc1)

Mój identyfikator poleceń to: mysc1.

Po założeniu firmy poprzez mbank z moim kodem - możesz się do mnie odzywać w PW i pytać o kwestie urzędowe/podatkowe.

Oprócz mBanku taką możliwość oferują na pewno również: PKO, Pekao, Santander, ING. W nich jednak kodu nie mam, bo nie mam kont w tych bankach :)
 

Rejestracja firmy przez biznes.gov.pl

Oczywiście działalność można zarejestrować także poza bankiem - również online i bardzo prosto :) 

Krok 1 - wchodzimy na stronę https://pz.gov.pl/pz/index - i tworzymy profil zaufany (można go stworzyć również w banku w którym macie konto). Profil zaufany jest potrzebny do podpisania wniosku o założenie firmy. Jeśli masz już profil zaufany, pomijasz ten krok i od razu przechodzisz do kroku drugiego.

Krok 2 - wchodzimy na stronę biznes.gov.pl i klikamy w przycisk "zarejestruj firmę":

biznes_gov_pl_1.png

Krok 3 - Rejestrujemy nowe konto przedsiębiorcy i przechodzimy do wypełnienia wniosku o rejestrację (wniosek CEiDG-1):

Krok 4 - Podczas składania wniosku CEiDG-1, możemy do niego od razu dołączyć druk dot. rejestracji w zusie. Aby zarejestrować się w ZUSie należy złożyć druk:

- ZUS ZUA - obejmuje zgłoszenie do takich ubezpieczeń jak emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne. To druk do rejestracji w przypadku gdy nie pracujemy na etacie nigdzie indziej i nie chcemy lub nie możemy skorzystać z ulgi na start.

- ZUS ZZA - w przypadku gdy chcemy skorzystać z ulgi na start lub gdy jesteśmy gdzieś zatrudnieni i mamy opłacane składki ZUS przez pracodawcę. Wówczas z tytułu DG opłacamy wyłącznie stawkę zdrowotną, która jest obowiązkowa. W celu skorzystania z promocji "ulga na start" należy złożyć druk ZZA! Jeśli nie posiadasz ustalonego prawa do emerytury/renty ani orzeczenia o niepełnosprawności, twój kod który należy zaznaczyć w zgłoszeniu to 05 40 00. Więcej o rejestracji w ZUS z ulgą na start: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00285#4
 

Krok 5 - Czekamy na nadanie nam numeru NIP. Ten numer przyjdzie SMS'em :)


Krok 6 - Pocztą tradycyjną na adres korespondencyjny firmy przyjdzie indywidualny numer konta do wpłat na ZUS. W pierwszym miesiącu (chyba, że firmę zarejestrowaliśmy pierwszego dnia miesiąca - więc lepiej tak nie robić!) nie płacimy ZUS'u - ale to już nam powinien powiedzieć księgowy. 


Krok 7 - Zakładamy konto firmowe w banku, a następnie znów przez biznes.gov.pl - uaktualniamy nasze dane w Ceidg i podajemy we wniosku numer konta.


Krok 8 - OPCJONALNIE rejestrujemy się w VAT-cie  jeśli nasz typ działalności tego wymaga. Również można to zrobić przez biznes.gov.pl - składając wniosek VAT-R.


Krok 9 - OPCJONALNIE rejestrujemy się w VAT-cie UE - to krok wymagany jeśli zamierzacie wystawiać faktury, lub wliczać w koszty faktury, wystawiane przez firmy zarejestrowane w innych krajach w obrębie Unii Europejskiej. Tej rejestracji również dokonujemy na wniosku VAT-R - JEDNAK zalecam zlecić to księgowemu. Samemu można popełnić i błąd i zgłosić się niechcący dobrowolnie do vatu w Polsce - co nałoży na was dodatkowy podatek, który może sprawić że nagle pomysł na DG przestanie się opłacać.


Krok 10 - Wszelkie wątpliwości wyjaśniamy już z księgowym. Ja nie śledzę zmian w prawie i nie chcę nikogo wprowadzać w błąd w kwestii rejestracji i zgłoszeń. Nie bez powodu krok pierwszy to znalezienie księgowego - trzeba mieć do kogo się odezwać i ew. zapytać o niejasności. 

 

3. Ile wynoszą i jakie są opłaty związane z działalnością gospodarczą?

Prowadząc działalność gospodarczą (JDG) co miesiąc niezależnie od zarobków opłacamy ZUS (ubezpieczenie społeczne) i księgowego. Podatek i składka zdrowotna zus są liczone w zależności od naszych zysków. Poniżej opisuję dokładniej każdą pozycję opłat przy JDG:
 

1) Ile wynoszą Składki ZUS na ubezpieczenie społeczne

Dla nowych przedsiębiorców (pierwsza DG w życiu) są obniżone przez 30 miesięcy - jest to tzw. ZUS preferencyjny oraz 'ulga na start'.

Przez pierwsze 6 miesięcy istnienia działalności gospodarczej jest się zwolnionym z ubezpieczenia społecznego (ulga na start)

Przez kolejne 24 miesiące istnienia działalności gospodarczej są obniżone i wynoszą (w 2024 roku): 381,78zł/miesiąc (zus preferencyjny).

Tutaj drobna uwaga - data rejestracji firmy ma znaczenie w przypadku składek. Dokładnie to nie warto rejestrować firmy pierwszego dnia miesiąca, bo wówczas zus będziemy musieli zapłacić już w tym miesiącu. Rejestrując firmę drugiego dnia miesiąca -> dopiero w przyszłym miesiącu, do 20 dnia, płacimy pierwszą składkę.
 

2) Ile wynoszą składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne (zależna od zarobków!)

- przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych: 9 proc. miesięcznych dochodów (przychody - koszty); brak możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania

- przy opodatkowaniu podatkiem liniowym: 4,9. proc. miesięcznych dochodów; W 2024 roku maksymalnie 11600zł rocznie odliczamy od podstawy opodatkowania

- przy opodatkowaniu ryczałtem: stałe stawki, w 3 progach zarobkowych. W 2024 roku wynoszą (50% odliczamy od podstawy opodatkowania): 

  • przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł: 419,46zł

  • przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł: 699,11zł

  • przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł: 1258,39zł

  • 3) Podatek dochodowy (zależny od zarobków!)
     

3) Ile wynosi podatek dochodowy (zależny od zarobków!)

Tutaj temat jest znacznie szerszy i omawiam go w osobnym punkcie. Skrótowo do wyboru mamy 3 opcje:

- Zasady ogólne (12% od zysku do kwoty 120 tys. PLN i 32% od zysku od kwoty 120 tys. PLN)
- Podatek liniowy (19% od zysku)
- Ryczałt (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12.5%, 14%, 15%, 17% - od przychodu)
 

4) Ile wynosi Podatek VAT (zależny od zarobków!)

Dotyczy osób, które nie są z niego zwolnione (zwolnienie obowiązuje do 200 tys. złotych przychodów rocznie - ale niektóre PKD nie są zwolnione z vatu, np. doradztwo!). Jest też opcja w której sami z siebie chcemy być w vatcie, bo np. nasi klienci wymagają faktur vat -> wówczas składamy druk VAT-R. Taki druk można złożyć z poziomu profilu zaufanego, nie trzeba osobiście.

Stawki VAT to: 5%, 8%, 23%. Większość usług wykonywanych przez Internet jest opodatkowana stawką 23%, ale np. sprzedaż e-booków ma obniżony do 5% vat :)
 

5) Miesięczna opłata za księgowość. 

Ten punkt nie jest obowiązkowy - ale raczej warto. Miesięczna opłata za księgowego to w naszym przypadku od około 100zł netto (przy ryczałcie) do 350zł netto (na zasadach ogólnych, liniówce).


Czyli podsumowując, niezależnie od zysków - co miesiąc opłacamy ZUS (ubezpieczenie społeczne) i księgowego. Podatek i składka zdrowotna są liczone w zależności od naszych wyników. VAT dla większości osób z tego mentoringu nie jest istotny w ogóle. 
 

4. Zerowy PIT do 26 roku życia, a działalność gospodarcza

Zgaduję, że sporo osób na forum jest poniżej 26 roku życia - w związku z tym możecie podejrzewać że w przypadku rejestracji działalności gospodarczej ma zastosowanie wyżej wymieniona ulga i nie będziecie płacić podatku dochodowego. Niestety nie ma zastosowania ;)

Ulga (zerowy pit) obowiązuje w przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu umów o pracę , o pracę nakładczą i umów zlecenie. Osoby do 26 roku życia z własną działalnością gospodarczą nie są zwolnione z pitu - normalnie płacą podatki. Jedyną ulgą która przysługuje jest ulga na pierwsze 30 miesięcy składek społecznych zus - ona jednak przysługuje wszystkim, bez względu na wiek.
 

5. Analiza którą formę opodatkowania firmy wybrać (podatek dochodowy)?

Do wyboru mamy trzy możliwości. Decyzję co do wyboru formy opodatkowania należy podjąć przed rejestracją firmy - trzeba wskazać wybraną formę we wniosku ceidg. Później możemy zmienić formę opodatkowania, ale dopiero w przyszłym roku kalendarzowym (raz w roku).

Czyli do wyboru mamy dokładnie opodatkowanie na zasadach:

- zasady ogólne (opłacalny gdy ponosimy duże koszty uzyskania przychodu) 

- podatek liniowy (opłacalny gdy ponosimy duże koszty uzyskania przychodu i mamy wysokie zarobki - ponad 120k rocznie)

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (opłacalny gdy nasza działalność praktycznie nie ma kosztów)


1) Jak wyliczyć podatek dochodowy i stawkę zdrowotną ZUS na zasadach ogólnych?

W zasadach ogólnych podatek liczymy od zysku. Zysk to różnica pomiędzy przychodem i kosztami. Ponoszone koszty MUSZĄ BYĆ udokumentowane. Jeżeli ponosimy koszty na które nie mamy rachunków - nie możemy ich odliczyć. Kwota zwolniona od podatku to 30 tys. zł.

Ta forma opodatkowania zawiera 9% stawkę zdrowotną ZUS i dwie stawki podatkowe: 12% i 32%. Stawka 12% obowiązuje do zysku wynoszącego 120 tys. złotych rocznie. Od nadwyżki natomiast zapłacimy już 32% podatku. Tutaj koniecznie trzeba zrozumieć, że 32% płacimy od nadwyżki progu - a nie od całości zysków.

W sytuacji w której zarobimy na czysto (zysk = przychody - koszty) 150 tys. złotych w danym roku, zapłacimy 12% od 120 tys. złotych oraz 32% od 30 tys. złotych.

Przybliżony podatek w powyższej sytuacji wyniósłby: 24000zł , ALE

- nie płacimy podatku od kwoty wolnej od podatku, czyli umniejszamy podatek o około 3600zł (12% * 30000zł)

- opłacamy składkę zdrowotną: 9% * 150000zł =  10800zł

- ostatecznie podatek za 150 000 zł zysku na zasadach ogólnych wynosi więc około 31 200 zł

Aby ustalić łączną kwotę opłat za JDG dla powyższych liczb, dodaj stawki społeczne zus i koszt księgowości.

Ta forma opodatkowania jest dostępna dla wszystkich działalności - obojętnie czy sprzedajemy, reklamujemy, wynajmujemy miejsce reklamowe, pozycjonujemy strony, itd. Wszystko może być tak rozliczane - bo to podstawowy model rozliczeń z US.
 

2) Jak wyliczyć podatek dochodowy i stawkę zdrowotną ZUS na podatku liniowym?

Podatek liniowy działa bardzo podobnie do zasad ogólnych, ale obowiązuje tu wyłącznie jedna stawka podatkowa - 19%. Tutaj również podatek liczy się od zysku, a nie od przychodów. Koszty muszą być udokumentowane. Oprócz tego obowiązuje tu 4,9% stawka zdrowotna. Brak kwoty wolnej od podatku.

Sytuacja w której zarabiamy na czysto 150 000 złotych (zysk = przychody - koszty) w ciągu roku, wygląda następująco:

- od podstawy opodatkowania odliczamy 11600zł (składka zdrowotna): 150000zł - 8700zł = 138400zł

- wyjściowy podatek dochodowy wynosi 19%*138400zł  = 26296zł

- do opłat doliczamy składkę zdrowotną w wysokości 4,9%*150000 = 7350zł

- ostateczny podatek za 150 000 zł zysku na podatku liniowym wynosi około 33 646 zł

Aby ustalić łączną kwotę opłat za JDG dla powyższych liczb, dodaj stawki społeczne zus i koszt księgowości.

Im więcej zarobimy, tym różnica pomiędzy zasadami ogólnymi i podatkiem liniowym będzie większa. Oczywiście na korzyść podatku liniowego Smile Liniówkę również można wybrać bez względu na rodzaj prowadzonej działalności - zasady są takie same, obojętnie czym się zajmujemy.
 

3) Jak wyliczyć podatek dochodowy i stawkę zdrowotną ZUS na ryczałcie?

Ryczałt polega na wyliczaniu podatku na podstawie samego przychodu. Ta forma opodatkowania uniemożliwia odliczanie sobie kosztów. Możemy jednak odliczyć 50% zapłaconej składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Obowiązuje tu kilka stawek podatkowych, zależnych od świadczonych usług. Brak kwoty wolnej od podatku.

Składka zdrowotna jest zależna od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce i od naszych przychodów. 

Tutaj jest tabela dot. stawek podatku dochodowego: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rycza...ych-stawki

W przypadku zarabiania w Internecie istotne są przede wszystkim stawki:

- 8,5% - wynajem powierzchni reklamowej (do 100 tys. złotych rocznie) oraz większość usług

- 12,5% - wynajem powierzchni reklamowej (stawka obowiązuje dla nadwyżki od 100 tys. złotych rocznie przychodów z tego tytułu)

- 3% - sprzedaż przez Internet

- 5% - sprzedaż wydanych przez siebie własnych e-booków/książek

- 15% - usługi reklamowe

- 12% - działalność związana z programowaniem
 

Załóżmy, że wynajmujemy powierzchnię reklamową na stronie internetowej. Zarabiamy w ciągu roku 150 tys. złotych, z czego 50 tys. złotych stanowią koszty. W podatku liniowym i na zasadach ogólnym podstawą do opodatkowania byłby zysk - czyli 100 tys. złotych. W przypadku ryczałtu, koszty jednak nie mają znaczenia i podatek płaci się od 150 tys. złotych, czyli od całości przychodu. 

Powyższa sytuacja w której zarabiamy na czysto 150 000 złotych w ciągu roku, wygląda następująco:

- obliczamy składkę zdrowotną. W tym przypadku mieścimy się w progu od 60 tys., do 300 tys. złotych przychodu, także ta stawka wynosi 699,11zł miesięcznie. 699,11zł * 12 = 8390zł (zaokrąglone do pełnych złotych).

- obliczamy 50% składki zdrowotnej, aby odjąć tą kwotę od podstawy opodatkowania: 4195zł

- obliczamy podatek dochodowy:

150000zł - 4195zł = 145805 zł
100000zł*8,5% + 45805*12,5% = 8500zł + 5726zł = 14226

- ostateczny podatek dla 150 000 zł przychodu na ryczałcie wynosi około 22616zł

Aby ustalić łączną kwotę opłat za JDG dla powyższych liczb, dodaj stawki społeczne zus i koszt księgowości.

Dla ścisłości: w przypadku najpopularniejszej formy zastosowania ryczałtu w zarabianiu przez Internet - tj. wynajmu miejsca reklamowego - tak jak napisałem wyżej są dwie stawki podatkowe. 8,5% dla przychodów do 100 tys. złotych w ciągu roku i 12,5% dla wyższych. Te 12,5% płacimy dopiero od nadwyżki nad 100 tys. - czyli nie boimy się tego przekraczać, staramy się to przekroczyć!
 

6. Dobór PKD działalności gospodarczej, a zarabianie przez Internet

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to podział działalności gospodarczych realizowanych przez podmioty gospodarcze na poszczególne kategorie. Odpowiedni dobór PKD jest bardzo ważny - bowiem nie każdy PKD rządzi się tymi samymi prawami. Niektóre z nich mają obowiązkowy VAT (np. wszystkie związane z doradztwem), niektóre nie mogą być rozliczane na ryczałcie.

Niestety sprawa nie wygląda tak, że część przychodów możemy rozliczać na zasadach ogólnych, cześć na ryczałcie, cześć z vatem - a część bez. Forma opodatkowania jest JEDNA i tylko jedno niewłaściwie dobrane PKD (+nazwy usług na rachunkach) może spowodować problemy, a nawet kary przy ew. kontroli skarbowej. 

Dosłownie każde wpisywane PKD powinniśmy sprawdzać pod kątem zwolnienia z vatu i stawki ryczałtowej (jeśli taką formę opodatkowania chcemy wybrać). Jak to zrobić? Możemy zadzwonić do krajowej informacji skarbowej, możemy googlować hasła: "PKD XX.XX.Z ryczałt / vat" lub - co będzie najbardziej wiarygodne - możemy wysłać do US wniosek o interpretację indywidualną.

Takie sprawy najlepiej załatwiać już z księgowym - bo tak jak napisałem, ja nie śledzę prawa i mógłbym kogoś wprowadzić nieświadomie w błąd.

Warto dodać, że można również zadzwonić na krajową informację podatkową i zapytać o takie rzeczy: https://www.podatki.gov.pl/zadaj-pytanie...nsultanta/ - to darmowe i anonimowe, nie trzeba się przedstawiać.

Niestety jeśli chodzi o podatki - nic jest do końca oczywiste. W praktyce, bardzo często, dokładnie to samo - zapisane na rachunkach inaczej (często trzeba też dobrać inne PKD) - może być rozliczane według zupełnie innych stawek podatkowych. Na przykład:

- Wynajem miejsca reklamowego - ryczałt 8,5% /// usługi reklamowe -  ryczałt 15%
 

Które PKD wybrać przy zarabianiu przez Internet?

W przypadku zdecydowanej większości użytkowników forum (bo zakładam że większość zarabia na afiliacji), w sumie jedynym potrzebnym PKD jest: 

- 63.12.Z Działalność portali internetowych

To PKD dotyczy m.in. wynajmu miejsca reklamowego na stronie.


Inne istotne i popularne w zarabianiu online PKD to:

- 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

To PKD dotyczy sprzedaży, zarówno na portalach aukcyjnych, w swoim sklepie internetowym oraz książek (więc w domyśle także e-booków).

- 58.11.Z - Wydawanie książek

To PKD obejmuje wydawanie książek i podobnych publikacji w formie drukowanej, elektronicznej i dźwiękowej lub w Internecie.

- PKD 73.11.Z - Działalność agencji reklamowych

To PKD obejmuje wszystko co dot. reklamy - w tym copywriting reklamowy - oprócz wynajmu powierzchni reklamowej.
 

7. Kwota wolna od podatku, a działalność gospodarcza

Kwota wolna od podatku - oznacza kwotę zarobionych w danym roku pieniędzy od których nie płaci się podatku dochodowego. W Polsce kwota ta, od 2022 roku, wynosi 30 tys. złotych. Czyli podatku nie płacą osoby zarabiające mniej niż 30 tys. zł rocznie.

Kwota wolna obowiązuje wyłącznie podczas rozliczania się na zasadach ogólnych. Rozliczając się ryczałtem lub podatkiem liniowym - nie ma się kwoty wolnej! Kwota wolna nie dotyczy też stawki zdrowotnej.

Wbrew niektórym mitom - dochód poniżej progu kwoty wolnej od podatku nie zwalnia w Polsce z obowiązku złożenia zeznania rocznego PIT przez podatnika. Oznacza to, że jeśli nie zarobiliśmy dość dużo by zapłacić podatek - i tak musimy złożyć PIT roczny.
 

8. Wystawianie rachunków i faktur na firmę - jak to zrobić?

Rachunki/faktury wystawiać MUSIMY niezależnie od tego jaką mamy formę opodatkowania. Podpis nie jest potrzebny - wystarczy rachunek wystawiony elektronicznie. Nie trzeba więc niczego podpisywać i skanować. Tak jak napisałem przy wyborze PKD - nazwa usługi na rachunkach ma bardzo duże znaczenie: 

- 'wynajem miejsca reklamowego' =/= 'usługi reklamowe'

- 'copywriting' =/= 'korekta treści'

- projektowanie strony internetowej' =/= webmastering


Jak wystawić fakturę / rachunek?

Sam używam i bardzo polecam program online: fakturownia.pldarmowy do 3 faktur miesięcznie, później niestety płatny. Żeby nie zwiększać sobie na start kosztów, można wykorzystać też darmowe rozwiązania.

Jeśli zastosujesz w fakturowni kod: xefmnd - otrzymasz 20% rabatu przy pierwszym opłacaniu abonamentu.
 

Z darmowych rozwiązań, do wystawiania rachunków polecam natomiast pobrać program "Druki Gofin" w wersji darmowej http://www.druki.gofin.pl/wersja-niekomercyjna.html

Wystarczy uruchomić w nim ten wzór rachunku: http://www.druki.gofin.pl/rachunek-10-po...86,38.html

Wersja darmowa oficjalnie nie daje możliwości zapisu rachunku do PDF -> ALE wystarczy użyć opcji "Drukuj" i wybrać "print to PDF", aby taki rachunek zapisać [Obrazek: smile.png]

Ważne! Żaden rachunek nie powinien być wystawiany jako opłacony gotówką. Przyjmowanie gotówki wiąże się z koniecznością posiadania kasy fiskalnej! Jeżeli wszystkie płatności przyjmujemy elektronicznie, nie musimy mieć kasy fiskalnej, bez względu na obrót. 
 

9. Rozliczanie zarobków w innych walutach niż PLN

Zarabiając w zagranicznych sieciach afiliacyjnych lub w polskich, ale z inną walutą rozliczeniową - zarobki otrzymuje się w obcej walucie. Takie przelewy przychodzące również podlegają opodatkowaniu. 

Należną kwotę podatku przeliczamy po kursie średnim NBP ogłoszonym na koniec ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (czyli dzień wystawiania rachunku).

Kurs na PayPalu i w bankach jest inny od średniego kursu NPB. To oznacza, że w praktyce podatek płacimy od wyższej kwoty, niż tą którą w praktyce dysponujemy.

Rozliczanie się ryczałtowo od takich zarobków jest dość problematyczne. Musimy bowiem posiadać rachunek wystawiony na wynajem powierzchni reklamowej. Wystawiając taki rachunek zagranicznej sieci afiliacyjnej - wystawiamy go tylko teoretycznie, bowiem oni go nie potrzebują i nie zaksięgują (a nawet gdyby go zaksięgowali - nasz US tego nie sprawdzi, bo nie ma jak). 

Czy taki rachunek, wystawiony firmie zarejestrowanej w innym kraju, będzie dla US jakimkolwiek dowodem na świadczenie usługi wynajmu? To zależy od kontrolera :) W tej sprawie bądźcie z księgowym szczerzy - powiedzcie wprost jak to wygląda, ale niestety od razu powiem że przy wyborze 'ryczałtu' pod zarabianie w zagranicznych firmach (zwłaszcza z poza UE) może być średnio. W takim przypadku bezpieczniej jest mieć zasady ogólne lub liniówkę (jeśli mamy większe zyski). 
 

10. Pozostałe istotne informacje o działalności gospodarczej (JDG)

1) Czy indywidualna interpretacja podatkowa jest wiążąca?

Taka interpretacja jest przygotowywana w oparciu o nasz opis wykonywanej działalności. Działalność w sieci afiliacyjnej możemy opisać jako wynajem powierzchni reklamowej - wówczas odpiszą nam, że przy wynajmie powierzchni ryczałt jest dozwolony. Jeśli jednak opiszemy naszą działalność jako prowadzenie usług reklamowych - odpiszą nam, że nie możemy rozliczać się ryczałtowo.

Także interpretacja indywidualna zależy do tego jak przedstawimy naszą sytuację, jak nazwiemy nasze usługi. W praktyce więc nie jest to coś bardzo pomocnego, bo już podczas pisania wniosku możemy zakrzywić rzeczywistość i np. opisać pozycjonowanie jako prowadzenie działalności hostingowej i obsługę stron. Taka interpretacja przed niczym nas nie chroni, bo odpowiada na źle zadane pytanie. 


2) Kiedy i czy można zmienić formę opodatkowania (podatek dochodowy?

Formę opodatkowania można zmienić RAZ W ROKU w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku podatkowym.

Rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym - czyli np. jeśli pierwszy przychód w danym roku osiągniemy w styczniu, formę opodatkowania możemy zmienić do 20 lutego. Jeśli pierwszy dochód osiągniemy w marcu - do 20 kwietnia. Tutaj ważne, ze dochód oznacza obrót, czyli dowolne wpływy z tytułu rachunków wystawionych w danym roku podatkowym - a nie czysty zysk netto.
 

3) Jak opodatkować przychód PBL z szybkich płatności?

W przypadku szybkich płatności - opodatkowaniu podlega pełna kwota wpłacana przez klienta, a nie ta którą otrzymujemy na konto (po odciągnięciu prowizji za pośrednictwo w płatności).


4) Do jakiej kwoty przychodów można opodatkowywać JDG za pomocą ryczałtu?

Ryczałtem można rozliczać się do osiągnięcia 8 mln. złotych przychodu w danym roku - jak osiągniemy taki przychód, nadwyżka nie może być rozliczana ryczałtem. To nie powinno być problemem.. ale - życzę Wam aby było ;)
 

5) Kiedy na JDG zostaje się płatnikiem podatku VAT?

Vatowcem jest się gdy:

- dobrowolnie się do niego zgłosimy (bo np. nasi klienci wymagają żebyśmy wystawiali im faktury VAT)

- przekroczymy 200 tys. złotych przychodu w danym roku (wówczas trzeba samemu złożyć druk var-r). 200 tys. to limit liczony proporcjonalnie od momentu rozpoczęcia działalności. 200 tys. jest dla rozpoczynających 1 stycznia, następnie z każdym kolejnym dniem się proporcjonalnie zmniejsza.

- będziemy wykonywać usługi, które nie są zwolnione z vatu - czyli. np. prowadzić firmę konsultingową/doradczą


6) Czy prowadząc JDG muszę zakładać konto firmowe w banku?

'Konto firmowe' we wniosku CEIDG oznacza TYLKO rachunek bankowy który chcemy powiązać z naszą firmą. Banki, wykorzystując sytuację, wprowadziły do swojej oferty taką samą nazwę - sugerując że to coś wymaganego do prowadzenia DG. Rzeczywistość jednak wygląda tak, że można mieć zwykłe konto osobiste powiązane z firmą - nie trzeba zakładać kont opisanych w bankach jako 'konto firmowe'. Po prostu trzeba mieć rachunek na który będziemy przyjmować wpłaty - najlepiej osobny dla 'przejrzystości skarbowej'.

Konto firmowe (w banku) trzeba mieć jednak po wejściu do VAT'u - bo wówczas musimy mieć również rachunek VAT który jest jakby subkontem naszego konta firmowego.
 

7) Ostrzeżenie - uważaj na to po rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej!

UWAGA! Dane w ceidg są publiczne i każdy może je sprawdzić. Po rejestracji firmy, na adres naszej siedziby przyjdzie co najmniej kilka pisemek informujących o konieczności dokonania wpłaty w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nazwy nadawcy będą podobne do nazw urzędów, jednak inne. Przede wszystkim będą to prywatne spółki o takich nazwach.

NIE PŁACIMY - to wszystko wyłudzacze. Jedynymi kosztami prowadzenia DG są te wymienione powyżej w tekście - zus, pit, vat, księgowość.


Podsumowanie

To wszystko co moim zdaniem trzeba wiedzieć by założyć pierwszą działalność gospodarczą. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w Polsce to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu, zwłaszcza dla małych przedsiębiorców i freelancerów.

Rejestracja nie jest skomplikowana, można całość zrobić online. Najlepiej jakiekolwiek wątpliwości wyjaśniać z księgowym - bo jak widzicie, łatwo sobie przez niewiedzę strzelić w kolano. Wszystko (system podatkowy) jest tak zagmatwane, że niewiedza jest powszechna - ciężko to wszystko ogarnąć.

Pewność co do poprawnego sposobu rozliczania się jest w sumie niemożliwa. Najbezpieczniej wybierać podatek na zasadach ogólnych lub liniówkę. W tych dwóch przy wyborze PKD i wystawianiu rachunków uważamy tylko na zwolnienie z VATu. W przypadku ryczałtu, uważamy i na VAT i na stawkę ryczałtową dla danej usługi.

Powodzenia!:) 

 

  • Super 3

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!
  • mysc przypiął/eła ten temat

Świetna sprawa, brakowało mi czegoś tak fajnie i przyjemnie opisanego na forum zarobkowym :)

Tutaj małe sprostowanie:

"Dla nowych przedsiębiorców (pierwsza DG w życiu) są obniżone przez 30 miesięcy - jest to tzw. ZUS preferencyjny oraz 'ulga na start'."

Nie tylko dla nowych, ale również dla byłych przedsiębiorców jeśli od zakończenia ich poprzedniej działalności minęło 60 miesięcy. Drobne niedopatrzenie, ale też były przedsiębiorca, prowadzący firmę ponad 5 lat temu raczej nie będzie czytał tego artykułu ;)

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Liester napisał(a):

Świetna sprawa, brakowało mi czegoś tak fajnie i przyjemnie opisanego na forum zarobkowym :)

Dzięki, poradników dot. podatków dodam na pewno sporo więcej niedługim czasie :)

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .