Skocz do zawartości

Zarobki z adsense a VAT UE


Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko!

Ostatnio otrzymałem przelew z google Adsense na dość wysoką kwotę (40 k PLN). Była to moja pierwsza wypłata z tego systemu. Prowadzę działalność gospodarczą i jestem nievatowcem. W momencie otrzymania przelewu nie miałem zarejestrowanego VAT UE.  Po tym jak otrzymałem informacje że taki numer jest potrzebny od razu przez biznes.gov.pl złożyłem wniosek o VAT UE ale po telefonie do urzędu skarbowego dowiedziałem się że na zarejestrowanie mnie mają do VAT UE mają miesiąc.

Czy mogę normalnie wystawić fakturę z odwrotnym obciązeniem (vat 0%) czy muszę zrobić to w jakiś inny sposób? Miał ktoś może podobną sytuacje?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

1. Brak podatku VAT
Niezależnie od tego, czy jesteś czynnym podatnikiem VAT, czy korzystasz ze zwolnienia, do usługi wykonanej na rzecz Google nie doliczasz polskiego podatku VAT. Rozliczy go Google w swoim kraju według irlandzkich przepisów, ponieważ świadczenie usług między przedsiębiorcami podlega podatkowi VAT w kraju nabywcy usługi. Ty, wystawiając fakturę, wybierasz stawkę VAT "np", co oznaczy, że ta usługa nie podlega podatkowi VAT w Polsce. Kwota podatku VAT wyniesie 0 zł.

2. Adnotacja "odwrotne obciążenie/reverse charge"

Taką adnotację możesz umieścić np. w uwagach, pod nazwa usługi albo w stopce. Oznacza ona, że obciążenie VATem i obowiązek rozliczenie podatku przechodzi na nabywcę, czyli w tym przypadku na Google.

Ja jestem VATowcem i robię właśnie tak jak wyżej. Z tego co wiem do Adsense wcale Vatowcem być nie trzeba - ale tutaj bym się upewnił bo nie mam pewności.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza

wiadomość od mojej księgowej:

Jeśli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i w jej ramach nawiązuje współpracę z platformami reklamowymi, to uzyskiwane dzięki temu dochody zostaną zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.

Przychody uzyskiwane z reklam wypłacane są po osiągnięciu określonego progu przychodów. W momencie, gdy podatnik otrzyma wpływ, będzie zobowiązany do wystawienia faktury bądź rachunku dla Google. Jeśli zdarzy się, że w ciągu całego roku zyski nie przekroczą wymaganej sumy, dokumenty księgowe należy wystawić 31 grudnia. W innym przypadku należy zastosować datę ostatniego dnia miesiąca, w którym zakończył się konkretny okres rozliczeniowy.

Czynni podatnicy VAT zawsze dokumentują przychód od Google za pomocą faktury. Jeśli zdarzy się, że przedsiębiorca nie przeprowadzał wcześniej transakcji wewnątrzwspólnotowych, należy pamiętać o zgłoszeniu się do urzędu skarbowego w celu uzyskania VAT-UE (numer NIP podatnika z przedrostkiem PL). W okresach, w których podatnik otrzyma przychód od Google (bądź dokona innych transakcji wewnątrzwspólnotowych) trzeba także złożyć do urzędu deklarację VAT-UE. Co ważne, przychody uzyskiwane ze współpracy z Google są tak naprawdę neutralne dla podatku VAT przedsiębiorcy - są one bowiem świadczone na terytorium Irlandii, co zgodnie z przepisami oznacza, że to właśnie w Irlandii podlegają opodatkowaniu. Dlatego też na fakturze polskiego podatnika powinna zostać zaznaczona stawka VAT “nie podlega UE”.

 

  • Super 2
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .