Skocz do zawartości

Nauka programowania - z czym to się je?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pisząc tego posta mam do was trzy pytania. Od czego najlepiej zacząć naukę programowania? Jaki język jest obecnie najbardziej opłacalny do nauki? Czy możecie polecić jakieś przydatne tutoriale, stronki o programowaniu etc. Od zawsze interesuje się komputerami, mimo że nie skończyłem szkoły idącej w tym kierunku. Kiedyś działałem coś przy PPA, i próbowałem coś w C++ ale jakoś mnie odrzuciło od tego bo nagle naszło mnie na coś innego aż w końcu z niezdecydowania porzuciłem naukę programowania. Nie widzi mi się praca na etacie przy rob. fizycznej. Mam dopiero 19 lat więc myślę że na naukę nie jest jeszcze za późno. Podpowiecie coś?

"If you born poor it isn't your fault, but if you die poor it is your fault."

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

JAK ZACZĄĆ PROGRAMOWAĆ?

 

Programowanie to nie jest nauka danego języka. To styl specyficznego myślenia.

To, jaki język wybierzesz ma drugorzędne znaczenie, bo wszędzie semantyka jest podobna (przynajmniej dla mnie).

Dla początkującego, nieobytego z problemami pętli czy instrukcji warunkowych poleca się Turbo Pascala albo Pythona. Imho Pythonem możesz zacząć i już go nie zmieniać. W nim tworzy się aplikacje każdego typu tak właściwie.

 

Przy wyborze języka musisz zadać sobie kilka pytań:

Jakie aplikacje chcesz tworzyć? Jak łatwo ma Ci to przychodzić oraz jak bardzo mają być skomplikowane oraz zoptymalizowane. Czy chcesz tworzyć dla siebie czy klepać kod dla korporacji? Czy może jednak chcesz tworzyć web-aplikacje i iść z duchem czasu? To są serio ważne pytania. W zależności jak odpowiedziałeś mogę Ci trochę "podpowiedzieć" co wybrać.

 

Aplikacje desktopowe:

Najpopularniejsze są C++ oraz Java. W szkołach średnich/na studiach uczy się tego "zamiennie". Każde z nich ma swoje plusy i minusy, te możesz znaleźć w internetach.

Coraz bardziej popularny staje się C# ze względu na łatwość klepania kodu i biblioteki .NET. Microsoft wydał Visual C#, więc projektowanie GUI (i nie tylko) jest bajecznie proste.

 

Gry i aplikacje mobilne:

Te zwykle tworzy się w Javie. Ostatnio wydane Android Studio (IDE) sprawdza się całkiem nieźle, projektowanie prostego GUI jest bardzo proste. Do skomplikowanych aplikacji jednak trzeba większość pisać samemu.

Można też pisać aplikacje w JS oraz HTML5. Ta droga jest wg. mnie łatwiejsza, radze się z nią zapoznać. ;)

 

Aplikacje internetowe:

Tutaj rządzi oczywiście HTML ;a . Ale, że sam wszystkiego nie zrobi, to JavaScript jest również potrzebny.

I tutaj już mógłbym się rozpisywać, bo apki internetowe tworzę sam, jednak oszczędzę Wam tego. Tak z grubsza: można pisać w HTML5 i JS albo Pythonie.

 

Gry:

W dobie darmowego Unity liczy się tylko C#. Multiplatformowość tego silnika oraz warunki licencji załatwia inne narzędzia na rynku.

Oczywiście gry można pisać w każdym języku, który wymieniłem powyżej - żeby nie było, tylko w Unity jest łatwiej.

 

I moja mała opinia co do JS, do którego Cię zachęcam:

JS jest dzisiaj najbardziej wszechstronnym językiem na rynku (moja subiektywna opinia). Tworzenie stron (frontend) czy serwerów (backend) w nodeJS nie stanowią dla niego żadnego problemu. Aplikacje mobilne i desktopowe również powstają z jego pomocą. Do tego nie jest trudny a miliard pluginów i frameworków sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Oczywiście nie wymieniłem wszystkich języków, tylko te, które wydają mi się najpopularniejsze na obecnym rynku. Języków programowania jest wiele, jak się chce to i w assemblerze programować można. ;)

  • Super 4
Odnośnik do komentarza

Po pierwsze w tym biznesie musisz radzić sobie sam. Co jest teraz opłacalne? Wejdź na jakieś portale z ofertami pracy i zobacz. Ciężko wpisać c++ tutorial w wyszukiwarkę? Musisz ich przerobić dziesiątki, nie licz, że po jednym coś będziesz wiedział. Nigdy nie jest za późno na naukę i nie trać czasu na studia, jak dobrze Ci pójdzie to za rok będziesz bardziej ogarnięty od tfu, magistra inżydupiera, a konkretną wiedzę przelejesz na cv i na jednej stronie Ci się to nie zmieści ;) i powiem Ci, że to wysoko płatna praca, ale w większości to tylko klepanie kodu i nie idź do pierwszej lepszej firmy, bo się szybko wypalisz.

Edytowane przez somekind
  • Super 1
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .